Reklama

Niedziela Kielecka

Sto dni rektora

Prof. Jacek Semaniak

Prof. Jacek Semaniak

AGNIESZKA DZIARMAGA: - Jakie były minione święta Bożego Narodzenia, inne niż dotąd? Towarzyszyło im myślenie o uczelni?

PROF. DR HAB. JACEK SEMANIAK: - Były inne. Okres przedświąteczny obfitował w liczne wydarzenia związane z tradycją Bożego Narodzenia. Jak co roku uczestniczyłem m.in. w spotkaniach organizowanych przez środowiska kombatanckie, Uniwersytet Trzeciego Wieku, studentów i sportowców, stowarzyszenia, z którymi współpracuję. 20 grudnia w siedzibie rektoratu po uroczystym posiedzeniu senatu, na którym wręczyliśmy ordery, odznaczenia i nagrody rektora, odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe, ze wspólnym kolędowaniem, świątecznymi życzeniami. Bardzo ważne dla mnie jest świętowanie w gronie najbliższych. Polska wigilia ma wymiar szczególny. Święta Bożego Narodzenia to czas przeznaczony dla najbliższych. Dla tych, z którymi wspólnie zasiadamy przy wigilijnym stole, i dla tych, którzy z różnych względów nie mogą być przy nim. Święta Bożego Narodzenia sprawiają, że jednakowo blisko odczuwamy obecność jednych i drugich.

Reklama

- Minęło przysłowiowe sto dni urzędowania przez Pana na stanowisku rektora. Spróbujmy podsumować najważniejsze realizacje z tych stu dni.

- To co najbardziej widoczne, to efekty działalności inwestycyjnej. Oddaliśmy do użytkowania nowy kompleks budynków Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego o powierzchni 6 tys. m kw., z m.in. Centrum Nowoczesnych Technologii, Badań Strukturalnych. Otworzyliśmy tam nowe laboratoria - Nowoczesnych Technologii. Zakończyliśmy także modernizację najstarszej części elewacji budynku Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Odebraliśmy już od wykonawcy budynek Biblioteki Głównej i Centrum Języków Obcych. Po wyposażeniu będą one oddane do użytku w letnim semestrze.
Od początku roku akademickiego wdrożyliśmy nowe narzędzia zintegrowanego systemu informatycznego, za pomocą których pracownicy i studenci będą komunikować się z zasobami informacyjnymi Uniwersytetu za pośrednictwem aplikacji Wirtualna Uczelnia.

- W zakresie działalności naukowej na plan pierwszy wysuwają się zapewne uprawnienia nadawania stopni doktorskich?

- To dla nas bardzo istotny obszar działań. Od początku roku akademickiego i tutaj zaszły zmiany. 29 października 2012 r. uzyskaliśmy kolejne, jedenaste uprawnienie do nadawania stopnia doktora, tym razem w zakresie literaturoznawstwa. Studia doktoranckie w tej dziedzinie będzie można rozpocząć od roku akademickiego 2013/14. W ubiegłym roku akademickim prowadziliśmy studia doktoranckie w zakresie historii i językoznawstwa. Od tego roku uruchomiliśmy sześć nowych studiów doktoranckich w zakresie: sztuk pięknych, pedagogiki, chemii, geografii, biologii, fizyki. Pozwoliło to na trzykrotne zwiększenie liczby doktorantów, których obecnie jest 170. Poszerzenie oferty na poziomie studiów trzeciego stopnia to ważny element utrzymywania ciągłości kształcenia uniwersyteckiego oraz baza rekrutacyjna dla pracowników naukowych uczelni. Warto wspomnieć, że nasza uczelnia posiada dwa uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego, w zakresie historii i fizyki. O pozyskanie kolejnych będziemy starać się w obecnej kadencji. Obecnie na 7 wydziałach prowadzone jest kształcenie w obszarze 34 kierunków studiów. Oferta kształcenia została wzbogacona w tym roku o kolejny kierunek - organizacja turystyki historycznej.
Uniwersytet Jana Kochanowskiego jest największą uczelnią publiczną w regionie. Zatrudnia dzisiaj 1739 pracowników, w tym 959 nauczycieli akademickich, spośród których 238 posiada stopień doktora habilitowanego i tytuł naukowy profesora, a 523 stopień doktora.

- Czy do priorytetów Pana Rektora należy także zwiększenie internacjonalizacji procesu kształcenia?

- Niewątpliwie. Obecnie studiuje u nas tylko 15 obcokrajowców - chcemy zwielokrotnić tę liczbę. Powstałe w tym roku akademickim Biuro Współpracy Międzynarodowej zajmuje się m.in. promocją uczelni za granicą i koordynacją międzynarodowego procesu kształcenia, w tym programu Erasmus i in.
W obecnej kadencji chcemy zintensyfikować działania, które powinny wzmocnić pozycję naukową Uniwersytetu. Stawiamy także na większą absorpcję środków zewnętrznych. Wprowadziliśmy nowe rozwiązania organizacyjne sprzyjające realizacji tego priorytetu. Zmieniała się formuła działania Działu Nauki, utworzony został Dział Innowacji Transferu Technologii, który zajmuje się kwestiami współpracy z otoczeniem Uczelni, w tym gospodarczym.

2013-01-07 09:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polscy spece od Enigmy

Niedziela Ogólnopolska 46/2019, str. 42-43

stock.adobe.com

– Dokonania polskich kryptologów, głównie Mariana Rejew­skie­go, Jerzego Różyc­kiego i Henryka Zygalskiego, pozwoliły na dalsze prace nad dekodowaniem szyfrów wciąż unowocześnianych przez Niemców maszyn Enigma – mówi Der­mot Turing, bratanek Alana Turinga

Więcej ...

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Więcej ...

Pielgrzymi w drodze już trzeci dzień [relacja 41.PPW]

2021-08-05 22:04

Michalina Stopka

Dzisiejsze pielgrzymowanie było przepełnione modlitwą, śpiewem radością i... deszczem. Pielgrzymi dotarli przechodzi dziś z Oleśnicy do Namysłowa. Zobaczcie jak przebiegał dzisiejszy pątniczy szlak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku...

Kościół

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku...

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu...

Kościół

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ostatnia droga Franciszka

Niedziela Świdnicka

Ostatnia droga Franciszka

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...

Historia

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...