Reklama

Niedziela 28/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Przebaczenie, pojednanie, przyszłość

Katarzyna Woynarowska

Choć wokół lato w pełni, co powinno skutkować nieco lżejszymi tematami na łamach „Niedzieli”, to życie ani na moment nie zwalnia biegu i trochę za redakcję planuje tematy kolejnych numerów.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Maria Bareła, o. Michał Bortnik BP @JasnaGóraNews

Obserwator
6-7

Obserwator

J.K.; W.D.; K.W.

Treści wiary
12-13

Apostazja i co dalej?

Ks. Piotr Majer

Jakie są konsekwencje apostazji spowodowanej kryzysem wiary i jakie są możliwości powrotu do Kościoła katolickiego?

Życie Kościoła
14-15

Tydzień w Kościele

Tomasz Musiał

Moim zdaniem
16

Po tragedii

Ks. Paweł Bortkiewicz

Z jednej strony piętnujemy „mowę nienawiści”, ale mylimy ją często z uzasadnioną krytyką i ostrym sprzeciwem wobec zjawisk patologicznych. Z drugiej – tolerujemy albo toleruje się wokół nas słowa absolutnie karygodne, zakłamane i oszczercze.

Liturgia tygodnia
17-20

Jezus cichy i pokornego serca

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 11, 25-30).

Dlaczego kradzież własności intelektualnej jest grzechem?

Ks. Mariusz Frukacz

Pytanie czytelnika: Dlaczego kradzież własności intelektualnej jest grzechem?

Słodkie jarzmo

O. Maciej Pawlik, benedyktyn

Główny akcent 11. rozdziału Ewangelii według św. Mateusza spoczywa na Jezusowym pouczeniu, w którym objawia On relację łączącą Ojca i Syna. Tajemnica ta nie jest dostępna dla wszystkich, zostaje zakryta przed faryzeuszami i uczonymi.

Przyjdźcie do Mnie wszyscy!

O. Krzysztof Osuch, jezuita

Latem chętnie ruszamy w świat, by poznać nowe krajobrazy lub powrócić do tych, które już znamy. Odzyskujemy siły, gdy na różne sposoby pozostajemy w dialogu z otaczającą nas rzeczywistością. Czyż nie „dialogujemy” z tym, co poza nami, gdy oddychamy, jemy, pijemy, odkrywamy piękno przyrody albo użyteczność produktów ludzkiej myśli technicznej?

Patron Europy

Ireneusz Korpyś

Święty Benedykt jest twórcą zachodniego monastycyzmu i jedną z najważniejszych postaci w Kościele.

Życie Kościoła
21

Telewizja w służbie

Z o. Grzegorzem Mojem rozmawiał ks. Jarosław Grabowski

Tegoroczna pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę (8-9 lipca) jest okazją do rozmowy o jedynej w Polsce katolickiej stacji telewizyjnej – Telewizji Trwam, która w tym roku obchodzi 20. rocznicę powstania. O codziennych wyzwaniach i planach na przyszłość z o. Grzegorzem Mojem, redemptorystą, redaktorem naczelnym TV Trwam, rozmawia ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny "Niedzieli".

Szlakiem sanktuariów Europy
24-26

Jezulatko z Karmelitańskiej

Margita Kotas

Ma Zlatá Praha urok nieprzeparty i wiele cennych skarbów, a wśród nich największy – cudownego Jezuska z Malej Strany na lewym brzegu Wełtawy.

Komentarz
27

Aborcja i liberalne społeczeństwo

Jonathan Luxmoore

Kiedy zwolennicy aborcji w zeszłym miesiącu demonstrowali w Polsce, podobne sceny miały miejsce w Wielkiej Brytanii. Pokazuje to, że w dzisiejszym rozgorączkowanym społeczeństwie prawo do życia nadal mocno dzieli ludzi.

W centrum uwagi
28-30

Przed szczytem NATO w Wilnie

Z Marcinem Przydaczem rozmawiał Piotr Grzybowski

Jakie są nasze priorytety na wileńskim szczycie? – pytamy Marcina Przydacza – sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, szefa Biura Polityki Międzynarodowej.

Moim zdaniem
31

Brak skruchy i wdzięczności

Jacek Pałkiewicz

Po zbrodniczej agresji kremlowskiego psychopaty na Ukrainę odciąłem się raz na zawsze od tego kraju. Nie poznaję już moich dawnych rosyjskich przyjaciół.

W centrum uwagi
32-34

Czy rosyjski niedźwiedź straci kły?

Z Jackiem Reginią-Zacharskim rozmawiał Wojciech Dudkiewicz

Miejmy świadomość, że to jest także nasza wojna. Dużo bardziej nasza niż francuska, włoska czy niemiecka – mówi dr hab. Jacek Reginia-Zacharski, specjalista w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego i narodowego.

Inicjatywa
35

Lektura z przesłaniem

Ignacy Tarnobrzeski

Dobrze opowiedziana historia, naszpikowana nieoczywistymi zwrotami akcji, trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Jan Paweł II do rodaków

Św. Jan Paweł II

Suwerenność państwa jest głęboko związana z jego zdolnością promowania wolności narodu, czyli stwarzania warunków, które mu pozwolą wyrazić całą swoją własną tożsamość historyczną i kulturalną. (Jasna Góra, 19 czerwca 1983 r.)

Listy
36-37

Dokąd zmierza ludzkość?

Rubrykę przygotowała: Jadwiga Miśta

Sam w domu

Aleksandra

Życie Kościoła
38-39

Nie ma wyjścia – trzeba gadać

Katarzyna Krawcewicz

Niby nic nadzwyczajnego – ot, spływ kajakowy. Różni się od innych może tylko tym, że tu wśród płynących są zakonnicy. A jednak jest to czas, w którym dzieją się niezwykłe rzeczy.

Sprawy rodzinne
40-41

Miłości nie gaście

Małgorzata Dudzińska

Co zrobić, żeby małżeństwo z tzw. „stażem”, wciąż miało apetyt na życie?

Podróżnik
42-43

Za krawędzią świata

Wojciech Dudkiewicz

Wycofanie z obiegu watykańskiego znaczka pocztowego zwróciło uwagę na pomnik w Lizbonie i historię Portugalii, małego kraju wielkich odkrywców i żeglarzy.

Sport i społeczeństwo
44-45

Jesteśmy żużlową potęgą

Artur Stelmasiak

Trudno znaleźć inny sport motorowy, w którym Polacy święciliby tyle triumfów. Wyścigi żużlowe to nasza narodowa specjalność z tysiącami zagorzałych kibiców, najmocniejszą ligą na świecie i najmocniejszą reprezentacją.

Dobre rady
46-48

Dziecko + dentysta = strach

Agnieszka Kaczmarek-Müller

W trosce o zdrowie zębów ważne jest, aby jak najszybciej ten strach przezwyciężyć. Poniżej – pięć wskazówek, co mogą zrobić rodzice, gdy strach u dziecka jest zbyt silny.

Dmuchać na maksa

Anna Wyszyńska

Spirometria to jedno z badań, których miarodajny wynik w dużej mierze zależy od zaangażowania pacjenta. Dlatego warto dokładnie poznać jego przebieg.

Praca ponadwymiarowa

Bożena Kwiecińska

Pracodawca zaproponował nam pracę w godzinach nadliczbowych. Inni pracownicy się na nią zgodzili, ale ja opiekuję się chorymi rodzicami. Jak mogę uniknąć godzin nadliczbowych?

Warte uwagi
49

Afryka prosi o pomoc

Caritas Polska

Klęski żywiołowe, konflikty wojenne, wyniszczające choroby, głod. Afryka to kontynent, który wciąż doświadcza nieszczęść. Z pomocą przychodzi Caritas.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

Moim zdaniem
64

Dziennik perski

Witold Gadowski

Prawdziwym zdumieniem napawa wiedza przeciętnego Irańczyka na temat dalekiej Polski – Lechestanu, jak oni tu poetycko nazywają nasz kraj.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

Oprac. IC za mat. organizatorów

...tradycja Jarmarku św. Dominika w Gdańsku sięga 1260 r.?

Bezcenny uśmiech

Bożenna Pomorska

Pomagać dzieciom to radość. Pomoc dzieciom chorym to obowiązek wszystkich ludzi – podkreślił artysta Andrzej Rybiński.

Bo dobro wraca

Maria Fortuna-Sudor

To pierwsze takie wydarzenie w Królówce – stwierdza ks. Józef Janus, proboszcz miejscowej parafii Przemienienia Pańskiego.

Potrzebujemy wspólnoty

Ewa Biedroń

Pieszo i na rowerach. Latem Kościół tarnowski po raz kolejny będzie pielgrzymował do Czarnej Madonny!

Ewangelia rymem pisana

Adam Szewczyk

Do głoszenia rekolekcji wykorzystuje m.in. swoje muzyczne umiejętności, ubogacając je kompozycjami wykonywanymi przy wtórze gitary. O kim mowa?

Siła w Miłości

Oprac. za eKAI

Blisko 800 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” 11 lipca weźmie udział w obozie, który rozpocznie się w Radomiu.

Wskrzeszanie tradycji

Oprac. na podstawie: www.opactwo-rudy.pl

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudach miała miejsce 28. edycja festiwalu organowego „Muzyka w starym opactwie”.

Niedziela podlaska

Nowa kapliczka na placu seminaryjnym

Ks. Marcin Gołębiewski

Bp Piotr Sawczuk poświecił nową kapliczkę ku czci św. Piotra Apostoła – dar leśników działających na terenie diecezji drohiczyńskiej. Kapliczka przyozdobiła dziedziniec Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.

Dziękczynienie za pasterską posługę

Ks. Wojciech Łuszczyński

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna, z okazji 60. rocznicy święceń bp. seniora diecezji drohiczyńskiej Antoniego Pacyfika Dydycza. Był to również dzień imienin biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka.

Jestem wdzięczny wszystkim

Rozmawia: ks. Wojciech Łuszczyński

Czerwiec to miesiąc święceń kapłańskich, a co za tym idzie także jubileuszy. W tym roku nasza diecezja świętuje 60. rocznicę ich przyjęcia przez bp. seniora Antoniego Pacyfika Dydycza. Z tej okazji, z pasterzem naszej diecezji, który przewodził jej blisko 20 lat rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński.

Niedziela sosnowiecka

Eucharystia na zgliszczach

ZT

Czemu ten kościół spłonął, czemu dotknęła nas ta tragedia? Jesteśmy świadkami tego, co zostało z tego kościoła. Cały jest do odbudowy. Pytamy: „Dlaczego, Panie Boże?” Musimy sobie jasno powiedzieć, że w życiu bywają pytania bez odpowiedzi – mówił do zgromadzonych wiernych bp Grzegorz Kaszak.

Pierwsza w nowej świątyni

Piotr Grzybowski

Będzin – 25 czerwca, po siedmiu i pół roku od wbicia pierwszej łopaty, ksiądz proboszcz Gerard Małodobry, budowniczy świątyni, sprawował pierwszą Mszę św. w kościele św. Siostry Faustyny.

Mała miejscowość z wielką historią

Piotr Lorenc

Malowniczy Jangrot liczy siedem wieków. Miejscowość położona na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej świętowała właśnie 700-lecie lokacji, 200. rocznicę konsekracji świątyni parafialnej i 90-lecie lokalnej jednostki OSP.

Niedziela warszawska

W mocy Słowa

Z ks. Maciejem Jaszczołtem rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, co jest źródłem, które ożywia, jakie owoce daje lektura Biblii, i co mają z nią wspólnego wiadomość SMS oraz YouTube, z ks. Maciejem Jaszczołtem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Historia na nowo odczytana

ŁK

Wyjątkową książkę, będącą tłumaczeniem na język polski najdawniejszego lub jednego z najdawniejszych źródeł do dziejów pierwszej wyprawy krzyżowej, zaprezentowano w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

W rytmie męskiego serca

Katarzyna Kasjanowicz

To już siódma edycja Drogi Lwa – jedynych takich ćwiczeń adresowanych do mężczyzn. Intensywny, trzydniowy kurs rozwojowy obejmie sfery: duchową, osobową i fizyczną. Wydarzenie rozpocznie się 14 lipca. Dlaczego warto się przyłączyć?

Reklama

Najpopularniejsze

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

Wiara

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

Wiara

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego