Reklama

Niedziela 1/2015

Szczegółowy spis treści

3

Codziennie o 21.00

Lidia Dudkiewicz Redaktor Naczelna „Niedzieli”

W szczególny sposób zostaliśmy obdarowani na progu nowego roku kalendarzowego. Abp Wacław Depo wydał bowiem „Apelowe «głosów zbieranie»”. To skarbnica mądrości, z której możemy obficie czerpać, aby właściwie odczytywać sens swojego życia, mając świadomość, że wyszliśmy z ręki Boga i do Boga wracamy, a naszą przewodniczką podczas ziemskiego pielgrzymowania jest Maryja.

Rok 2015 – Rokiem św. Jana Pawła II w Polsce

Ks. Ireneusz Skubiś Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Rok św. Jana Pawła II uchwalił Sejm RP 5 grudnia 2014 r. – „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata”. Ta uchwała jest bardzo ważną decyzją naszego parlamentu, która zobowiązuje.

z Watykanu
4

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

z ostatniej chwili
7

Prezydent nie pamięta

Wojciech Dudkiewicz

W medialnej ciszy odbyło się przesłuchanie prezydenta RP w procesie o rzekomą płatną protekcję podczas weryfikacji funkcjonariuszy WSI.

Rządzący w lesie

(wd)

Nie udał się rządzącej koalicji PO-PSL zamach na Lasy Państwowe. Liberalna Platforma i jej ludowa przybudówka próbowały wprowadzić do Konstytucji RP przewrotny zapis, który miał bronić lasy przed prywatyzacją, ale jednocześnie otwierał do niej furtkę.

Gospodarka poza polityką

Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes polskiego towarzystwa ekonomicznego szkoła główna handlowa w Warszawie

Nikogo nie wybieram

Prof. Ryszard Bugaj, ekonomista z PAN

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

z Polski
9

Z Polski

13 grudnia 1981 - 2014
10-11

Słuchajmy sumienia, a nie religii medialnej

Abp Wacław Depo

orędzie pokoju
12-15

Przeciw wyzyskowi człowieka

Ks. Łukasz Jaksik

O budowanie globalizacji solidarności i braterstwa w obliczu różnych form współczesnego niewolnictwa zaapelował papież Franciszek w swoim orędziu na 48. Światowy Dzień Pokoju. Jego hasło brzmi: „Już nie niewolnicy, lecz bracia”.

Tam pokój zawsze był najważniejszy

Agnieszka Dziarmaga

Jerozolima i Betlejem to dwa ogromnie ważne dla chrześcijan miejsca w Ziemi Świętej. Właśnie tam polskie siostry elżbietanki prowadzą sierocińce dla dzieci dotkniętych traumą i bolesnymi skutkami wojny.

prześladowania
16-17

Islamizacja: fakt czy mit?

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Al-Kaida, symbol światowego terroryzmu i największy przeciwnik zachodniego świata, odeszła w cień. Na czoło zagrożenia – przynajmniej w przekonaniu opinii publicznej – wysunęło się Państwo Islamskie. Również dla Europy.

18

Cicha wojna i prześladowania religijne

Ks. Cezary Chwilczyński

Pod hasłem „Cicha wojna: Prześladowanie mniejszości religijnych w regionach dotkniętych konfliktami” w dniach 10-11 grudnia 2014 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbywała się konferencja zorganizowana przez ugrupowania chadeckie skupione w Europejskiej Partii Ludowej.

listy do pasterza
19

Walka z kościołem i religią

Abp Józef Michalik

W naszej wędrówce po meandrach zagrożeń, które dotykają różnych dziedzin życia społecznego, chciałbym dziś zapytać o kolejną „plagę”, jaką jest walka z Kościołem i religią.

świątecznie: Objawienie Pańskie
20-21

Kierunek: Betlejem

Artur Stelmasiaka

Orszak Trzech Króli podbija nasze ulice. W zeszłym roku do Betlejem dotarło ponad 600 tys. osób w 180 miastach. Co czeka nas 6 stycznia 2015 r.?

21

Polski Opłatek w Rzymie

Not. Włodzimierz Rędzioch

W siedzibie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej 11 grudnia ub. r. odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe dla pracujących we Włoszech księży oraz Polonii. Gospodarzem polskiego opłatka był, już po raz drugi, ambasador Piotr Nowina-Konopka z małżonką, a szczególnym gościem spotkania był prymas Polski abp Wojciech Polak. Z tej okazji poprosiłem Księdza Prymasa o krótką refleksję świąteczną.

świątecznie: Objawienie Pańskie
22-23

Sekrety Bożego Narodzenia

Grzegorz Górny

W 2009 r. na ulicach Warszawy pojawił się Orszak Trzech Króli. Była to wówczas lokalna inicjatywa, zapoczątkowana przez członków Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rodziny „Sternik”, prowadzącego w Józefowie prywatną szkołę „Żagle”.

temat numeru: kolęda
24-27

Kolęda – marsz na peryferie parafii

Ks. Marek Łuczak

Zdaniem dziennikarki, dla wielu ludzi kolęda jest pewną uciążliwością, bo trzeba znaleźć czas, przygotować mieszkanie, nieraz wziąć w pracy wolny dzień. Taka atmosfera dominuje głównie w miastach. Zupełnie inaczej jest na wsi, gdzie ksiądz jest gościem naprawdę oczekiwanym, jak swój wśród swoich.

Kolęda jako „Kościół domowy”

Z prof. Wojciechem Świątkiewiczem rozmawia ks. Marek Łuczak

O sensie kolędy, jej ewolucji i o tym, dlaczego nie powinno się „wypożyczać” na kolędę księdza – z socjologiem religii prof. Wojciechem Świątkiewiczem rozmawia ks. Marek Łuczak

bezdomni
28-29

Sam jesteś bezdomny!

Agnieszka Chadzińska

Co to za mówienie o bezdomności? Co za pisanie o niej w dobrze ogrzanym pokoju, ze świeżo zaparzoną herbatą w ulubionym kubku?

29

Zacząć od siebie

Marian Salwik

2015 - Rok św. Jana Pawła II
30

Twórzmy rodzinne archiwa papieskich pamiątek!

Anna Wyszyńska

Archiwum pamiątek pontyfikatu św. Jana Pawła II w każdym polskim domu! – ta propozycja Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II z siedzibą w Rejowcu Fabrycznym jest szczególnie aktualna w roku kanonizacji Papieża. Projekt nosi nazwę „Teczka serdecznej pamięci”.

wiara i życie
31

Laureaci Konkursu Literackiego

Epokowym wydarzeniem była kanonizacja największego z Polaków – papieża Jana Pawła II, która miała miejsce w Watykanie 27 kwietnia 2014 r.

Światy słowem stwarzane

Ks. Mariusz Rosik

Przytoczę prawdziwą historię. Kilkuletni chłopiec miał zawsze niezadowolonego ojca. „Mogłeś zrobić to lepiej”, „jesteś gorszy od twojego brata”, „wiadomo, znowu ci nie wyszło” – takie komunikaty chłopiec słyszał na co dzień.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

Homilia
33

Przyszło do swojej własności, a swoi go nie przyjęli

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Trzon Liturgii Słowa stanowi wspaniały hymn, który otwiera Ewangelię wg św. Jana. Jego nastrój i treść można porównać jedynie z podniosłym hymnem o stworzeniu świata i człowieka, otwierającym pierwszą księgę Biblii, czyli Księgę Rodzaju.

34

Moje miejsce w kościele

Odpowiada ks. Andrzej Przybylski

Dawniej w moim parafialnym kościele każdy miał swoje miejsce. Kobiety siedziały po prawej, panowie po lewej stronie. W pierwszych ławkach były miejsca dla dzieci, a pod chórem stali mężczyźni w sile wieku. Dlaczego dziś nie ma już takich tradycji?

felietony
35

Ostatnie ostrzeżenie

Michał Karnowski

Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów, który odbył się w Warszawie 13 grudnia 2014 r., pokazał, jak wielu Polaków uważa wynik wyborów samorządowych za wypaczony. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi, według różnych szacunków: od 50 do 100 tys., przeszło spokojnie przez Warszawę.

35

Głos z Torunia

Ks. Jacek Molka

Edycja diecezjalna „Niedzieli” pt. „Głos z Torunia” już od 20 lat towarzyszy wiernym diecezji toruńskiej. 7 grudnia 2014 r. w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego i w auli Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu miały miejsce okolicznościowe uroczystości, które swoją obecnością zaszczycił bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński.

prognozy gospodarcze
36-37

Zielona wyspa płowieje

Andrzej Tarwid

Już w pierwszej połowie 2015 r. nastąpi spowolnienie gospodarcze. I choć w nowym roku recesja nie dotknie Polski, to nie ma też co liczyć na złagodzenie głównych problemów społeczno-ekonomicznych. A na horyzoncie są już nowe wyzwania.

37

Prognozy gospodarcze

– Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen, czyli deflację. Jest to nowe zjawisko w polskiej gospodarce. Do tej pory żyliśmy w świecie dodatnim, a więc takim, w którym: był wzrost gospodarczy, rosły nasze pensje, oprocentowanie lokat było dodatnie, a oprocentowanie kredytów bardzo wysokie.

prognozy ogólne
38

Jaki 2015 rok

Wojciech Dudkiewicz

Przewidywanie wydarzeń to jak wróżenie z fusów. Nawet jeśli już nic nas nie dziwi, warto to robić, żeby być przygotowanym na wszystko.

emigracja
39

Czy Polacy wrócą na stałe?

Ks. Marian Woźniak

Święta Bożego Narodzenia to czas powrotów z emigracji. Obserwatorzy tego zjawiska coraz częściej zadają sobie pytanie, na ile Polacy chcą jedynie odwiedzać nasz kraj przy okazji rodzinnych spotkań, a na ile myślą o definitywnym powrocie.

40-41

Szabla to broń honorowa

O cechach człowieka myślącego, potrzebie rycerskości w polityce i życiu z pasją z Arkadiuszem Czartoryskim rozmawia Wiesława Lewandowska

Z Arkadiuszem Czartoryskim rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty I opinie
42

Dziecko, matka, ojciec

Czesław Ryszka

ażdy przyzna, że niemal we wszystkich społeczeństwach rodzina była zasadniczą i centralną komórką. Chrześcijaństwo, przynosząc olbrzymią rewolucję, nie wprowadziło zmian w tej pradawnej i groźnej świętości, tyle że postawiło ją niejako na głowie. Nie zaprzeczyło istnieniu Trójcy, na którą składają się ojciec, matka i dziecko, lecz odczytało ją wspak: dziecko, matka, ojciec. Nie jest to już rodzina, lecz Święta Rodzina, bo też i świętość nieraz bywa skutkiem obrócenia czegoś do góry nogami”.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
43

Z prasy zagranicznej

felietony
43

Prawda z opłatkiem w ręku

Alina Czerniakowska

Czas Wigilii, świąt Bożego Narodzenia, kończącego się roku i początku nowego roku wydobywa z nas to, co najlepsze: stajemy się pogodniejsi, łaskawsi dla wrogów, chcemy pokazać innym i sobie, że jesteśmy dobrymi ludźmi. Nagle przypominamy sobie zapomnianych krewnych, znajomych, dzwonimy, piszemy maile, esemesy – same piękne, dobre słowa.

Nowy rok 2015 pokazał język

Zdzisław Skotnicki

44-47

Jeszcze o CIA

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

>Samo prowadzenie dochodzenia ujawnia mechanizmy stosowanych technik wywiadowczych, przez co je dekonspiruje i osłabia walkę z terroryzmem.

Na przełomie

Krzysztof Czabański

W pogoni za Europą, wykorzystując fundusze europejskie, podnosząc poziom życia elit, nasze władze zapomniały (?), zlekceważyły (?) zwyczajnego, szarego Kowalskiego.

Zyski uciekają za granicę

Andrzej Kaźmierczak

Do Polski kapitał zagraniczny napływa od początku transformacji. Zarówno w formie inwestycji bezpośrednich, jak i w formie inwestycji portfelowych, czyli zakupu krajowych papierów dłużnych

Sprawa profesora Chazana – kulisy manipulacji

Sprawa prof. Bogdana Chazana nie jest ani pierwszą, ani ostatnią „aferą” wokół obrony życia. Jednak trzy cechy wyróżniają ją spośród innych: Po raz pierwszy w takim stopniu w walce z obroną życia sięgnięto po argumentację wprost antykatolicką. Po raz pierwszy w sposób jawny nawiązano do eugeniki.

nasze zdrowie
48-49

Onkologia czy science fiction?

Alicja Dołowska

Pakiet onkologiczny ma od grudnia 2014 r. swój spot reklamowy w telewizji, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, i swoje logo. Jednak czy naprawdę wejdzie w życie na początku 2015 r. – nie jest takie pewne.

Niedziela Młodych
50-53

Oddzwonię wkrótce…

Agnieszka Chadzińska

Nie zostawiajmy Go samego

Z siostrą M. Bogumiłą, mniszką klaryską od Wieczystej Adoracji z Hajnówki, rozmawia Joanna Szubstarska

Pierwsza niedziela miesiąca to dzień uprzywilejowany – to zaproszenie na miesięczną adorację Najświętszego Sakramentu. Korzystasz z niej czasem? Przychodzisz od czasu do czasu do Pana Jezusa, żeby z Nim po prostu pobyć, popatrzeć, pomilczeć, położyć głowę na Jego kolanach? Powiedzieć o tym, czym żyjesz, z czym Ci łatwo albo przeciwnie – z czym już nie dajesz rady?

sport
54

365 dni polskiego sportu

Ks. Jacek Molka

Pora na podsumowanie 2014 r. A jest się z czego cieszyć i co wspominać. Bo to był niezwykle udany rok. Nie sposób wyliczyć wszystkich sukcesów.

kultura
55

„Dekalog II” Krzysztofa Kieślowskiego:
Kiedyś to była telewizja!

O. Michał Legan OSPPE

Film „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego powstał ćwierć wieku temu. Dziś, w obliczu zredukowanych do zera standardów telewizyjnych, lśni jak perła z przeszłości i nie pozwala o sobie zapomnieć.

listy do niedzieli
55

Eutanazja ekologiczna

Do Aleksandry

Aleksandra

Chcą korespondować

z niedzielą na co dzień
58

Ciasto Trzech Króli

JM

Z okazji święta Trzech Króli we Francji wypieka się ciasto zwane galette des rois. Zwyczajem jest, aby schowany w nim był migdał (może też być fasolka). Kto go znajdzie, ten zostaje królową lub królem i może nosić specjalnie przygotowaną koronę.

67

Święty Jan Paweł II we wspomnieniach świadków

Ks. Ireneusz Skubiś

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Rok nowego Biskupa Ordynariusza

Ks. Piotr Bączek

6 stycznia minie dokładnie rok od ingresu bp. Romana Pindla do bielskiej katedry. Przy takich rocznicach zdarza się, że tworzy się różnego rodzaju podsumowania pierwszego roku piastowania urzędu, bo po takim czasie można już mówić o jakimś jego stylu.

Uczcili indiańską Madonnę

Monika Jaworska

W grudniu 2014 r. przypadło wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe – tej, która objawiła się jako Niepokalana Juanowi Diego na górze Tepeyac w Meksyku. Śladem po objawieniu jest znany dziś w świecie wizerunek Maryi na indiańskim płaszczu, który Juan Diego przyniósł do biskupa Meksyku i z niego wysypał nazbierane kwiaty.

Zakończyli Rok bł. Bojanowskiego

Monika Jaworska

Zakończenie roku z poświęceniem obrazu, kiermasz, koncert i rekolekcje. Jeden dzień, a kilka wydarzeń w jednej świątyni. W parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie w niedzielę 14 grudnia 2014 r. rozpoczęły się rekolekcje.

Niedziela częstochowska

Czas – szansa na miłość

Ks. Ireneusz Skubiś

Przed nami perspektywa roku 2015. Co nam przyniesie? Czy będzie lepszy? Okazuje się, że granice czasowe wyznaczane przez kolejne lata mają swój sens, są okazją do różnych podsumowań, uświadomienia sobie błędów i porażek, by móc piąć się wyżej.

Świąteczne kolędowanie

Anna Buda

Popołudnie, godz.16.30. Środek tygodnia. Wydawałoby się, że szkoły o tej porze są pozamykane, a dzieci już dawno są w swoich domach. Jednak to tylko złudzenie, bo jest jedna, wyjątkowa – Szkoła Podstawowa nr 8 im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie – która tętni życiem i zaprasza do włączenia się w świąteczne kolędowanie.

Ślubowanie kadetów

Sławomir Błaut

W grudniu 2014 r. w Gimnazjum nr 19 im. gen. Leopolda Okulickiego przy ul. Orlej w Częstochowie odbyło się ślubowanie kadetów pierwszego rocznika klasy sportowo-obronnej „Orlęta”.

Niedziela małopolska

By pomagać mądrze

Małgorzata Cichoń

Jak pomóc zdolnym uczniom? Jak zaangażować w to lokalną społeczność? Wie Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Krakowie-Witkowicach, jeden z laureatów ogólnopolskiego konkursu „Solidarna Szkoła”.

To ich tradycja

Maria Fortuna-Sudor

Tegoroczną premierę „Jasełek”, przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa im. Walerego Goetla w Krakowie, zobaczyłam podczas Opłatka Maltańskiego w naszym mieście. To, co zobaczyłam, wzruszyło mnie i zachwyciło…

Jak zostałem królem?

Agnieszka Konik-Korn

Przez 308 polskich i 15 zagranicznych miejscowości przejdzie w tym roku Orszak Trzech Króli. Niezwykłe jest to, z jakim rozmachem i intensywnością ten nowy zwyczaj wszedł w obchody Bożego Narodzenia!

Niedziela legnicka

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna w Legnicy

Monika Łukaszów

12 grudnia 2014 r. z udziałem dziennikarzy, pracowników Legnickiej Kurii Biskupiej, starosty Legnicy Janiny Mazur i zaproszonych gości została otwarta Specjalistyczna Poradnia Rodzinna.

Chobienia – na pokaz

Monika Łukaszów

Kolejna lekcja pokazowa za nami. Tym razem z zadaniem tym zmierzyła się katechetka Joanna Bagińska w Chobieni. Lekcja odbyła się w tamtejszym przedszkolu i trzeba od razu dodać, że była to pierwsza taka lekcja wśród przedszkolaków.

Mama dobra w pracy

Dorota Niedźwiecka

Odkąd łączę macierzyństwo z pracą zawodową, czuję się spełniona – mówi Monika Karbowiak, fotograf. Uwielbiam moje dzieci i czas, który z nimi spędzam, lecz potrzebuję także przestrzeni, by móc rozwijać siebie w pracy zawodowej, która jest moją pasją – tłumaczy.

Niedziela łódzka

Z miłości do człowieka

Anna Skopińska

Dziękuję wszystkim tu pracującym, posługującym, którzy swoją postawą, swoją miłością, swoim zaangażowaniem pokazują, że im więcej w nas miłości dla drugiego człowieka i do drugiego człowieka, tym bardziej obecny jest w nas Bóg – podkreślił podczas spotkania opłatkowego w Centrum Służby Rodzinie abp Marek Jędraszewski.

Jubileusz chóru z Wolborza

Barbara Duda

Istnieje już ponad wiek, a wciąż młodnieje i kształtuje z powodzeniem wrażliwość muzyczną mieszkańców miasta i gminy Wolbórz. Mowa o chórze parafialnym „Cantate Deo”.

Caritas znaczy miłość

Kl. Paweł Skowron

Caritas... Chyba każdy słyszał to słowo. Nasze pierwsze skojarzenie wiąże się z instytucją charytatywną prowadzoną przez Kościół. W formacji do kapłaństwa poświęca się sporo uwagi kwestiom związanym z szeroko rozumianą miłością bliźniego.

Niedziela przemyska

Jarosław i Krosno w Orszaku

Margita Kotas

Kolejny już raz w uroczystość Objawienia Pańskiego na ulice naszych miast wyruszą Orszaki Trzech Króli. Będą wśród nich dwa miasta archidiecezji przemyskiej – Jarosław i Krosno.

Siłacze dobra

Zdzisław Wójcik

Od 14 lat członkowie Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża Przemyśl wraz ze strażakiem odwiedzają młodych pacjentów Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

Dobroczyńcy spod znaku Szreniawy

Arkadiusz Bednarczyk

Jezuita, ks. Mrowiński, pisał, że książę Lubomirski zwykł był mawiać: „Miałem się przedtem nieźle, przecież mi nie stawało... Jakom się począł dzielić z Bogiem fortuną moją, kościoły i klasztory fundować, sam nie wiem jak mi Bóg wszystkiego przymnaża”...

Niedziela rzeszowska

Z Dalekiego Wschodu do Jasła

Natalia Janowiec

Uroczystość Objawienia Pańskiego to święto misji i misjonarzy. Misjonarz to ten, który zachwyciwszy się Dobrą Nowiną, idzie, aby dzielić się nią z tymi, którzy jej jeszcze nie znają. Z o. Piotrem Kawą, misjonarzem pełniącym posługę duszpasterską na Dalekim Wschodzie, rozmawia Natalia Janowiec.

Tajemnice Trzech Króli

AGENCE FR – Paris

Christus Mansionem Benedicat (C+M+B) to łacińska sentencja, która w tłumaczeniu na język polski brzmi: „Niech Chrystus błogosławi to mieszkanie”. Wiąże się z rozpowszechnionym w Polsce od XVIII wieku zwyczajem zapisywania na drzwiach domostw inicjałów imion: Kacper + Melchior + Baltazar (K+M+B).

Refleksja na Rok Życia Konsekrowanego (2)

Ks. Stanisław Kamiński

Żeby życie zakonne na nowo objawiło całe swoje piękno i dla dzisiejszego świata stało się pociągającym świadectwem, potrzeba osobistego zaangażowania osób zakonnych w przeżywanie tego czasu.

Niedziela sandomierska

Minął rok

Ks. Adam Stachowicz

Mnóstwo wydarzeń i towarzyszących im relacji zamieściliśmy na naszych łamach. Prezentacje grup i wspólnot. Pielgrzymki, marsze i akcje ewangelizacyjne oraz formacyjne. Wydarzenia kościelne i społeczne. To tylko nagłówki i hasła licznych artykułów, które prezentowaliśmy w „Niedzieli Sandomierskiej”.

TAK Pomagam

Ks. Adam Stachowicz

W dniach 12 i 13 grudnia w 22 sklepach na terenie Sandomierza, Tarnobrzega, Stalowej Woli i Gorzyc wolontariusze Caritas zbierali żywność. Akcja świąteczna odbyła się już po raz siódmy i przebiegała pod hasłem „TAK Pomagam!”.

Oddani św. Michałowi

Ks. Adam Stachowicz

Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu 15 grudnia znacząco poszerzyło swoją ofertę. Obok gmachu Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Żeromskiego zaadaptowano budynki, nadając im zupełnie inne wnętrze i funkcjonalność.

Niedziela świdnicka

Emmanuel, Ewa i Mirek (2)

Wysłuchał Tomasz Pluta

Historia tych dwojga przyprowadziła do Pan Boga setki nawróconych serc. Kiedy ludzie słuchali świadectwa ich życia, cudów, jakich dokonał w ich życiu Pan Jezus, pragnęli również nawiązać tak bliskie relacje z Bogiem.

„Kropla Życia” dla bp. Ignacego Deca

MZ

Biskup Ignacy Dec znalazł się w 2014 r. w gronie zdobywców statuetki „Kropla Życia”, przyznawanej osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy dla Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Być wiernym prawu Bożemu (1)

Bp Ignacy Dec

Święty Jan Chrzciciel przyszedł na świat dzięki Bożej interwencji. Kapłan Zachariasz w czasie sprawowania służby Bożej w świątyni usłyszał od anioła słowa: „Nie bój się, Zachariaszu! Twoja prośba została wysłuchana: żona twoja, Elżbieta, urodzi ci syna i nadasz mu imię Jan.

I księżyc pod Jej stopami (1)

Ks. Sławomir Marek

W Adwencie Kościół katolicki obchodził liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe. Jest to wspomnienie o tyle szczególne, że przypomina najstarsze uznane oficjalnie przez Kościół objawienie maryjne.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Historyczna sakra biskupa prof. Henryka Wejmana

Ks. Robert Gołębiowski

Z wielką radością i w nastroju przeżywania ogromnego święta w sobotę 20 grudnia 2014 r. wypełniła się kapłanami i wiernymi Matka Kościołów – bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.

Poświęcenie kościoła NSPJ w Gryficach

Magdalena Halak

Poświęcenie kościoła (łac. consecratio – przekazanie na własność Bogu) to uroczysta ceremonia zastrzeżona biskupowi. Dzięki niej budynek zostaje przeznaczony do sprawowania kultu Bożego.

Jaki świat?

Przemysław Fenrych

Może nie wszyscy wiedzą, ale jak każdy dziadek mam fantastyczne wnuki. Janek w tym roku „zacznie kończyć” podstawówkę. Jest nadzieja, że jako uczeń najstarszej klasy nabierze statecznej godności.

Niedziela toruńska

Aż na koniec świata

Joanna Kruczyńska

Z ks. Krystianem Bółkowskim, misjonarzem pracującym w Peru, a pochodzącym z Torunia, rozmawia Joanna Kruczyńska.

Echa jubileuszu

Helena Rykaczewska

7 grudnia ub.r. przeżywaliśmy jubileusz 20-lecia istnienia „Głosu z Torunia”. Relacja z tego wydarzenia ukazała się w świątecznym wydaniu naszego pisma. Dziś prezentujemy refleksje dwóch współpracowników – Heleny Rykaczewskiej, która w redakcji pracowała u początków tworzenia „Głosu”, oraz Anny Głos, która z redakcją współpracuje dopiero od 2 lat.

Gender – jeszcze jedno imię ateizmu

Tomasz Strużanowski

„Od tolerancji do totalitaryzmu. Dyktatura gender” – taki tytuł nosił wykład ks. dr. hab. Dariusza Oko, wygłoszony 13 grudnia ub.r. w Centrum Dialogu w Toruniu.

Reklama

Najpopularniejsze

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Wiara to pewność bliskości Boga

Wiara

Wiara to pewność bliskości Boga

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...