Na koniec karnawału przepis na tradycyjnego „śledzika” polecają siostry benedyktynki z Krzeszowa. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, należące do pocysterskiego opactwa, to doskonałe miejsce na refleksyjny pobyt i modlitewne zamyślenie. Można tam doświadczyć sacrum i znaleźć odrobinę wyciszenia. Siostry benedyktynki pełnią rolę przewodniczek po tych miejscach, a także zapraszają do swojego klasztoru na wielkopostne dni skupienia i rekolekcje.
1 kg matiasów
2,5 szklanki wody
0,5 szklanki octu
ziele angielskie
liść laurowy
0,5 kg cebuli
koncentrat pomidorowy
ketchup
sól
pieprz
mielona papryka
cukier
Wykonanie:
Z wody, octu, przypraw ugotować zalewę, ostudzić i zalać nią wymoczone i pokrojone w paski śledzie. Odstawić na noc do lodówki. Na oleju poddusić pokrojoną cebulę. Doprawić solą, pieprzem, papryką w proszku, odrobiną cukru. Dodać koncentrat pomidorowy i ketchup do smaku. Śledzie wyjąć z zalewy. Układać warstwami śledzie i cebulę.
9-dniowe nabożeństwo (21-29 listopada) do św. Andrzeja w celu uproszenia potrzebnych łask za Jego przyczyną. Chcąc łatwiej dostąpić łaski, dobrze w czasie nowenny wyspowiadać się i przyjąć nabożnie Komunię św.
Organy katedry wrocławskiej mogą być trzecimi największymi na świecie
2024-11-25 21:30
Marzena Cyfert
Marzena Cyfert
Występ chóru Cantores Minores Wratislavienses
– Potencjał tego instrumentu jest absolutnie niezwykły i legendarny. A mamy możliwości, żeby odtworzyć głosy, których nie ma, a które uzupełnią całe spektrum. Mamy chwilę absolutnie historyczną – mówił o organach katedralnych prof. dr hab. Piotr Rojek podczas Wieczoru Tumskiego.
Papież wzywa do zaprzestania produkcji i stosowania min
2024-11-26 07:12
Ks. Paweł Rytel-Andrianik/KAI
Adobe Stock
Rozbrajanie min przeciwpiechotnych
Papież wzywa wszystkie państwa, które jeszcze tego nie zrobiły, do przystąpienia do Konwencji o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu i do natychmiastowego zaprzestania produkcji i stosowania min przeciwpiechotnych - czytamy w komunikacie Papieża Franciszka, który podpisał w jego imieniu kard. Pietro Parolin, watykański Sekretarz Stanu.