Reklama

Staszowska Barbórka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość ku czci św. Barbary - patronki górniczej w Staszowie są szczególnie obchodzone. Na osiedlu Wschód dziękowano za 20 lat parafii, odbył się również Bieg Barbórkowy ulicami Staszowa.

Pod opieką św. Barbary

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył uroczystościom ku czci patronki górniczej parafii na osiedlu Wschód, w dniu jej liturgicznego święta.
Ten rok był dla całej tutejszej wspólnoty czasem szczególnym. Minęło równo 20 lat od chwili, gdy pośród nowo powstałych bloków mieszkalnych erygowano nową parafię. To wydarzenie miało miejsce dokładnie 1 kwietnia 1989 r. W październiku roku kolejnego rozpoczęto budowę kościoła. Od samego początku pieczę nad całym przedsięwzięciem sprawował ksiądz proboszcz Edward Zieliński, który w parafii św. Barbary pracuje do dziś.
Projekt świątyni opracował nie byle kto. Jest ona dziełem zmarłego niedawno prof. Wiktora Zina. Do upiększenia jej wnętrza przyczynił się znany artysta rzeźbiarz prof. Stefan Dousa. Po dwóch latach zalano stropy nad prezbiterium i bocznymi kaplicami.
Konsekratorem kościoła na osiedlu Wschód był bp Marian Zimałek. W głównym ołtarzu umieszczone zostały relikwie św. siostry Faustyny. 15 czerwca 2008 r. do świątyni trafiły relikwie patronki małżeństw i rodzin, wyniesionej na ołtarze przez Jana Pawła II św. Joanny Molla. Staszowska parafia była trzecią w diecezji sandomierskiej, która je otrzymała. W trakcie tej uroczystości staszowskie rodziny zawierzyli orędowniczce m.in. burmistrz miasta Andrzej Iskra, starosta powiatu Romuald Garczewski, dr Krystyna Paciura oraz proboszcz ks. Edward Zieliński.
Okrągły jubileusz parafii uczczono 3 maja, podczas Mszy św. pod przewodnictwem dziekana dekanatu Staszów ks. prał. Henryka Kozakiewicza. Bogu powierzano zmarłego konsekratora i projektanta kościoła, modlono się również za tych, którzy przyczynili się w największy sposób do jego powstania. Wokół świątyni trwają ciągle prace porządkowe i budowlane. Otoczenie sakralnego obiektu pięknieje z dnia na dzień.
4 grudnia odpustowej Mszy św. przewodniczył tu bp Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli: ks. kan. Edward Zieliński, ks. dziekan Henryk Kozakiewicz, proboszcz parafii Osiek ks. Henryk Podgórski, ks. kan Wiesław Kowalewski - dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Kultury i Edukacji „Źródło” oraz ks. kan. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
We wspólnej modlitwie obok licznie zgromadzonych wiernych uczestniczyli również hutnicy, gazownicy i siarkowowcy, którzy dzień wcześniej podczas tradycyjnej barbórkowej akademii odznaczeni zostali medalami za zasługi, nadanymi przez Prezydenta RP oraz Ministra Gospodarki.
Liturgię uświetnił występ Orkiestry Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka pod batutą Grzegorza Chyca oraz Orkiestry Dętej Kopalń i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” w Grzybowie, którą kieruje Stanisław Brzeziński.
W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do historii życia i męczeńskiej śmierci św. Barbary. Zaapelował, by jej wzorem umieć odważnie wyznawać swą wiarę w Chrystusa.
Na zakończenie Mszy św. Ordynariusz diecezji poświęcił kaplicę w kościele, gdzie umieszczona została kopia cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, jako wyraz wdzięczności za dar Nawiedzenia. Ksiądz biskup spotkał się również z działającymi przy parafii harcerzami.

Bieg Barbórkowy

Kilkadziesiąt osób wystartowało w drugiej edycji Parafialnego Biegu Barbórkowego, który odbył się 4 grudnia w Staszowie.
Organizatorami tej imprezy, cieszącej się coraz większą popularnością są: Parafia św. Barbary, Powiatowe i Gminne Zrzeszenie LZS, burmistrz Staszowa Andrzej Iskra oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji. Celem całego przedsięwzięcia jest propagowanie aktywnego wypoczynku, integracja młodzieży oraz uczczenie górniczej patronki.
Trasa biegu, licząca 1800 metrów, prowadziła ulicami: Konstytucji 3 Maja, Komisji Edukacji Narodowej, Kołłątaja i Mickiewicza. Meta była przy hali OSiR. Funkcje głównego sędziego zawodów pełnił Zbigniew Gajek, a wspomagali go Barbara Malinowska i Jarosław Cichoń.
Mimo chłodu, na starcie biegu stanęło ponad 70 zawodników.
Wśród uczniów szkół podstawowych trzy pierwsze miejsca w grupie chłopców wywalczyli odpowiednio: Tymoteusz Mwendela z Wiśniowej, Mateusz Dziedzic z PSP nr 1 w Staszowie oraz Wiktor Musiał z Kurozwęk. W kategorii dziewcząt podium przypadło w udziale: Milenie Krakówce z Kurozwęk (I miejsce), Bernadecie Kwiatkowskiej ze Smerdyny (II miejsce) i Marlenie Chachoń z Wiśniowej.
W grupie gimnazjalistów, trzy najlepsze miejsca wśród chłopców zdobyli odpowiednio: Krystian Pasternak z Połańca, Hubert Bąk z Czajkowa i jego szkolny kolega Hubert Bonarek. W kategorii dziewcząt także dominowało Gimnazjum w Czajkowie. Dwa pierwsze miejsca zajęły uczennice tej szkoły - odpowiednio: Sylwia Kowalska i Aleksandra Dziedzic. Trzecia była Dagmara Stafczyk z Gim. nr 1 w Staszowie.
Trzy pierwsze miejsca w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych wśród chłopców wywalczyli członkowie UKS „Żaczek” z Połańca. Byli to odpowiednio: Sebastian Machnicki, Adrian Jońca i Mateusz Barabasz. Wśród dziewcząt zwyciężyła Milena Linowska z LO w Staszowie, a kolejne dwa miejsca zajęły: Karolina Antosiak (LO Staszów) i Beata Smolik (ZSE Staszów).
Puchary i nagrody dla zwycięzców ufundowali: Zarząd LZS, Urząd Miasta i Gminy oraz Tomasz Kasperkiewicz. Poczęstunek dla uczestników biegu przygotowało staszowskie TESCO.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: aborcja to temat zastępczy, świetny na kampanię

2024-04-19 08:54

PAP/Radek Pietruszka

Tematy, które bazują na społecznych emocjach, są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany w wywiadzie dla TV Republika o projekty liberalizujące przepisy aborcyjne.

Więcej ...

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Więcej ...

Przegląd Niedzieli Wrocławskiej na 21 kwietnia 2024

2024-04-19 15:22

ks. Łukasz Romańczuk

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do posłuchania przeglądu prasy

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza