Reklama

125-lecie Zgromadzenia Sióstr Sług Jezusa

Zawsze na służbie

Niedziela kielecka 52/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas jubileuszowej Eucharystii w święto Niepokalanego Poczęcia w kaplicy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Przewlekle Chorych, który prowadzą siostry - bp Ryczan przypomniał trudne początki zgromadzenia w czasach zaborów, gdy noszenie habitu było równoznaczne z represjami czy wręcz kasacją wspólnoty zakonnej. Siostry Sługi Jezusa nie nosiły habitu - i tak pozostało po dziś dzień.

Kielecki jubileusz

W homilii Ksiądz Biskup wskazał na różnice dwóch dialogów Boga, podjętych z człowiekiem w historii zbawienia: z Adamem - upadłym praojcem i dziewczyną z Nazaretu, córką Adama, która zawierzyła. Maryję Niepokalanie Poczętą bp Ryczan nazwał „nauczycielką dialogu z Bogiem”. Podkreślił, że to właśnie 125 lat temu pierwsze siostry podjęły dialog z dziewczętami, którym „zaproponowały zatrzymanie się w biegu życia”. „Dziękujemy za dar dialogu w zgromadzeniu, które od 125 lat prowadzi go z Bogiem i człowiekiem” - mówił. Mszę św. dla podopiecznych placówki, sióstr i personelu świeckiego celebrowali bp Kazimierz Ryczan, ks. inf. Jan Szarek, wikariusz generalny, i ks. Grzegorz Kaliszewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miastu i jego mieszkańcom

Obecnie w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla Przewlekle Chorych pod opieką personelu świeckiego i sześciu sióstr przebywa 62 pacjentki. Zakład ma podpisaną umowę z NFZ, jest bardzo dobrze wyposażony. Potrzeby społeczno-środowiskowe są ogromne, wciąż brakuje w nim miejsc dla chętnych. W 2006 r. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy uzyskał certyfikat jakości ISO 9001 w zakresie udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych obejmujących leczenie, rehabilitację leczniczą i pielęgnację osób przewlekle chorych i w stanie wegetatywnym.
Do Kielc Siostry zostały zaproszone prawdopodobnie przez bp. Tomasza Kulińskiego i ks. Bronisława Obuchowicza, który od początku lat dziewięćdziesiątych XIX wieku zajmował się służącymi - zainicjował Schronisko dla Starych Sług, niezdolnych do pracy. Siostry rozpoczęły pracę w 1897 r. Schronisko zmieniało swoją siedzibę, by ostatecznie ulokować się (1900) w nowo wybudowanym domu Kieleckiego Towarzystwa Dobroczynności, któremu podlegało.
Siostry, oprócz Schroniska dla Starych Sług (8 miejsc), prowadziły także Schronisko dla Sług chwilowo pozbawionych pracy (w 1899 r. korzystało z niego 9 służących), szkołę kucharek przy stołówce, pralnię i pracownię trykotarską.
W budynku przy ul. Wesołej 45 siostry przebywają od 1937 r. Do Kielc powróciły po 36 latach, na ponawianą prośbę bp. Franciszka Sonika, sufragana kieleckiego. Podjęły na nowo pracę w Schronisku dla Starych i Chorych Sług, prowadzonym przez Stowarzyszenie Sług Katolickich św. Zyty w Kielcach. Siostry pracowały jako członkinie Stowarzyszenia „Opieka nad Dziewczętami” pw. św. Józefa. Prowadziły też mały szpitalik dla chorych służących, schronisko tymczasowe, stołówkę, a przy niej szkołę kucharek i pralnię, zarabiając w ten sposób na utrzymanie zakładu. Ze stałej opieki schroniska korzystało wówczas ok. 50 służących, a z czasowego pobytu jednorazowo ok. 12 dziewcząt, które jednocześnie uczyły się prac domowych.

Zakład dla chorych

Obecnie od 1990 r. Siostry prowadzą Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Przewlekle Chorych, który jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej. Jego misją jest pomoc przewlekle chorym kobietom w odzyskaniu możliwie największego zakresu sprawności i niezależności oraz poprawa jakości ich życia. Dużą pomocą w zaspokajaniu wszelkich potrzeb jest bliska współpraca z rodzinami podopiecznych. Obecność na terenie Zakładu kaplicy i kapelana zapewnia podopiecznym zaspokojenie potrzeb duchowych.
W Zakładzie udzielane są całodobowe świadczenia zdrowotne, obejmujące swoim zakresem leczenie, pielęgnację i rehabilitację kobiet przewlekle i obłożnie chorych, które przebyły ostrą fazę leczenia szpitalnego i mają ukończony proces diagnozy, leczenia operacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego i nie wymagają już hospitalizacji. Udziela się też świadczeń zdrowotnych osobom, które są samotne, a ze względu na stan zdrowia wymagają całodobowej opieki pielęgnacyjnej.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Donald Tusk: będę rozmawiał z koalicjantami nt. finansowania Kościołów

2024-06-26 14:50

PAP/Piotr Nowak

Będę rozmawiał z moimi partnerami, jeśli chodzi o kwestię finansowania Kościołów - powiedział w środę premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie o postępy prac międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Jak przyznał, podobnie jak np. w kwestii związków partnerskich, koalicjanci tacy jak PSL mają inne zdanie w tej sprawie. - Mam nadzieję, że także w sprawie Funduszu wyjdziemy na prostą - dodał szef rządu. Rano podsekretarz stanu w KPRM Marek Krawczyk poinformował, że prezentacja projektu dotyczącego Funduszu Kościelnego może nastąpić przed sejmową przerwą wakacyjną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?