Reklama

Niedziela Małopolska

Sposób na rodzinne świętowanie

Adam Wojnar

Spotykamy się w grudniowy wieczór w przedszkolu „Źródło” w Krakowie. To kolejne robocze zebranie przed Orszakiem Trzech Króli. Organizatorzy odliczają dni - zostało ich 27 do godziny „zero”, kiedy 6 stycznia na Rynku Głównym zbiorą się kolędnicy, by pójść za gwiazdą. Przysłuchuję się dyskusji.

Przygotowania

Podział obowiązków, nagłośnienie, służby porządkowe - to tematy, które sprawnie zostają rozdzielone podczas spotkania. Ktoś proponuje pomoc w organizacji kijów do proporców, które będzie trzymać straż Orszaku. Młodzieńcy ze Związku Strzeleckiego opracowują kolejność działań, w celu sprawnego przemieszczania się ludzi, którzy w tym roku maszerować będą w kierunku Rynku z trzech stron miasta.

Reklama

- Pierwszy Orszak Trzech Króli zorganizowany 2 lata temu w Krakowie był inicjatywą całkowicie spontaniczną - wspomina Krzysztof Machaczka, który wraz z Lechem Haydukiewiczem rozpoczął tę akcję. - Przyszliśmy do Katedry Wawelskiej wraz z grupą osób przebranych w stroje Trzech Króli i innych jasełkowych postaci. Stamtąd po Mszy św. udaliśmy się na Rynek.

Ubiegły rok pokazał, że inicjatywa ma bardzo wielu sympatyków - na uliczne jasełka 6 stycznia 2012 r. przybyło ok. 10 tys. osób, głównie rodzin z dziećmi. Takie zainteresowanie Orszakiem uzmysłowiło organizatorom, że kolejne przedsięwzięcie musi być przygotowane odpowiednio wcześnie. Dlatego przygotowania do Orszaku Trzech Króli 2013 trwają już od wiosny. Nie wolno bowiem zapominać, że oprócz przebrań i dobrych humorów, organizacja tak dużego zgromadzenia publicznego wiąże się z załatwieniem sporej liczby formalności administracyjno-prawnych. To zostało już zrobione. Teraz kolej na dopracowanie szczegółów.

Kolorowy Orszak

- Orszak 2013 wyruszy z trzech miejsc - opowiada Robert Kowalski, jeden z organizatorów. - W każdym z orszaków pójdzie król, który będzie reprezentował inny kontynent, a w jego świcie znajdą się odpowiednio ubrani rycerze. Pierwszy człon, reprezentujący Europę zbiera się na Mszy św. na Wawelu o godz. 10, której będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita Krakowski będzie także szedł w tym członie Orszaku. Około godz. 11.15 Orszak wyruszy ul. Grodzką w kierunku Rynku Głównego. Tam, na scenie pod Ratuszem znajduje się stajenka, a w niej Święta Rodzina. Królowie z Orszakiem zmierzają do stajenki, by oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi.

Reklama

- Drugi człon Orszaku z królem reprezentującym kontynent afrykański, rozpoczyna swoje spotkanie od Mszy św. w bazylice św. Floriana przy pl. Matejki - kontynuuje mój rozmówca. - Orszakowi „niebieskiemu” towarzyszyć będą bębniarze oraz br. Benedykt Pączka OFMCap z Fundacji Kapucyni i Misje. Zespół będzie zagrzewał uczestników do marszu, zaś wszystkich zmarzniętych na gorące cappuccino zaproszą „czadowe kawiarnie” na Rynku Głównym. Każda złotówka ze sprzedaży kawy cappuccino przeznaczona będzie na na pomoc dla misjonarzy pracujących w Czadzie.

Trzeci człon Orszaku, „azjatycki”, wyruszy z ul. Retoryka po Mszy św. o godz. 10 w kościele Sióstr Sercanek przy ul. Garncarskiej. Wszystkim członom Orszaku towarzyszyć będą reprezentanci Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, przebrani za anioły i diabły. Jedni będą zachęcać do oddania pokłonu Zbawicielowi, drudzy będą zniechęcać. Jednocześnie prowadzić będą zbiórkę na cele swojej Fundacji. Dodatkowo w czasie przemarszu każdego z orszaków, staniemy się uczestnikami jasełkowych scenek, odgrywanych przez uczniów szkół katolickich w Krakowie. Kiedy wszystkie grupy spotkają się przy żłóbku, najpiew i odmówimy Anioł Pański, a potem zacznie się wspólne kolędowanie. W tym celu rozdane zostaną specjalne śpiewniki. Przygotowano także korony dla uczestników Orszaku. - Wydrukowano 10 tys. śpiewników i koron - mówią organizatorzy.

Idea

Zapytani o ideę Orszaku oraz o koszty, uczestnicy spotkania organizacyjnego podkreślają, że pieniądze nie są tu najważniejsze. - Nawet jeśli nie znajdzie się wystarczająca liczba sponsorów, to Orszak przecież i tak się odbędzie - mówią z naciskiem.

Krzysztof Machaczka: - Siłą tej imprezy jest fakt, że łączy różne środowiska. To nie manifestacja, ale świadectwo jak wiele dobra jest w nas, w naszych rodzinach. To także pewna próba zgaszenia negatywnych emocji, które są w społeczeństwie. W Orszaku uczestniczą ludzie różnych zawodów, przekonań i preferencji politycznych, którzy jednak opierają się na wartościach, znajdujących swój grunt w chrześcijaństwie. Każdy może wnieść w niego swoją inwencję. Orszak ma za zadanie łączyć, a nie dzielić, jest całkowicie apolityczny, nie niesie w sobie żadnej ideologii.

- W rodzinach i w społeczeństwie jest bardzo wiele dobra, nie trzeba wszystkiego kontestować, ale można się tym dobrem podzielić - dopowiada Robert Kowalski. - Orszak daje szansę na pokazanie tej obywatelskiej i chrześcijańskiej aktywności naszych rodzin.

Rodzinne świętowanie

Organizatorzy cieszą się czekającym Kraków happeningiem i przeżywają go nie jako dodatkowy obowiązek, ale sposób na rodzinne, kreatywne spędzanie czasu. - Dla naszych dzieci to także ogromne przeżycie - podkreślają. Choć muszą w czasie przygotowania do Orszaku godzić obowiązki zawodowe i rodzinne, tłumaczą: „śpimy godzinę krócej, ale intensywniej”, a uśmiech nie znika z ich twarzy.

* * *

Jak się ubrać?

Orszak Trzech Króli to jasełka uliczne. Zaproszeni są na nie wszyscy mieszkańcy Krakowa, niezależnie od wyznania! Zarówno dorośli jak i dzieci mogą przyjść w specjalnych strojach jasełkowych albo w kolorowych rycerskich pelerynkach - adekwatnie do koloru wybranego członu Orszaku. Mile widziane są także przebrania aniołków, pastuszków, dam dworu królewskiego, czy regionalne stroje krakowiaków i krakowianek.
Więcej informacji: www.orszak.org/krakow

Krakowski Orszak Trzech Króli (6 stycznia 2013 r.)

Orszak Europejski (pelerynki w kolorze czerwonym) - początek: Msza św. na Wawelu o godz. 10.
Orszak Afrykański (pelerynki w kolorze niebieskim) - początek: Msza św. w bazylice św. Floriana o godz. 9.30.
Orszak Azjatycki (pelerynki w kolorze zielonym) - początek: Msza św. w kościele Sióstr Sercanek przy ul. Gancarskiej o godz. 10.
Przyjdź ze swoją rodziną!

2012-12-19 13:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Powstała aplikacja kolędowa - „Śpiewnik Orszaku Trzech Króli"

Bożena Sztajner

Więcej ...

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

Więcej ...

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę...

Wiadomości

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę...

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Polska

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej