Reklama

Niedziela Lubelska

W Królestwie Chrystusa

W tym roku do KSM-u wstąpiło Mszy św. przewodniczył bp Artur Miziński ponad 70 osób

Paweł Wysoki

W tym roku do KSM-u wstąpiło Mszy św. przewodniczył bp Artur Miziński ponad 70 osób

Pod hasłem „Uwierzyć wierze” członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Akcji Katolickiej przeżywali swoje święto patronalne. Punktem kulminacyjnym uroczystości była Msza św., sprawowana 25 listopada w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego

W programie dorocznego święta znalazło się miejsce na modlitwę, świadectwo i wydarzenia artystyczne. W sobotę, 24 listopada, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się gala „Sami swoi święci”, której celem było ukazanie młodych realizujących wezwanie do świętości w codziennym życiu. Wyróżniającej się wiarą i zaangażowaniem młodzieży zostały przyznane nagrody w pięciu kategoriach: „Serce oddziału”, „Zbudowani na KSM”, „Budowniczy KSM”, „Dusza wolontariusza” oraz „Ręce zawsze gotowe do pracy”. W programie, z okazji przeżywanego Roku Wiary, znalazło się również miejsce na rozważania nt. wiary oraz „korowód wiary”. W sobotni wieczór kilkaset osób wyruszyło sprzed KUL-u na pl. Litewski, by dać świadectwo wiary. Młodych prowadził transparent z hasłem „Tak, wierzę”. Na zakończenie dnia z koncertem wystąpił zespół „Porozumienie”. W niedzielę, od wczesnych godzinnych rannych młodzi znów gromadzili się na KUL-u, by wziąć udział w kolejnej gali, tym razem połączonej z przyjęciem do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży nowych członków. W tym roku w szeregach KSM służyć Bogu i ojczyźnie zdecydowało się ponad 70 nowych, młodych ludzi. Gościem uroczystości była formacja Mumio, której członkowie opowiadali o swoich doświadczeniach wiary, a także wystąpili z programem artystycznym.

Podczas Mszy św. bp Artur Miziński zapewniał zgromadzonych, że królestwo Chrystusa to jedyna szansa na pełną realizację człowieczeństwa. - Królestwo Chrystusa ukryte jest we wnętrzu człowieka. Nie opiera się na układzie polityczno-militarnym, ale na prawdzie. To królestwo prawdy, sprawiedliwości i miłości. W tym królestwie rządzą ci, którzy służą, a ostatni są pierwszymi - wyjaśniał Ksiądz Biskup. Przekonywał, że królestwo Chrystusa jest wszędzie tam, gdzie jest wiara w Słowo Boże i jasna świadomość przykazań Bożych. - Gdzie jest modlitwa, tam Bóg zstępuje ze swoją obecnością i łaską. I czyni w człowieku swoje mieszkanie, czyli zakłada swe królestwo, niewidzialne, jak Bóg jest niewidzialny, ale prawdziwe i rzeczywiste - podkreślał. W odróżnieniu od ziemskich mocarstw, opartych na bogactwie i sile, w królestwie Chrystusa jest miejsce dla nieuleczalnie chorego, nawróconego grzesznika, niechcianego dziecka i świętego, ale nie ma miejsca dla aborcji, eutanazji, nienawiści, przemocy i morderstwa. - Niepotrzebnie boją się tego królestwa ci, którzy rozpoczynają walkę z krzyżami, czy obecnością religii na płaszczyźnie społecznej. Chrystus nikomu nie zagraża - zapewniał Ksiądz Biskup. - Wszyscy jesteśmy wezwani do głoszenia Jego królestwa. Świadomy chrześcijanin swoim życiem odzwierciedla Chrystusa i razem z Nim objawia zbawczy charakter Kościoła. Wierni świeccy tworzą Kościół, dlatego mają prawo i obowiązek indywidualnie i przez wspólnoty głosić światu Ewangelię, słowem i świadectwem życia - podkreślał.

Odnosząc się do patronalnego święta Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, bp Miziński przypominał płaszczyzny zaangażowania dorosłych i młodych chrześcijan, świadomych swojej misji w królestwie Chrystusowym: - W Kościele działa wiele wspólnot, a wśród nich Akcja Katolicka, której szczególnym zadaniem jest głoszenie Dobrej Nowiny i formowanie świeckich na dojrzałych chrześcijan, współpracowników kapłanów i aktywnych członków życia społecznego. Ważne miejsce wśród wspólnot zajmuje także Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, której członkowie niosą bliźnim Chrystusa, m.in. poprzez modlitwę, działania charytatywne i kulturalne. Wasze codzienne zaangażowanie to wielki dar dla Kościoła i Chrystusa. Wasza czynna obecność w życiu Kościoła i ojczyzny sprawia, że świat staje się dla człowieka bardziej przyjazny; wasze apostolstwo sprawia, że królestwo Chrystusa staje się obecne w sercach innych i w świecie; wasza dojrzała wiara sprawia, że Chrystus coraz pełniej króluje w sercach ludzkich i życiu świata - dziękował Ksiądz Biskup. Wszystkim świeckim życzył, by odnaleźli swoje miejsce w Kościele, stawali się nowoczesnymi chrześcijanami i przemieniali swoje rodziny, zakłady pracy i szkoły w miejsce panowania Chrystusa. - W Kościele nie ma miejsca na bezczynność. Nowoczesny chrześcijanin to człowiek mądry i odważny, żyje Ewangelią na co dzień, pogłębia wiarę, z pasją oddaje swoje talenty sprawom Bożym i ludzkim. To święty naszych czasów - podkreślał Pasterz.

2012-12-07 11:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Narodzeni dla Chrystusowego kapłaństwa

Paweł Wysoki

Abp Stanisław Budzik udzielił święceń prezbiteratu 15 diakonom - wychowankom Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, absolwentom Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Więcej ...

Warunki sporządzania testamentu ustnego będą bardziej restrykcyjne

2022-10-04 13:55

Adobe.Stock

Trzech świadków i niezwłoczne, maksymalnie w ciągu miesiąca, spisanie ostatniej woli spadkodawcy - Ministerstwo Sprawiedliwości opracowuje kolejne zmiany w zakresie prawa spadkowego, które mają ukrócić fałszowanie testamentów ustnych – informuje Prawo.pl.

Więcej ...

Wystąpienie Jadwigi Wiśniewskiej w sesji plenarnej UE

2022-10-04 19:49

Jadwiga Wiśniewska

Dziś podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu miała miejsce debata na temat wniosku Komisji dotyczącego zamrożenia funduszy dla Węgier 'w celu ochrony budżetu UE, w związku z obawami o stan praworządności w tym kraju'. Głos w dyskusji zabrała Europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

Niedziela Częstochowska

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Święci i błogosławieni

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna