Reklama

W nagrodę Rzym

Szkoła z Nowej Wsi koło Oświęcimia znalazła się w gronie najlepszych tegorocznej edycji projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Zresztą nie jako jedyna z terenu naszej diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad 600 uczniów wzięło udział w gali podsumowującej małopolski projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Uroczystość wręczenia nagród, rozdania statuetek i dyplomów odbyła się 3 grudnia w gmachu Filharmonii Krakowskiej i uczestniczył w niej kard. Stanisław Dziwisz. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowano 27 szkół z województwa małopolskiego. Wśród nich znalazły się trzy placówki działające na terenie diecezji bielsko-żywieckiej: Zespół Szkolno-Gimnazjalny z Nowej Wsi oraz gimnazja (nr 1 i nr 2) z Brzeszcz. Już samo zaliczenie do grona szkół najlepiej w województwie realizujących projekt jest dużym sukcesem, ale znalezienie się w gronie laureatów i zdobycie nagrody głównej w postaci pielgrzymki do Rzymu i do grobu Jana Pawła II należy uznać za sukces podwójny. A takim właśnie może się cieszyć Szkolny Klub Wolontariusza z Nowej Wsi. - Jest to dla nas ogromne zaskoczenie, szczęście i wyróżnienie, które traktujemy jako zaszczyt. Tym bardziej, że w projekcie startowaliśmy po raz pierwszy - mówi opiekun grupy i pedagog szkolny Magdalena Miodońska-Kuźma. - W projekt zaangażowanych było 20 wolontariuszy. To ci, którzy byli najbardziej aktywni. Ale nasze działania obejmowały także innych uczniów szkoły, osoby ze środowiska lokalnego - tłumaczy szkolny pedagog. Jak informuje, młodzież ucząca się w Nowej Wsi podjęła m.in. takie inicjatywy, jak: wielkanocna zbiórka żywności, zbiórka odzieży używanej, współpraca i ognisko integracyjne z wychowankami domu dziecka, zajęcia z osobami niepełnosprawnymi, odwiedziny podopiecznych domu opieki społecznej oraz pacjentów uzależnionych od alkoholu, pomoc w przygotowaniu obiadu wielkanocnego dla potrzebujących z terenu gminy, pomoc koleżeńska w nauce, organizacja koncertu charytatywnego, z którego wolne datki zostały przeznaczone na tzw. adopcję na odległość 5 osieroconych dzieci z afrykańskiego Togo. - Wiele pomysłów wychodziło od młodzieży, niektóre od nas, nauczycieli. Muszę przyznać, że dzieci bardzo chętnie brały udział w każdej inicjatywie i pewnie podejmowałyby jeszcze więcej, gdyby na to pozwalał i czas i możliwości - opowiada Magdalena Miodońska-Kuźma.
Obok szkoły z Nowej Wsi do wojewódzkiego finału zakwalifikowani zostali także uczniowie obu gimnazjów z Brzeszcz. - W naszych działaniach wyznaczyliśmy sobie trzy kierunki, idąc za przesłaniem Ewangelii: słowo, czyny i modlitwa - mówi ks. Roman Sala z parafii św. Urbana w Brzeszczach. - Wśród inicjatyw były i takie, które realizowała szkoła razem z parafią. Dla przykładu można podać przedświąteczną wizytę u chorych. Młodzi odwiedzali te osoby razem z kapłanami, którzy przychodzili do nich z posługą sakramentalną. Także wspólne organizowaliśmy parafialną kolonię dla dzieci, gdzie udało się w całości sfinansować wypoczynek 17 osobom z ubogich rodzin - wylicza wspólne inicjatywy ks. Sala, który jest szkolnym opiekunem projektu już po raz trzeci.
Małopolski projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” przygotowujący uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do niesienia pomocy potrzebującym realizowany jest od 2006 r., jako odpowiedź na przesłanie Jana Pawła II, apelującego, byśmy byli sługami miłosierdzia. W tegorocznej edycji uczestniczyło w sumie 3785 uczniów i nauczycieli z 204 szkół. W okresie od 3 lutego do 30 września zrealizowano w tych placówkach 227 projektów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

11 lutego – Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego

Adobe Stock

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego, który został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 r. Jako dzień obchodów Ojciec Święty wybrał wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, wskazując na nadzieję, jaką niesie wstawiennictwo Maryi w chorobie i cierpieniu.

Więcej ...

Radomianin odznaczony medalem "Cum dilectione"

2025-02-11 17:50

Ec.Domnowall/ pl.wikipedia.org

Sławomir Adamiec - członek Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie (OESSH) - jest pierwszym radomianinem, który otrzymał medal "Cum dilectione". Wyróżnienie jest jednym z trzech odznaczeń jakie przyznaje Kustodia Ziemi Świętej, osobom wspierającym działalność autonomicznej prowincji Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów w Ziemi Świętej.

Więcej ...

Abp Kupny: Spotkanie z Jezusem daje siłę do znoszenia cierpienia

2025-02-11 15:30
Msza św. w intencji chorych i cierpiących

Marzena Cyfert

Msza św. w intencji chorych i cierpiących

– Trzymajcie się mocno Jezusa. On jest naszą mocą i nagrodą w wieczności – mówił do chorych z archidiecezji wrocławskiej abp Józef Kupny. W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes metropolita wrocławski przewodniczył Eucharystii w archikatedrze i wygłosił homilię.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kanada: próba zamachu na życie księdza podczas Mszy św.

Wiadomości

Kanada: próba zamachu na życie księdza podczas Mszy św.

Dziś mamy do czynienia z konfliktem pomiędzy Jezusem a...

Wiara

Dziś mamy do czynienia z konfliktem pomiędzy Jezusem a...

Lekarz w białym chlebie

Kościół

Lekarz w białym chlebie

11 lutego – Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień...

Rok liturgiczny

11 lutego – Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień...

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca