Reklama

Z kraju

Pogrzeb abp. Ignacego Tokarczuka

Biskup niezłomny

W archikatedrze przemyskiej 2 stycznia 2013 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe abp. Ignacego Tokarczuka, 67. biskupa przemyskiego i pierwszego metropolity przemyskiego, który zarządzał diecezją w latach 1965-93, a za swoją działalność w okresie PRL zyskał miano „biskupa niezłomnego”. Nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore odczytał telegram od Ojca Świętego Benedykta XVI. „Odszedł do Pana wybitny pasterz, który z miłością troszczył się o powierzonych jego pieczy wiernych. Z pewnością przejdzie do historii jako niestrudzony budowniczy kościołów, ale też gorliwy przewodnik duchowieństwa i wiernych w trudnych czasach komunistycznego reżimu” - napisał w imieniu Papieża kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Mszy św. przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W ostatnim pożegnaniu Zmarłego uczestniczyli licznie zgromadzeni biskupi z Polski, duchowni z archidiecezji przemyskiej i kilka tysięcy wiernych.

Reklama

Abp Ignacy Tokarczuk zmarł 29 grudnia 2012 r. w swoim mieszkaniu w Domu Biskupim.

Jak zaznaczył w swoim słowie na początku Mszy św. abp Józef Michalik, arcybiskup senior zdecydowanie chciał pozostać w domu aż do ostatniej chwili swojego życia.

Homilię wygłosił biskup kielecki Kazimierz Ryczan, pochodzący z Żurawicy k. Przemyśla. Podkreślił, że abp Tokarczuk to pasterz, który mimo podstępnych knowań władz spełniał niezachwianie misję ewangelizacyjną i umacniał braci w wierze. Przypomniał słowa wieloletniego biskupa diecezji przemyskiej, który powtarzał, że należy budować ołtarze, bo przy ołtarzu lud Boży jednoczy się i staje się solidarny. - Tak rodziła się nowa Polska - uznał kaznodzieja.

Reklama

Bp Ryczan przypomniał sylwetkę i biografię wieloletniego ordynariusza przemyskiego. - Budowane liczne kościoły i kaplice bez zezwolenia to tylko zewnętrzny obraz tego, co było ważniejsze. Tam realizowała się podmiotowość wspólnoty parafialnej, rodziła się samorządność i odpowiedzialność, tworzyła się prawdziwa solidarność, choć nikt jej jeszcze nie nazywał takim słowem - wspominał.

Na zakończenie Mszy św. bp Edward Białogłowski powiedział, że abp Tokarczuk miał trzy ulubione miejsca w Domu Biskupim: kaplicę, swój gabinet, w którym pracował i przyjmował gości, oraz osobistą bibliotekę. - Był tytanem pracy - dodał.

Ciało abp. Tokarczuka spoczęło w kryptach archikatedry przemyskiej.

(Red.)

Kraków - Rzeszów

Dzieci w Oknie Życia

W krakowskim Oknie Życia 31 grudnia 2012 r. został pozostawiony chłopczyk. „Serce mi pęka, ale muszę to zrobić. Proszę Was, znajdźcie mu dobrych rodziców” - napisała na karteczce matka dziecka. - Dziecko było pogodne, wyglądało na zdrowe. Zasnął mi na rękach, zanim przyjechało pogotowie - mówi s. Martyna Kuczmarska, kierowniczka domu. Jest to 15. dziecko pozostawione w krakowskim Oknie Życia. Dzieci pozostawione wcześniej wychowują się w rodzinach adopcyjnych.

W Oknie Życia znajdującym się przy Domu Samotnej Matki w Rzeszowie, prowadzonym przez siostry sercanki, 2 stycznia 2013 r. został znaleziony trzeci z kolei noworodek. Dziecko przekazano do szpitala na badania, a w najbliższym czasie trafi do adopcji. - Dziewczynka była zadbana i czysta. Cieszymy się, że ktoś nam zaufał. Dziecko zostało przyjęte z ogromną radością i miłością - mówi s. Dominika Jędrzejczyk, dyrektor domu. - Kolejne dziecko w Oknie Życia pokazuje, że są one potrzebne i dyskusja nad potrzebą ich istnienia nie ma sensu - powiedział ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Cudzysłów

Nawet Bóg zapragnął dziecięctwa, macierzyńskich ramion i czułych dłoni Niepokalanie Poczętej: miałżebym ja uważać to pragnienie za słabość i za przegraną?

Stawać się jako dziecię, to brać z dziecięctwa to, co przystoi wiekowi dojrzałemu: niepamięć zniewag, brak pożądań godności, miłość wspólnoty towarzyskiej, równowagę przyrodzoną, prostotę i szczerość wobec Boga i ludzi.

Słowo Przedwieczne przyszło na świat płacząc i kwiląc, bo to jest najlepszy sposób „propagandy” Boga na świecie - kto oprze się dziecku?

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Liczba ustaw uchwalonych przez posłów radykalnie spadła. W 2012 r. po raz pierwszy od lat Sejm przyjął tak mało ustaw, zaledwie 138.

Badanie CBOS pokazuje, że aż 71 proc. Polaków to ludzie zadowoleni z życia, 25 proc. deklaruje przeciętną satysfakcję, natomiast tylko 3 na 100 jest rozczarowanych swoim życiem. Tak pozytywny wynik może zaskakiwać, biorąc pod uwagę utarty stereotyp, że Polacy to naród malkontentów.

Krzysztof Bondaryk nie jest już szefem ABW. Donald Tusk przyjął jego rezygnację ze stanowiska. W tle sporu, który zakończył się dymisją, jest reorganizacja i ograniczenie kompetencji ABW.

„Przegląd Powszechny”, jezuicki miesięcznik, który przetrwał zabory oraz różne zawirowania PRL-u, nie będzie już wydawany.

KRRiT ogłosiła konkurs na ostatnie miejsca na pierwszym multipleksie. Jedno z nich jest przeznaczone dla kanału społeczno-religijnego. O. Tadeusz Rydzyk obawia się, że rada przyzna je innej stacji niż TV Trwam.

O. Jan Mikrut, redemptorysta, współzałożyciel i wieloletni pracownik Radia Maryja zmarł 4 stycznia 2013 r. w godzinie Apelu Jasnogórskiego.

Teresa Torańska, wybitna dziennikarka, zmarła 2 stycznia 2013 r., w wieku 69 lat. Napisała m.in. książkę „Oni”, zawierającą wywiady z komunistycznymi dygnitarzami.

Okoliczności śmierci Andrzeja Leppera wciąż budzą wątpliwości. Jedna z gazet napisała, że podczas oględzin pomieszczenia, w którym znaleziono ciało polityka, odkryto aż 7 „tajemniczych śladów obuwia”. Formalnie śledczy uznali, że lider Samoobrony popełnił samobójstwo i umorzyli postępowanie.

Maciej Z., znany dziennikarz motoryzacyjny, został skazany na 3 lata pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 8 lat za spowodowanie wypadku w 2008 r., w którym zginął inny dziennikarz Jarosław Zabiega.

Prokuratura w Katowicach zamknęła śledztwo w sprawie śmierci półrocznej Madzi z Sosnowca. Prokuratorzy postawili matce dziecka - Katarzynie W. zarzut zabójstwa. Kobiecie grozi dożywocie.

Sprzedaż oferty letniej biur podróży spadła w ostatnim tygodniu grudnia 2012 r. aż o 40 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego - wynika z danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

2013-01-07 13:03

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

2021-09-24 16:59

PAP

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Więcej ...

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców

2021-09-26 11:32

pixabay.com

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców. Coraz częściej dochodzi do zatonięć prowizorycznych łodzi z uciekinierami ze swoich ojczyzn. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że tylko w tym roku ponad 1140 osób utonęło próbując przedostać się do Europy z krajów takich jak Libia i Tunezja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

W trosce o zbawienie

W trosce o zbawienie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej