Reklama

Polska

Bł. Karolina Kózkówna

Miasteczko Modlitewne z rekordem frekwencji

Miasteczko Modlitewne bł. Karoliny w Zabawie

Organizatorzy Miasteczka Modlitewnego

Miasteczko Modlitewne bł. Karoliny w Zabawie

Ponad 200 osób uczestniczy w Zabawie w Miasteczku Modlitewnym. Do sanktuarium bł. Karoliny przybyła młodzież z różnych zakątków Polski a także z Ukrainy. Młodzi rozbili namioty przy sanktuarium. Do 2 sierpnia będą się modlić, wspólnie rozważać Pismo Święte, pójdą szlakiem męczeństwa bł. Karoliny - dziewicy i męczennicy, a w niedzielę 28 lipca uczestnicy modlili się za Ojczyznę i wzięli udział w obchodach 80. rocznicy akcji III Most.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Miasteczku Modlitewnym bierze udział rekordowa liczba uczestników - 230 osób. Jest to już 15. edycja. - Najwięcej jest osób z diecezji tarnowskiej. Młodzi przyjechali także z archidiecezji warszawskiej, krakowskiej, diecezji rzeszowskiej, sandomierskiej i kieleckiej. Jest grupa młodzieży z Ukrainy. Z okazji jubileuszu zaprosiliśmy osoby, które w poprzednich latach pomagały w organizacji tych rekolekcji. Przyjadą one do Zabawy 2 sierpnia na urodziny bł. Karoliny - mówi Paweł Ryndak, burmistrz Miasteczka Modlitewnego.

Młodzi mieszkają w namiotach. Jak na miasteczko przystało są nazwy alejek. - Cały rok czekam na to, aby w tej mojej małej wiosce powstało potężne miasto zbudowane młodymi, którzy pragną spotkania. Spotkania z drugim człowiekiem i Bogiem przy bł. Karolinie. Jesteśmy świadkami tego wydarzenia - mówi Zuzanna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Czuję się tutaj jak w domu i wiem, że przeżyję jeden z najpiękniejszych tygodni w roku. Czekałam na moment, w którym wszyscy staniemy przed Bogiem twarzą w twarz podczas pięknych adoracji i odpoczniemy w Jego obecności - dodaje Karolina.

Miasteczko Modlitewne pod hasłem „Zapaleni miłością” organizuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej. Ojcem duchowym jest ks. Stanisław Kłyś, który poprzez konferencje, prace w grupach i inne formy zachęca, aby młodzi zastanowili się, co jest sednem ich życia i do czego dążą.

Reklama

W niedzielę w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie odbyły się obchody 80. rocznicy akcji III Most. W Mszy św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża uczestniczyła także młodzież z Miasteczka Modlitewnego. W nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku na lądowisku w Wał-Rudzie wylądował brytyjski samolot. Polscy partyzanci przekazali zdobyte przez wywiad Armii Krajowej schematy i części rakiety V2, które pozwoliły rozpracować niemiecką superbroń i uchronić Wyspy Brytyjskie przed zniszczeniem.

- Determinacja i wiara ludzi, którzy uczestniczyli w tej akcji była duża. To wydarzenie wpłynęło na losy Europy i II wojny światowej - mówi kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie ks. Zbigniew Szostak. Blisko sanktuarium z inicjatywy kustosza powstał hangar-muzeum z fragmentami Dakoty oraz rakiety V2. Uczestnicy mogli zwiedzić to miejsce.

W homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż mówił jak ważna jest znajomość historii. - Bez pamięci i historii człowiek nie wie kim jest. Podobnie jest z narodami, które tracą pamięć. One także nie wiedzą kim są i nie są w stanie kierować swoim losem, a wtedy robią to za nich inni, ci którzy im tę pamięć zaburzają, albo którzy próbują wszczepić nieprawdziwą pamięć - dodał biskup.

Uczestnicy Miasteczka Modlitewnego uczą także 1 sierpnia rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Obok akcentów patriotycznych będą również warsztaty o czystości, spotkania z gośćmi, udział w Drodze Krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny.

Gościem wydarzenia będzie ks. Maciej Czaczyk. W 2011 wygrał program muzyczny 'Must Be the Music”, ale ostatecznie postawił na Boga i powołanie. W 2019 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

Warsztaty dla uczestników poświęcone czystości poprowadzi Diana Paulińska, która jest psycholożką, seksuolożką i logoterapeutką.

Rekolekcje zakończą się 2 sierpnia, czyli w dniu ziemskich urodzin bł. Karoliny.

Reklama

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej. Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”.

Zginęła heroicznie 18 listopada 1914 r., broniąc swojej godności gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

10 czerwca 1987 r. w Tarnowie papież Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkównę błogosławioną Kościoła katolickiego.

Podziel się:

Oceń:

+8 0
2024-07-28 15:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miasteczko Modlitewne: konkurs na plakat rozpoczęty!

Miasteczko Modlitewne

Konkurs na najlepszy plakat dla profesjonalistów i amatorów!

Więcej ...

Co zawiera Pakt Migracyjny i jakie będą jego skutki dla Polski?

2024-11-06 08:14

Adobe Stock

Rada Unii Europejskiej w maju tego roku ostatecznie zatwierdziła pakt migracyjny i azylowy. Zgodnie z aktami tworzącymi pakt, organy unijne będą decydowały o tym, jakie wsparcie dla imigrantów jest wymagane od poszczególnych państw w ramach tzw. mechanizmu solidarnościowego, który zakłada m.in. relokacje. Instytut Ordo Iuris przygotował raport na temat paktu, w którym (w formie pytań i odpowiedzi) wskazuje na zagrożenia dla suwerenności państw, jakie dokument, za sobą pociąga, oraz na możliwości obrony przed nimi. Raport zostanie zaprezentowana na konferencji prasowej.

Więcej ...

Sztandar niesiony z godnością i honorem

2024-11-06 18:17
Pod okiem specjalistów młodzi ćwiczyli kroki, komendy, gesty i chwyty sztandaru.

Magdalena Lewandowska

Pod okiem specjalistów młodzi ćwiczyli kroki, komendy, gesty i chwyty sztandaru.

16 szkół z Wrocławia i okolic wzięło udział w szkoleniu pocztów sztandarowych zorganizowanym w Liceum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Kościół

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Dzwonek i łzy szczęścia - chłopiec w częstochowskim...

Kościół

Dzwonek i łzy szczęścia - chłopiec w częstochowskim...

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Kościół

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Częstochowa: W Oknie Życia zostało uratowane dziecko!

Kościół

Częstochowa: W Oknie Życia zostało uratowane dziecko!

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Wiadomości

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Kościół

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Święta i uroczystości

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Life Site News: Twórca watykańskiej maskotki

Wiadomości

Life Site News: Twórca watykańskiej maskotki "Luce" to...