Reklama

Cywilizacyjny skok w bok

Marsz w obronie Telewizji Trwam, Warszawa, wrzesień 2012 r.

BOŻENA SZTAJNER

Marsz w obronie Telewizji Trwam, Warszawa, wrzesień 2012 r.

Rok 2012 inaczej kończy się, niż zaczynał. Polska dzięki Euro 2012 miała zrobić cywilizacyjny skok. Autostrady, drogi szybkiego ruchu, tysiące turystów z całego świata - to wszystko miało przełożyć się na to, że nasza kraina będzie płynąć mlekiem i miodem. Niestety...

Zanim rozpoczął się 2012 r., ogłoszono go - uchwałami sejmowymi - Rokiem Korczaka, ks. Skargi i Kraszewskiego, a uchwałą Parlamentu Europejskiego - Rokiem Aktywnego Starzenia się. Wspomniane postacie czasem przypominano, ale starzenie się - i to niekoniecznie aktywne - nie dało nam przez cały rok zapomnieć o sobie. Zapowiedziane w exposé Donalda Tuska wydłużenie wieku emerytalnego przyciągało naszą uwagę przez kolejne miesiące. „Solidarność” zbierała podpisy pod referendum w tej sprawie (zebrała ich do lutego prawie 1,5 mln), na co rządzący pozostali głusi.

Już styczeń zapowiadał, że ten rok będzie gorący. 9 stycznia stało się coś, co wszystkich - poza prokuratorem płk. Mikołajem Przybyłem - wprowadziło w osłupienie: prokurator postrzelił się w policzek podczas konferencji prasowej. Jak tłumaczył, zrobił to w proteście przeciwko oskarżaniu wojskowych prokuratorów o łamanie prawa. „W toku mojej całej służby nigdy nie przyniosłem ujmy Rzeczypospolitej i będę bronić honoru oficera i prokuratora” - stwierdził w liście.

Reklama

Wkrótce potem przez kraj przetoczyła się fala protestów przeciwko podpisaniu ACTA - porozumienia, które ograniczyłoby dostęp do kultury przez Internet. Polski rząd podpisał ACTA, ale potem, w lipcu, Parlament Europejski odrzucił porozumienie. Zresztą wkrótce media żyły czymś innym: otwieraniem Stadionu Narodowego w Warszawie. Bo choć odkładana już inauguracja odbyła się 29 stycznia (koncerty gwiazd, pokaz fajerwerków pod hasłem „Oto jestem”), kolejnych otwarć - ze względu na liczne niedociągnięcia - też nie brakowało. Luty kończył się remisem z Portugalią w pierwszym meczu rozegranym na stadionie. A marzec zaczynał tragiczną katastrofą kolejową pod Szczekocinami, w której zginęło 16 osób, ale także sukcesem polskich himalaistów: Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gaszerbrum I - jeden z kilku ostatnich niezdobytych zimą szczytów ośmiotysięcznych.

Oby do wiosny

Mroźny początek wiosny zapowiadał, że potem może być gorąco. Na kilka dni w końcu marca przed Sejmem wyrosło miasteczko namiotowe. Protestowano przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. A w kwietniu w centrum Warszawy zebrało się prawie 100 tys. osób w proteście przeciw nieprzyznaniu Telewizji Trwam miejsca na I mulitpleksie cyfrowym.

W 2. rocznicę katastrofy smoleńskiej okazało się, że Sejm nie zajmie się uchwałą PiS w sprawie sprowadzenia szczątków TU-154 M do Polski. Dla Jarosława Kaczyńskiego był to ciąg dalszy gry toczonej przez PO ramię w ramię z Rosją. Był to jednak dopiero początek wydarzeń wokół katastrofy, które mogły każdego zaszokować. Ciąg dalszy to wiadomości o zamianie ciał ofiar, pomyłkach w identyfikacji. Opinia publiczna miała też dowiedzieć się, że polscy prokuratorzy wojskowi, mimo ciążącego na nich obowiązku, nie dokonali autopsji ciał ofiar i przez 2 lata nie wykonali badań na obecność materiałów wybuchowych na wraku.

Reklama

Gdy 11 maja Sejm wydłużył wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat, a na obrady do Sejmu nie wpuszczono delegacji „Solidarności” z jej szefem, przewodniczącym Piotrem Dudą, związkowcy zablokowali na kilka godzin kompleks sejmowy i nie wypuścili posłów. Przy okazji dowiedzieliśmy się czegoś o stanie nerwów parlamentarzystów PO: dziennikarka Ewa Stankiewicz, próbująca porozmawiać z zablokowanym Stefanem Niesiołowskim, została przez niego furiacko zaatakowana.

Afera za aferą

Kto myślał, że lato 2012 r. upłynie pod znakiem Euro 2012 (początek 8 czerwca na Stadionie Narodowym), grubo się mylił. Nie tylko dlatego, że polska drużyna zakończyła rozgrywki w przedbiegach, przegrywając z Czechami, a impreza okazała się dla wielu finansową klapą. Nie tylko dla podwykonawców autostrad, którym wykonawcy nie zapłacili należności.

17 lipca ujawniono sensacyjne nagrania rozmowy Władysława Serafina, szefa kółek rolniczych, uznawanego za współpracownika Waldemara Pawlaka, z Władysławem Łukasikiem, byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego. Nagranie ujawniło nieprawidłowości popełniane przez aktywistów PSL, w tym nepotyzm i kolesiostwo. W efekcie afery taśmowej z rządu musiał odejść minister rolnictwa Marek Sawicki.

W sierpniu wybuchła inna afera, z politykami PO w tle. Upadł parabank Amber Gold, a jego klienci nie mogli odzyskać pieniędzy. Uwikłany w relacje z parabankiem był syn premiera Tuska, pracujący dla linii lotniczych OLT Express, należących do Amber Gold. Marcinowi P., szefowi parabanku, postawiono zarzuty m.in. poświadczenia nieprawdy i działalności bankowej bez zezwolenia. Zarzuty niedopełnienia obowiązków postawiono pracownikom gdańskich urzędów skarbowych oraz sądów.

W dniach 16-19 sierpnia przebywał w Polsce patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl I. Była to jego pierwsza wizyta w kraju zachodnioeuropejskim po wybraniu go na patriarchę moskiewskiego i pierwsza w historii wizyta patriarchy moskiewskiego w Polsce. Patriarcha oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik podpisali na Zamku Królewskim w Warszawie wspólne przesłanie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i Kościoła rzymskokatolickiego, wzywające do pojednania polsko-rosyjskiego.

Pełna wydarzeń była połowa września. Po pierwsze - Polska została oficjalnym członkiem… Europejskiej Agencji Kosmicznej (krok ten ponoć rozszerzył możliwości zaangażowania polskich naukowców i inżynierów w eksplorację kosmosu), a dziennik „Gazeta Polska Codziennie” upublicznił nagranie rozmowy rzekomego asystenta szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego z szefem Sądu Okręgowego w Gdańsku. Prezes sądu Ryszard Milewski prosił o instrukcje, czy przyspieszać posiedzenie sądu ws. aresztu dla Marcina P., szefa Amber Gold. Efekt: komentarze na temat stanu polskiego sądownictwa i odwołanie Milewskiego.

Obudź się, Polsko

Jesień zaczęła się jak wiosna. W końcu września ulicami Warszawy przeszedł stutysięczny marsz „Obudź się, Polsko”. Protestowano przeciwko antyspołecznej polityce rządu Tuska i domagano się równoprawnego traktowania Telewizji Trwam. - Polacy są dzisiaj eksploatowani przez tych, którzy mają przewagę, i tych, którzy mogą manipulować - mówił do uczestników marszu Jarosław Kaczyński. - Mamy jedno - siłę. Te ogromne tłumy to jest siła. To oznacza, że Polska się przebudziła.

Jednym z wydarzeń października było podanie informacji, że w październiku spłaciliśmy ostatnie raty zaciągniętych przez Gierka zagranicznych kredytów. Zajęło to 30 lat. Mało kto się z tego cieszył, zastanawiano się raczej, ile zajmie nam, a właściwie kolejnym pokoleniom, pozbycie się długu po Tusku. Nasze zadłużenie - obliczono - jest dziś dwukrotnie większe niż jeszcze w 2006 r., dawno przekroczyło 800 mld zł.

W liście apostolskim „Porta fidei” z 11 października 2011 r. papież Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary, który rozpoczął się 11 października 2012 r. (w 50. rocznicę otwarcia Soboru Powszechnego Watykańskiego II i 20. rocznicę ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego, ofiarowanego Kościołowi przez bł. Jana Pawła II), a zakończy 24 listopada 2013 r. - w uroczystość naszego Pana Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Ślady trotylu

Koniec roku obfitował w tyleż ważne, co niepokojące wydarzenia i informacje. Najpierw w okolicach Wszystkich Świętych w „Rzeczpospolitej” pojawiła się wieść, że na wraku samolotu tupolew rozbitego pod Smoleńskiem odnaleziono cząsteczki materiałów wybuchowych, w tym trotylu. Prokuratorzy zdementowali informacje z dużym opóźnieniem i w przewrotny sposób: żadnych śladów trotylu nie było. Ale w końcu przyznali, że na wraku stwierdzono cząstki, które mogły wchodzić w jego skład. Efektem była czystka w redakcji „Rz”, pracę stracili: autor publikacji, redaktor naczelny, jego zastępca i szef działu. Powód: zbyt daleko idące, zdaniem właściciela gazety, wnioski w artykule o śladach trotylu na tupolewie.

11 listopada policja brutalnie zaatakowała uczestników pokojowego Marszu Niepodległości w Warszawie. Stało się to prawdopodobnie w wyniku prowokacji dokonanej przez policjantów ubranych po cywilnemu. Kilka dni później ujawniono, że pracownik Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Brunon K. zbierał trotyl, szykował się do dokonania zamachu na Sejm RP. Jak się jednak okazało, „grupa terrorystyczna”, którą miał stworzyć, składała się najpewniej - oprócz Brunona K. - z samych agentów służb specjalnych. Sprawa niedługo po ujawnieniu tej wiadomości ucichła.

Wybuchła natomiast kolejna awantura w Presspublice, wydającej „Rz” i tygodnik „Uważam Rze”. Z fotela naczelnego „URz” został wyrzucony jej naczelny, z którym pracę opuściła większość autorów. Jakby tego było mało, okazało się, że urządzenia badające wrak tupolewa wykazały jednak ślady trotylu. Przyznał to w czasie posiedzenia komisji sejmowej płk Jerzy Artymiuk, szef wojskowych prokuratorów. Jaki będzie skutek tego stwierdzenia, jeszcze nie wiadomo, bo badania śladów muszą potrwać kilka miesięcy.

Nie wiadomo też, jaki będzie skutek zmiany warty we współrządzącym PSL, gdzie prezesa Waldemara Pawlaka zastąpił Janusz Piechociński. Piechociński, świeżo upieczony lider, ale też wicepremier i minister gospodarki z miejsca zabrał się do pracy, chcąc uchronić przed zwolnieniami pracowników zakładów Fiata z Tychów. Czy ten zapał wystarczy, by okiełznać zbliżający się, niewesoły w gospodarce 2013 r. - przekonamy się. Zdrowy rozsądek podpowiada, że nie.

2012-12-17 13:16

Wybrane dla Ciebie

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Więcej ...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

wikipedia.org

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Więcej ...

Film o Diecezjalnej Grupie Modlitewnej św. Ojca Pio w Zielonej Górze

2021-09-23 14:39
Kard z filmu o Diecezjalnej Grupie Modlitewnej św. Ojca Pio w Zielonej Górze

fb

Kard z filmu o Diecezjalnej Grupie Modlitewnej św. Ojca Pio w Zielonej Górze

Widzieliście już najnowszy film o Diecezjalnej Grupie Modlitewnej św. Ojca Pio? Jeśli nie, to polecamy!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę