Reklama

Niedziela 6/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

To dzieje się na naszych oczach

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Szczyt bezsilności świata wobec polityki Rosji ostatnio zobaczyliśmy na Ukrainie. Dzieci z Mariupola ogłosiły głodówkę na znak protestu wobec wtargnięcia wojsk rosyjskich na Ukrainę.

drogowskazy
3

O solidarność z Ukrainą

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Wśród wielu podejmowanych tematów sprawa Ukrainy mimo wszystko jest priorytetowa. Tam toczy się wojna. Separatyści – terroryści z wojskami rosyjskimi napadają na suwerenny kraj, tuż za naszą granicą.

z Watykanu
4

Z Watykanu

Podczas audiencji generalnej 28 stycznia br. papież Franciszek kontynuował cykl katechez poświęconych rodzinie. Tym razem poruszył temat ojcostwa. Przypomniał, że słowo „ojciec” ma dla chrześcijan szczególne znaczenie, Pan Jezus bowiem nauczał, aby tym imieniem nazywać Boga, ukazuje ono także Jego szczególną relację z Bogiem.

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

Rosyjskie ciężarówki z wyposażeniem umożliwiającym palenie zwłok wjechały na teren Ukrainy – donosi wywiad tego kraju.

z ostatniej chwili
7

Zła wiadomość dla Komorowskiego

Wojciech Dudkiewicz

Znamy już termin wyborów prezydenckich, co nie oznacza, iż znany jest już ich wynik. Zgłoszenie przez PSL własnego kandydata na prezydenta to zła wiadomość dla obozu Bronisława Komorowskiego.

Odszedł ks. kan. Tomasz Bomba

Redakcja „Niedzieli”

W nocy z 30 na 31 stycznia br. zmarł ks. kan. Tomasz Bomba – proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Komarowie, dziekan dekanatu tyszowickiego, kapelan ludzi pracy diecezji zamojsko-lubaczowskiej i wieloletni redaktor odpowiedzialny zamojsko-lubaczowskiej edycji „Niedzieli”.

Zgrzyty w byłym obozie Auschwitz

(wd)

Brak zaproszenia dla rodziny rotmistrza Witolda Pileckiego na uroczystości z okazji 70. rocznicy otwarcia bram niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau to niejedyny skutek bałaganu panującego u organizatorów.

Wielki skandal

(not. wd)

Stała się rzecz skandaliczna. Że trzeba było zaprosić córkę i syna rotmistrza Pileckiego, to sprawa oczywista. Z dwóch, co najmniej, powodów.

Szkoły w likwidacji

(wd)

Nawet kilkaset szkół może zostać zlikwidowanych w 2015 r. Główny powód: oszczędności niedoinwestowanych samorządów.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Słowa z objawień św. siostry Faustyny znalazły się w homilii abp. seniora Stanisława Nowaka, który na Jasnej Górze 2 lutego br. sprawował Eucharystię podczas pielgrzymki parlamentarzystów.

z Polski
9

Aktor, który został kapłanem

Mateusz Wyrwich

Zmarł ks. Witold Andrzejewski

Z Polski

temat numeru: Światowy Dzień Chorego
10-11

Encyklika cierpienia i choroby

Ks. Marek Łuczak

Któż nie pamięta grymasu cierpienia na twarzy umęczonego Jana Pawła II? Nie tylko odchodził do domu Ojca na oczach całego świata, ale też w blasku fleszy zmagał się ze swoim cierpieniem.

temat numeru • Światowy Dzień Chorego
12-17

Religa polskiej onkologii

Z prof. dr. hab. n. med. Cezarym Szczylikiem rozmawia Milena Kindziuk

Z prof. dr. hab. n. med. Cezarym Szczylikiem – kierownikiem Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie – rozmawia Milena Kindziuk.

Miłość jest modlitwą

Z ks. Janem Kaczkowskim – rozmawia Marta Jacukiewicz

O rozumieniu choroby, odchodzeniu, godności człowieka chorego, bliskości i miłości z ks. Janem Kaczkowskim – prezesem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, bioetykiem i doktorem teologii moralnej – rozmawia Marta Jacukiewicz

17

Zmarła Ciocia Róża Siemieńska

Anna Sułkowska

Była chodzącą legendą, która z każdego faktu w swoim życiu umiała zrobić piękną opowieść z niebanalnym morałem.

Siostro, siostro!

Elżbieta Nowak

Kiedy myślę o osobach konsekrowanych, przypomina mi się skecz Zenona Laskowika, w którym swój monolog często przerywa okrzykiem: „Siostro! Siostro!”.

temat numeru • Światowy Dzień Chorego
18

Potrzeba mądrości serca

Ks. Mariusz Sztaba

11 lutego, po raz 23. we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, z ustanowienia św. Jana Pawła II obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji papież Franciszek wystosował specjalne orędzie, którego tematem uczynił słowa z Księgi Hioba: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi” (29, 15), zapraszając do medytacji nad nimi w perspektywie mądrości serca.

papież z Trybunałem Roty Rzymskiej
19

W trosce o świętość małżeństwa

Ks. Wojciech Góralski

Z okazji rozpoczęcia nowego roku sądowego w Rocie Rzymskiej papież Franciszek przyjął 23 stycznia br. w Sali Klementyńskiej Domu Papieskiego audytorów (sędziów) oraz pozostałych pracowników, adwokatów i współpracowników Trybunału Roty Rzymskiej na specjalnej audiencji, podczas której wygłosił okolicznościowe przemówienie.

wydarzenia
20

Zakamuflowana dyskryminacja

Ks. Łukasz Jaksik

Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński odebrał papieskie odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice”, w dowód uznania za zaangażowanie w pracę na rzecz Kościoła i społeczeństwa. Zdaniem niektórych, fakt ten narusza zasadę niezawisłości polskiego sędziego.

21

Prawda, która pomija krzywdę, nie istnieje

Agnieszka Konik-Korn

Nie ma piękna, jeśli w nim leży krzywda człowieka. Nie ma prawdy, która tę krzywdę pomija. Nie ma dobra, które na nią pozwala – tymi słowami Tadeusza Borowskiego prof. dr hab. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, otworzył uroczyste posiedzenie z okazji 70. rocznicy oswobodzenia obozu Auschwitz-Birkenau.

poprzez dzieje • polscy Ormianie
22-24

Polska Rzeczpospolita Ormiańska

Grzegorz Górny

Dzieje ormiańskiej diaspory na terenach późniejszej Rzeczypospolitej sięgają XIII stulecia. Wówczas to na ziemiach Rusi zaczęli się osiedlać pierwsi kupcy tej narodowości. W następnych wiekach wielu Ormian na skutek najazdów muzułmańskich, zwłaszcza Turków osmańskich, zostało zmuszonych do porzucenia swych historycznych miejsc zamieszkania i przesiedlenia się do Europy

25

Rewelacyjna książka o polskich Ormianach

Grzegorz Polak

Ormianie zapisali piękną kartę w historii Polski. W gościnnych granicach Rzeczypospolitej znaleźli schronienie i odpłacili się swojej nowej ojczyźnie pracowitością oraz lojalnością, zachowując swoje bogate tradycje i obrządek kościelny.

Józef Kardynał Glemp • 2. rocznica śmierci
26-27

Gdy Warszawa spała, na Miodowej paliły się światła

Ks. Krzysztof Pawlina

Życie prymasa Józefa kardynała Glempa było księgą. Jest w niej kilka rozdziałów. Wszystkich czytać nie będziemy. Pozwalam sobie na otwarcie pierwszego, który można nazwać: „W poszukiwaniu piękna”.

wojna na Ukrainie
28-29

Chcą mieć korytarz na Krym

Wojciech Dudkiewicz

Po ataku prorosyjskich separatystów na strategiczny ukraiński port Mariupol wojna na wschodzie Ukrainy weszła najpewniej w nową fazę.

30-31

40 lat apostolskich cierpień

Br. Feliks Grabowiec OFMConv

Od dzieciństwa naznaczona była charyzmatem cierpienia. 16 września 2014 r. obchodziliśmy 25. rocznicę śmierci s. Róży Wandy Niewęgłowskiej, tercjarki dominikańskiej z Lublina

wiara i życie
31

Szukanie odnalezionego

Ks. Mariusz Rosik

Teściowa pierwszego papieża musiała być w rozterce. Z jednej strony uszczęśliwiona, że po dotknięciu przez Jezusa gorączka ją opuściła, z drugiej – pewnie zdezorientowana tłumami obcych w jej domu.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Jezus uzdrawia i wypędza złe duchy

Wszystko dla Ewangelii

Abp Wacław Depo

Jesteśmy uczestnikami codziennych zmagań o prawdę i sens życia człowieka. A w tym „bojowaniu” – jak określa życie biblijny Hiob – zło, cierpienie, krzyki bólu i wreszcie śmierć zdają się przemawiać przeciwko Bogu.

poradnik duszpasterski
34

I uwierzył cały dom jego

Odpowiada ks. Robert Grohs

Mateusz: – Proszę Księdza, tak dużo jest dziś ludzi bezdomnych. Chciałbym im jakoś pomóc. Co mogę zrobić?

felieton
35

Bolesław Piasecki – bez happy endu

Jan Żaryn

Bolesław Piasecki urodził się 100 lat temu, to jedna z ciekawszych i tragiczniejszych zarazem postaci polskiego życia politycznego i ideowego XX wieku (piszemy o nim szerzej w bieżącym numerze „wSieci Historii”).

rozmawiamy o Polsce
36-37

Odpowiedzialność i odwaga

Z Markiem Jurkiem rozmawia Wiesława Lewandowska

O tragicznej kompromitacji idei multikulturalizmu, poprawnym politycznie milczeniu przedstawicieli życia publicznego i szansach na bezpieczną Polskę – z Markiem Jurkiem rozmawia Wiesława Lewandowska

parlament
38-39

Polityka – roztropna troska

Ks. Ireneusz Skubiś

W rozwoju świadomości społecznej wielką rolę odgrywa Kościół. Nie chodzi o to, by duchowni angażowali się politycznie, ale w każdej sprawie społecznej trzeba widzieć jej wymiar moralny i etyczny. Księża mają więc prawo – a nawet obowiązek – wypowiadać się na temat aspektów etycznych naszych wyborów.

fakty • opinie
40

Dlaczego Polska jeszcze trwa?

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP

Polska na przestrzeni swych dziejów przetrwała niejedną wojnę i zawieruchę, zawsze dzięki temu samemu: silnej wierze i zawierzeniu Królowej Polski.

Nowe rozmaitości

(pr)

Po górnikach i nauczycielach przeciw rządowi chcą protestować rolnicy. Przydałby się jakiś marsz poparcia dla Ewy Kopacz.

z prasy zagranicznej
41

Film o Piusie XII

(pr)

Książka klucz

(pr)

Nie było tajnego spotkania

(pr)

Zemsta za karykatury

(pr)

Pierwsze w historii

(pr)

42

Czas nazywać rzeczy po imieniu

Alina Czerniakowska

Wszystko, co dzieje się na świecie, przypomina taniec w korowodzie kłamstwa, wyuczonej mimiki, z pomocą gestów, słów niemających nic wspólnego z prawdą.

Musi to na Rusi

Zdzisław Skotnicki

Pan Niedziela przypadkowo trafił w swojej biblioteczce na „Wiadomości Archidyecezyalne Warszawskie” ze stycznia 1918 r.

felietony
43

Arbeit macht frei

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Nad bramą wejściową tej okrutnej fabryki śmierci widniał do dziś zachowany napis „Arbeit macht frei”.

Kto tu rządzi?

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Duża ponad wszelkie spodziewanie zwyżka kursu szwajcarskiej waluty stała się dla banków wielkim i niczym niezapracowanym dochodem.

rodzina • zdrowie • pigułka wczesnoporonna
44-45

Trucizna na nienarodzone dzieci

Iwona Galińska rozmawia z prof. Bogdanem Chazanem

Bez żadnych ograniczeń można teraz kupić w aptece pigułkę „dzień po”. Jest ona przez jednych uznawana za środek antykoncepcyjny, przez innych – za pigułkę wczesnoporonną. Dla „Niedzieli” sprawę komentuje prof. Bogdan Chazan

rodzina • zdrowie
46-47

Dietą i postem…

Z dr n. med. Ewą Dąbrowską – rozmawia Elżbieta Ryszka

Nie wszyscy wiedzą, że w Polsce problem niepłodności dotyczy 14 proc. par w wieku rozrodczym. Oznacza to, że na ok. 38 mln mieszkańców naszego kraju ma go aż 1,26 mln par małżeńskich. Gdzie szukać jego rozwiązania? Jaki program uzdrowicielski należałoby wdrożyć?

rodzina • poradnik
48

Dobry sen

Joanna Operacz

Thomas Edison uważał, że opatentowana przez niego żarówka pozwoli ludzkości uwolnić się od pewnego wstydliwego przymusu – potrzeby spania. Sam sypiał ponoć nie więcej niż cztery godziny na dobę i powtarzał, że sen jest dobry dla jaskiniowców.

Sztuka skupiania uwagi

Marian Salwik

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że papież Franciszek pozostaje wierny nauczaniu Kościoła o poszanowaniu życia i rodziny.

rodzina • światowy kongres
49

Kiedy nadejdzie wiosna dla rodzin?

Irena i Jerzy Grzybowscy

Wszyscy w naszych ruchach i stowarzyszeniach jesteśmy powołani do głoszenia nadziei. Przynosimy nadzieję, dając świadectwo Ewangelii rodziny.

Niedziela Młodych
50-53

Komunikacja to rewelacja?!?!?!

Beata i Maciej Kociołkowie

Choć intencje są dobre i prawdziwe, chęci nieprzebrane, to problematyczna pozostaje codzienna rzeczywistość. A w niej najbardziej banalna z pozoru sprawa, czyli dogadywanie się.

W drodze do ŚDM

Joanna Fiut

Karnawał, samba, wielka figura Jezusa, mundial – to pierwsze skojarzenia z Rio. Jednak nie dla wszystkich. Dla wielu z nas to przede wszystkim miasto, w którym odbyły się ostatnie Światowe Dni Młodzieży, a zarazem nazwa wydarzeń przygotowujących do ŚDM 2016 w Krakowie.

Będzie Wielki Post!

KM, ACh

Dlaczego główne? Bo – jak mówi Katechizm Kościoła Katolickiego – powodują inne grzechy i inne wady. Są nimi: pycha, chciwość, zazdrość, gniew, nieczystość, łakomstwo, lenistwo (znużenie duchowe).

finał festiwalu
54

W międzynarodowej rodzinie

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Koncertem galowym w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka zwieńczona została 21. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. 18 stycznia br. publiczność przeżyła niezapomnianą muzyczną ucztę w reżyserii ks. dr. hab. Pawła Sobierajskiego, przewodniczącego festiwalowego jury, wspieranego przez prof. Martę Kierską-Witczak (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) oraz dr. Michała Sławeckiego.

sport
55

Katarski horror

Ks. Jacek Molka

Po raz pierwszy w historii mistrzostwa świata w piłce ręcznej, które zakończyły się 1 lutego br., rozgrywane były w tak egzotycznym dla szczypiorniaka kraju, jakim jest Katar. Biało-Czerwoni wywalczyli na nich trzecią lokatę, wygrywając po dogrywce – w iście hitchcockowskim stylu 29:28 – walkę o brąz z Hiszpanami, poprzednimi mistrzami globu. Mundial wygrali Francuzi, pokonując w finale „reprezentację” Kataru.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Niedźwiedzia przysługa

różne
57

Kalendarium 8-14 II 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

z „Niedzielą" na co dzień
58

Pączki karnawałowe

Zebrała Jolanta Marszałek

Przed nami tłusty czwartek. W tym dniu zjedzenie pączka czy faworka jest niemal obowiązkiem. Może warto, zamiast kupować pączki w cukierniach czy marketach, samemu je przygotować według proponowanego przez nas przepisu...

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Rocznica wyzwolenia Auschwitz

Ks. Piotr Bączek

Przedstawiciele 50 krajów, duchowieństwo różnych religii i wyznań, a przede wszystkim żyjący świadkowie tragicznych wydarzeń, więźniowie KL Auschwitz-Birkenau uczestniczyli 27 stycznia w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady.

Zintegrowani młodzi twarzą w twarz z Jezusem

Monika Jaworska

Odliczają dni, godziny, minuty, a nawet sekundy. Na to spotkanie czeka wielu młodych ludzi. Ale to nie jest bierne czekanie, lecz aktywne: modlitwą i czynem. W dniach 25-31 lipca 2016 r. w Krakowie odbędą się XXXI Światowe Dni Młodzieży.

Ewangelizacja przy zakupach

Mariusz Rzymek

Krótkie, czytelne i trafiające w samo sedno – takie są religijne postery, które wiszą w sąsiedztwie centrum handlowego „Sarni Stok” w Bielsku-Białej.

Niedziela częstochowska

Uzdrowienie chorych – módl się za nami!

Ks. Ireneusz Skubiś

Cierpienie i ból często przychodzą nagle. Jesteś zdrowy, masz dobry humor, planujesz przyszłość – aż tu nagle coś zaczyna boleć, siły cię opuszczają, tracisz chęć do życia... Taki scenariusz jest udziałem wielu z nas, bo obok zdrowia jest choroba, obok radości smutek.

Spotkanie z Włodzimierzem Rędziochem

Ks. Mariusz Frukacz

Jan Paweł II miał wielką wiarę i był mistykiem – mówił 18 stycznia Włodzimierz Rędzioch, stały publicysta i rzymski korespondent „Niedzieli” oraz przez wiele lat pracownik „L’Osservatore Romano”, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Dom Chleba Powszedniego

Ks. Jacek Molka

W tych dniach obchodzimy Dzień Chorego. Jedną ze wspólnot, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi, jest charytatywny ruch „Betel” założony przez Andrzeja Kalinowskiego w 1990 r. w Częstochowie.

Niedziela małopolska

Jak druh Wojciech został Strażakiem Roku

Maria Fortuna-Sudor

To nowa, warta zauważenia inicjatywa, aby strażaków, wyróżniających się odwagą i zaangażowaniem w akcjach, nagradzać tytułem Strażaka Miesiąca, a spośród tych dostrzeżonych wybierać Strażaka Roku Województwa Małopolskiego.

Projekt na całe życie

Agnieszka Konik-Korn

Wolontariat Plus to nowy projekt, realizowany w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. W ramach tego przedsięwzięcia będą szkoleni wolontariusze ŚDM.

Miłość karmi się ofiarą

Wysłuchała Maria Fortuna-Sudor

Pani Sylwia pomaganie ma wpisane w swe życie. Nie tylko zawodowe. Na zawsze zapamiętam jej słowa: – Nie trzeba jechać do Indii, żeby pomagać. U nas w Krakowie jest tak wielu potrzebujących.

Niedziela przemyska

Caritas znaczy miłość

Arkadiusz Bednarczyk

Dawne choroby, „morowe powietrze”, budziły postrach i lęk wśród ówczesnych mieszkańców Europy. Poruszeni losem swoich bliźnich dobrzy ludzie fundowali przytułki i kaplice szpitalne, które prowadził Kościół; te przytułki były początkiem dzisiejszych szpitali.

Mistrz autoironii

Ks. Zbigniew Suchy

W tym odcinku cyklu chciałbym upamiętnić postać ks. inf. Stanisława Zygarowicza (1925 – 2011). Pochodził on z Krościenka Wyżnego, ale Przemyśl stał się miejscem jego zadomowienia.

Śladami św. Franciszka... sandomierskiego

S. Urszula CFS

„Sandomierski św. Franciszek” – tak mówi się o bł. ks. Antonim Rewerze, kapłanie i męczenniku okresu II wojny światowej, założycielu Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego.

Niedziela rzeszowska

Służyć życiu i nieść ulgę w cierpieniu

S. Joanna Smagacz

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, Kościół będzie obchodził XXIII Światowy Dzień Chorego. W bieżącym roku jego hasłem są słowa z Księgi Hioba: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi”.

Śladami kościelnej Caritas

Arkadiusz Bednarczyk

Terminem „hospitale” określano w średniowieczu instytucję, która w niewielkim stopniu przypominała dzisiejszy szpital. Były to raczej izby dla ubogich i starców, które zakładano w pobliżu klasztorów.

Kapłan o sercu otwartym dla wszystkich

Ks. Szymon Nosal

W pogrzebie kapłana zazwyczaj uczestniczy wielu wiernych i księży. Niestety, w przypadku wybitnego kapłana ks. prał. Stefana Szymkiewicza, długoletniego proboszcza w Brzostku i dziekana brzosteckiego, było inaczej. W grudniu 2014 r. minęła 70. rocznica jego śmierci.

Niedziela sandomierska

Ekumenizm to nie fajerwerki

K.W.

Nieszpory ekumeniczne, dzień otwarty parafii prawosławnej, koncert kolęd prawosławnych – złożyły się m.in. na tegoroczne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia), które odbyły się w Sandomierzu pod hasłem: „Jezus rzekł do Samarytanki: „Daj mi pić!”

Misterium powołania

Ks. Adam Lechwar

„Powołanie jest niewątpliwie niezbadaną tajemnicą, obejmującą więź, jaką sam Bóg nawiązuje z człowiekiem, istotą jedyną i niepowtarzalną.

Rachunek sumienia – więcej niż saldo

Ks. Adam Stachowicz

Wieczorem 16 stycznia w wielu kościołach w diecezji odbyło się Czuwanie Modlitewne, podczas którego młodzi ludzie modlili się o dobre przygotowanie i przeżycie Światowych Dni Młodzieży (ŚDM).

Niedziela wrocławska

Czy choroba Bogu się nie udała?

Krzysztof Kunert

Święty Maksymilian Kolbe zwykł mawiać, że chorzy w szpitalu w Niepokalanowie pracują najwięcej. I jest coś niezwykłego w tym stwierdzeniu w dzisiejszych czasach. Bo współczesny świat osoby chore wyrzuca na margines.

Cierpliwość i Miłość

Magdalena Lewandowska

8 lutego 2015 r. kard. Henryk Gulbinowicz przeżywać będzie 45. rocznicę swojej sakry biskupiej. Rok 2015 jest dla Księdza Kardynała czasem szczególnych jubileuszy: 25 maja świętować będzie 30. rocznicę otrzymania godności kardynalskiej, a 18 czerwca 65. rocznicę święceń kapłańskich.

Przychodzi pacjent do lekarza...

Magdalena Lewandowska

I trafia na wielką kolejkę. Niekiedy czas oczekiwania na wizytę w poradni kardiologicznej we Wrocławiu to ponad rok, norma to ponad 6 miesięcy.

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Dlaczego życzyłem komuś zła?

Wiara

Dlaczego życzyłem komuś zła?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim