Reklama

Niedziela Wrocławska

Przenikliwość, odwaga oraz pracowitość - osoba bł. Czesława

Wiktor Cyran

U wrocławskich dominikanów w kościele pw. św. Wojciecha odbyła się uroczysta Msza św. za wszystkich Wrocławian, wszystkich przybywających do naszego miasta, za wszystkich uchodźców, za władze państwowe i kościelne oraz za osoby uczęszczające do kościoła dominikanów. Uroczystość odbyła się z okazji odpustu ku czci bł. Czesława. Po zakończonej Eucharystii bracia dominikanie zaprosili wszystkich obecnych na wspólny poczęstunek, aby móc spędzić chwilę czasu na budowaniu więzi oraz relacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Apostołowie po spotkaniu zmartwychwstałego Chrystusa są zaangażowani na 100%. Idą i jest w nich radość, odwaga oraz dynamizm., zdolność widzenia darów, przekraczania granic. Dlaczego to mnie dotyka? Bo w bł. Czesławie oraz św. Jacku, którzy wędrowali do Rzymu, gdzie spotykają św. Dominika po niezwykle krótkiej formacji, przyjmują habit z jego rąk w 1221 roku. I z owym dynamizmem iście apostolskim, wracają do polski pieszo. Po drodze zakładają klasztory, w Austrii, Pradze, Wrocławiu czy Krakowie - zaznaczył kaznodzieja, dodając: - Bł. Czesław oraz św. Jacek dostrzegli wielkość św. Dominika w jego postawie skromności i prostoty. Zobaczyli coś więcej i postawili na to kartę swojego życia. I tego im zazdroszczę choć nie wiem czy potrafiłbym tak zaryzykować jak zrobili to Czesław z Jackiem. Tak samo jak zazdroszczę apostołom spotkania z Jezusem zmartwychwstałym – rozpoczął kazanie o. Andrzej Kuśmierski, przeor wrocławskiej wspólnoty dominikanów. 

Reklama

W dalszej części dominikanin zwrócił uwagę na inspirujące momenty z życia i działalności bł. Czesława. - Inspiruje mnie przenikliwość spojrzenia w głąb i w przyszłość. Bowiem jedzie z Polski z wizytą ad limina do Rzymu. I w tym prostym zakonniku dostrzegają coś co jest odpowiedzią na potrzeby tamtego czasu. Nie ma wątpliwości. Zakładane klasztory przez Czesława i Jacka są odpowiedzią na te trudne czasy. Zmieniające się, dynamiczne. Na tamte czasy to było nowoczesne. Niezwykły rozwój miast. To zmienia myślenie, mentalność, wrażliwość tego średniowiecza. To jest czas nowych uniwersytetów. To jest czas zamożności, elity. I Dominik, a następnie Franciszek znajdują odpowiedź na tamte czasy. Także na pytania, trudności kościoła. To właśnie sam Bóg ich powołał. W piątej modlitwie eucharystycznej modlimy się, aby chrześcijanie potrafili rozpoznawać znaki czasu. I to dla mnie jest pierwsza ważna lekcja. Właśnie ta przenikliwość z rozpoznawaniem znaków czasu – kontynuował zakonnik, dodając: - Chociaż nie wiele wiemy o Czesławie to wiemy, że był odważny. Dlaczego? Ponieważ stawia kartę na coś, o czym nie wie jak to będzie dalej wyglądało. Wcale nie wie jak to się potoczy w Polsce. Zakon, który zaczyna się rozwijać jest dopiero w zalążku. W tej odwadze porzuca dobrą posadę, znaczenie i wpływ, jaki może mieć. On to wszystko porzuca i zostawia za sobą. Ma odwagę. Takich braci nam potrzeba. Odważnych, którzy będą potrafili pójść do nieznanego. Odwagę wypowiadać się tak, aby to ewangeliczne ostrze słowa miało znaczenie bo jest krytyką. A to jest coś czego nie lubimy. Chodzi tutaj o krytykę bezradności kościoła. Kościół wtedy w tym charyzmacie był dosyć bezradny, bezsilny. Czesław miał odwagę aby na to wezwanie odpowiedzieć – głosił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejną cechą, jaką posiadał bł. Czesław, to pracowitość: - Był on przeorem, posługiwał na Ostrwie Tumskim. W 1226 poprzez działalność Czesława biskup dał nam, dominikanom kościół św. Wojciecha. Bo tutaj było już na tylu braci właśnie przez pracę bł. Czesława. Z jego głoszenia słowa, mądrości i roztropności inni odnajdowali swoje powołanie. Nie wiem jaki oni to robili. My dzisiaj też głosimy, a nie widać takich efektów naszego głoszenia porównując do czasów bł. Czesława. Jak oni głosili, że potrafili dotrzeć do ludzkich serc i umysłów? Nie wiem jak oni to robili, że człowiek odnajdował w sobie głos Boga. Czesław był przeorem. Jego praca to również praca w relacjach między braćmi, między braćmi a wiernymi, między fratelniami. Chwilę później zostaje prowincjałem. To też jest praca nad relacjami, nad więziami odpowiedzialności, przestrzeni, dawania impulsu. Po dziełach, które stworzył możemy powiedzieć, że był człowiekiem pracy apostolskiej. Budując niezwykle nośną, niezbędną i twórczą strukturę jaką jest klasztor. I zobaczcie. Z jego pracy 800 lat istnieją tutaj dominikanie – zauważa brat.

Podsumowując o. Kuśmierski powiedział: - Przenikliwość, odwaga i praca. O to chcę was prosić. Abyście wy wypraszali nam te dary. Abyśmy byli na miarę naszych braci powołanych gorliwością apostolską. Abyśmy mogli dzisiaj odpowiadać światu. Bo wy jesteście naszą inspiracją. Bo wy jesteście naszym zadaniem i zaproszeniem. A nade wszystko pragniemy tworzyć wieź czyli relację która będzie coraz bardziej partnerska, wspólna, twórcza jako nasza odpowiedź na znaki czasu. 

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-07-20 23:13

Wybrane dla Ciebie

Chrystus mówi Tobie: „Wypłyń na głębię”!

2024-08-20 10:39

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 5, 1-11.

Więcej ...

Świadectwo prof. Grzegorza Górskiego: Pan uzdatnia nas do wysiłku, jeśli ma dla nas jakieś plany

2024-09-04 20:43

Grzegorz Górski

Po ludzku biorąc, ani ja ani moja żona, nie mieliśmy prawa dojść do Częstochowy. Stan naszych kolan, a w ślad za tym zdolność do długich marszów, właściwie to wykluczały - pisze na swoim profilu na FB prof. Grzegorz Górski - prawnik, autor piszący m.in. do "Niedziela. Magazyn".

Więcej ...

Wśród darów papieża Franciszka zawsze są medale

2024-09-05 16:24

PAP/YASUYOSHI CHIBA / POOL

Zgodnie z tradycją, papież ofiaruje władzom politycznym i religijnym medal wybity z okazji podróży apostolskiej. Najnowszy medal o średnicy kilku centymetrów dotyczy czterech krajów Azji Wschodniej i Oceanii: Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru oraz znaczących dla nich symboli na których dominuje wizerunek Madonny z Dzieciątkiem. Na awersie medalu znajduje się herb papieski. Od trzeciego roku pontyfikatu, na życzenie samego papieża, nie pojawia się jego portret, a jedynie herb.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...

Kościół

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...

Polska: Ilu kandydatów do kapłaństwa w tym roku?

Kościół

Polska: Ilu kandydatów do kapłaństwa w tym roku?

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Wiadomości

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Kamil Semeniuk: Modlę się o zdrowie i sukcesy dla rodziny...

Wiara

Kamil Semeniuk: Modlę się o zdrowie i sukcesy dla rodziny...

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Kościół

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Mielec:

Wiadomości

Mielec: "My chcemy Boga w książce, w szkole!" - tak...

Zabawa minister edukacji w nadczłowieka

Wiadomości

Zabawa minister edukacji w nadczłowieka

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.