Reklama

Niedziela 11/2020

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Męska duchowość w praktyce

Ks. Jarosław Grabowski, Redaktor naczelny

Jednoznaczne i konkretne świadectwo wiary mężów i ojców w dzisiejszym, coraz bardziej rozmytym moralnie świecie może zdziałać cuda.

Obserwator
5-8

Obserwator

Z Jasnej Góry
9

Z Jasnej Góry

Generał Zakonu Paulinów wybrany

Temat numeru
10-15

Patron mężczyzn

Ks. Krzysztof P. Kowalik

Św. Józef – patron Kościoła – jest dla katolików wzorem mężczyzny i opiekuna. Patronem mężów, ojców, ludzi noszących brzemię odpowiedzialności za innych. Milczący, tajemniczy cieśla z Nazaretu wciąż inspiruje współczesnych.

Duchowość po męsku

Michał Piekara

Uważny obserwator bez trudu dostrzeże zjawisko przebudzenia mężczyzn w Kościele. Skąd się wziął ten fenomen? Czy w ogóle możemy mówić o męskiej duchowości? A jeśli tak, to czym ona się charakteryzuje?

Mężczyźni w Kościele

Artur Stelmasiak

Rycerze Kolumba, Rycerze Jana Pawła II, Droga Odważnych, Wojownicy Maryi, Męskie Plutony Różańca, Droga Lwa, Męski Różaniec oraz GROM – to tylko niektóre z propozycji dla facetów, którzy chcą pielęgnować swoją męskość w wymiarze duchowym.

100. rocznica urodzin
16-17

Jak położyć tamę laicyzacji?

Grzegorz Polak

Mamy być chrześcijanami nie tylko z nazwy, byle jakimi, ale prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa.
To może się okazać najskuteczniejszym środkiem oporu przeciw „pełzającej laicyzacji” – Jan Paweł II.

Zdjęcie z historią

Arturo Mari

Moim zadaniem było dokumentować pontyfikat, pokazać światu modlitwę i pracę papieża. I mogę zaświadczyć, że Jan Paweł II był człowiekiem wielkiej modlitwy, zjednoczonym z krzyżem Chrystusa.

Rekolekcje wielkopostne
18

Samotność

Ks. Krzysztof Pawlina

Samotność nie jest naszym przeznaczeniem, ale się zdarza. Przychodzi nieproszona. Rozsiada się wygodnie i czeka: cztery ściany, drzwi, do których nikt nie puka, milczący telefon, nikomu niepotrzebna starość.

Moim zdaniem
19

Od wirusa, głodu, ognia...

Ks. Krzysztof Podstawka

W obliczu problemu zagrożenia epidemiologicznego głos zabiera także Kościół. To ważne. Kościół nigdy nie ucieka od problemów, którymi żyją jego podopieczni.

Życie kościoła
20-25

Gdzie bije dziś serce Kościoła?

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Watykan będzie już zawsze tam, gdzie jest. Ale to, że stolica chrześcijaństwa geograficznie leży w Europie, nie oznacza, że Stary Kontynent jest nadal centrum chrześcijańskiego świata.

Tajemnice spowiedzi. Czy Bóg zawsze przebacza?

Ks. prał. dr Krzysztof Nykiel

Czy spowiedź z tych samych grzechów ma sens? Jak się do niej dobrze przygotować? Co zrobić ze wstydem przed spowiedzią? Na pytania na temat sakramentu miłosierdzia odpowiada ks. prał. dr Krzysztof Nykiel.

Grzechy wołające o pomstę do nieba

Ks. prał. dr Krzysztof Nykiel

Rozmyły się dziś granice między tym, co dobre i złe, co jeszcze wolno, a czego już nie... Czy pamiętamy, że niektóre grzechy wołają o pomstę do nieba?

Co daje mi spowiedź?

Do kratek konfesjonału podchodzę, aby odzyskać wolność. Klękam, aby skruszyć swoją pychę. Cierpliwość Jezusa mnie ośmiela. A kiedy wstaję, jestem lekki jak nowo narodzony.

Punkt widzenia
26-29

Upominają się o prawa rodziny

Artur Stelmasiak

Samorządowa Karta Praw Rodziny została nazwana „aktem nienawiści”. Dlatego samorządowcy są gotowi w sądzie bronić swojego dobrego imienia.

Rządowa wojna z koronawirusem

Piotr Filipczyk

Walka z koronawirusem wkroczyła w Polsce w nową fazę. Sejm przyjął specjalną ustawę, która ma na celu zminimalizowanie zagrożenia i ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa.

Jaka przyszłość czeka polskie rolnictwo?

Paweł Sarafin

Dopłaty bezpośrednie do rolnictwa, niedobór wody, ekologiczna ochrona roślin oraz nowe technologie i rewolucja agrarna w Polsce – to tylko niektóre tematy Europejskiego Forum Rolniczego 2020.

Kochane życie
30

Jednodniowe rekolekcje

Elżbieta Nowak

Bywają takie momenty w życiu każdego człowieka, gdy próbuje się modlić i nie może się pozbierać.

Niedziela z kulturą
31-42

Zmień swoje życie

/j.k.

Kurtka z frędzlami

/j.k.

Odkrywanie Ameryki

/w.d.

Niemodne trendy

/j.k.

Program telewizyjny

Nigdy, nikogo...

Wojciech Dudkiewicz

Ksiądz Jan Zieja nigdy nie chciał być w centrum wydarzeń, ale często w nim był. Do kin trafia film o losach tego niezwykłego kapłana.

Krzyżówka

Polecamy
43

Dobra płyta

/piw

Bóg poskłada Cię od nowa

/red.

Moim zdaniem
44-45

Sprofanowane święto

Piotr Grzybowski

Głowa państwa swoją postawą i polityką powinna dawać wyraz szacunku dla ojczyzny i jej historii.

Kandydat Hołownia

Michał Karnowski

Szymon Hołownia przez lata „kandydował” w Kościele – nie na prymasa, oczywiście, ale na pewno na człowieka przejętego losem Kościoła.

Świadkowie wiary
46-47

Dokta z Buluby

Anna Wyszyńska

Był 19 lutego 1950 r. Z Londynu wypływał statek do Mombasy. Wśród pasażerów była 39-letnia lekarka Wanda Błeńska, której celem był Fort Portal w Ugandzie, a tam – leczenie trędowatych.

Pomóż!

Polecamy
48

Bóg, rodzina, firma, hojność

Sprawy rodzinne
50-52

Dzieci z innej planety?

Tomasz Talaga

Trzy małżeństwa opowiedziały nam o swoich doświadczeniach, radościach i dylematach związanych z wychowywaniem dziecka z zespołem Downa.

Moim zdaniem
53

Więź i bliskość

Michał Piekara

Więź nie jest czymś, co się otrzymuje raz na zawsze, ale raczej delikatną rzeczywistością naszej relacji, która domaga się ciągłej troski i uważności.

Listy
54-55

Przyjaciółeczki

Chcą korespondować

Piszą do nas

Dobre rady
56-59

Witamina D3 – nie tylko zimą

Lek. med. Katarzyna Wieczorek

Nasze ciało potrzebuje witaminy D3. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu tkanek i narządów, zapewnia m.in. prawidłową gospodarkę wapniową oraz funkcjonowanie kości i mięśni.

Małżeństwo: katolik – żydówka

Ks. Michał Wieczorek

Jakie jest oficjalne stanowisko Kościoła katolickiego odnośnie do uznawania ślubu wyznawców religii judaistycznej? Czy ślub zawarty wcześniej według tradycji żydowskiej i późniejszy rozwód przekreślają możliwość zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim (małżeństwo mieszane katolik – żydówka)?

Jak starać się o świadczenie opiekuńcze

Oprac. J.M.

Osoby, które wymagają pomocy osób trzecich w czynnościach dnia codziennego, w higienie, opiece i pielęgnacji zleconej przez lekarza, mogą się starać w MOPS-ie o świadczenie opiekuńcze.

Uwaga na dodatki E

Karolina Szostkiewicz

Przeciętny konsument w ciągu roku spożywa ponad 2 kg dodatków do żywności, oznaczonych jako różnego rodzaju E.

Konserwanty na talerzu

Karolina Szostkiewicz

Do artykułów spożywczych, w których jest najwięcej chemii, należą też te najbardziej lubiane przez dzieci, np. chipsy. Do czego jeszcze producenci dodają sztuczne dodatki?

ABC przechowywania świeżych jaj

Ewa Nowak

Przechowywanie jaj zwykle nie sprawia problemów, jednak już w okresie przygotowywania świątecznych przysmaków, gdy trzeba ich użyć do większości potraw, staje się to wyzwaniem

Nauka
60-61

Chemia w żywności

Barbara Radke

Uważa się, że za 15 lat aż połowa europejskiej populacji może zostać dotknięta jakimś rodzajem alergii.

Punkt widzenia
62-63

Nie ma sensu mówić: „będę numerem jeden!”

Z Hubertem Hurkaczem rozmawia Krzysztof Tadej

Ma 23 lata i jest obecnie najlepszym polskim tenisistą. Na początku roku odniósł serię zwycięstw, pokonał m.in. czwartego zawodnika na świecie Dominica Thiema. Fachowcy twierdzą, że wkrótce może się znaleźć w dziesiątce najlepszych tenisistów świata. O drodze do  sukcesu, planach i codziennym życiu w rozmowie z Krzysztofem Tadejem opowiada Hubert Hurkacz

Prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

/pr

Moim zdaniem
65

Dziewięciu sprawiedliwych

Witold Gadowski

Losy świata bardziej zależą od ludzi prawych niż od całych kohort zdeprawowanych, ale głośnych zombie.

67

Konkurs z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

Niedziela liturgiczna
III-VIII

Jezus źródłem wody tryskającym ku życiu wiecznemu

Wszystko jest grą miłości

O. Krzysztof Osuch, jezuita

Symbol „wody żywej”

Ks. Antoni Tronina

Co oznaczają wyrażenia: „nowa ziemia” i „nowe niebo”?

Ks. Jan Powroźnik

Święty z Jerozolimy

Ks. Mariusz Frukacz

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Najlepsi młodzi teolodzy

Ks. Piotr Bączek

Za nami diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej. Wyłonił on zwyciężczynie, które reprezentować będą naszą diecezję w ogólnopolskim starciu.

Z roku na rok coraz więcej

Mariusz Rzymek

Msza św. w konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu, 1 marca, rozpoczęła spotkanie środowisk szkolnych i patriotycznych Ziemi Żywieckiej, które pragnęły uczcić Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Wyjątkowy witraż

Monika Jaworska

W Krakowie pokazano witraż z Bielska-Białej.

Niedziela częstochowska

Męska pokuta

Maciej Orman

Mężczyźni lubią konkret, więc zadziałali konkretnie: spowiedź, Msza św., adoracja, Różaniec i pielgrzymka na Jasną Górę. Tak 7 marca wyglądało pierwszosobotnie nabożeństwo pokutne dla mężczyzn w parafii św. Zygmunta w Częstochowie i tak już będzie co miesiąc.

Więcej niż występ

Marian Florek

rtyści Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz widzowie uczcili 8 marca w Filharmonii Częstochowskiej Żołnierzy Niezłomnych. Koncert A to Polska właśnie zgromadził przedstawicieli instytucji państwowych i samorządowych, NSZZ „Solidarność”, duchownych, przedsiębiorców, częstochowian i gości spoza miasta.

Drogowskazy dla kobiet

Beata Pieczykura

Jak być piękną? Jak mówić? Jak patrzeć? Jak się ubierać? O czym świadczy porządek w torebce – dowiedziały się nie tylko panie w dniu ich święta u najpiękniejszej z Niewiast.

Niedziela podlaska

Oczami matki

Monika Kanabrodzka

Bohaterką reportażu jest Małgorzata Góral, mama 12-letniego Krystiana z zespołem Downa. Osoby z tą genetyczną wadą, choć różnią się wyglądem i zachowaniem, niejednokrotnie zaskakują i zawstydzają zdrowych. Dziś mówią jednym głosem ze swoimi rodzicami: My tu jesteśmy, zrozum nas.

Ferie z Prymasem Wyszyńskim

Elżbieta Wrzosek

Śladami Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego podróżowała dosłownie i w przenośni 40-osobowa grupa młodych pod opieką i z inicjatywy ks. Sylwestra Grzeszczuka.

Wrażliwcy o wielkich sercach

Monika Kanabrodzka

O uczniach z zespołem Downa, ich wielkiej wrażliwości oraz o tym, co może zaoferować im szkoła, opowiada Beata Biernat, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim.

Niedziela kielecka

Jan Paweł NASTOletni

Katarzyna Dobrowolska

Jak mówić o gigancie duchowym i niezwykłym człowieku Karolu Wojtyle pokoleniu, które w chwili jego śmierci miało 11, 15 lat? I co przekazać z jego przeobfitego dziedzictwa dzisiejszej młodzieży?

Z ludzkiej ofiarności i serca

Władysław Burzawa

– Parafia powstała z inicjatywy wiernych, to oni o nią zabiegali, walczyli i budowali nową wspólnotę. Przez lata marzyli, by mieć u siebie kościół, aby już nie chodzić do oddalonej o 7 km parafii w Chełmcach. Kiedy pojawiła się możliwość zakupienia placu pod budowę kościoła, pieniądze zebrali w ciągu dwóch dni – mówi proboszcz parafii Cierchy ks. Waldemar Tłomak.

Deskurowie – patrioci

Agnieszka Dziarmaga

W marcu 1863 r. na ziemiach dawnego zaboru rosyjskiego trwały walki powstania styczniowego, do którego poszli ludzie wszystkich stanów. Tę decyzję przypłacali śmiercią, ranami, zesłaniem. Jak w przypadku Deskurów.

Niedziela małopolska

Stanęli na wysokości zadania

Maria Fortuna-Sudor

– Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Liturgicznej to naprawdę brzmi dumnie – mówił do uczestników finału, zebranych w auli Jana Pawła II, w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, w sobotę 7 marca ks. Andrzej Kielian, dyrektor wydziału katechetycznego.

Życie ma sens

Sylwia Łabuz

W roku jubileuszu 50-lecia parafii św. Stanisława BM w Pustkowie-Osiedlu została wydana książka Szukając sensu. Drogi Krzyżowe ścieżkami życia, autorstwa parafianki Agnieszki Kani – dyrektor miejscowego Zespołu Szkół.

Rozważ Mękę Pańską i doskonal się w cnotach

Anna Bandura

W niedziele Wielkiego Postu mężczyźni zaproszeni są do udziału w „Męskich Gorzkich Żalach”. O tym, dlaczego powstało nabożeństwo skierowane do mężczyzn i w jakich cnotach mogą się doskonalić uczestnicy spotkań, opowiada Michał Mokrzycki ze wspólnoty Droga Odważnych.

Niedziela lubelska

Im trudniej, tym lepiej

Anna Gliwa

Już w najbliższy piątek 20 marca kilka tysięcy pielgrzymów wyruszy na szlak Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. – Im będzie trudniej, tym lepiej. Daj Boże, żeby padało – powiedział ks. Mirosław Ładniak.

Filmy na Wielki Post

buk

Na ekrany kin trafiły filmy, które doskonale wpisują się w czas wielkopostnej drogi przygotowania do świąt wielkanocnych. Jeden z nich jest poświęcony kultowi Najświętszego Serca Pana Jezusa, drugi ukazuje niezwykłe losy ks. Jana Ziei.

Wspólna droga

Urszula Buglewicz

Przed nami historyczne wydarzenie. Za miesiąc, 18 kwietnia odbędzie się uroczysta inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

Niedziela legnicka

Umierające serce

Ks. Piotr Nowosielski

W naszych wielkopostnych propozycjach modlitewnego zatrzymania się nad Męką naszego Zbawiciela, nie może zabraknąć wydarzenia eucharystycznego, które miało miejsce w Legnicy.

Uczcili Żołnierzy Wyklętych

Monika Łukaszów

Żołnierze antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia za walkę o wolną Polskę zapłacili cenę własnego życia. Na terenie naszej diecezji odbyły się uroczystości upamiętniające tych narodowych bohaterów – w Legnickim Polu oraz Raczkowej.

Droga do szczęścia

O. Piotr Marszałkiewicz OFMConv

W ramach prowadzonego przez o. franciszkanów duszpasterstwa rodzin, 25 lutego odbyło się spotkanie z Jackiem Pulikowskim pt. „Małżeństwo i rodzina drogą do szczęścia”.

Niedziela łódzka

Wyjść z własnej celi

Monika Godziemba-Dąmbska

– Przebaczenie jest przywróceniem sobie wolności, jest kluczem w naszym ręku do własnej celi więziennej – mówił prymas kard. Stefan Wyszyński. Zbliża się VII edycja nabożeństwa „24 godziny dla Pana”.

Ludzie misji

Ks. Maksymilian Grabowski

Po powrocie z Tanzanii najczęściej pytano mnie o biedę w tym kraju. Szukając odpowiedzi, zacząłem sięgać po zapisane w pamięci obrazy. Oto niektóre z nich.

Położna i matka

Ks. Paweł Gabara

– W domu, w którym żyła Stanisława Leszczyńska, a gdzie dziś mieszka jej wnuczka, w oknie wisi firanka zrobiona przez nią na szydełku – tak miejsce jej mieszkania wspominała prof. Teresa Olearczyk podczas sympozjum: „Stanisława Leszczyńska (1896-1974) – położna i matka, więźniarka obozu zagłady w Auschwitz”.

Szkoła i wiara Prymasa Tysiąclecia

Maria Piotrowicz

Szkolne lata kard. Stefana Wyszyńskiego przypadły na czas zaborów.

Niedziela przemyska

Bene Merenti dla Arcybiskupa

Ks. Zbigniew Suchy

Zarząd Polskiego Towarzystwa Teologicznego przyznał Medal Bene Merenti abp. Józefowi Michalikowi.

Wyzwania rekolekcyjne

Ks. Tadeusz Biały

Ewangelizacyjny apostolat wśród dzieci i młodzieży to nasz zbiorowy obowiązek. Najwyższy czas, aby mocnym głosem formacyjnym harmonijnie zabrzmiały rodzina, szkoła i Kościół.

Blisko świętości

Opracował: O. Edward Staniukiewicz OFMConv

Sto lat temu w Kalwarii Pacławskiej umierał o. Wenanty Katarzyniec. Dziś w sanktuarium trwają modlitwy o jego beatyfikację. O ostatnich spotkaniach z młodym franciszkaninem opowiada jego zakonny brat Jakub.

Niedziela rzeszowska

Szli, by walczyć o nasz dom, o wolność…

Izabela Fac

Zostali skazani na zapomnienie, na ciszę w podręcznikach historii, ale społeczeństwo „wyroku” nie wykonało, przechowało w sercach pamięć o Żołnierzach Wyklętych, aby w odpowiednim momencie upomnieć się o nich. Uchwalenie przez Sejm RP w 2011 r. ustawy o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych stało się hołdem dla tysięcy tych, którzy zapłacili życiem za sprzeciw wobec narzuceniu Polsce i Polakom sowieckiego ustroju.

Rzeszowska Droga Krzyżowa

Ks. Tomasz Nowak

W piątek 28 lutego 2020 r. po raz 25. ulicami Rzeszowa przeszła Droga Krzyżowa, organizowana na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Rozważania były oparte na nauczaniu św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba. W nabożeństwie uczestniczył bp Edward Białogłowski, kilkudziesięciu kapłanów, klerycy, osoby konsekrowane i blisko trzy tysiące wiernych.

Zasnąć jak św. Józef

Arkadiusz Bednarczyk

We wszystkich wiekach jest jednym z najpopularniejszych świętych, powszechnie uznawanym za człowieka znajdującego się – zaraz po Najświętszej Maryi Pannie – najbliżej Boga. To św. Józef z Nazaretu, ziemski ojciec Jezusa, mąż Maryi i patron Kościoła. Chcąc pogłębić wiedzę o św. Józefie i lepiej zrozumieć jego miejsce w dziele zbawienia, warto przypomnieć, co mówi o nim Pismo Święte.

Niedziela sandomierska

Młodzi teolodzy

Ks. Wojciech Kania

W Sandomierzu w Instytucie Teologicznym odbył się diecezjalny finał Olimpiady Teologii Katolickiej.

Pokonani, ale niezłamani

Ks. Wojciech Kania

Od kilku lat 1 marca jest Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W wielu miejscach w kraju i zagranicą odbywają się uroczystości upamiętniające ich nieugiętą postawę wobec reżimu komunistycznego. Również na terenie naszej diecezji w wielu miejscach odbyły się uroczystości ku czci bohaterów walki o niepodległość.

Święty w hutniczym mieście

Agnieszka Łatka

Jubileusz 100-lecia urodzin wielkiego Polaka św. Jana Pawła II wpisuje się w maleńką parafię na peryferiach hutniczego miasta wyrosłego w cieniu Świętego Krzyża, jakim jest Ostrowiec Świętokrzyski.

Niedziela sosnowiecka

Po prostu „Żelazny”

Piotr Lorenc

1 marca w bazylice pw. Najświętszej Marii Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej odbyły się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.

Ocalić od zapomnienia

Wincenty Jędrzejewski

W myśl słów: „książka moim żywiołem, książka moją strawą, mam ją w łóżku, pod łóżkiem, na stole, pod ławą…” szczególnym miejscem gromadzenia i przechowywania książek i różnego rodzaju akt są biblioteki i archiwa państwowe oraz kościelne. Powstałe 1 października 2015 r.

Hospicjum to też życie

Piotr Lorenc

Sosnowieckie Hospicjum im. św. Tomasz Apostoła istnieje od ponad 22 lat. Stale się rozwija tak, by zapewnić godną opiekę na najwyższym poziomie. Gdy jedni stają wprost przy łóżku chorego, by dźwigać z nim ciężar choroby, inni na różne sposoby wspomagają ich wysiłki, by hospicjum mogło obejmować swoją opieką coraz większą liczbę podopiecznych.

Niedziela świdnicka

Najlepsza teolożka z I LO

xmb

Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych

Marek Zygmunt

Uroczyste obchody upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych zorganizowano w wielu miejscach naszej diecezji, m.in. w Świdnicy, Wałbrzychu, Bystrzycy Kłodzkiej czy Nowej Rudzie-Słupcu. Obok licznie przybyłych parafian uczestniczyli w nich przedstawiciele parlamentu, władz państwowych, samorządowych, organizacji kombatanckich czy młodzieżowych.

Wielkopostny Dzień Skupienia szafarzy nadzwyczajnych

Krystyna Smerd

Odpust – darem Boga i Kościoła – to hasło wielkopostnego dnia skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., które odbyło się w sobotę 29 lutego w strzegomskiej bazylice. Wzięło w nim udział 106 szafarzy, którzy wysłuchali wykładu, uczestniczyli we Mszy św. i obejrzeli misterium Tajemnice Eucharystii.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Cześć i chwała bohaterom

Monika Mazanek-Wilczyńska

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto ustanowione dla tych, którzy po 1944 r. nie godzili się na sowietyzację Polski. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

Co możesz dać bliźniemu?

Bogdan Nowak

– Jestem najbardziej wdzięczna w swoim życiu dwóm osobom: kierownikowi domu dziecka w Bytowie Mikołajowi Turkiewiczowi i kierownikowi kliniki położniczej prof. Mikołajowi Prochorowowi – stwierdza Teresa Jaszczerska.

Modlitwa i zabawa

Maria Palica

W ostatnią sobotę lutego swoje piąte urodziny obchodziła działająca w parafii św. Jerzego w Goleniowie wspólnota „Światło”. Swoim działaniem obejmuje ona osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny i przyjaciół.

Niedziela toruńska

Wierni przysiędze

Aleksandra Wojdyło

Mieli zostać zapomniani, ale stali się ziarnem. Wydaje ono owoce – miłości ojczyzny, pamięci o bohaterach i świadomości narodowej.

Kiedyś stary, dziś święty

Tomasz Strużanowski

Św. Józef – mężczyzna, mąż i ojciec – daleki jest od stereotypu zgarbionego starca z tradycji Bożego Narodzenia! Równie dobrze mógł być młody, zakochany w Maryi, pełen radości i nadziei na szczęśliwe życie małżeńskie i rodzinne. I oto nagle w jego plany wkroczył Bóg, proponując obojgu coś znacznie większego, trudniejszego, niepojętego.

Lekcja patriotyzmu

Renata Czerwińska

Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają kilku tysiącleci przed Chrystusem. Urokliwa Złotoria, leżąca w dorzeczu Wisły, Drwęcy i Jordanu, zachwyca po dziś dzień. Przenieśmy się jednak w czasie zaledwie o sto lat wstecz, kiedy Drwęca była rzeką graniczną.

Niedziela warszawska

W obronie życia i rodziny

Magdalena Wojtak

Za tydzień ulicami stolicy przejdzie Narodowy Marsz Życia. Warto wziąć w nim udział, aby z tysiącami innych osób upomnieć się o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Zapracować na świętość

Łukasz Krzysztofka

Praca kojarzy nam się z trudem i codziennymi obowiązkami. Zapominamy o tym, że jest ona drogą prowadzącą do Boga i odpowiedzią na wezwanie miłości.

Takiego prezentu życzyłby sobie Jan Paweł II

Łukasz Krzysztofka

Zbiórka artykułów na rzecz Domu Samotnej Matki, odrestaurowanie wózka-chodzika kombatantki AK, codzienne studiowanie Pisma Świętego czy Różaniec w intencji Ojczyzny. Każdy może złożyć swój dar na stulecie urodzin św. Jana Pawła II.

Niedziela wrocławska

Mężczyźni oddani Jezusowi

Piątkowe popołudnie po zakończonym tygodniu pracy. Jest ciężko, bo szef był wymagający, firma nie przyniosła określonych dochodów, a żona ma pretensje o brak obecności w domu. O tym, czy można wyjść z kryzysu męskości i czy pomaga w tym wspólnota Mężczyzn św. Józefa – z Mariuszem Trębickim i Januszem Traczem rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Specjalista od Kominka

Agnieszka Bugała

Zachwyt i pasja Marka Mutora podążyły śladem kardynała, a owocem jest świeżutki doktorat.

Rak nie może czekać

Agnieszka Bugała

Jasne, przestronne korytarze i ściana drzew pobliskiego parku odbijająca się w oknach sali do chemioterapii. Najcięższe choroby leczone są w nowym Ośrodku Diagnostyki, Profilaktyki i Terapii Nowotworów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Warto żyć ekstremalnie

Ks. Krzysztof Hawro

Czas Wielkiego Postu zachęca do refleksji nad własnym życiem. Stawiamy sobie pytania o jego wartość, sens. Podejmujemy wyzwania i postanowienia, które pomogą nam w przemianie życia.

Zamojska święta Rita

Ks. Krzysztof Hawro

Karolówka – jedna z szesnastu zamojskich dzielnic. Jest jednak coś, co sprawia, że 22. dnia miesiąca wszystkie drogi prowadzą właśnie tu, a dokładnie do kościoła pw. Świętej Bożej Opatrzności.

Wieś w sercu i obiektywie

Ks. prof. Zygmunt Zieliński

Na rynku wydawniczym ukazała się najnowsza książka ks. prof. Edwarda Walewandra, kapłana pochodzącego z Niemirówka, należącego do parafii krasnobrodzkiej. Zapraszamy Czytelników Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej do lektury książki ukazującej piękno Niemirówka i bogactwo historii rodzinnej miejscowości ks. Walewandra.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Ubodzy są darem

Kamil Krasowski

W dniach 6-8 marca w Domu„Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II w Głogowie odbyły się rekolekcje wielkopostne Caritas.

EDK… znaczy ekstremalnie

Ks. Adrian Put

Przed pięcioma laty po raz pierwszy w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbyła się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Przybyło tras, przybyło ekstremalnych pątników, nie zmieniło się jedno. Gdzieś poza granicami zmęczenia i bólu można spotkać Jezusa.

Caritas potrzebującym

Kamil Krasowski

Okres Wielkiego Postu to czas, w którym Kościół zachęca nas do tego, abyśmy otworzyli swoje serca na Boga i drugiego człowieka.

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Wiara

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Od lęku do przepowiadania

Kościół

Od lęku do przepowiadania

Biskup z charyzmatem radości

Niedziela Częstochowska

Biskup z charyzmatem radości

Nie żyje ks. Paweł Mielecki, kapelan małopolskiej policji

Niedziela Małopolska

Nie żyje ks. Paweł Mielecki, kapelan małopolskiej policji

Nowe cuda świętego stygmatyka

Wiara

Nowe cuda świętego stygmatyka

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Niedziela w Warszawie

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Wiara

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...