Reklama

Niedziela Lubelska

Kolejni obcokrajowcy ukończyli Letnią Szkołę Języka Polskiego na KUL

Uczestnicy kursu

KAI/@KUL_Lublin / X

Uczestnicy kursu

Około stu osób z całego świata uczestniczy w letnich programach językowych organizowanych przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. – Nie ma skuteczniejszej reklamy naszego kraju i regionu niż pokazanie na miejscu bogactwa polskiej kultury, języka i tradycji – mówi Cezary Ruta, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Profesjonalny zespół nauczycieli, bogata oferta programowa dostosowana do różnych oczekiwań słuchaczy, autorskie wykłady wygłaszane przez specjalistów czy wreszcie bogaty program kulturalny i turystyczny – to cechy letnich kursów przygotowanych przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej KUL. W tym roku odbywają się one po raz 51. i bierze w nich udział około stu osób z 33 krajów. Najwięcej uczestników pochodzi z USA, Francji, Meksyku, Słowacji, Tajwanu i Wielkiej Brytanii.

Jak zauważa prorektor KUL ds. kształcenia, prof. Ewa Trzaskowska z każdą edycją zwiększa się liczba kandydatów zainteresowanych udziałem w letnich kursach Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL. – To niezmiernie cieszy, bo świadczy o wysokiej ocenie naszego programu. Szkoła KUL jest jedną z najstarszych w Polsce, to również nadaje prestiżu– mówi prof. Ewa Trzaskowska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Letnie programy językowe trwają od lipca do końca września. Oferta obejmuje kursy o różnej długości i intensywności. Zajęcia trwają od 5 do 8 godzin dziennie. Słuchacze zgłębiają podczas nich tajniki języka polskiego uzupełniane wykładami z kultury i literatury polskiej oraz historii Polski. W chwilach wolnych od nauki uczestnicy kursów zwiedzają nie tylko Lublin, ale także biorą udział w wycieczkach do Sandomierza, Kozłówki, Zamościa czy Warszawy.

Reklama

– Nie ma skuteczniejszej reklamy naszego kraju i regionu niż pokazanie na miejscu bogactwa polskiej kultury, języka i tradycji – przekonuje Cezary Ruta, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL.

Słuchacze letnich kursów biorą też udział w spektaklach i projekcjach filmowych, koncertach czy w warsztatach tanecznych i grach miejskich.

– W kursie uczestniczę już po raz drugi – mówi jedna ze studentek, która przyjechała do Lublina z Turcji. – KUL wybrałam, bo polecił mi tu kursy letnie znajomy, zachwalając wysoki poziom. Mnie bardzo spodobała się tutaj przyjazna atmosfera, w której ludzie z całego świata czują się tu w Lublinie komfortowo. To właśnie dla tej atmosfery wybrałam KUL po raz kolejny – mówi jedna ze studentek, która przyjechała do Lublina z Turcji i w letnich kursach bierze udział już po raz drugi.

Słuchaczami tegorocznej edycji kursów letnich są też stypendyści Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej – studenci slawistyki i naukowcy, w dorobku których znajdują się prace związane z polską historią, kulturą czy polityką. Udział w kursach i wszystkich związanych z nimi aktywnościach jest dla stypendystów NAWA bezpłatny.

Dziś odbyła się ceremonia zakończenia pierwszej tury programu letniego.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-07-26 20:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Siostra zakonna pierwszy raz w historii prorektorem KUL

albertynki.pl

Siostra dr hab. Beata Zarzycka, profesor KUL, to pierwsza zakonnica w historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, której powierzona została funkcja prorektora. Zajmie się sprawami nauki i kadr.

Więcej ...

Ewangelia Jezusa Chrystusa to jest nasza dobra wiadomość

2024-12-10 08:27

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 1, 19-28.

Więcej ...

Santiago de Compostela: trzeci z rzędu rekordowy rok na Drodze św. Jakuba

2025-01-03 17:08
Droga św. Jakuba

wikipedia/Edescas2

Droga św. Jakuba

Pielgrzymi na Drodze św. Jakuba w 2024 roku po raz kolejny pobili rekord. Jak podaje biuro pielgrzymkowe w Santiago de Compostela, w ubiegłym roku przybyszom z całego świata wydano 499 239 certyfikatów. Czyni to rok 2024 trzecim z rzędu rekordowym rokiem dla tradycyjnego szlaku do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii po 2022 roku (438 307) i 2023 roku (446 082). Nawet w sylwestra przybyło 183 pielgrzymów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

W imieniu Jezus

Niedziela Świdnicka

W imieniu Jezus

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...

Wiadomości

Watykan: półnaga Ukrainka próbowała zniszczyć...

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Kościół

Kard. Dziwisz kategorycznie dementuje fałszywe oskarżenia

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...