Reklama

Niedziela Lubelska

Magister z aresztu na piątkę z wyróżnieniem

2024-06-28 06:47

KUL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pięciu osadzonych zakończyło kształcenie na poziomie magisterskim w Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie. Wszyscy otrzymali ocenę bardzo dobrą, a jedna z osób ukończyła studia z wyróżnieniem.

- Kraty więzienne nie odbierają wolności. Wykorzystaliście ten czas maksymalnie - mówił ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL podczas podsumowania roku akademickiego w lubelskim areszcie. - Radość jest ogromna, bo to zwieńczenie pięciu lat ciężkiej pracy. Tytuł magistra to z jednej strony przepustka do lepszego życia, ale też dowód na to, że mimo popełnionych błędów jestem w stanie ciężką pracą osiągnąć bardzo dużo – mówi Artur, który jako jeden z pięciu osadzonych z lubelskiego aresztu obronił na „piątkę" pracę magisterską na kierunku Nauki o rodzinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas uroczystego podsumowania roku akademickiego wszystkim nowym magistrom gratulował ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Cieszymy się, że te prace miały charakter empiryczny i były oparte o ankiety przeprowadzone u osadzonych z lubelskiego aresztu, ponieważ wpisują się w poczucie własnej skuteczności oraz są czynnikiem wzmacniającym proces resocjalizacji – zauważył ks. prof. Mirosław Kalinowski. I zaznaczył, że w jego 30 letnim doświadczeniu jako promotora prac magisterskich tylko sześć osób zakończyło studia z wyróżnieniem. Siódmą osobą jest właśnie Artur, który przez pięć lat studiował w Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie. - Łatwo więc zauważyć, że ten czas wykorzystaliście maksymalnie. Gdyby zestawić was z osobami studiującymi w warunkach wolnościowych, to jesteście w czołówce najlepszych studentów – mówił do piątki nowych absolwentów ks. Mirosław Kalinowski.

Podobnie uważa prof. Iwona Niewiadomska, kierownik Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej KUL, która podkreśliła, że o jakości wykonanej pracy przed studentów z lubelskiego aresztu świadczy pięć artykułów naukowych opublikowanych w wysoko punktowanych czasopismach naukowych. - Staliście się aktywnymi członkami środowiska naukowego – powiedziała prof. Iwona Niewiadomska. Z sukcesu osadzonych zadowolenia nie kryją też władze lubelskiego aresztu. - Jesteśmy z was dumni. Nie zmarnowaliście tego czasu i mam nadzieję, że to początek waszej nowej drogi i życiowej zmiany – zwróciła się do absolwentów major Renata Widz, zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Lublinie.

Reklama

Przy okazji podsumowania roku akademickiego w lubelskim areszcie odbyła się również promocja książki „Uwięzieni, ale wolni". - To zbiór świadectw więźniów z Włoch ze wspólnoty neokatechumenalnej. W przyszłości zamierzamy wydać podobną publikację opartą o doświadczenia osadzonych w lubelskim areszcie – mówi Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL. Wstęp do książki napisał ks. prof. Mirosław Kalinowski. - Kraty więzienne nie mogą nam odebrać wolności, która jest w nas. Myślę, że ta publikacja przyczyni się do tego, by ta świadomość w nas wzrastała – zaznaczył rektor KUL.

Kształceniem osadzonych KUL zajmuje się od blisko 11 lat. Obecnie Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie umożliwia zdobycie wykształcenia zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim. Kształcenie prowadzone jest na kierunku nauki o rodzinie, na studiach I stopnia o specjalności asystent osoby niesamodzielnej, a na studiach II stopnia o specjalności animacja środowiska społecznego.

Podziel się:

Oceń:

+2 0

Wybrane dla Ciebie

Gwiazda włoskiej koszykówki wybrała klauzurę: wcześniej w życiu czułam niedosyt

2024-06-29 18:01

Screen/Youtube.com

Koszulkę reprezentacji narodowej zamieniła na zakonny habit. Z profesjonalnego sportu zrezygnowała na rzecz życia kontemplacyjnego. 33-letnia Oriana Milazzo złożyła właśnie śluby wieczyste u Ubogich Sióstr Świętej Klary. Zakon został założony przez św. Franciszka oraz św. Klarę w 1212 roku i ma jedną z najsurowszych reguł, wyróżniającą się najwyższym ubóstwem.

Więcej ...

Dwaj redemptoryści więzieni 19 miesięcy przez Rosjan odzyskali wolność

2024-06-29 10:22

www.vaticannews.va/

Po miesiącach spędzonych w rosyjskiej niewoli, gdzie byli poddawani ciężkim torturom na wolność wyszli dwaj greckokatoliccy redemptoryści. Ojcowie Ivan Levytski i Bohdan Heleta zostali zatrzymani 16 listopada 2022 roku w Berdiańsku, przez okupacyjną administrację. O ich uwolnieniu poinformował nuncjusz apostolski na Ukrainie a prezydent tego kraju podziękował Watykanowi za mediację. Na zdjęciach widać ich wychudzonych, z różańcem w rękach.

Więcej ...

30 czerwca: Kto dziś gra i o której godzinie? 1/8 finału Euro 2024

2024-06-30 06:25
W fazie grupowej Gruzini sensacyjnie wygrali z Portugalią 2:0

PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

W fazie grupowej Gruzini sensacyjnie wygrali z Portugalią 2:0

30 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra? 1/8 finału Euro 2024.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Sport

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...