Reklama

Niedziela 53/2017

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Wszystko, co Polskę stanowi

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Czyżby historia zatoczyła koło? Na okładce „Niedzieli” zamieściliśmy to samo zdjęcie kard. Stefana Wyszyńskiego, które otwierało pierwszy numer w 1981 r., gdy nasz tygodnik powrócił na rynek prasowy po 28-letniej przerwie, spowodowanej prześladowaniem przez reżim komunistyczny Kościoła i jego instytucji.

3

Niekwestionowany przykład wielkiego Europejczyka

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Kard. Stanisław Dziwisz otrzymał z Hiszpanii petycję, by podjąć starania o dołączenie do grona patronów Europy św. Jana Pawła II. List podpisało 13 tys. Hiszpanów! Ta wiadomość łączy się z intencjami wyrażonymi na częstochowskiej sesji I Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi” (październik 2017 r.).

z Watykanu
4

Z Watykanu

Serdecznie witam przybyłych na tę audiencję Polaków. Już za kilka dni IV niedziela Adwentu, Wigilia, Boże Narodzenie – oto czekające nas wydarzenia. Jak pasterze z Betlejem wiele lat temu rozpoznali Syna Bożego narodzonego w stajni, tak i wy umiejcie rozpoznać Go, gdy przychodzi w tajemnicy Eucharystii.

dookoła świata
5

Dookoła świata

Nowa strategia bezpieczeństwa narodowego ogłoszona przez prezydenta USA Donalda Trumpa, potwierdzająca przesłanie jeszcze z ubiegłorocznej kampanii, nie jest zaskoczeniem. Tym niemniej wywołała wiele sprzecznych komentarzy.

dookoła Polski
6

Dookoła Polski

Odpowiedź prezydenta Polski na bezczelny atak Komisji Europejskiej nie mogła być inna. Andrzej Duda podpisał ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa wkrótce po tym, jak KE, zdominowana przez Niemcy i Francję, zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski art. 7 unijnego traktatu.

z Jasnej Góry - Senat RP
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela” serdecznie zaprasza na wspólne rodzinne kolędowanie z zespołem Arka Noego 19 stycznia 2018 r. (piątek) o godz. 19 w Bazylice Jasnogórskiej. Honorowy patronat nad koncertem objęli abp Wacław Depo – metropolita częstochowski oraz o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry.

temat numeru: wielkie wydarzenia religijne
9-14

Podnieście głowy!

Z Grzegorzem Górnym – autorem tekstu do albumu „Podnieście głowy! Wielka Pokuta i Różaniec do Granic” – rozmawia Lidia Dudkiewicz

„Dziś trzeba nam szczególnie gorąco błagać o Boże Miłosierdzie, które jest w stanie odmienić bieg dziejów. A warunkiem miłosierdzia jest pokuta”. Te słowa przeczytałam na plakacie, który zapraszał na Wielką Pokutę na Jasną Górę

W służbie Bogu i Ojczyźnie

Beata Mackiewicz

rymas Stefan Wyszyński podejmował różnorakie działania rozpowszechniające obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Działania te zwielokrotniły się podczas trwania Soboru Watykańskiego II.

Papież Franciszek ogłosił heroiczność cnót kard. Stefana Wyszyńskiego

KAI

Papież Franciszek 19 grudnia 2017 r. podpisał dekret o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego. Od tej chwili Prymasowi Tysiąclecia przysługuje oficjalnie tytuł „Czcigodny Sługa Boży”. Do beatyfikacji niezbędny jest już tylko cud za jego wstawiennictwem.

Prymas Tysiąclecia

KAI

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 r. został wyświęcony na kapłana.

rok 2018 - polityka - prognozy
16-17

Będzie się działo

Wojciech Dudkiewicz

Z jednej strony otwarty konflikt z opozycją, środowiskiem sędziowskim i Brukselą. Z drugiej – niespotykane poparcie dla rządzących, dobra sytuacja gospodarcza, śladowe bezrobocie i nadzieje związane z nowym premierem. Wiele wskazuje na to, że czeka nas kolejny ciekawy – i oby dobry! – rok

Grunt to inwestycje

Mówi prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

Istotny dla polskiej gospodarki będzie w nowym roku rozruch inwestycji, szczególnie tych finansowanych z funduszy europejskich. Już ruszyły, ale to dopiero początki.

18-20

Koń Trojański islamskiego terroryzmu

Tomasz Winiarski

Zamach terrorystyczny, do którego doszło pod koniec października br. na ulicach Manhattanu w Nowym Jorku, to kolejny akt niekończącego się dramatu, którego od wielu lat doświadcza cywilizacja Zachodu.

świątecznie
21

Przybyliśmy do Betlejem

Magdalena Kowalewska, Betlejem

W Betlejem na placu Żłóbka można podziwiać olbrzymią szopkę pochodzącą z Malty. Zaprojektował ją Manwel Grech z wyspy Gozo. Zawiera 17 figur. 16 grudnia 2017 r. odbyło się jej oficjalne otwarcie.

Opłatek u ambasadora

Włodzimierz Rędzioch, Rzym

bliżej świata - Francja
22-23

Na moście w Avignon

Wojciech Dudkiewicz

O moście, gdzie „tańczą panowie, tańczą panie”, wielu z nas dowiedziało się z piosenki Ewy Demarczyk lub z wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Sam most może zawodzić, ale Awinion na pewno nie.

z Gdańska
24

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny

Iwona Flisikowska

Niezwykły bursztynowy ołtarz w bazylice św. Brygidy w Gdańsku został poświęcony 16 grudnia 2017 r. Centralnym i najpiękniejszym zarazem jego elementem jest obraz Matki Bożej – Opiekunki Ludzi Pracy, namalowany przez ks. Franciszka Znanieckiego

moim zdaniem
25

Kiedy powstaje Kościół?

Witold Gadowski

W katedrze pachniało czystością i świeżo palonymi kadzidłami. Ludzie powoli schodzili się na Mszę św. Mieli podczas niej poznać swojego nowego ordynariusza.

wzór ojcostwa
26-27

Św. Józef – ostoja Świętej Rodziny

Ks. Jacek Molka

31 grudnia obchodzimy święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. W tym roku nabiera ono szczególnego znaczenia w powstałej 25 lat temu diecezji kaliskiej, która od 3 grudnia 2017 r. do 6 stycznia 2019 r. przeżywa Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego

święto Świętej Rodziny
28-29

Rodzina uratuje świat

Ks. Marian Duda

„Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę” (Jan Paweł II), „Rodzina uratuje świat” (Franciszek) – to głębokie przekonanie Kościoła i wszystkich ludzi dobrej woli. Świadczy ono o tym, że rodzina jest nie tylko wartością, ale wręcz SUPERWARTOŚCIĄ.

historia polskich ruchów obrony życia
30

Gra o życie

Tadeusz Szyma

Zebranie 830 tys. podpisów w społecznej akcji przeciw aborcji eugenicznej skłania do przypomnienia podstawowych faktów z długiej batalii toczonej w naszym kraju o właściwy kształt ustawy chroniącej życie nienarodzonych

wiara i życie
31

Kard. Robert Sarah powiedział:

Rodzice są pierwszymi wychowawcami człowieka. W rodzinie człowiek może nauczyć się żyć i ukazywać obecność Boga.

Teologiczne fantazjowanie

Ks. Mariusz Rosik

Od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie z pogranicza fantazji i teologii. Wyobrażam sobie Maryję i Józefa oczekujących na narodziny Jezusa. Z drżeniem serca czekają na moment, kiedy po raz pierwszy Go zobaczą. Czy Maryja modliła się za Jezusa?

Cud narodzin Boga

Alina Dorota Paul

liturgia tygodnia
32-33

Dziecię rosło, napełniając się mądrością

Przykład niezachwianej wiary

Ks. Andrzej Kuliberda

Na mapie archidiecezji częstochowskiej znajduje się wiele wyjątkowych i ciekawych miejsc. Jednym z nich jest parafia Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa z archidiecezjalnym sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

poradnik duszpasterski
34

Koniec i początek

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Wypadło, że ten tekst piszę na dzień pożegnania starego i powitania nowego roku – „Niedziela” do większości szanownych naszych Czytelników trafi bowiem w sylwestra

felieton
35

Skazani na patologie?

Michał Karnowski

Można w Europie kraść, można budować monopole polityczne, można lekceważyć traktaty. Wystarczy, że się jest z tej samej, lewicowej lub niemieckiej, rodziny politycznej. Bo jeśli się jest spoza tej grupy, to nie można niczego.

35

Pamięci polskich patriotów

Łukasz Krzysztofka

W budynku Ministerstwa Środowiska 13 grudnia 2017 r. zostały uroczyście odsłonięte dwie tablice pamiątkowe poświęcone leśnikom zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz Żołnierzom Wyklętym

rozmawiamy o Polsce
36-37

Motory polskiego rozwoju

O konieczności pobudzenia innowacyjnej gospodarki i wspomaganiu przedsiębiorców z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem rozmawia Wiesława Lewandowska

To kontynuacja dobrej zmiany – premier Szydło została w nowym rządzie wicepremierem ds. społecznych, przy czym niejako dodatkowo zmienia się rozłożenie akcentów polityki państwa, w której priorytetem będą teraz sprawy gospodarcze, co oczywiście nie oznacza braku należnej uwagi dla spraw społecznych.

fakty - opinie
38

Kilka życzeń na rok Niepodległej

Czesław Ryszka

Wchodzimy w rok 2018, ogłoszony przez Sejm i Senat Rokiem Niepodległej. Najkrócej pisząc, obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli

Rozmaitości

pr

PO i .Nowoczesna w jednym dniu wybierały swoje kierownictwo. I w jednym, i w drugim przypadku internauci mieli niezły ubaw.

z prasy zagranicznej
39

O światowej sytuacji prawosławia

pr

Centrum chrześcijaństwa z wolna przesuwa się poza Europę. Tak, to prawda, ale nie dla całej rodziny chrześcijańskiej.

Kogo chcą uszczęśliwić Duńczycy

pr

Dania stara się, aby ludziom żyło się „lepiej”. Właśnie ogłoszono, że w ubiegłym roku w tym państwie urodziło się tylko czworo dzieci z zespołem Downa.

Tylko oni się cieszą

pr

Tylko 1 grupa chrześcijańska w USA cieszy się z decyzji prezydenta Donalda Trumpa, który uznał Jerozolimę za stolicę Izraela – to chrześcijanie ewangelikalni, nazywani czasem chrześcijańskimi syjonistami.

Chrześcijaństwo bez nieba i piekła

pr

To, że partie chrześcijańsko-demokratyczne w państwach Zachodu z chrześcijaństwem mają już niewiele albo nie mają nic wspólnego, jest wiadome od jakiegoś czasu.

Wojna z czarami

pr

Rosyjski parlament wypowiedział wojnę magii i okultyzmowi. W Dumie trwają właśnie prace nad ustawą, która będzie głównym narzędziem tej bitwy.

10 tuzinów syryjskich kościołów w gruzach

pr

120 kościołów różnych wyznań chrześcijańskich zostało zburzonych podczas wojny domowej w Syrii. Zdaniem patriarchy Antiochii i całego Wschodu Jana X, wojna nie spowodowała wzrostu tendencji ekstremistycznych wśród Syryjczyków, a miejscowi muzułmanie i chrześcijanie nadal żyją w zgodzie.

rozmawiamy o KRUS-ie
40-41

Prewencja wypadków i rehabilitacja rolników to ważne zadania KRUS

Rozmowa z prezesem KRUS Adamem Wojciechem Sekścińskim

Stan bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych stale się poprawia – przyczyniają się do tego liczne działania prewencyjne prowadzone przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

felietony
42

Puste miejsca przy stole

Alina Czerniakowska

Święta Bożego Narodzenia, koniec roku przywołują w nas pamięć o bliskich, którzy odeszli, brakuje ich szczególnie w tym czasie przełomu. Jak nigdy jasne i wyraziste stają się twarze naszych dziadków, rodziców, jakby przed chwilą tu żyli.

Pertraktacje

Zdzisław Skotnicki

Stary Polski Rok spotkał się z Nowym Polskim Rokiem. Za tym pierwszym stały tłum ludzi i ogrom wydarzeń. Za tym drugim widniała tylko pustka.

Niemieckie scenariusze

Mirosław Piotrowski

„W najbliższych latach rozstrzygnie się przyszłość Unii Europejskiej” – stwierdził niedawno szef SPD Martin Schulz.

44-45

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Oprac. Jolanta Marszałek

PZU – największy ubezpieczyciel w naszym kraju nie tylko dba o program ubezpieczeń medycznych Polaków, ale także finansuje projekty, które podnoszą komfort życia i leczenia pacjentów

rodzina - poradnik
46

Księżniczka i jej pojazd

Joanna Operacz

Wbrew popularnemu przekonaniu kobiety wcale nie są gorszymi kierowcami niż mężczyźni. Jeździmy bezpieczniej – jesteśmy sprawcami zaledwie jednej czwartej wypadków drogowych (chociaż prawie połowa posiadaczy prawa jazdy to kobiety) – ostrożniej i odpowiedzialniej.

Czosnek

Karolina Szostkiewicz

Jeśli zmagasz się z infekcjami i chcesz wzmocnić swoją odporność, proponuję sięgnąć po najbardziej znany antybiotyk. Mowa tu o czosnku.

karnawałowo
47-49

Mądrze i do tańca

Piotr Iwicki

Czasami bywa tak, że gdy już mamy niemal pełne podsumowanie fonograficzne roku, a wszystkie płyty gdzieś tam brzmią w głowie tym, co nas zachwyciło, nagle jak grom z jasnego nieba pojawia się jeszcze coś. Tym „czymś” jest znakomity album Jana Emila Młynarskiego i Marcina Maseckiego

Przetańczyć całą noc

Z Grażyną Brodzińską – niekwestionowaną pierwszą damą polskiej sceny muzycznej – u progu nowego roku 2018 rozmawia Maria Fortuna-Sudor

Grażyna Brodzińska – znakomita śpiewaczka (sopran), aktorka i tancerka króluje nie tylko na polskich scenach i niezmiennie podbija serca publiczności.

Niedziela Młodych
50-53

ABC noworocznych postanowień

Anna Kapłańska

Nowy rok jest jak czysta karta, która zostawia szerokie pole wyobraźni. Nic dziwnego zatem, że wiąże się z nim nadzieja na to, że będzie lepszy od poprzedniego, a nam uda się zmienić coś we własnym życiu.

Wciąż głodny życia

Rozmawia Ewa Oset

O poszukiwaniu istoty człowieczeństwa, byciu artystą mówi Jakub Kornacki, założyciel i wokalista zespołu ewangelizacyjnego Kanaan w rozmowie z Ewą Oset.

54

Sernik z rodzynkami bez spodu

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy.

Do Aleksandry

Aleksandra

Mam 62 lata, jestem na emeryturze. Opiekuję się schorowaną leżącą mamą, która ma 88 lat. Mama mieszkała na wsi, ale po śmierci brata nie miał kto się nią zaopiekować, więc ja z mężem podjęliśmy ten trud.

Chcą korespondować

kultura
58

Trzynasty apostoł

Witold Dudziński

Jeden z amerykańskich hierarchów powiedział, że był trzynastym apostołem i jeśli ktoś spóźnił się na dwunastu poprzednich, to warto zacząć słuchać tego trzynastego – bo jego wpływ na nasze życie będzie podobny.

Express zwolnił

wd

Któż nie czytał „Morderstwa w Orient Expressie” Agaty Christie, któż nie zna opowieści o staroświeckim belgijskim detektywie Herkulesie Poirot, który szukał zabójcy wśród współpasażerów mknącego pociągu?

Karuzela Allena

wd

Gdy ma się 82 lata, za sobą ponad 50 wyreżyserowanych filmów, burzliwe, oględnie mówiąc, życie osobiste i wciąż chce się reżyserować, trzeba przyjąć do wiadomości, że efekty nie będą nadzwyczajne.

Muzyczne DarY

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela podlaska

Najważniejsza jest miłość

Ks. Marcin Gołębiewski

Wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w drohiczyńskim Centrum Dialogu 18 grudnia, kiedy to bp Tadeusz Pikus przybył na przedświąteczne spotkanie opłatkowe z seniorami diecezji drohiczyńskiej.

Nowy diakon diecezji drohiczyńskiej

Al. Rafał Oleksiuk

Wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i pełnij to, czego będziesz nauczać” – te słowa wypowiadane przez biskupa podczas obrzędu święceń diakonatu, gdy wręcza nowo wyświęconemu księgę Ewangelii, są podsumowaniem misji, jaka jest powierzana diakonom Kościoła katolickiego.

Spotkanie opłatkowe dyrektorów szkół i placówek oświatowych

Ks. Marcin Gołębiewski

Po raz trzeci na zaproszenie bp. Tadeusza Pikusa do Drohiczyna przybyli dyrektorzy, zarówno z województwa mazowieckiego, jak i podlaskiego, aby przełamać się białym chlebem i złożyć sobie świąteczne życzenia. W sumie w spotkaniu udział wzięło ponad 140 osób.

Niedziela kielecka

Niekochana królewiczowa Sobieska

Agnieszka Dziarmaga

Nieszczęśliwa z powodu braku akceptacji i ostracyzmu ze strony rodziny męża – królewicza Konstantego Sobieskiego, zasłużona i upamiętniona w Kidowie – fundatorka miejscowego kościoła pw. św. Mikołaja – to Maria Józefa Sobieska z Wesslów.

Wzór dobrego opiekuna

Władysław Burzawa

Jest wzorem prawdziwego chrześcijanina, z którego przykład winni brać wszyscy, a szczególnie ojcowie. Cichy, pokorny i opiekuńczy, wiedział, że największym skarbem jest rodzina, którą trzeba za wszelką cenę chronić. Św. Józef jest patronem kościoła w Zagnańsku.

Młodzi w debacie o wartościach

Katarzyna Dobrowolska

Ponad stu uczniów z kieleckich szkół średnich wraz wychowawcami wzięło udział w przedświątecznym spotkaniu z bp. Marianem Florczykiem, które odbyło się w Domu Kultury „Zameczek” w Kielcach.

Niedziela rzeszowska

Nowy Rok bieży

Arkadiusz Bednarczyk

Nowy Rok pierwsi chrześcijanie zaczęli świętować w dniu Narodzenia Chrystusa. Z czasem świętowanie przesunięto na dzień 1 stycznia, osiem dni po Narodzeniu, kiedy to malutki Jezus został poddany obrzezaniu.

Legenda „Solidarności”

Natalia Janowiec

W ramach obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia, w Domu Parafialnym przy kościele farnym w Jaśle odbyło się otwarcie wystawy pt. „Anna Walentynowicz – legenda Solidarności”.

Finał akcji "Zostań Aniołem"

Misjonarze Saletyni

Pod koniec roku 2016 grupa Bożych zapaleńców – wolontariuszy związanych z bazyliką Najświętszej Maryi Panny z La Salette w Dębowcu – z okazji zbliżającego się wspomnienia św. Mikołaja postanowiła podzielić się swoimi talentami i darami.

Niedziela sosnowiecka

Jurajskie kolędowanie czas zacząć

Agnieszka Raczyńska

Kolędy... Podobno jest ich ponad 1400. Podobno każdy jakąś zna i śpiewa… Bawią, integrują, a przede wszystkim sprawiają, że świąteczny czas staje się jeszcze bardziej wyjątkowy.

Sosnowiec w kadrze

Adam Tarnowski

Tuż przed świętami ukazał się album „Sosnowiec w architekturze”. Promocja nowej publikacji miała miejsce 14 grudnia br. w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, w miejscu, które także znalazło się na kartach publikacji.

Finał tuż tuż

Jarosław Ciszek

Setki kilometrów dzielą ponad 30 polskich miast, gdzie odbyły się eliminacje XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika – jednej z wizytówek naszej diecezji i jej znakomitego towaru eksportowego.

Niedziela świdnicka

Jasełka szkolne w Szczawnie-Zdroju

Krystyna Smerd

Muzyczną część tego spektaklu stanowiły najpiękniejsze polskie i szeroko znane zagraniczne kolędy, którymi przepleciono przygotowane jasełkowe scenki – odgrywane przez uczniów z najmłodszych klas.

Film i wystawa o wałbrzyskiej „Solidarności”

Krzysztof Zaremba

W Klubie Montownia w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu miała miejsce premierowa projekcja filmu dokumentalnego „Solidarni”, a w budynku dawnego szybu centralnego „Julia” otwarcie nowej wystawy poświęconej wałbrzyskiej „Solidarności”.

Św. Polikarp ze Smyrny – gorliwy pasterz

Ks. Julian Nastałek

Św. Polikarp (ok. 70-156) był biskupem starożytnej Smyrny, ruchliwego portu i miasta pod administracją rzymską (dziś Izmir w Turcji) i tam poniósł śmierć męczeńską.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Być dla Boga

Maria Palica

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny dla parafii św. Jerzego w Goleniowie oraz siedmiu owdowiałych niewiast i ich rodzin będzie na zawsze dniem wyjątkowym.

Szerzą kult św. Andrzeja Boboli

O. Bernard Gonska SJ

W dniu 16 listopada 2017 r. Oddział Zachodniopomorski Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli z siedzibą przy ul. Pocztowej 22 w Szczecinie obchodził 15. rocznicę swego powstania i działalności, głównie w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim.

Post Ojców Pustyni w Anapausis

Bożena Buła

W dniach 20-27 października 2017 r. odbył się Post Ojców Pustyni w Ośrodku Anapausis w Gryżynie (diecezja zielonogórsko-gorzowska).

Stary i Nowy Rok

Przemysław Fenrych

Zawsze się pojawiają, więc pewnie i teraz się pojawią takie obrazki. Oto pochylony wiekiem starzec w szarfie z napisem „2017” będzie z mniej lub bardziej żartobliwym komentarzem ustępował miejsca chłopaczkowi przepasanemu szarfą „2018”.

Niedziela toruńska

Matka skutecznej pomocy

Ks. Paweł Borowski

Klęcząc przed wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, ufając w Jej macierzyńską pomoc, bp Wiesław Śmigiel zawierzył swoją pasterską posługę i całą diecezję Matce Bożej – Patronce diecezji toruńskiej.

Wierni Bogu i Ojczyźnie

Aleksandra Wojdyło

W 1982 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała nową dziedzinę duszpasterstwa dla jednej z najliczniejszej grup społecznych – rolników: Komisję Duszpasterstwa Rolników z zadaniem otoczenia ich swą opieką i wsparciem w trudnej, często niedocenianej pracy.

Dla człowieka

Oprac. Maciej Kozłowski

Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman w Toruniu prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych”.

Reklama

Najpopularniejsze

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Wiara to pewność bliskości Boga

Wiara

Wiara to pewność bliskości Boga

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...