Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież do nowych kardynałów

Kościół ma być znakiem nadziei

Podczas audiencji dla sześciu kardynałów, których Ojciec Święty mianował na konsystorzu 24 listopada br., Benedykt XVI powiedział: „Kościół powszechny ma być znakiem nadziei dla wszystkich narodów”.

Zwracając się do czterech nowych purpuratów z krajów angielskojęzycznych, Papież zwrócił uwagę, że w kolorze ich szat tradycja widzi „znak gotowości, by bronić Chrystusowej owczarni aż do przelania krwi”. Taka symbolika, nieraz przypominana przy tej okazji, miała tym razem szczególną wymowę, zważywszy że byli tu kardynałowie z Nigerii, Indii i Filipin - krajów, gdzie nierzadko przelewana jest krew wyznawców Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwracając się do patriarchy maronitów i pielgrzymów przybyłych z nim z Libanu, Ojciec Święty powiedział: - Przez kardynalat patriarchy Boutrosa Rai pragnę szczególnie wesprzeć życie i obecność chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Winni tam oni móc żyć swobodnie swoją wiarą. Pragnę też raz jeszcze wystosować gorący apel o pokój w tym regionie. Kościół popiera wszelkie wysiłki na rzecz pokoju na świecie i na Bliskim Wschodzie. Pokój nie stanie się rzeczywistością, jeśli nie będzie opierał się na autentycznym poszanowaniu innych.

O pokoju Papież mówił też do innego z nowych purpuratów - arcybiskupa Bogoty. Kard. Rubén Salazar Gómez jest przewodniczącym Episkopatu Kolumbii, kraju dotkniętego od kilkudziesięciu lat krwawym konfliktem. Ojciec Święty zapewnił Kolumbijczyków, że stale się modli, „aby postępowali w pokoju i zgodzie drogami sprawiedliwości, pojednania i solidarności”.

Na zdjęciach powyżej:
1) kard. Baselios Cleemis Thottunkal (Indie), 2) kard. Luis Antonio Tagle (Filipiny), 3) kard. Béchara Boutros Rai (Liban), 4) kard. John Olorunferni Onaiyekan (Nigeria), 5) kard. James Michael Harvey (USA), 6) kard. Rubén Salazar Gómez (Kolumbia)

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Wszyscy jesteśmy powołani do przedłużania zbawczego dzieła Boga, nawracając się na Ewangelię, podążając zdecydowanie za tym Królem, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać świadectwo prawdzie.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 25 listopada 2012 r.

Witam polskich pielgrzymów. Moi drodzy, Rok Wiary jest szczególnym czasem wsłuchiwania się w to, co Bóg chce nam powiedzieć, ale także czasem mówienia o Nim i o Jego nieskończonej miłości. Nasze głoszenie słowem i czynem prawdy o Bożym pragnieniu zbawienia wszystkich ludzi niech będzie świadectwem osobiście przeżywanej wiary. Niech Bóg da wam tę łaskę i niech wam błogosławi!
Do Polaków podczas audiencji generalnej w Watykanie, 28 listopada 2012 r.

Audiencja Generalna

Wiara źródłem radości

Podczas audiencji generalnej w Watykanie 28 listopada Ojciec Święty mówił: - Im bardziej stawiamy Boga w centrum życia, tym bardziej przekazywanie wiary jest owocne. A jeśli wzrastamy w wierze i zacieśniamy zażyłość z Jezusem i Jego Ewangelią, tym nasz przekaz jest bardziej przekonujący i skuteczny.

Reklama

W swoim wystąpieniu Benedykt XVI zaznaczył, że przekazywanie wiary w rodzinie powinno być nacechowane radością. Papież tłumaczył, że celem każdego z nas powinno stać się pomaganie najbliższym w zrozumieniu tego, iż wiara nie jest ciężarem, lecz źródłem głębokiej radości.

Rok Wiary jest szczególnym czasem wsłuchiwania się w to, co Bóg chce nam powiedzieć, ale także czasem mówienia o Nim i o Jego nieskończonej miłości.

Włochy

Rzymska prezentacja książki Prymasa Czech

W polskim kościele pw. św. Stanisława BM w Rzymie (w sali Jana Pawła II) 24 listopada br. odbyła się prezentacja książki prymasa Czech kard. Dominika Duki OP „Tradycja jest wyzwaniem. Czego się, za przeproszeniem, boisz?”. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Ambasady Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, przy współpracy Ambasady Republiki Czeskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz ks. prał. Pawła Ptasznika, rektora kościoła polskiego w Rzymie. Przed prezentacją książki w kościele miała miejsce wzruszająca uroczystość - kard. Duka przekazał rektorowi kościoła porcelanową kopię figury Dzieciątka Jezus z Pragi, wypowiadając przy tym słowa wdzięczności za pomoc, jaką w czasach komunizmu czescy katolicy otrzymywali od polskich współbraci. Na spotkaniu była obecna ambasador Hanna Suchocka.

(W. R.)

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

KUL. Przez litanię do serca Maryi

2024-05-06 06:05

KUL

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...