W portugalskich diecezjach zorganizowano kilkadziesiąt wydarzeń nawiązujących do pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży, które w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. odbyły się na terenie aglomeracji Lizbony. W licznych festynach i spotkaniach organizowanych przez parafie dzielono się świadectwami uczestników, wolontariuszy, a także rodzin przyjmujących pielgrzymów uczestniczących w tej największej imprezie młodych katolików, na którą przybył papież Franciszek.
Wizycie papieża w Lizbonie, a także w Fatimie, gdzie w sumie papież spotkał się z ponad 2,5 mln osób, poświęcili w swoich homiliach dużo miejsca portugalscy biskupi i księża. Nie zabrakło też głosów polityków podkreślających wagę Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie jako wydarzenia promującego Portugalię wśród pielgrzymów z 220 państw świata.
W poniedziałek także liczni portugalscy komentatorzy podkreślają, że dzięki ŚDM aglomeracja Lizbony oraz inne miasta Portugalii zyskały na znaczeniu w oczach międzynarodowej opinii publicznej. Wskazują też, że ŚDM zapewniły również duże wpływy dla miejscowej gospodarki z powodu napływu licznych pielgrzymów, którzy często powracają dziś do stolicy Portugalii w charakterze turystów.
W przekazie komentatorów widać szczególnie duży sentyment do odprawionej w lizbońskim Parku Tagu dla ponad 1,5 mln osób Mszy świętej i czuwania, które odbyły się 5 i 6 sierpnia. Nabożeństwa te poprowadził papież Franciszek.
Franciszek do portugalskich studentów: Szukajcie i podejmujcie ryzyko
st (KAI) / Lizbona
PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
„Szukajcie i podejmujcie ryzyko” – powiedział papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą akademicką na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim w Lizbonie.
Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego
Czekam na skonsultowanie pewnej konkretnej historii dziecka, u którego jeszcze pod sercem matki wykryto poważne schorzenie. Lekarz zalecił aborcję. Rodzice dowiedziawszy się o rodzinie Ulmów, zaczęli się modlić za ich wstawiennictwem. I 10 września 2023 r., dokładnie w dniu ich beatyfikacji, dziewczynka urodziła się zupełnie zdrowa - relacjonuje w rozmowie z KAI ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego bł. rodziny Ulmów. Duchowny zaznacza jednocześnie, że do uznania cudu konieczna jest dogłębna analiza zdarzenia i wykazanie, że nie da się go wytłumaczyć od strony naukowej.