Reklama
Jeżeli do naszych rodzin nie dotrze katolickie słowo, to będziemy pozostawać pod zmasowanym dziś wpływem mediów świeckich, często wrogich Chrystusowi.
Z Anną Gulak – laureatką Nagrody Akademii Papieskich – rozmawia Włodzimierz Rędzioch
13 grudnia 2012 r. mija kolejna rocznica ogłoszenia stanu wojennego w Polsce. Pamiętna audycja nadana w zimowy poranek 13 grudnia 1981 r. na długo zmieniła realia życia Polaków. Na ulice miast wyjechały czołgi, najważniejsze instytucje państwowe uległy militaryzacji, zaostrzono cenzurę, wprowadzono godzinę milicyjną.
Stan wojenny, podobnie jak spojrzenie na PRL w ogóle, będzie dzielił Polaków tak długo, jak długo w sferze publicznej będziemy mieli do czynienia z historyczną schizofrenią.
Mija kolejny rok od pamiętnego poranka 13 grudnia 1981 r., kiedy to zamiast Mszy św. w radiu i „Teleranka” w telewizji gen. Wojciech Jaruzelski w mundurze obwieścił rodakom, że wojsko będzie ich bronić przed nimi samymi.
O nawróceniu, zamiłowaniu do dziennikarstwa i prawdziwym pięknie człowieka z amerykańską dziennikarką Teresą Tomeo rozmawia Barbara Gajda
Wiara jest darem, którego nie można sobie przywłaszczyć. Jest darem ulotnym - łatwo utraci wiarę ten, kto się o nią nie troszczy.
Diament szlifuje się diamentem, a człowieka - człowiekiem. Do takiego stwierdzenia można dojść po zapoznaniu się z książką Elżbiety Łozińskiej pt. „Jak rozmawiać w rodzinie?”. Autorka daje wskazówki, prosto z życia wzięte, do budowania szczęśliwej rodziny
Akademia Przyszłości, organizowana przez Stowarzyszenie „Wiosna”, ruszyła po raz dziesiąty. Realizując dotychczasowe edycje projektu, pomogli uwierzyć w siebie ponad 5 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów!
Czy powstał jakiś światowej sławy film albo powieść - poprawcie mnie Państwo, jeśli się mylę - o tym, jak Polacy ratowali Żydów w czasie wojny? Powstały za to sławne dzieła o tym, jak Polacy mordowali Żydów.
Dnia 23 listopada 2012 r. na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie pożegnaliśmy Erazma Ciołka, znakomitego artystę fotografika, obywatela „zarażonego polskością”, człowieka o staromodnych cechach, czyli takiego, który działa pro publico bono, wielkiego patriotę.
Nie znamy przyszłości. Ale niedawno słyszeliśmy Ewangelię: Kiedy to widzicie, wiedzcie, że blisko jest Królestwo. Czasem też przenikliwy wzrok dostrzega przyszłe wielkie wydarzenia w ich ukrytym zalążku, jak choćby w uroczystość Niepokalanego Poczęcia
Koniec świata może się zdarzyć 21 grudnia. Dokładnie w czasie, który wyznacza kalendarz Majów. Jednakże prawdopodobieństwo, że to nastąpi, jest równe stwierdzeniu, że ów koniec może przyjść każdego dnia. Ni mniej, ni więcej.
Kiedy nadchodzi w kalendarzu liturgicznym dzień modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, mam przed oczami kilka osób, które to wezwanie bardzo konkretnie realizują.
W uroczystość Jezusa Chrystusa Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży obchodziły doroczne patronalne święto
Gdzie bp. Piotra Gregera można zobaczyć, jak radzi sobie przy stole do ping-ponga? Tylko podczas VIII Andrzejkowego Turnieju Tenisa Stołowego w Bielsku-Białej
W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi, odbywającymi się w Szczyrku pod szyldem „Świadectwa życia”, 23 listopada w sali kina „Beskid” gościł ks. Maciej Chmielewski, egzorcysta z diecezji bydgoskiej.
Ja jestem Niepokalane Poczęcie” – tak przedstawiła się Matka Boża św. Bernadetcie Soubirou w Lourdes w 1858 r. i tak o Maryi mówił często św. Maksymilian Maria Kolbe, który wgłębiał się w dogmat o Jej Niepokalanym Poczęciu, do którego najgłębszej istoty należy zachowanie Jej od zmazy grzechu pierworodnego.
Wspomnienie o bp. Tadeuszu Szwagrzyku (1923-1992) z racji 20. rocznicy jego śmierci.
Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r. i fala aresztowań, jaka uderzyła przede wszystkim w Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, zmusiła opozycję do działania w konspiracji.
13 listopada w łochowskim MiGOK z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej otwarto wystawę fotograficzną przygotowaną przez gdański oddział IPN pt. „Anna Walentynowicz.
Wieczorem 20 listopada w Drohiczynie miała miejsce modlitwa za zmarłych biskupów diecezji drohiczyńskiej i jej poprzedniczek, a zwłaszcza z diecezji pińskiej i siedleckiej.
W obecności wielu zaproszonych gości i mieszkańców Skały biskup kielecki Kazimierz Ryczan ogłosił dekret o ustanowieniu diecezjalnego Sanktuarium bł. Salomei Piastówny.
Czy spowiedź w Adwencie czy Wielkim Poście to nie jest zbyt rzadka praktyka, czy to po prostu nie za mało, by zapewnić sobie zbawienie?
Pożegnaliśmy wybitnego biblistę - ks. prof. dr. hab. Józefa Kudasiewicza
Sławomir Sobczyk od blisko dwudziestu lat jest kierowcą Biskupa Kieleckiego Kazimierza Ryczana. Swoją pracę traktuje jako szczególne powołanie.
W Muzeum PRL w Krakowie rozstrzygnięty został konkurs „Solidarna szkoła”, którego organizatorem jest Fundacja św. Mikołaja w ramach realizowanego przez nią programu „Stypendia św. Mikołaja”.
Najpierw zobaczyłam szopkę wykonaną ze szkła i aluminium, pięknie pomalowaną i kształtem nawiązującą do kaplicy w Olszowicach. To było rok temu, gdy uczestniczyłam w finale Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych Tradycyjnych i Krakowskich organizowanym w Sieprawiu.
Na pustyni nie da się żyć, ale to właśnie tam dosięga nas głos Boga, który woła każdego po imieniu, i pozwala zrozumieć, że jest nam życzliwy i osobiście zainteresowany tym, byśmy żyli jako ludzie wolni i szczęśliwi.
24 listopada kilkaset osób wyruszyło sprzed KUL-u na pl. Litewski, by dać świadectwo wiary. Młodych prowadził transparent z hasłem „Tak, wierzę”.
Dzięki staraniom ks. Dariusza Bartochy, inspektora Krakowskiej Prowincji Salezjanów, parafia pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie otrzymała relikwie krwi bł. Jana Pawła II.
W Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie 15 listopada gościli uczestnicy konferencji poświęconej historii w najtrudniejszych latach XX wieku. Spotkanie pokoleń z udziałem najstarszych kapłanów odbyło się pod hasłem „Wyższe Seminarium Duchowne w Lublinie w czasach totalitaryzmów”.
1 września 2013 r. rozpocznie swoją działalność Zespół Szkół Zakonu Ojców Pijarów w Bolesławcu. Będzie to pierwsza taka placówka na Dolnym Śląsku.
Poronienie to dramat, którego doświadcza wiele par. „Nie jesteś sam” - coraz częściej powtarzają rodzice utraconych dzieci, którzy spotykają się w grupach wsparcia, redagują strony dotyczące poronienia i dzielą się swoimi doświadczeniami.
Pracuję ponad 5 lat w Boliwii. To niedługo w porównaniu z innymi polskimi misjonarzami, którzy są tutaj od lat.
Konferencja naukowa „Oblicza Bożego Miłosierdzia” to szereg ciekawych wystąpień filozofów, teologów i językoznawców, a dla uczestników możliwość kolejnego zgłębienia tajników miłosierdzia.
Ponad trzydzieści wydarzeń znalazło się w programie XVI Międzynarodowego Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który w listopadzie odbył się w Łodzi.
Co pewien czas pojawiają się publikacje przedstawiające wkład chrześcijaństwa do kultury światowej w fałszywym świetle. Tego rodzaju nieprawdziwe oceny pojawiają się już od czasów Oświecenia.
W 100. rocznicę śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Wychowanie i Edukacja Wobec Współczesnych Problemów Społecznych z Perspektywy Regionu”.
Katolicy nie mogą się bać uczestnictwa w życiu publicznym, bo to od nich zależy rozwiązanie wielu kwestii moralnych w narodzie - podkreślano podczas drugiej sesji II Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, która w przeddzień Święta Niepodległości odbyła się w Jarosławiu.
Czym są i były odpusty w Kościele?
Żył prawie 5 wieków temu. Do dziś jest największą chlubą Biecza. To bp Marcin Kromer (1512-89).
Początki Fundacji Światło-Życie w Polsce sięgają 1989 r.
Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”, organizowany przez Katolicki Dom Kultury „Arka” im. św. Królowej Jadwigi w Racławicach, jest zawsze wielkim świętem młodzieży.
Peregrynacja obrazu „Jezu, ufam Tobie” i relikwii bł. Jana Pawła II już za nami.
Ponad 350 uczestników z 38 ośrodków ze Śląska i Małopolski wzięło udział w XIII Paraspartakiadzie Osób Niepełnosprawnych, rozgrywanej 22 listopada w Dąbrowie Górniczej.
W wigilię niedzieli kończącej Rok Liturgiczny, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, 24 listopada obraz Jezusa Miłosiernego wraz z relikwiami bł. Jana Pawła II przybyły do ostatniej stacji peregrynacyjnej - świątyni Nawiedzenia NMP, sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce.
Jakie duchowe szaty zdobiły św. Jana Chrzciciela, ostatniego proroka pierwszego przymierza, Poprzednika Pańskiego?
W Nowym Testamencie Oblubieńcem jest Chrystus, Oblubienicą - Kościół (zob. Mt 22; Mk 2; J 3).
Uroczystej koncelebrowanej Mszy św. w bazylice św. Jakuba Apostoła w Szczecinie przewodniczył abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, w asyście metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi, bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza, bp. seniora Jana Gałeckiego oraz 120 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.
Szukając źródeł postaw kapłanów w okresie stanu wojennego, należy przypomnieć, że od lat siedemdziesiątych, kiedy zaczęły powstawać pierwsze struktury tzw. opozycji demokratycznej, duchowni udzielali im różnorakiego wsparcia (niektórzy włączali się nawet bezpośrednio w działalność różnych grup opozycyjnych).
Największą zgryzotą człowieka wiary, osoby wrażliwej, jest stwierdzenie u siebie nieumiejętności dialogu z Bogiem.
Rachunek sumienia i spowiedź sa szkoła modlitwy, odpowiedzią na Miłość.
9 grudnia, w 2. niedzielę Adwentu, obchodzimy 13. Dzień Modlitwy za Kościół na Wschodzie. W Polsce i parafiach polonijnych zbierane są ofiary na ten cel.
„Dzieci i młodzież jako ofiary sekt?” to temat 4. Toruńskiego Sympozjum poświęconego Sektom i Nowym Ruchom Religijnym. Odbyło się ono 15 listopada w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Do spacyfikowania Warszawy w stanie wojennym użyto ogromnych sił, miasto zajmowano, jakby wybuchła wojna. Czy użycie aż takich sił było potrzebne?
„Rorate caeli desu per” - „Spuśćcie rosę niebiosa”. Tymi słowami łacińskiej antyfony na wejście Kościół od wieków oczekuje w czasie Adwentu przyjścia Pana. I od tych słów pochodzi nazwa Rorat - Mszy św. wotywnych o Najświętszej Maryi Pannie, które nazywamy też Mszą św. roratnią.
Od półtora miesiąca na UKSW działa Uniwersytecka Studencka Poradnia Prawna. Z darmowej pomocy mogą skorzystać osoby niemające środków na opłacenie zawodowych adwokatów czy radców. Ale korzyści z udzielania porad są obopólne, bo studenci od podszewki poznają przyszłą profesję.
8 grudnia obchodzimy w kalendarzu liturgicznym uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
O geniuszu ludzkiej ręki, przyszywanych palcach i o swojej wierze opowiada prof. Jerzy Jabłecki, chirurg, naukowiec, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy
Biorąc za punkt wyjścia stosunek do stroju duchownego, można wyrysować dwie mapy naszego kraju.
Przede wszystkim odkrywać miłość Boga. Potem także tę miłość otrzymaną od Pana Boga przekładać na miłość do drugiego człowieka - mówi ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek.
Teratyn to niewielka miejscowość położona na ścianie wschodniej naszej diecezji, przy trasie wiodącej z Hrubieszowa do Chełma, licząca blisko 1600 mieszkańców.
Zielonogórsko-Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu zorganizowało 29 listopada międzynarodowe sympozjum teologiczne „Sobór Watykański II dziś – jego recepcja, jego wyzwania”
Diecezjalna Caritas zakończyła realizację projektu, którego pierwszym etapem był konkurs fotograficzny „Ocalić lubuskie od zapomnienia”, a drugim – konferencja „Patroni posługi charytatywnej na ziemi lubuskiej”.
Wiele mówi się o konieczności podejmowania różnych działań na rzecz osób niepełnosprawnych. A jednak zbyt często na mówieniu się kończy. Na szczęście Katolickie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” przede wszystkim działa.
Od wielu już lat w naszej diecezji podczas ferii organizowane są rekolekcje i kursy, których zadaniem jest aktywizacja apostolska młodych. W styczniu odbędą się następujące rekolekcje: KODAL, KAMUZO, ORAE i OE.
Reklama
Kościół
Kościół
Wiara
Wiadomości
Wiara
Kościół
Wiadomości
Święta i uroczystości
Wiadomości