Reklama

Niedziela 2/2013

Szczegółowy spis treści

2

Orszaki nie tylko w Polsce

(Red.)

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Ty mi dasz swój czas, a ja dam ci wieczność

Ks. Ireneusz Skubiś

Środki przekazu często wręcz pomagają w utrzymaniu stanu bezmyślności.

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
5

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
6

Wydarzenia na Jasnej Górze i statystyki w roku 2012

Na podstawie Biura Prasowego Jasnej Góryi Radia Jasna Góra

Przegląd najważniejszych wydarzeń na Jasnej Górze w 2012 r., przygotowany przez o. Ignacego Rękawka - kustosza Sanktuarium Jasnogórskiego i o. Stanisława Tomonia - rzecznika Jasnej Góry wraz z Biurem Prasowym Jasnej Góry, został zaprezentowany 31 grudnia 2012 r. podczas uroczystych Nieszporów w Bazylice Jasnogórskiej.

Z KRAJU
7

Z kraju

POŻEGNANIE ABP. IGNACEGO TOKARCZUKA
8-9

Odszedł wielki pasterz

Kard. Stanisław Nagy SCJ

Pozostaje wzorcem, ale i pomnikiem zwycięskiego boju o dobro Narodu i Kościoła

EKSPIACJA
10-11

Królowo Polski, przepraszamy!

Ks. Ireneusz Skubiś

Z pietyzmem i ogromnym oddaniem strzegą Cudownego Obrazu stróże tego miejsca - ojcowie paulini. Widzimy, z jaką miłością wpatrują się w Twój Cudowny Obraz. Wielu z nich dyżuruje codziennie przy świętym hebanowym ołtarzu. To m.in. niezwykle czujny o. Melchior Królik, który w sposób wyjątkowy jest odpowiedzialny za Twój Wizerunek i dba o to, żeby Matce nic się nie stało.

ROZMOWA Z O. JERZYM TOMZIŃSKIM OSPPE
12-16

Ostatni polski uczestnik Vaticanum II

Z o. dr. Jerzym Tomzińskim rozmawia Lidia Dudkiewicz

Z o. dr. Jerzym Tomzińskim - paulinem, ojcem II Soboru Watykańskiego - rozmawia Lidia Dudkiewicz

„PAWEŁKI” W ZAKONIE PAULINÓW
17

Królowa pustynnych medytacji

O. Jan Pach OSPPE

Święto Królowej Pustelników, które u Paulinów obchodzi się 16 stycznia, dzień po uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika, prowadzi nas ku refleksji nad postawą Maryi, Niewiasty słowa, która słucha Boga, zachowuje w sercu wydarzenia i rozważa je w przestrzeni swej wiary.

„Pawełki” nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika

PAPIESKI SEKRETARZ PREFEKTEM DOMU PAPIESKIEGO
18-19

Sakra biskupia ks. Georga Gänsweina

Włodzimierz Rędzioch

Sekretarz osobisty Papieża Benedykta XVI, ks. Georg Gänswein został wyświęcony na biskupa

35. EUROPEJSKIE SPOTKANIE MŁODYCH - RZYM 2012/2013
20-21

Pielgrzymi zaufania w imię Chrystusa

Piotr Drzewiecki

Młodzi ludzie z całego świata wzięli udział w tradycyjnym noworocznym Europejskim Spotkaniu Młodych. W Roku Wiary zjechali do stolicy chrześcijaństwa - Wiecznego Miasta

17 I 2013 - DZIEŃ JUDAIZMU
22-23

Czy Dzień Judaizmu jest potrzebny?

Ks. Waldemar Chrostowski

Gdy w styczniu 1998 r. Kościół katolicki w Polsce zapoczątkował obchody Dnia Judaizmu, była to bezprecedensowa inicjatywa. Po 15 latach warto i trzeba dokonać pewnego bilansu i przypomnieć korzenie, z jakich wyrosła tradycja, która utrwaliła się w naszym kraju.

WIARA I ŻYCIE
23

Kanonizacja nad Jordanem

Ks. Mariusz Rosik

Przez wieki, gdy umierał ktoś, kto prawdziwie kochał Boga i ludzi, nauczyliśmy się mówić: umarł w opinii świętości. O Matce Teresie z Kalkuty mówiono: święta.

LITURGIA TYGODNIA
24-25

Chrzest Jezusa

Moja tożsamość chrześcijańska

Ks. Mariusz Frukacz

18-25 I 2013 - TYDZIEŃ MODLITW O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN
26

Wiara źródłem jedności chrześcijan

Ks. Jarosław Grabowski

W dniach 18-25 stycznia 2013 r. - pod hasłem „Czego Bóg od nas oczekuje” - obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. 25 stycznia odbędą się nabożeństwa ekumeniczne we wszystkich katedrach w Polsce.

W OBRONIE TELEWIZJI TRWAM
27-28

Kolejne próby dyskryminacji Telewizji TRWAM. Dla kogo będzie miejsce na MUX-1?

(L. D.)

Jan Dworak na zwołanej 2 stycznia 2013 r. konferencji prasowej powiedział, że przyjmuje „z dużą przykrością” cytowane przez „Nasz Dziennik” słowa abp. Sławoja Leszka Głódzia, który domaga się, aby KRRiT „jednoznacznie przedstawiła swoje stanowisko w sprawie Telewizji Trwam oraz konkursu, jaki został rozpisany na cztery ostatnie miejsca na MUX-1” i aby omówiła te sprawy z Radą ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

Z myślą o rzeczywistym sądzie

+ Antoni P. Dydycz, Biskup Drohiczyński

Głos bp. Antoniego Dydycza w sprawie TV Trwam

Telewizja TRWAM dobrem wspólnym

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski o TV Trwam

Stanowisko Oddziału Częstochowskiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w sprawie przyznania koncesji na multipleksie cyfrowym dla Telewizji TRWAM

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
29

Mały jubileusz

(pr)

Cerkiew za Putinem

(pr)

Samobójstwa w armii

(pr)

Ze wsparciem Kościoła

(pr)

Niech idą do pracy!

(pr)

ROZMAWIAMY O POLSCE
30-31

Duchy i cienie tajnych służb

Z Piotrem Bączkiem rozmawia Wiesława Lewandowska

O niewidoczności afer korupcyjnych i nieistnieniu szpiegów, o nadmiernej inwigilacji obywateli i nieszczelności służb z Piotrem Bączkiem rozmawia Wiesława Lewandowska

NA BLOGACH PISZĄ
32

Mizerna cicha stodoła w Gardelegen

Janusz Wojciechowski

Dlaczego niemiecki Gross ani niemiecki Pasikowski nie pokażą światu stodoły w Gardelegen?

Nowe rozmaitości

(pr)

FELIETONY
33

Rok Powstania Styczniowego

Jan Maria Jackowski

Wkrótce będziemy obchodzić 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. 22 stycznia 1863 r. Komitet Centralny Narodowy, przekształcony w Tymczasowy Rząd Narodowy, ogłosił Manifest, w którym wezwał wszystkich mieszkańców przedrozbiorowej Rzeczypospolitej w imię wolności, niepodległości i sprawiedliwości do walki z Imperium Rosyjskim.

Rada nienawiści

Krzysztof Czabański

Michał Boni, minister Administracji i Cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska i tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa PRL, TW „Znak”, zapowiedział rychłe spotkanie rządowej rady do spraw mowy nienawiści.

34-35

Pamiętajmy Niemena

Krzysztof Kąkol

Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 r. Mija już dziewięć lat od przedwczesnej śmierci wielkiego artysty

LISTY DO „NIEDZIELI"
36

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Pochwała samotności

Aleksandra

PONAD GRANICAMI
37

U Sienkiewicza w Vevey

Wiesław Adamik

Pod urokiem jezior i gór szwajcarskich było wielu Polaków, w tym wielki poeta romantyzmu Juliusz Słowacki, który pół wieku przed Henrykiem Sienkiewiczem opiewał je w swoim poemacie „W Szwajcarii”.

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
38

Faworki

Jolanta Marszałek

Faworki na karnawał polecają siostry nazaretanki pracujące w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy. Dom ten położony jest na Szlaku Orlich Gniazd, otoczony pięknym lasem sosnowym. Siostry zachęcają do odwiedzenia Jury także zimą, zapraszają na rekolekcje, dni skupienia lub na wypoczynek.

Kalendarium 13-19 I 2013

Ewa Aszkiewicz

Cyrkowiec w sądzie

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
39-42

Brzydki pień (J 15, 1-12)

Ks. Tomasz Chłopicki

Przy czytaniu tej przypowieści odzywa się we mnie wspomnienie dzikiego wina oplatającego dom mojej babci. W każde wakacje mojego dzieciństwa podziwiałem jego moc i piękno. Piękne liście, fioletowo-niebieskie grona pokryte lekkim nalotem, jasnozielone „wąsy” - jak je nazywaliśmy. Piękno w czystej postaci. Tym większy był kontrast z widokiem, który pojawiał się w zimie - brzydki poskręcany pień - suchy i czarny, wręcz straszący o zmroku...

Pocałunek na policzku

Natalia Banaszkiewicz

Uratowani dla Życia

Aleksandra Nitkiewicz

Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o idealnych rodzicach, którzy zawsze wysłuchają, zrozumieją, przygarną i dobrym słowem dodadzą skrzydeł? Ilu z nas ciągle pozostaje z tym niespełnionym marzeniem i pragnie doświadczyć bezwarunkowej miłości od swoich rodziców, mając 20, 30, a może jeszcze więcej lat?

Zaplanowana modlitwa spontaniczna?

Ks. Norbert Tomczyk

Na pewno każdy z was nie raz słyszał powiedzenie „Czas to pieniądz”. Ja chciałbym się z wami podzielić refleksją, którą można ująć w słowa „Czas to modlitwa”. Św. Paweł pisze: „Nieustannie się módlcie” (1 Tes 5, 17), wielu pomyśli - lekka przesada. Ale czy na pewno? Pamiętam, jak przed laty na rekolekcjach oazowych jedna z uczestniczek przybiega i mówi: - Proszę księdza, odkryłam, że myjąc zęby, też można się modlić

Historia niezwykłej przyjaźni

Tomasz Król

Chrześcijanin bawić się może!

Agnieszka Kminikowska

52

Konkurs „Niedzieli”
List w Roku Wiary, przekazujmy Ewangelię

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Główny ołtarz już odsłonięty

Monika Jaworska

Tuż przed Bożym Narodzeniem w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie odsłonięto w dużej części odrestaurowany ołtarz główny. Renowacja głównego ołtarza rozpoczęła się w okolicach maja 2012 r.

Bombowa historia wybuchowego artykułu

Spisał: Mariusz Rzymek

W przylegającej do hotelu „Prezydent” sali NOT w Bielsku-Białej, 21 grudnia odbyło się spotkanie z Cezarym Gmyzem, eksdziennikarzem „UważamRze”, autorem artykułu, po którym Polacy dowiedzieli się, że na fragmentach wraku tupolewa znaleziono trotyl.

Sztuka sakralna na żywieckim zamku

Tomasz Terteka

Żywieckie muzeum wzbogaciło się o nową, stałą wystawę sztuki sakralnej. Na ekspozycji znajdującej się na pierwszym piętrze Starego Zamku zaprezentowane zostały najcenniejsze zbiory pochodzące z żywieckich kościołów.

Niedziela częstochowska

Chrzest bramą do nieba

Ks. Ireneusz Skubiś

Kościół - narzędzie w ręku Boga - jest po to, by budować cywilizację miłości. My, ludzie ochrzczeni, jesteśmy cząstką ogromnego świata.

Ekumenizm zakorzeniony w głębokiej wierze

Z ks. dr. Jarosławem Grabowskim rozmawia ks. Mariusz Frukacz

W przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, z ks. dr. Jarosławem Grabowskim - dyrektorem Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi oraz wykładowcą ekumenizmu i dogmatyki w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej - rozmawia ks. Mariusz Frukacz

Na co dzień z krzyżem

Agnieszka Lorek

W niedzielę, 9 grudnia, w 1. rocznicę przyjęcia daru krzyża, który peregrynował po archidiecezji częstochowskiej, a swoją roczną wędrówkę zakończył na Wzgórzu Miłosierdzia w Blanowicach, przyszedł czas na dziękczynienie.

Niedziela podlaska

Zanurzeni w łasce

Ks. Tomasz Pełszyk

Ochrzczony człowiek został w specjalny sposób uzdolniony, by na wzór swego Mistrza „dobrze czynić i uzdrawiać”, by podjąć skuteczna walkę ze złym duchem.

Nowe wnętrze kościoła salezjańskiego

Karolina Skibniewska

Dobiegł końca remont kościoła pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim. Prace remontowe trwały od 18 czerwca, a ich łączny koszt to 500 tys. zł.

Wyjątkowa przygoda

Z Dawidem Lipińskim rozmawia Jadwiga Ostromecka

Niedziela kielecka

Pomagamy

Agnieszka Dziarmaga

Wolontariusze Caritas zebrali do koszy 19 ton żywności podczas przedświątecznych zbiórek w sklepach diecezji, co skutkowało przygotowaniem ok. 1500 świątecznych paczek.

Szczęśliwe za kratą

Agnieszka Dziarmaga

Korzenie duchowości i historii bernardynek to Trzeci Zakon św. Franciszka. Siostry były najpierw tercjarkami. Wspólnotowe życie zamknięte, jeszcze nie w pełni klauzurowe, siostry podjęły w 1459 r. w klasztorze na krakowskim Stradomiu.

W obronie krzyży, mediów, wartości

A. Dziarmaga

Msza św. w kościele ze wspomnieniem grudnia 1984, gdy młodzież upomniała się o miejsce krzyża w szkole - tak we Włoszczowie wyglądały obchody 28. rocznicy szkolnego strajku młodzieży. Odbyły się one 16 grudnia 2012 r.

Niedziela małopolska

A jednak potrzebne!

Agnieszka Konik-Korn

Serce mi pęka, ale muszę to zrobić. Proszę Was, znajdźcie mu dobrych rodziców” - te słowa napisała matka, która w sylwestrową noc zostawiła swojego synka w krakowskim „Oknie życia”.

Płodni niepłodni

Z Małgorzatą Cichoń rozmawia Izabela Salata

– Niepłodne pary pokazują nam wartość dziecka, ale i sakramentu małżeństwa, który jest czymś podstawowym, na czym dopiero możemy budować, o co trzeba walczyć – mówi Izabela Salata, założycielka portalu „Abraham i Sara”.

Pokolenie bez tożsamości?

Agnieszka Konik-Korn

Od czasu do czasu zdarza nam się spotkać z licealistami. Są to zazwyczaj spotkania przy okazji świąt czy wydarzeń okolicznościowych. Bardzo często rozmowy przy stole schodzą na tematy z życia wzięte.

Niedziela lubelska

By każdy odnalazł swoje Betlejem

Oprac. Anna Gliwa

Wiarę spycha się coraz bardziej do sfery prywatnej i usuwa ze sfery publicznej. Religijne święta zamieniają się w kolejną okazję do konsumpcji i zabawy.

Dla Pani z Guadalupe

Ewa i Tomasz Kamińscy

Wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Guadalupe, które wypada 12 grudnia, w Lublinie od kilku lat jest bardzo uroczyście obchodzone.

Na Nowy Rok – nadzieja z „Bogdanki”

Ze Zbigniewem Stopą, prezesem Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA, rozmawia Grzegorz Jacek Pelica

Niedziela legnicka

Krzeszowska pasterka

Marek Zygmunt

Po raz pierwszy główna Pasterka diecezjalna celebrowana była w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy.

Konkurs szopek i akcja „Uśmiech pod choinkę”

Dorota Jabłońska

Już od 1989 r. w Legnicy organizowany jest corocznie konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Początkowo organizatorem było Młodzieżowe Centrum Kultury, a od kilku lat jest nim Oddział Okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy.

Udział dzieci w Mszy św.

Anna Guzik, dk. Tomasz Bunikowski

Kościół otacza szczególną opieką dzieci ochrzczone i zachęca rodziców, aby brały one udział w życiu sakramentalnym całej wspólnoty.

Niedziela łódzka

Dialogi młodych

x. mw

„Czy jeszcze wierzę i dlaczego wierzę w Boga” - to temat pierwszego spotkania z cyklu „Dialogi Młodych o wierze”, które odbyło się 21 grudnia w kościele pw. NMP Różańcowej w Pabianicach.

Konkurs Papieski

Henryk Tomczyk

5 lutego rozpocznie się IX edycja Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio.

Młodzież – katecheza i jej wrogowie

Ks. Waldemar Kulbat

Akcja dyskredytacji katechezy trwa. Zabierają głos nie tylko lewicowi propagandziści, ale także pozornie obiektywni dziennikarze. Podważają kompetencje katechetów, zarzucają im brak przygotowania, indoktrynowanie zamiast przekazywania wiedzy itp.

Niedziela przemyska

Czuł korzenie narodu

Bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz kielecki

Kazanie wygłoszone podczas Mszy św. pogrzebowej

Pasterz niezłomny śp. abp Ignacy Tokarczuk (1918-2012)

Ks. Henryk Borcz

Żałobne głosy dzwonów, unoszące się w sobotę 29 grudnia 2012 r. w godzinach porannych nad prastarym grodem przemyskim, wieściły zgon długoletniego pasterza przemyskiego (1965-93) a zarazem wybitnego męża stanu i patrioty polskiego - arcybiskupa seniora Ignacego Tokarczuka.

Jeszcze raz o wotywnej figurze Tokarczuków

Ks. Szymon Nosal

Kiedy 12 sierpnia 2012 r., w 33. numerze „Niedzieli Przemyskiej” ukazał się mój artykuł pt. „Łubianki Wyższe - Złotniki”, o miejscu urodzenia i pierwszej placówce wikariuszowskiej abp. Ignacego Tokarczuka, odebrałem telefon od jednego kapłana z zapytaniem, kim jest ten człowiek, który odszukał i odnowił wotywną figurę Tokarczuków, pw. Matki Bożej Królowej Polski, w Łubiankach Wyższych.

Niedziela rzeszowska

Odpust zupełny u Pani Rzeszowa

Ks. Janusz Sądel

W związku z 500. rocznicą objawienia się Maryi Jakubowi Ado i jego rodzinie w Rzeszowie oraz 250. rocznicą koronacji, która miała miejsce w 1763 r., biskup rzeszowski Kazimierz Górny zwrócił się do Benedykta XVI o udzielenie przez Penitencjarię Apostolską odpustu zupełnego na rok jubileuszowy.

Powołanie – Boże marzenie o człowieku

Z o. Piotrem Jałako SP rozmawia Dorota Zańko

Rok 2012 w Zakonie Ojców Pijarów obchodzony był jako Rok Powołaniowy. O powołaniu i pomysłach realizowanych w Pijarskim Roku Powołaniowym z o. Piotrem Jałako SP, z parafii pw. św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie, prowincjalnym duszpasterzem powołań, rozmawia Dorota Zańko.

Katedra biskupa niezłomnego

Marian Salwik

Wolę Telewizję „TRWAM”

Marian Salwik

Niedziela sandomierska

Szopki bożonarodzeniowe

Ks. Adam Stachowicz

W wielu parafiach organizowano konkursy na najładniejsze i najbardziej pracochłonne szopki bożonarodzeniowe.

Sakrament brama i nić

Katarzyna Woynarowska

Chrzest jest najpiękniejszym i najwspanialszym darem Boga. Nazywamy go łaską, namaszczeniem, oświeceniem, szatą niezniszczalności, obmyciem odradzającym, pieczęcią i wszystkim, co może być najcenniejsze.

Małżeńskie jubileusze

Piotr Jackowski

Medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” uhonorowano Jubilatów zamieszkałych w gminach Radomyśl nad Sanem i Pysznica.

Niedziela sosnowiecka

Ferie z oazą

Agnieszka Lorek

Ponad 520 tys. uczniów z województwa śląskiego przygotowuje się do dwutygodniowych ferii zimowych. Laba zaczyna się 11 lutego. Najwyższy więc czas, by zapisać swoje dziecko, a nawet siebie na zimowy wypoczynek.

Brylantowy jubileusz parafii

Piotr Lorenc

23 grudnia 2012 r. parafia Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach świętowała jubileusz 75-lecia istnienia. Z tej okazji uroczystą Mszę św. celebrował bp Grzegorz Kaszak. Hierarcha poświęcił monumentalny fresk „Zesłanie Ducha Świętego”, namalowany na sklepieniu świątyni

Łaski pierwszego sakramentu

Agnieszka Lorek

13 stycznia przeżywamy Niedzielę Chrztu Pańskiego. Sakramentu chrztu św. udziela się zwykle dzieciom w okresie niemowlęcym. Wydaje się, że potem jakby trochę o nim zapominamy...

Niedziela świdnicka

Potrzebni światu

Julia A. Lewandowska

O nowym programie duszpasterskim, minionych wydarzeniach i wyzwaniach w Roku Wiary z ks. dr. Krzysztofem Orą, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Świdnicy, rozmawia Julia A. Lewandowska

Konsekwencje nieprzyjęcia Jezusa

Bp Ignacy Dec

Wielu ludzi na świecie jeszcze nie zna Jezusa. Misjonarze w krajach misyjnych nauczają o Chrystusie.

Św. Jan Chrzciciel

Ks. Marcin Gęsikowski

Ewangeliści ukazują Jana jako człowieka mającego przeciwstawne cechy charakteru.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Odszedł kapłan cichości i pracowitości

Ks. Robert Gołębiowski

Przejście do domu Pana po 51-letniej wiernej, kapłańskiej służbie ks. prał. Jerzego Sosny połączyło wiele serc podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się 6 grudnia w Gryficach.

Relikwie św. Ojca Pio w Trzcińsku-Zdroju

Ks. Robert Gołębiowski

Uroczystość wprowadzenia relikwii św. o. Pio do kościoła w Trzcińsku-Zdroju odbyła się 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

Na okruchach dobra

Przemysław Fenrych

Urządziliśmy sobie z przyjaciółmi wieczór kolęd. Umówiliśmy się, że w przerwach między kolędami każdy opowie jakąś dobrą historię z ostatniego roku.

Niedziela toruńska

Śladami kard. Adama Kozłowieckiego

Ks. Wojciech Miszewski

Podróżując po Zambii i odwiedzając tamtejsze katolickie misje, spotykamy się z pamięcią o niezwykłym człowieku, jakim był kard. Adam Kozłowiecki SJ.

Poświęcenie odnowionego ołtarza głównego

Anna Wielgoszyńska

10 grudnia ub.r. parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie przeżywała szczególne święto. Po 4 latach prac konserwatorskich ołtarz główny został odnowiony i poświęcony przez bp. Andrzeja Suskiego.

„Cor Bonum” – statuetki dla szlachetnych

Anna Pławińska

„Dobre serce” – taką nazwę nosi statuetka przyznawana przez Kapitułę Caritas Diecezji Toruńskiej osobom, które wyróżniają się szczególną wrażliwością i umiejętnością pochylenia nad bliźnim.

Niedziela warszawska

Ekumenizm w Roku Wiary

Artur Stelmasiak

Zaangażowanie w ruch ekumeniczny oraz modlitwa o jedność wyznawców Chrystusa jest naszym obowiązkiem. Warto o tym pamiętać podczas rozpoczynającego się 18 stycznia Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Wędrowanie po kościołach

Witold Dudziński

Churching, czyli krążenie w poszukiwaniu właściwego, a potem chodzenie do kościoła poza własną parafią, jest coraz bardziej popularne w miastach, gdzie świątyń jest sporo.

Hobbit, czyli chrześcijaństwo jak powietrze

Joanna Woleńska-Operacz

„W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit”. To zdanie zmieniło światową literaturę.

Miałem zostać pastorem

Z Cezarym Gmyzem, znanym dziennikarzem śledczym i polskim protestantem, rozmawia Artur Stelmasiak

Niedziela wrocławska

„Madonna pod jodłami”

Oprac. Krzysztof Kunert

Ok. 150-200 osób każdego dnia podziwia „Madonnę pod jodłami” - dzieło Lucasa Cranacha, jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach eksponowany we wrocławskim Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim

Noclegownia przy ul. Małachowskiego

Krzysztof Kunert

Bezdomność nie jest zjawiskiem jednowymiarowym. Nie odnosi się jedynie do osób bez dachu nad głową, nie dotyczy tylko tych z marginesu. Przyczyn bezdomności jest co najmniej tyle, ilu jest bezdomnych. Ale w noclegowni nie pytają o przeszłość.

Gość w dom…

Marta Wilczyńska

...cukier do szafy - tak żartobliwie przeinaczamy piękne zdanie „Gość w dom - Bóg w dom”. Żartobliwie, ale też prawdziwie. A co „do szafy” chowamy, gdy przychodzi do nas ksiądz po kolędzie?

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Mam nadzieję, że powrócę do Afryki!

Z s. Dorotą Mostowską rozmawia Joanna Sitarz

Dzień Misyjny, przypadający w uroczystość Objawienia Pańskiego, przypomina każdemu chrześcijaninowi o nakazie Jezusa skierowanym do apostołów: "Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody".

„Z naszej przelanej w grudniu krwi”

Marian Kucharczuk

Wśród zamordowanych 16 grudnia 1981 r. 9 górników w czasie pacyfikacji kopalni „Wujek” był nasz rodak - Józef Giza. Zginęli oni od kul plutonu specjalnego ZOMO broniąc wolności i godności ludzi pracy.

Podpisanie umowy patronackiej

Krzysztof Pirogowicz

W Sali Senatu UMCS 13 grudnia 2012 r. odbyło się podpisanie umowy patronackiej pomiędzy Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej a Fundacją „Podaj dłoń” i Hrubieszowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku w obecności licznej grupy Słuchaczy HUTW.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Historyczna makieta miasta

Agata Zawadzka

Od 21 grudnia w gorzowskim Muzeum Lubuskim oddział Spichlerz można zobaczyć makietę miasta Gorzowa z pierwszej połowy XVII wieku.

Zgromadzenie z rokitniańskimi korzeniami

Ks. Adrian Put

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej powstało z inspiracji prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, który założył wcześniej Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. O żeńskiej gałęzi zgromadzenia myślano już przed wojną.

Skała dla najsłabszych

Z Krystyną Pustkowiak rozmawia Katarzyna Jaskólska

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Niedziela w Warszawie

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Polska

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...