Reklama

Z Watykanu

Zakończenie roku

Misyjny wymiar duszpasterstwa

Misyjny wymiar duszpasterstwa zwyczajnego podkreślił Benedykt XVI, który 31 grudnia 2012 r. przewodniczył w Bazylice św. Piotra pierwszym Nieszporom uroczystości Bożej Rodzicielki Maryi. W homilii wygłoszonej wówczas Ojciec Święty podkreślił, że w słowach „Te Deum” zawarta jest głęboka mądrość, „która pozwala nam powiedzieć, iż mimo wszystko istnieje w świecie dobro i to dobro ma zwyciężyć dzięki Bogu”. - Oczywiście, niekiedy trudno jest uchwycić tę głębszą rzeczywistość, gdyż zło czyni więcej hałasu niż dobro. Newsem stają się brutalne morderstwa, rozpowszechniona przemoc, głęboka niesprawiedliwość. Natomiast gesty miłości i służby, wiernie i cierpliwie znoszony codzienny trud często pozostają w cieniu, nie pojawiają się w mediach - zauważył Papież.

Dodał, że „także z tego względu, jeżeli chcemy zrozumieć świat i życie, nie możemy poprzestać na wiadomościach. Musimy być zdolni, by zatrzymać się w milczeniu, w medytacji, spokojnym i długim rozważaniu. Musimy umieć zatrzymać się, by pomyśleć. W ten sposób nasz duch może znaleźć uzdrowienie z nieuniknionych ran życia codziennego, wejść w głębię wydarzeń, jakie zachodzą w naszym życiu i w świecie, i osiągnąć tę mądrość, która pozwala ocenić rzeczy nowym spojrzeniem”.

Reklama

Po Nieszporach przy wystawionym Najświętszym Sakramencie odśpiewano hymn „Te Deum” w duchu dziękczynienia za mijający rok kalendarzowy. Następnie Ojciec Święty udał się na Plac św. Piotra, gdzie pomodlił się przy szopce.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Jak światło i ciepło słońca są błogosławieństwem dla ziemi, tak światło Boga jest nim dla ludzkości, kiedy rozpromienia On nad nią swoje Oblicze. A stało się to wraz z narodzinami Jezusa Chrystusa!
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 1 stycznia 2013 r.

Wstępnym warunkiem pokoju jest pozbycie się dyktatury relatywizmu i założenia, że moralność jest całkowicie niezależna, wykluczającego uznanie niezbędnego naturalnego prawa moralnego, wypisanego przez Boga w sumieniu każdego człowieka.
Z Orędzia na Światowy Dzień Pokoju, obchodzony 1 stycznia 2013 r.

Audiencja Generalna

Jednorodzony Syn Ojca

Tajemnicy pochodzenia Chrystusa poświęcił Benedykt XVI swą katechezę 2 stycznia 2013 r. - Fakt, że Jezus jest Jednorodzonym Synem Ojca, niesie dla chrześcijan nadzieję i radość - podkreślił Ojciec Święty. - Daje im bowiem pewność, że pomimo odczuwanych przez nich niedostatków moc Boża działa zawsze i dokonuje cudów właśnie w słabości.

Mówiąc o pochodzeniu Jezusa, Ojciec Święty przypomniał, że odmawiając Wyznanie wiary, powtarzamy słowa: „za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Tradycyjnie pochylamy wówczas głowę, dostrzegając wielkość tej tajemnicy. Słowa te uwypuklali również kompozytorzy arcydzieł muzyki sakralnej. Ojciec Święty podkreślił centralną rolę Maryi, bez której nie doszłoby do wejścia Boga w ludzką historię i nie miałoby miejsca to, co jest kluczowe w naszym wyznawaniu wiary: Bóg jest Bogiem z nami. - Tak więc Maryja należy w sposób nieodwołalny do naszej wiary w Boga, który działa, który wkracza w historię. Oddaje Ona do dyspozycji całą swoją osobę, „godzi się”, by stać się miejscem zamieszkania Boga - powiedział Benedykt XVI.

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

Reklama

W swoim tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Pokoju, zatytułowanym „Błogosławieni pokój czyniący”, Benedykt XVI napisał, że „Pokój nie jest marzeniem, nie jest utopią: jest możliwy, a człowiek jest stworzony do pokoju, który jest darem Boga”. Zgodnie z tradycją wprowadzoną przez Pawła VI, na początku nowego roku Papież już po raz 46. podjął kwestię pokoju, na który mieszkańcy świata wciąż jeszcze czekają. Przypomina, że jest on uzależniony przede wszystkim od uznania, iż w Bogu jesteśmy jedną rodziną. Redaktor naczelny watykańskiego dziennika prof. Giovanni Maria Vian nazwał to orędzie małą encykliką. Otwiera ono nowy numer (½013) polskiego wydania „L’Osservatore Romano”, w którym znajduje się również Orędzie na Światowy Dzień Młodzieży oraz dokumentacja Konsystorza, który miał miejsce w listopadzie 2012 r., wraz z biogramami nowych kardynałów.

Wśród innych tekstów, oprócz przekładów papieskich przemówień, homilii, katechez środowych oraz rozważań wygłaszanych podczas spotkań na modlitwie „Anioł Pański”, znajdują się wybrane artykuły wstępne, publikowane w watykańskim dzienniku w języku włoskim, oraz artykuły i wywiady z ukazującego się co miesiąc dodatku „Kobiety - Kościół - Świat”.

Polecamy także komentarze i artykuły wstępne zamieszczane na stronie internetowej:

www.osservatoreromano.va.

(Red.)

Polskie wydanie „L’Osservatore Romano” można zamówić pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.

Na blogach piszą

Koronka do Bożego Miłosierdzia stała się moją deską ratunku, oparciem modlitewnym w powrocie. Co prawda mam wrażenie, że ten powrót się nieustannie dokonuje, ale jestem już w innym miejscu.
OrthoCatho

Truizmem jest twierdzić, iż historia chrześcijaństwa pełna jest przykładów heroizmu. Mamy w niej wszak tysiące, jeśli nie miliony świadectw ludzi, którzy woleli umrzeć (nieraz w strasznych męczarniach), niż posypać kadzidło przed posągiem Cezara, pokłonić się bałwanowi, wypowiedzieć bluźnierstwo, kłamać, cudzołożyć bądź zabijać niewinnych.
Mirosław Salwowski

2013-01-07 13:03

Wybrane dla Ciebie

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

Więcej ...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44
Cela s. Faustyny Kowalskiej

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

Więcej ...

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Święci i błogosławieni

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Polska

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center