Reklama

Niedziela 50/2012

Szczegółowy spis treści

2

Pełna sala na projekcji „Historii Kowalskich”

(Red.)

W Parlamencie Europejskim w Brukseli, przy pełnej sali, 28 listopada br. odbyła się projekcja filmu „Historia Kowalskich”. Jest to film oparty na faktycznej historii sprzed 70 lat, dotyczącej polskiej rodziny, która ukrywała swoich żydowskich sąsiadów w czasie II wojny światowej.

„A JA WAM POWIADAM...” (POR. MT 5, 22)
3

Służyć każdej polskiej rodzinie

Ks. Ireneusz Skubiś

Jeżeli do naszych rodzin nie dotrze katolickie słowo, to będziemy pozostawać pod zmasowanym dziś wpływem mediów świeckich, często wrogich Chrystusowi.

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
5

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z KRAJU
7

Z kraju

8-9

Nagroda Akademii Papieskich

(W.R.)

Polka nagrodzona w Watykanie

Rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z Anną Gulak – laureatką Nagrody Akademii Papieskich – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO
10-11

Raport z oblężonego państwa

Aneta Dzidek, Martyna Dziubałtowska, Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej

13 grudnia 2012 r. mija kolejna rocznica ogłoszenia stanu wojennego w Polsce. Pamiętna audycja nadana w zimowy poranek 13 grudnia 1981 r. na długo zmieniła realia życia Polaków. Na ulice miast wyjechały czołgi, najważniejsze instytucje państwowe uległy militaryzacji, zaostrzono cenzurę, wprowadzono godzinę milicyjną.

Mówi prof. Filip Musiał

Stan wojenny, podobnie jak spojrzenie na PRL w ogóle, będzie dzielił Polaków tak długo, jak długo w sferze publicznej będziemy mieli do czynienia z historyczną schizofrenią.

31. ROCZNICA STANU WOJENNEGO
12-13

Stanąć po stronie Ojczyzny

Anna Cichobłazińska

Mija kolejny rok od pamiętnego poranka 13 grudnia 1981 r., kiedy to zamiast Mszy św. w radiu i „Teleranka” w telewizji gen. Wojciech Jaruzelski w mundurze obwieścił rodakom, że wojsko będzie ich bronić przed nimi samymi.

MORALNE ZŁO
13

Wstydliwy i tchórzliwy manewr z zapłodnieniem in vitro

Kard. Stanisław Nagy SCJ

Dla sympatyzujących i włączających się w ten zbrodniczy proceder, uważających się za autentycznych katolików, kimkolwiek by byli, stanowi to groźną przestrogę i napomnienie.

ROZMAWIAMY O POLSCE
14-15

Niespójna spójność

Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem rozmawia Wiesława Lewandowska

O polskich negocjacjach nad budżetem UE, żonglowaniu kwotami, gruszkach na wierzbie i zwycięstwie egoizmów z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem rozmawia Wiesława Lewandowska

DEMOGRAFIA
16-17

Potrzebny program polityki rodzinnej

Antoni Szymański

W Polsce szybko maleje populacja dzieci. Mimo zmniejszającej się liczby dzieci rośnie procent tych, które pozostają w kręgu zainteresowania sądów rodzinnych ze względu na różne problemy rodzin. Zwiększa się również liczba dzieci w różnych formach opieki, poza rodziną naturalną.

JASNOGÓRSKA PROMOCJA
17

Antologia tekstów kard. Stefana Wyszyńskiego o małżeństwie i rodzinie

O. Stanisław Tomoń OSPPE

Prezentacja wielkiego dzieła „Nauczanie o małżeństwie i rodzinie. Antologia tekstów 1925-1981” Stefana Kardynała Wyszyńskiego, prymasa Polski, miała miejsce 27 listopada br. na Jasnej Górze.

TERESA TOMEO W POLSCE
18-19

Znana amerykańska dziennikarka w Polsce

(L.D.)

Modlitwa receptą na sukces

Z Teresą Tomeo rozmawia Barbara Gajda

O nawróceniu, zamiłowaniu do dziennikarstwa i prawdziwym pięknie człowieka z amerykańską dziennikarką Teresą Tomeo rozmawia Barbara Gajda

20

Już i jeszcze nie

Ks. Marek Łuczak

Okres Adwentu jest niewątpliwie związany z perspektywą oczekiwania. Paradoksalnie jednak towarzyszy mu poczucie spełnienia. W dziejach zbawienia dokonało się bowiem to, co najistotniejsze: Jezus przyszedł na świat i odkupił nas w tajemnicy Krzyża

ROK WIARY
21

Wiara z przymrużeniem oka?

Ks. Ireneusz Skubiś

Chodzimy do kościoła, przyjmujemy sakramenty św. i uważamy się za osoby wierzące, a jednocześnie tak wielu Polaków żyje w związkach niesakramentalnych, co trzecie małżeństwo się rozpada i, najogólniej mówiąc, nasza wiara nie ma większego wpływu na nasze życie.

CYKL ADWENTOWY: WIARA DANA I ZADANA
22

Zaopiekować się wiarą

Ks. Krzysztof Pawlina

Wiara jest darem, którego nie można sobie przywłaszczyć. Jest darem ulotnym - łatwo utraci wiarę ten, kto się o nią nie troszczy.

„ARKADY” - PROPOZYCJE
23

Podróże przez chrześcijaństwo

Margita Kotas

Z Panem Bogiem po imieniu

Ks. Mariusz Rosik

LITURGIA TYGODNIA
24-25

Jan Chrzciciel przygotowuje drogę Panu

„Pan Jezus już się zbliża”

Ks. Jacek Molka

V Konkurs na Wieczernikową Choinkę

KSIĄŻKA BIBLIOTEKI „NIEDZIELI" DLA CAŁEJ RODZINY
26

... I żyli długo i szczęśliwie

Lidia Dudkiewicz

Diament szlifuje się diamentem, a człowieka - człowiekiem. Do takiego stwierdzenia można dojść po zapoznaniu się z książką Elżbiety Łozińskiej pt. „Jak rozmawiać w rodzinie?”. Autorka daje wskazówki, prosto z życia wzięte, do budowania szczęśliwej rodziny

ZAMACH NA SUWERENNOŚĆ MEDIÓW
27

Oświadczenie Kongresu mediów niezależnych

Krzysztof Czabański, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych Prezydium Kongresu Mediów Niezależnych

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"
28

To działa!

Maria Fortuna-Sudor

Akademia Przyszłości, organizowana przez Stowarzyszenie „Wiosna”, ruszyła po raz dziesiąty. Realizując dotychczasowe edycje projektu, pomogli uwierzyć w siebie ponad 5 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów!

FELIETONY
29

Polacy zabijali, Niemcy ratowali Żydów?

Janusz Wojciechowski

Czy powstał jakiś światowej sławy film albo powieść - poprawcie mnie Państwo, jeśli się mylę - o tym, jak Polacy ratowali Żydów w czasie wojny? Powstały za to sławne dzieła o tym, jak Polacy mordowali Żydów.

Pożegnanie Erazma Ciołka

Krzysztof Czabański

Dnia 23 listopada 2012 r. na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie pożegnaliśmy Erazma Ciołka, znakomitego artystę fotografika, obywatela „zarażonego polskością”, człowieka o staromodnych cechach, czyli takiego, który działa pro publico bono, wielkiego patriotę.

JÓZEF FABISZ (1812-1886)
30-31

Dzieła sławniejsze od twórcy

Barbara Czekaj

Niezwykle rzadko się zdarza, by dzieło artysty zyskało światową sławę, a on sam pozostawał nieznany. Jako przykład może służyć figura Matki Bożej z Lourdes. Na pytanie, kto jest jej twórcą, pada nazwisko dla przytłaczającej większości ludzi niebudzące żadnych skojarzeń.

PONAD GRANICAMI
32

Dzień Modlitwy za Kościół na Wschodzie

Francuzi wychodzą na ulice

Ks. Martin de la Roncière

FELIETONY
33

Wiedzcie, że jest blisko

Marcin Masny

Nie znamy przyszłości. Ale niedawno słyszeliśmy Ewangelię: Kiedy to widzicie, wiedzcie, że blisko jest Królestwo. Czasem też przenikliwy wzrok dostrzega przyszłe wielkie wydarzenia w ich ukrytym zalążku, jak choćby w uroczystość Niepokalanego Poczęcia

Święta bez Bożego Narodzenia?

Marian Salwik

INICJATYWY
34

Dołącz do modlitwy za dzieci!

Krasomówcy, na start!

Anna Janowska

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
35

Szkoła nienawiści

(pr)

Duchowny-podróżnik

(pr)

Religijne afiliacje

(pr)

Głosy wsparcia

(pr)

Krwawy zamach

(pr)

Walka o święta

(pr)

Kim jest patriarcha?

(pr)

MŁODZI KONSTRUKTORZY
36-37

Pasjonaci z TZN-u

Witold Iwańczak

Przed czterema laty częstochowskie Techniczne Zakłady Naukowe uruchomiły dwa nowe kierunki kształcenia: technik mechanik lotniczy oraz technik awionik. Do tych klas trafiają uczniowie nie tylko ze względu na perspektywę ciekawej i dobrze płatnej pracy, ale są to prawdziwi entuzjaści lotnictwa, którzy swoją pasję potrafią przekuć w sukces

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
38

Pasta jajeczna

Jolanta Marszałek

Kalendarium 9-15 XII 2012

Ewa Aszkiewicz

Horoskop dla Prosiaczka

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
39-42

Spokojnie, koniec świata przyjdzie

Ks. Piotr Bączek

Koniec świata może się zdarzyć 21 grudnia. Dokładnie w czasie, który wyznacza kalendarz Majów. Jednakże prawdopodobieństwo, że to nastąpi, jest równe stwierdzeniu, że ów koniec może przyjść każdego dnia. Ni mniej, ni więcej.

Syberyjskie pomidory

Aleksandra Nitkiewicz

Kiedy nadchodzi w kalendarzu liturgicznym dzień modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, mam przed oczami kilka osób, które to wezwanie bardzo konkretnie realizują.

Kalendarz adwentowy

Anna Pikuła

Rozbiegane kociaki

Ks. Konrad Cygan

Samotność w bieli, czyli zima w maju

Margita Kotas

Literatura po lekcjach

Agnieszka Chadzińska

51

Muzyczne DarY

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Święto Katolickich Stowarzyszeń

PB

W uroczystość Jezusa Chrystusa Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży obchodziły doroczne patronalne święto

Sport pod parafialnym szyldem

Mariusz Rzymek

Gdzie bp. Piotra Gregera można zobaczyć, jak radzi sobie przy stole do ping-ponga? Tylko podczas VIII Andrzejkowego Turnieju Tenisa Stołowego w Bielsku-Białej

Świadectwo egzorcysty

mr

W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi, odbywającymi się w Szczyrku pod szyldem „Świadectwa życia”, 23 listopada w sali kina „Beskid” gościł ks. Maciej Chmielewski, egzorcysta z diecezji bydgoskiej.

Niedziela częstochowska

Wybraństwo Maryi

Ks. Ireneusz Skubiś

Ja jestem Niepokalane Poczęcie” – tak przedstawiła się Matka Boża św. Bernadetcie Soubirou w Lourdes w 1858 r. i tak o Maryi mówił często św. Maksymilian Maria Kolbe, który wgłębiał się w dogmat o Jej Niepokalanym Poczęciu, do którego najgłębszej istoty należy zachowanie Jej od zmazy grzechu pierworodnego.

Biskup – przyjaciel kapłanów

Ks. Ireneusz Skubiś

Wspomnienie o bp. Tadeuszu Szwagrzyku (1923-1992) z racji 20. rocznicy jego śmierci.

Stan wojenny w Częstochowie

Sławomir Błaut

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r. i fala aresztowań, jaka uderzyła przede wszystkim w Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, zmusiła opozycję do działania w konspiracji.

Niedziela podlaska

Anna Solidarność – wystawa poświęcona Annie Walentynowicz

Andrzej Brzezik

13 listopada w łochowskim MiGOK z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej otwarto wystawę fotograficzną przygotowaną przez gdański oddział IPN pt. „Anna Walentynowicz.

Modlitwa za zmarłych biskupów diecezji drohiczyńskiej

Ks. Artur Płachno

Wieczorem 20 listopada w Drohiczynie miała miejsce modlitwa za zmarłych biskupów diecezji drohiczyńskiej i jej poprzedniczek, a zwłaszcza z diecezji pińskiej i siedleckiej.

Potrzeba jest kapłanów na Wschodzie

Z pracującym na Białorusi ks. kan. Tadeuszem Olszewskim, dziekanem brzeskim – z okazji przypadającego w 2. niedzielę Adwentu Dnia Modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie – rozmawia Marek Sobisz

Niedziela kielecka

Sanktuarium bł. Salomei Piastówny

Katarzyna Dobrowolska

W obecności wielu zaproszonych gości i mieszkańców Skały biskup kielecki Kazimierz Ryczan ogłosił dekret o ustanowieniu diecezjalnego Sanktuarium bł. Salomei Piastówny.

Uczynki to za mało - potrzebna jest wiara

Z ks. Marcinem Kałużą rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Czy spowiedź w Adwencie czy Wielkim Poście to nie jest zbyt rzadka praktyka, czy to po prostu nie za mało, by zapewnić sobie zbawienie?

Odszedł mistrz

Agnieszka Dziarmaga

Pożegnaliśmy wybitnego biblistę - ks. prof. dr. hab. Józefa Kudasiewicza

W drogę z pasterzem

Katarzyna Dobrowolska

Sławomir Sobczyk od blisko dwudziestu lat jest kierowcą Biskupa Kieleckiego Kazimierza Ryczana. Swoją pracę traktuje jako szczególne powołanie.

Niedziela małopolska

„Solidarna Szkoła 2012”

Adam Wojnar

W Muzeum PRL w Krakowie rozstrzygnięty został konkurs „Solidarna szkoła”, którego organizatorem jest Fundacja św. Mikołaja w ramach realizowanego przez nią programu „Stypendia św. Mikołaja”.

Jak w domu

Z Igą Stolar-Łypczak – inicjatorką Klubu dla Mam „Karmelowe Dzieci”, który od niedawna działa przy klasztorze Ojców Karmelitów przy ul. Rakowickiej w Krakowie – rozmawia Agnieszka Konik-Korn

Warto inwestować!

Maria Fortuna-Sudor

Najpierw zobaczyłam szopkę wykonaną ze szkła i aluminium, pięknie pomalowaną i kształtem nawiązującą do kaplicy w Olszowicach. To było rok temu, gdy uczestniczyłam w finale Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych Tradycyjnych i Krakowskich organizowanym w Sieprawiu.

Niedziela lubelska

Zaproszenie na pustynię

Ks. Józef Maciąg

Na pustyni nie da się żyć, ale to właśnie tam dosięga nas głos Boga, który woła każdego po imieniu, i pozwala zrozumieć, że jest nam życzliwy i osobiście zainteresowany tym, byśmy żyli jako ludzie wolni i szczęśliwi.

W Królestwie Chrystusa

Anna Gliwa

24 listopada kilkaset osób wyruszyło sprzed KUL-u na pl. Litewski, by dać świadectwo wiary. Młodych prowadził transparent z hasłem „Tak, wierzę”.

Być narzędziem Bożego Miłosierdzia

Urszula Buglewicz

Dzięki staraniom ks. Dariusza Bartochy, inspektora Krakowskiej Prowincji Salezjanów, parafia pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie otrzymała relikwie krwi bł. Jana Pawła II.

Seminarium pod totalitaryzmami

Szczepan Pelica

W Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie 15 listopada gościli uczestnicy konferencji poświęconej historii w najtrudniejszych latach XX wieku. Spotkanie pokoleń z udziałem najstarszych kapłanów odbyło się pod hasłem „Wyższe Seminarium Duchowne w Lublinie w czasach totalitaryzmów”.

Niedziela legnicka

Pijarzy będą uczyć w Bolesławcu

Ks. Waldemar Wesołowski

1 września 2013 r. rozpocznie swoją działalność Zespół Szkół Zakonu Ojców Pijarów w Bolesławcu. Będzie to pierwsza taka placówka na Dolnym Śląsku.

Smutek nienarodzenia

Dorota Niedźwiecka

Poronienie to dramat, którego doświadcza wiele par. „Nie jesteś sam” - coraz częściej powtarzają rodzice utraconych dzieci, którzy spotykają się w grupach wsparcia, redagują strony dotyczące poronienia i dzielą się swoimi doświadczeniami.

Głos z dalekiej Boliwii

Ks. Mariusz Godek

Pracuję ponad 5 lat w Boliwii. To niedługo w porównaniu z innymi polskimi misjonarzami, którzy są tutaj od lat.

Niedziela łódzka

Oblicza Bożego Miłosierdzia

Anna Skopińska

Konferencja naukowa „Oblicza Bożego Miłosierdzia” to szereg ciekawych wystąpień filozofów, teologów i językoznawców, a dla uczestników możliwość kolejnego zgłębienia tajników miłosierdzia.

Sztuka miłością do Boga

Henryk Tomczyk

Ponad trzydzieści wydarzeń znalazło się w programie XVI Międzynarodowego Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który w listopadzie odbył się w Łodzi.

Co przyniosło chrześcijaństwo?

Ks. Waldemar Kulbat

Co pewien czas pojawiają się publikacje przedstawiające wkład chrześcijaństwa do kultury światowej w fałszywym świetle. Tego rodzaju nieprawdziwe oceny pojawiają się już od czasów Oświecenia.

Niedziela przemyska

Międzynarodowa Konferencja Naukowa w 100. rocznicę śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza

Joanna Elżbieta Potaczek

W 100. rocznicę śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Wychowanie i Edukacja Wobec Współczesnych Problemów Społecznych z Perspektywy Regionu”.

Laikat jest odpowiedzialny za los Ojczyzny

Paweł Bugira, Zdzisław Wójcik

Katolicy nie mogą się bać uczestnictwa w życiu publicznym, bo to od nich zależy rozwiązanie wielu kwestii moralnych w narodzie - podkreślano podczas drugiej sesji II Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, która w przeddzień Święta Niepodległości odbyła się w Jarosławiu.

Grzechów odpuszczenie

Arkadiusz Bednarczyk

Czym są i były odpusty w Kościele?

Niedziela rzeszowska

Biecz w hołdzie bp. Marcinowi Kromerowi

Dorota Zańko

Żył prawie 5 wieków temu. Do dziś jest największą chlubą Biecza. To bp Marcin Kromer (1512-89).

Podarowałam komuś drugie życie

Z Moniką Dziewit, która jest dawcą szpiku, rozmawia Justyna Nędza

Strzeżmy się „magicznych świąt”

Marian Salwik

Współcześni Herodowie

Marian Salwik

Niedziela sandomierska

Modlitwa o rychłą beatyfikację

Sekretariat Biura Postulacji Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Ewangelizacja, katechumenat, diakonia

Ks. Adam Stachowicz

Początki Fundacji Światło-Życie w Polsce sięgają 1989 r.

Taka jest nasza wiara

Alicja Trześniowska

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”, organizowany przez Katolicki Dom Kultury „Arka” im. św. Królowej Jadwigi w Racławicach, jest zawsze wielkim świętem młodzieży.

Niedziela sosnowiecka

Nawiedzenie dobiegło końca

Agnieszka Lorek

Peregrynacja obrazu „Jezu, ufam Tobie” i relikwii bł. Jana Pawła II już za nami.

Paraspartakiada to integracja

Piotr Lorenc

Ponad 350 uczestników z 38 ośrodków ze Śląska i Małopolski wzięło udział w XIII Paraspartakiadzie Osób Niepełnosprawnych, rozgrywanej 22 listopada w Dąbrowie Górniczej.

Jezus Miłosierny zawitał do domu

Agnieszka Lorek

W wigilię niedzieli kończącej Rok Liturgiczny, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, 24 listopada obraz Jezusa Miłosiernego wraz z relikwiami bł. Jana Pawła II przybyły do ostatniej stacji peregrynacyjnej - świątyni Nawiedzenia NMP, sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce.

Niedziela świdnicka

Oddanie się na służbę

Ks. Sławomir Marek

Przywdzianie duchowych szat św. Jana Chrzciciela

Bp Ignacy Dec

Jakie duchowe szaty zdobiły św. Jana Chrzciciela, ostatniego proroka pierwszego przymierza, Poprzednika Pańskiego?

Oblubienica

Ks. Marcin Gęsikowski

W Nowym Testamencie Oblubieńcem jest Chrystus, Oblubienicą - Kościół (zob. Mt 22; Mk 2; J 3).

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Podniosłe uroczystości w bazylice archikatedralnej

Ks. Robert Gołębiowski

Uroczystej koncelebrowanej Mszy św. w bazylice św. Jakuba Apostoła w Szczecinie przewodniczył abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, w asyście metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi, bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza, bp. seniora Jana Gałeckiego oraz 120 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

Kościół katolicki wobec stanu wojennego w Szczecinie (1)

Michał Siedziako, OBEP IPN w Szczecinie

Szukając źródeł postaw kapłanów w okresie stanu wojennego, należy przypomnieć, że od lat siedemdziesiątych, kiedy zaczęły powstawać pierwsze struktury tzw. opozycji demokratycznej, duchowni udzielali im różnorakiego wsparcia (niektórzy włączali się nawet bezpośrednio w działalność różnych grup opozycyjnych).

Być człowiekiem wiary

Ks. Andrzej Supłat

Największą zgryzotą człowieka wiary, osoby wrażliwej, jest stwierdzenie u siebie nieumiejętności dialogu z Bogiem.

Niedziela toruńska

Tajemnica Boga w sercu czowieka

Beata Pieczykura

Rachunek sumienia i spowiedź sa szkoła modlitwy, odpowiedzią na Miłość.

Pomóż Kościołowi na Wschodzie

Aleksandra Wojdyło

9 grudnia, w 2. niedzielę Adwentu, obchodzimy 13. Dzień Modlitwy za Kościół na Wschodzie. W Polsce i parafiach polonijnych zbierane są ofiary na ten cel.

Uwaga sekty!

Ks. Paweł Borowski

„Dzieci i młodzież jako ofiary sekt?” to temat 4. Toruńskiego Sympozjum poświęconego Sektom i Nowym Ruchom Religijnym. Odbyło się ono 15 listopada w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu

Niedziela warszawska

Wyruszyli jak na wojnę

Z dr. Tadeuszem Ruzikowskim, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej, rozmawia Witold Dudziński

Do spacyfikowania Warszawy w stanie wojennym użyto ogromnych sił, miasto zajmowano, jakby wybuchła wojna. Czy użycie aż takich sił było potrzebne?

Roraty o brzasku i zmierzchu

Witold Dudziński

„Rorate caeli desu per” - „Spuśćcie rosę niebiosa”. Tymi słowami łacińskiej antyfony na wejście Kościół od wieków oczekuje w czasie Adwentu przyjścia Pana. I od tych słów pochodzi nazwa Rorat - Mszy św. wotywnych o Najświętszej Maryi Pannie, które nazywamy też Mszą św. roratnią.

Kiedy prawo zaczyna mieć twarz

Andrzej Tarwid

Od półtora miesiąca na UKSW działa Uniwersytecka Studencka Poradnia Prawna. Z darmowej pomocy mogą skorzystać osoby niemające środków na opłacenie zawodowych adwokatów czy radców. Ale korzyści z udzielania porad są obopólne, bo studenci od podszewki poznają przyszłą profesję.

Niedziela wrocławska

Ona z nami, my z nią

Ks. prof. Roman E. Rogowski

8 grudnia obchodzimy w kalendarzu liturgicznym uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Ludzka ręka to geniusz stwórcy

Z prof. Jerzym Jabłeckim rozmawia Krzysztof Kunert

O geniuszu ludzkiej ręki, przyszywanych palcach i o swojej wierze opowiada prof. Jerzy Jabłecki, chirurg, naukowiec, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

„Będziecie Mi świadkami” - będziecie Mi znakami…

Ks. dr Janusz Czarny

Biorąc za punkt wyjścia stosunek do stroju duchownego, można wyrysować dwie mapy naszego kraju.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Nie ma prawdziwego życia bez miłości

Rozmowa Małgorzaty Godzisz

Przede wszystkim odkrywać miłość Boga. Potem także tę miłość otrzymaną od Pana Boga przekładać na miłość do drugiego człowieka - mówi ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek.

Nowa świątynia w Teratynie

Katarzyna Bucior

Teratyn to niewielka miejscowość położona na ścianie wschodniej naszej diecezji, przy trasie wiodącej z Hrubieszowa do Chełma, licząca blisko 1600 mieszkańców.

Wierzę w życie wieczne (4)

Ks. Henryk Krukowski

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Przed nami wiele wyzwań

Katarzyna Jaskólska

Zielonogórsko-Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu zorganizowało 29 listopada międzynarodowe sympozjum teologiczne „Sobór Watykański II dziś – jego recepcja, jego wyzwania”

Pomoc bliźniemu na naszych ziemiach

Katarzyna Jaskólska

Diecezjalna Caritas zakończyła realizację projektu, którego pierwszym etapem był konkurs fotograficzny „Ocalić lubuskie od zapomnienia”, a drugim – konferencja „Patroni posługi charytatywnej na ziemi lubuskiej”.

By nie kończyło się na pięknych słowach

Katarzyna Jaskólska

Wiele mówi się o konieczności podejmowania różnych działań na rzecz osób niepełnosprawnych. A jednak zbyt często na mówieniu się kończy. Na szczęście Katolickie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” przede wszystkim działa.

Rekolekcje dla młodzieży podczas ferii

Ks. Adrian Put

Od wielu już lat w naszej diecezji podczas ferii organizowane są rekolekcje i kursy, których zadaniem jest aktywizacja apostolska młodych. W styczniu odbędą się następujące rekolekcje: KODAL, KAMUZO, ORAE i OE.

Reklama

Najpopularniejsze

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce...

Sport

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce...

Jasna Góra: w niedzielę rozpocznie się nabożeństwo...

Niedziela Częstochowska

Jasna Góra: w niedzielę rozpocznie się nabożeństwo...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę