Reklama

Bądźmy dumni z Polski!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne nagrody „Benemerenti”, przyznawane przez biskupa polowego Wojska Polskiego, otrzymali: obchodzący w tym roku 95-lecie Sztab Generalny Wojska Polskiego, Polskie Radio oraz Policja.

Podczas gali, uświetnionej koncertem kolęd w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, biskup polowy Józef Guzdek wręczył także medale „Milito pro Christo” ludziom zasłużonym dla duszpasterstwa wojskowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W gronie medalistów znalazł się obchodzący 90-lecie urodzin Bernard Ładysz, żołnierz AK, który zanim stał się światowej sławy śpiewakiem operowym, u progu swojej kariery był członkiem Zespołu Artystycznego WP. Sala zgotowała legendarnemu śpiewakowi owację na stojąco, dziękując za lata pracy twórczej i zasługi dla polskiej kultury. Wzruszony do łez Ładysz apelował: - Bądźmy dumni z Polski. Bądźmy dumni z wojska. Niech wojsko polskie żyje najdłużej! Potem do składania życzeń mistrzowi ustawiła się długa kolejka.

Kapituła nagrody „Benemerenti” uhonorowała Sztab Generalny WP m.in. za ofiarną służbę na rzecz obronności kraju. Biskup polowy podkreślił w laudacji, że Sztab tworzą ludzie, od których pracy, zaangażowania i determinacji zależy bezpieczeństwo i pozycja Polski na arenie międzynarodowej. Podejmują nowe wyzwania dla zachowania wolności i pokoju. Instytucjonalnie odpowiadają za zdolność bojową sił zbrojnych i obronność Rzeczypospolitej Polskiej.

Reklama

Policja została nagrodzona za profesjonalizm, skuteczność, wrażliwość na zło oraz ofiarną służbę, której celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego.

Wśród trójki nagrodzonych instytucji znalazło się funkcjonujące od 1925 r. Polskie Radio, uhonorowane za „budowanie wspólnoty języka, idei i wartości wywodzących się z chrześcijańskiej tradycji”, a poprzez to służenie ojczyźnie. Bp Guzdek zwrócił uwagę, że choć w świecie od początku jego istnienia toczy się walka dobra ze złem, to jednak ludzi czyniących dobro jest znacznie więcej od tych, którzy źle czynią. Będące blisko ludzi Polskie Radio w przekazywaniu tej prawdy potrafi znaleźć równowagę. Biskup polowy medalem „Milito pro Christo” nagrodził także nadinspektora Andrzeja Matejuka, poprzedniego komendanta głównego policji, oraz Adama Rapackiego, b. wiceministra spraw wewnętrznych. Medal otrzymało również dziesięciu funkcjonariuszy policji oraz wojskowych,w tym ks. Xavier Chojecki, kapelan armii francuskiej. Medale „Milito pro Christo” otrzymali również dziennikarze z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich, tworzący audycje dla wszystkich anten publicznego radia.

Gala wręczenia nagród „Benemerenti” 2013 odbyła się w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Podziel się:

Oceń:

2013-01-21 13:24

Wybrane dla Ciebie

Kondolencje Leona XIV po pożarze w Szwajcarii

2026-01-02 12:43

Vatican Media

Papież Leon XIV łączy się w żałobie z rodzinami oraz z całą Konfederacją Szwajcarską. Pragnie wyrazić bliskim ofiar swoje współczucie i troskę - czytamy w telegramie kondolencyjnym podpisanym w imieniu Papieża przez Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.

Więcej ...

Wspólnota niesie chorego, a Jezus stawia go na nogi i oddaje mu dom

2026-01-02 10:28
Mozaika, Sant’Apollinare Nuovo, VI w.

źródło: wikipedia.org

Mozaika, Sant’Apollinare Nuovo, VI w.

Więcej ...

Kard. Ambongo: lepsza przyszłość Afryki jest możliwa

2026-01-02 19:56
Kard. Ambongo podczas spotkania z Leonem XIV

@VATICAN MEDIA

Kard. Ambongo podczas spotkania z Leonem XIV

Przewodniczący Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (SECAM) podsumowuje miniony rok i komentuje papieskie orędzie na 59. Światowy Dzień Pokoju, które w szczególny sposób wybrzmiewa wśród mieszkańców Afryki. Hierarcha uważa, że prawdziwy pokój w Afryce nastąpi tylko poprzez nawrócenie jej mieszkańców oraz ich zaangażowanie na rzecz prawdy, sprawiedliwości i równości. Życzy sobie, aby rok 2026 był prawdziwym punktem wyjścia do wyzwolenia Afryki spod wrogich jej sił.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany zasad pisowni polskiej obowiązujące od 1 stycznia...

Wiadomości

Zmiany zasad pisowni polskiej obowiązujące od 1 stycznia...

Kilku biskupów udzieliło wiernym dyspensy na piątek 2...

Kościół

Kilku biskupów udzieliło wiernym dyspensy na piątek 2...

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Niedziela Kielecka

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Najgorsze przestępstwo ludzi Kościoła? Brak...

Wiara

Najgorsze przestępstwo ludzi Kościoła? Brak...

Kard. Ryś przeprowadził zmiany w kurii krakowskiej. Ks....

Kościół

Kard. Ryś przeprowadził zmiany w kurii krakowskiej. Ks....

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Kościół

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Polska gospodarzem Taizé 2026/2027!

Kościół

Polska gospodarzem Taizé 2026/2027!

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój