Reklama

Niedziela Kielecka

Sto dni rektora

Prof. Jacek Semaniak

AGNIESZKA DZIARMAGA: - Jakie były minione święta Bożego Narodzenia, inne niż dotąd? Towarzyszyło im myślenie o uczelni?

PROF. DR HAB. JACEK SEMANIAK: - Były inne. Okres przedświąteczny obfitował w liczne wydarzenia związane z tradycją Bożego Narodzenia. Jak co roku uczestniczyłem m.in. w spotkaniach organizowanych przez środowiska kombatanckie, Uniwersytet Trzeciego Wieku, studentów i sportowców, stowarzyszenia, z którymi współpracuję. 20 grudnia w siedzibie rektoratu po uroczystym posiedzeniu senatu, na którym wręczyliśmy ordery, odznaczenia i nagrody rektora, odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe, ze wspólnym kolędowaniem, świątecznymi życzeniami. Bardzo ważne dla mnie jest świętowanie w gronie najbliższych. Polska wigilia ma wymiar szczególny. Święta Bożego Narodzenia to czas przeznaczony dla najbliższych. Dla tych, z którymi wspólnie zasiadamy przy wigilijnym stole, i dla tych, którzy z różnych względów nie mogą być przy nim. Święta Bożego Narodzenia sprawiają, że jednakowo blisko odczuwamy obecność jednych i drugich.

- Minęło przysłowiowe sto dni urzędowania przez Pana na stanowisku rektora. Spróbujmy podsumować najważniejsze realizacje z tych stu dni.

- To co najbardziej widoczne, to efekty działalności inwestycyjnej. Oddaliśmy do użytkowania nowy kompleks budynków Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego o powierzchni 6 tys. m kw., z m.in. Centrum Nowoczesnych Technologii, Badań Strukturalnych. Otworzyliśmy tam nowe laboratoria - Nowoczesnych Technologii. Zakończyliśmy także modernizację najstarszej części elewacji budynku Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Odebraliśmy już od wykonawcy budynek Biblioteki Głównej i Centrum Języków Obcych. Po wyposażeniu będą one oddane do użytku w letnim semestrze.
Od początku roku akademickiego wdrożyliśmy nowe narzędzia zintegrowanego systemu informatycznego, za pomocą których pracownicy i studenci będą komunikować się z zasobami informacyjnymi Uniwersytetu za pośrednictwem aplikacji Wirtualna Uczelnia.

- W zakresie działalności naukowej na plan pierwszy wysuwają się zapewne uprawnienia nadawania stopni doktorskich?

- To dla nas bardzo istotny obszar działań. Od początku roku akademickiego i tutaj zaszły zmiany. 29 października 2012 r. uzyskaliśmy kolejne, jedenaste uprawnienie do nadawania stopnia doktora, tym razem w zakresie literaturoznawstwa. Studia doktoranckie w tej dziedzinie będzie można rozpocząć od roku akademickiego 2013/14. W ubiegłym roku akademickim prowadziliśmy studia doktoranckie w zakresie historii i językoznawstwa. Od tego roku uruchomiliśmy sześć nowych studiów doktoranckich w zakresie: sztuk pięknych, pedagogiki, chemii, geografii, biologii, fizyki. Pozwoliło to na trzykrotne zwiększenie liczby doktorantów, których obecnie jest 170. Poszerzenie oferty na poziomie studiów trzeciego stopnia to ważny element utrzymywania ciągłości kształcenia uniwersyteckiego oraz baza rekrutacyjna dla pracowników naukowych uczelni. Warto wspomnieć, że nasza uczelnia posiada dwa uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego, w zakresie historii i fizyki. O pozyskanie kolejnych będziemy starać się w obecnej kadencji. Obecnie na 7 wydziałach prowadzone jest kształcenie w obszarze 34 kierunków studiów. Oferta kształcenia została wzbogacona w tym roku o kolejny kierunek - organizacja turystyki historycznej.
Uniwersytet Jana Kochanowskiego jest największą uczelnią publiczną w regionie. Zatrudnia dzisiaj 1739 pracowników, w tym 959 nauczycieli akademickich, spośród których 238 posiada stopień doktora habilitowanego i tytuł naukowy profesora, a 523 stopień doktora.

- Czy do priorytetów Pana Rektora należy także zwiększenie internacjonalizacji procesu kształcenia?

- Niewątpliwie. Obecnie studiuje u nas tylko 15 obcokrajowców - chcemy zwielokrotnić tę liczbę. Powstałe w tym roku akademickim Biuro Współpracy Międzynarodowej zajmuje się m.in. promocją uczelni za granicą i koordynacją międzynarodowego procesu kształcenia, w tym programu Erasmus i in.
W obecnej kadencji chcemy zintensyfikować działania, które powinny wzmocnić pozycję naukową Uniwersytetu. Stawiamy także na większą absorpcję środków zewnętrznych. Wprowadziliśmy nowe rozwiązania organizacyjne sprzyjające realizacji tego priorytetu. Zmieniała się formuła działania Działu Nauki, utworzony został Dział Innowacji Transferu Technologii, który zajmuje się kwestiami współpracy z otoczeniem Uczelni, w tym gospodarczym.

2013-01-07 09:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sobota na… teologię!

2020-02-04 10:59

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 6/2020, str. IV

Wierzysz w Boga, chciałbyś Go jeszcze bardziej poznawać albo nurtują cię pytania, na które szukasz odpowiedzi? Chciałbyś studiować teologię, ale z różnych powodów nie masz czasu i możliwości? Zatrzymaj się na chwilę w codziennym pędzie i wstąp na... Teologię w Mieście.

Więcej ...

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

2020-02-17 14:04

Episkopat

Znamiennego odkrycia na temat Emilii Wojtyłowej dokonała dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odnalazła dwa nagrobki matki Papieża (sic!). Jeden pochodzi z roku 1929, drugi natomiast z 1934. Jak to możliwe?

Więcej ...

Jasna Góra: w niedzielę rozpocznie się nabożeństwo czterdziestogodzinne przed Wielkim Postem

2020-02-20 18:14

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Modlitwa o dobre przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, o powołania zakonne i kapłańskie do Zakonu Paulinów w roku jubileuszowym założyciela bł. Euzebiusza, o trzeźwość narodu wpisze się tegoroczne intencje nabożeństwa czterdziestogodzinnego Adoracji Najświętszego Sakramentu na Jasnej Górze. Stanowi ono tradycyjnie przygotowanie do Wielkiego Postu i rozpocznie się w najbliższa niedzielę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Prezydent upomina się o #ZatrzymajAborcję

Polityka

Prezydent upomina się o #ZatrzymajAborcję

Portugalia: rozpoczęły się obchody 100-lecia śmierci...

Kościół

Portugalia: rozpoczęły się obchody 100-lecia śmierci...

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Ten wybór jest oczywisty!

Wiara

Ten wybór jest oczywisty!