Reklama

Niedziela Przemyska

Przemyśl: zakończyły się uroczystości jubileuszowe abp. Martyniaka

wikipedia.org

W soborze archikatedralnym w Przemyślu zakończyły się uroczystości związane z potrójnym jubileuszem abp. Jana Martyniaka. Pierwszy po wojnie biskup Kościoła greckokatolickiego w Polsce i metropolita przemysko-warszawski świętował 75. urodziny, 50-lecie kapłaństwa i 25-lecie sakry biskupiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości wzięło udział ponad 30 biskupów, m.in. z Polski, Słowacji, Ukrainy, Francji i Serbii. Obecnych było także kilkunastu polskich hierarchów rzymskokatolickich, m.in. metropolita przemyski abp Józef Michalik, czy nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Milgiore. Patriarchę Światosława Szewczuka, który wyjechał do Brazylii, reprezentował jego biskup pomocniczy Józef Milan. Do jubilata nadesłano także ponad 200 listów gratulacyjnych, m.in. od prymasa-seniora abp. Józefa Kowalczyka i kard. Lubomyra Huzara, emerytowanego zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Do jubilata list gratulacyjny przesłał również papież Franciszek. „Mając stale przed oczyma przykład Chrystusa Dobrego Pasterza, trzodę swoją aż dotąd prowadzisz wytrwale po drogach zbawienia, bliski kapłanom oraz wszystkim cierpiącym” – napisał Ojciec Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Powierzamy Ciebie ufnie opiece Najświętszej Bogarodzicy Dziewicy Maryi, której w Jasnogórskim sanktuarium zawierzyłeś początek swojej biskupiej posługi. Tobie życzymy, abyś wsparty orędownictwem świętego Jana Chrzciciela, Patrona twojego kościoła katedralnego, doznawał duchowej pociechy i umocnienia na ciele” – życzy Franciszek.

– Dziękujemy nie tylko za jego życie, czy za konkretny czas jego kapłańskiej i biskupiej posługi, ale dziękujemy także za dobre wykorzystanie tego daru – mówił bp Włodzimierz Juszczak. Ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej mówił w homilii o naznaczonym wojną dzieciństwie dzisiejszego Jubilata, wysiedleniu na Śląsk oraz jego pracy duszpasterskiej jako kapłana obrządku łacińskiego. Zwrócił uwagę, że abp Martyniak był cały czas świadomy swojego pochodzenia i więzów z Cerkwią greckokatolicką, która wówczas walczyła o przetrwanie. Wskazywał na jego zaangażowanie i prostotę, gdy był proboszczem w Legnicy i fakt, że jako duszpasterz był blisko ludzi.

W 1989 r., papież Jan Paweł II mianował ks. Martyniaka biskupem. – Od tego momentu bierze on już osobiście odpowiedzialność za całą Cerkiew greckokatolicką w Polsce. Początkowo, do roku 1991 niesie ją jako biskup pomocniczy prymasa Polski, a następnie, od roku 1991 jako pierwszy po wojnie greckokatolicki eparcha odnowionej historycznej diecezji przemyskiej – wspominał bp Juszczak.

Reklama

Zaznaczył, że oprócz radości z odnowienia eparchii przemyskiej, trzeba był zmierzyć się z wieloma problemami: brak własnej katedry, kurii i rezydencji, konieczność uporządkowania istnienia diecezji i parafii, potrzeba budowania własnych świątyń i domów parafialnych, zabezpieczenie materialnych podstaw istnienia i działania struktur parafialnych, wyzwania duszpasterskie.

Bp Juszczak podkreślił takie cechy osobowości jubilata, jak: głęboka wiara i gorąca modlitwa. – Metropolita Jan jest dla nas biskupów, kapłanów, osób zakonnych i wiernych w tym względzie wzorem modlitewnego zawierzenia Bogu samego siebie i powierzonego jego opiece ludu Bożego – mówił. Zaznaczył, że abp Martyniak nie zwalniał tempa pracy, ani z powodu kłopotów zdrowotnych z kręgosłupem, ani ze względu na oszczerstwa pod jego kierunkiem. Hierarcha przyrównał osobę abp. Jana Martyniaka z jego patronem św. Janem Chrzcicielem. Wskazywał na jego ubóstwo, upór w pracy duszpasterskiej, pokorę oraz odwagę w głoszeniu Słowa Bożego.

– Jubileusz to czas łaski, podziękowania Bogu, dobrym ludziom, księżom, wszystkim, bo wiele pomogli. Nawet tym, którzy robili trudności, bo uczyli pokory – mówił w rozmowie z KAI abp Martyniak.

Abp Jan Martyniak urodził się w 1939 r. w Spasie koło Starego Sambora. Chrzest i sakrament bierzmowania otrzymał w greckokatolickiej cerkwi w Terszowie. W 1964 r. ukończył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu gdzie otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Bolesława Kominka.

Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go w 1989 r. biskupem pomocniczym Prymasa Polski, wówczas ordynariusza dla wiernych obrządków wschodnich w Polsce. Sakrę biskupią otrzymał w 1989 r. na Jasnej Górze zaś w 1991 r. bp Jan Martyniak został mianowany przez Stolicę Apostolską ordynariuszem reaktywowanej po 45 latach diecezji przemyskiej obrządku greckokatolickiego.

31 maja 1996 r. Jan Paweł II mianował bp. Jana Martyniaka arcybiskupem i metropolitą nowo utworzonej greckokatolickiej metropolii przemysko-warszawskiej.

Podziel się:

Oceń:

2014-07-07 17:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik: nikt z nas nie jest nawrócony do końca

Na potrzebę ciągłego nawracania się, bo „nikt z nas nie jest nawrócony do końca” wskazywał abp Józef Michalik podczas spotkania formacyjnego z księżmi archidiecezji przemyskiej.

Więcej ...

Josemaria Escriva de Balaguer

Niedziela Ogólnopolska 1/2002

Josemaria Escriva de Balaguer- założyciel Opus Dei

pl.wikipedia.org

Josemaria Escriva de Balaguer- założyciel Opus Dei

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?