Reklama

Niedziela w Warszawie

Rok ważnych wydarzeń

3 czerwca – V Święto Dziękczynienia

Artur Stelmasiak

3 czerwca – V Święto Dziękczynienia

Anno Domini 2012 powinniśmy zapamiętać na długo. O niektóre bowiem wydarzenia jakie miały miejsce w Warszawie, zapewne kiedyś zapytają nas dzieci bądź wnuki. A na pewno fakty te znajdą się w książkach

Autorzy najnowszych podręczników historii bez wątpienia nie pominą daty 17 sierpnia 2012 r. Tego dnia w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego abp Józef Michalik i patriarcha Wszechrusi Cyryl podpisali „Przesłanie do Narodów Polski i Rosji”. W dokumencie tym jest prośba o zapoczątkowanie dialogu między narodami. „Apelujemy do naszych wiernych, aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem” - napisano. Komentując treść dokumentu abp Michalik podkreślił, że przesłanie nie jest po to, aby „rozliczać i oskarżać, ani usprawiedliwiać”, lecz jest świadectwem tęsknoty, żeby „przyszłość mogła być lepsza, piękniejsza i uczciwsza”.

Warto zapamiętać tę interpretację, bo dokument wywołał wiele emocji. Głównie dlatego, że podejmowano próby jego instrumentalnego upolitycznienia. Tymczasem przesłanie ma charakter przede wszystkim ewangeliczny.

„…by czuć się Polakiem”

Reklama

O „Przesłaniu do Narodów…” media informowały dużo, ale inne ważne wydarzenia z życia Kościoła zostały przez świeckie telewizje niemal całkiem przemilczane. Tak było np. z konferencją Caritas Europa.

W maju do Warszawy przyjechali przedstawiciele Caritas z 49 krajów. Wśród nich byli m.in. kard. Robert Sarah, przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum i kard. Oscar Rodrigez Maradiag stojący na czele Caritas International. Uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Caritas Polska rozmawiali o sposobach pomocy osobom dotkniętym przez kryzys gospodarczy oraz migrantom. Ten ostatni problem dotyczy także naszych rodaków, których aż 21 mln żyje poza granicami Ojczyzny.

Z jakimi innymi problemami zachowania katolickiej tożsamości zmaga się polska diaspora mówiono również podczas IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. Na sierpniowe spotkanie do Warszawy i Pułtuska przyjechało 300 delegatów z całego świata. Zjazd odbywający się pod hasłem „…by czuć się Polakiem” zainaugurowała Msza św. w katedrze św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem Prymasa Polski abp Józefa Kowalczyka.

Reklama

Zjazd Polonusów relacjonowało 30 dziennikarzy z największych mediów polonijnych na świecie. Przy okazji mieli oni okazję zapoznać się z rynkiem medialnym w naszym kraju. A miniony rok nie był najlepszy dla mediów katolickich w Polsce. Od Nowego Roku znika „Przegląd Powszechny”. Ten najstarszy miesięcznik katolicki w kraju był wydawany przez warszawskich jezuitów. Swój cykl wydawniczy zmienia też stołeczna „Więź”, która od 2013 r. stanie się kwartalnikiem. Od 1 stycznia produkcję własną kończy kanał kierowany przez ks. Kazimierza Sowę i Szymona Hołownię - „religia.tv”. Nadal nie wiadomo czy miejsce na multipleksie dostanie „TV Trwam”.

Pod koniec września w obronie stacji założonej przez o. Tadeusza Rydzyka CSsR ulicami Warszawy przeszedł marsz „Obudź się Polsko”. Była to jedna z największych manifestacji w historii III RP. Marsz poprzedziła Msza św. na Placu Trzech Krzyży. - Potrzebujemy znowu przyzywać Boga, byśmy umieli duchowo i moralnie się odrodzić. Bo widzimy, że demokracja bez Boga ma w sobie coś demonicznego - przypomniał ks. prałat Walenty Królak w homilii na Placu Trzech Krzyży.

Za głosem sumienia

W minionym roku kapłani wiele razy wypowiadali słowa, które warto przemyśleć. Tym bardziej, że niejednokrotnie odnosiły się one do przygnębiających wydarzeń.

- Bluźnierczy koncert (piosenkarki Madonny - przyp. at) na Stadionie Narodowym był profanacją 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - powiedział abp Henryk Hoser, który 1 sierpnia przewodniczył modlitwie w intencji powstańców oraz za zadośćuczynienie Sercu Jezusowemu za grzech bluźnierstwa. Jednocześnie ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej apelował do pół tysiąca młodych modlących się razem z nim w katedrze św. Floriana, by nie bali się dokonywać dobrych wyborów. - Nie bójmy się iść za głosem sumienia. Nie bójmy się wyznawać Jezusa Chrystusa - mówił abp Hoser.

Z kolei metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz apelował o jedność. - Niech zawsze sprawdzają się słowa, które Pan Jezus powiedział o Sobie i o krzyżu: „…a Ja, gdy nad ziemię wywyższony będę, wszystkich do Siebie przyciągnę” - powiedział kardynał podczas poświęcenia Kaplicy Matki Bożej Loretańskiej i pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele św. Anny. - Niech to miejsce w kościele akademickim w Warszawie przyciąga do siebie wszystkich - podkreślił.

Jak ważny jest to apel nie trzeba wyjaśniać. Katastrofa smoleńska podzieliła Polaków, traumę wśród rodzin ofiar potęgują zaś niektóre informacje napływające ze śledztwa.

W minionym roku okazało się, że w 6 grobach pochowano inne osoby niż myśleliśmy. Z tego powodu w stolicy trzeba było powtórnie pochować m.in. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, prezes Golgoty Wschodu Teresę Walewską-Przyjałkowską i ks. inf. Zdzisława Króla. - Żadna ludzka niefrasobliwość, żadne ludzkie niedbalstwo nie może zmienić tego faktu, że wszystko, co powiedzieliśmy o Księdzu Infułacie podczas jego pogrzebu pozostaje faktem - powiedział kard. Kazimierz Nycz, podczas powtórnego pogrzebu infułata. A wcześniej - podczas drugiego pogrzebu Ryszarda Kaczorowskiego - metropolita zwrócił się wprost do rodziny zmarłego prezydenta: - To, co stało się z ciałem waszego ojca i męża jest kolejnym bólem (…) Uwierzcie, że wszyscy jesteśmy z Wami - powiedział.

Euro i Wielka Bramka

Bezprecedensowym wydarzeniem w historii Polski były Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Euro 2012 także dla duchownych stanowiło ważne wyzwanie. W trakcie turnieju dla obcokrajowców przygotowano świątynie, w których mogli zamówić Mszę św. w swoim ojczystym języku oraz przystąpić do Sakramentu pokuty i pojednania.

W diecezji warszawsko-praskiej mistrzostwa międzynarodowe poprzedziły młodzieżowe rozgrywki diecezjalne. Wzięło w nich udział ponad 0, 5 tys. chłopców. - Chcieliśmy w ten sposób dać szansę młodzieży na rozwój ich młodzieńczych pasji - wyjaśnił bp Marek Solarczyk

Biskup pomocniczy DW-P w czerwcu został wybrany delegatem KEP ds. powołań. Dwie inne ważne nominacje miały miejsce w kwietniu. Najpierw nowym prezesem KIK w Warszawie została Joanna Święcicka. A pod koniec kwietnia kapituła Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych wybrała na nowego przełożonego Prowincji Matki Bożej Niepokalanej o. Wiesława Pyzio.

Znacznie więcej goli niż przez całe Euro2012 padło w jeden czerwcowy dzień w Wilanowie na rodzinnym pikniku poprzedzającym V Święto Dziękczynienia. Tego dnia przed wilanowską Świątynią Opatrzności Bożej stanęła wielka bramka. Młodzież, dorośli i kapłani strzelili aż 751 gole.

Tegoroczne święto obchodzono pod hasłem „Dziękujemy za dar życia i rodzinę”. Główną Mszę św. na placu przed świątynią koncelebrowało kilkunastu biskupów pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłko. - Znajdujemy się w momencie, w którym rozstrzygają się losy naszej cywilizacji: czy to będzie cywilizacja życia, czy cywilizacja śmierci - przestrzegał przew. Papieskiej Rady ds. Świeckich. W Eucharystii udział wzięło kilka tysięcy osób. Wśród nich byli górnicy, którzy przywieźli do Wilanowa wykonaną z węgla Czarną Monstrancję.

Rok Wiary 2012-2013

11 października we wszystkich najważniejszych katolickich świątyniach świata były sprawowane Msze św. z okazji rozpoczynającego się Roku Wiary (RW). W archidiecezji warszawskiej inauguracja odbyła się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Przed liturgią na pulpicie ustawionym przed ołtarzem bp Tadeusz Pikus położył zbiór dokumentów Soboru Watykańskiego II oraz Katechizm Kościoła Katolickiego. W homilii hierarcha zachęcał wiernych, by w Roku Wiary „zstąpić z Jezusem do Jordanu”. - Podstawą wiary i ewangelizacji jest spotkanie z żywym Jezusem Chrystusem, zawierzenie Mu i budowanie domu własnego życia na jedności z Nim - pokreślił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. W diecezji warszawsko-praskiej otwarcie RW miało miejsce w katedrze św. Floriana, a poprzedziły je trzydniowe rekolekcje. Ich zwieńczeniem było zawierzenie Bożemu Miłosierdziu wszystkich owoców Roku Wiary.

W „Niedzieli” na bieżąco opisywaliśmy inicjatywy podejmowane w diecezjach i parafiach związane z RW. Będziemy to robić aż do 24 listopada 2013 r., czyli do dnia kiedy rok ten zostanie zakończony. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, że Ojciec Święty Benedykt XVI ogłaszając Rok Wiary miał nadzieję na rozbudzenie „w każdym wierzącym aspiracji do wyznawania wiary w jej pełni”. To zadanie warto sobie wpisać na pierwszym miejscu listy postanowień noworocznych.

Do Siego Roku! Życzy Państwu zespół „Niedzieli w Warszawie”

2012-12-19 13:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: prezentacja Rocznika Statystycznego Kościoła w Polsce za rok 2018

Andrzej Tarwid

Prezentacja Rocznika Statystycznego Kościoła katolickiego w Polsce „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia AD 2020” miała miejsce dziś w Sekretariacie KEP. W spotkaniu udział wziął sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, dyrektor ISKK ks. dr Wojciech Sadłoń i ks. prof. Grzegorz Sokołowski z Obserwatorium Społecznego we Wrocławiu.

Więcej ...

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02
Zdjęcie archiwalne

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu...

Wiadomości

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu...

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Polska

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...