Reklama

Niedziela Wrocławska

Oddano cześć Polakom pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów

Janusz Gajdamowicz

Abp Józef Kupny przewodniczył Mszy św. w intencji Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na południowo-wschodnich kresach Rzeczpospolitej w latach 1939–1947.

Głównym organizatorem obchodów było działające we Wrocławiu Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów. Termin nie jest przypadkowy, gdyż jak twierdzą organizatorzy w 2014 r. wypada 70. rocznica „największego nasilenia ludobójstwa dokonanego na Polakach w Małopolsce Wschodniej”. Po uroczystościach pod pomnikiem ofiar zbrodni dokonanych przez OUN-UPA uczestnicy spotkali się na wspólnej modlitwie w kościele pw. NMP na Piasku we Wrocławiu. Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

– Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary – mówił kaznodzieja, zwracając uwagę, że żyjący świadkowie zbrodni dokonanych na Polakach na Kresach Wschodnich do dziś nie mogą otrząsnąć się z traumy. – Oni nie chcą odwetu. Chcą, by pamiętano o ofiarach – zaznaczył. Dodał przy tym, że przykre jest to, iż po 25 latach od odzyskania przez Polskę niepodległości nikt nie powiedział prawdy o tych wydarzeniach.

Reklama

Ks. Isakowicz–Zaleski chwalił Wrocław, jako miejsce, gdzie postawiono pomnik upamiętniający ofiary i gdzie w takich uroczystościach, jak dzisiejsza biorą udział najwyżsi przedstawiciele władz miasta i województwa. – Za to chwała miastu. Nie ma jednak tej prawdy w całej Polsce – stwierdził, dopowiadając: – Musimy pamiętać, ze to nie Ukraińcy mordowali Polaków, ale wrzód, który powstał na narodzie ukraińskim. Zginęło wówczas także wielu sprawiedliwych Ukraińców. Wezwał również zebranych do modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. – Boli nas, gdy w relacjach telewizyjnych widzimy pomniki Stefana Bandery czy polskich polityków wspierających neobanderowców, ale ufamy, że to wszystko będzie prowadziło do wzajemnego pojednania i zgody, budowanych na zgodzie i miłości – spuentował ks. Isakowicz-Zaleski

2014-07-02 12:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święty z Wadowic na Podkarpaciu

Archiwum Rzeszowskiego Towarzystwa „Lumen et spes”

Obelisk w Parku Papieskim upamiętniający spotkanie ze św. Janem Pawłem II

Zagórz, Desznica, Przeworsk, Jarosław, Jodłówka, Rzeszów – to tylko kilka z wielu podkarpackich miejscowości, które odwiedził Karol Wojtyła. Najpierw przyjeżdżał tutaj jako turysta, później jako biskup, a po 1978 r. jako następca św. Piotra.

Więcej ...

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

BOŻENA SZTAJNER

W Fatimie 13 lipca 1917 r. Matka Boża powiedziała: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca.

Więcej ...

Jasna Góra: ocalić pamięć i prawdę o ludobójstwie na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej

2020-07-05 17:15

BPJG

Na Jasnej Górze odbyły się w niedzielę obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Odsłonięte zostały tablice upamiętniające Polaków zamordowanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947 oraz sprawiedliwych Ukraińców niosących pomoc Polakom.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej  ks....

Kościół

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej ks....

Wyznanie

Wyznanie

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Duda: przedstawię projekt zmian w konstytucji...

Wiadomości

Duda: przedstawię projekt zmian w konstytucji...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Polityka

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Jasna Góra

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI

Kościół

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI