Reklama

Niedziela Częstochowska

Temat tygodnia

W życie z krzyżem Jezusa

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki Post to czas szczególny. Szczególna jest liturgia z fioletowym kolorem szat, oznaczającym pokutę, szczególne i niezwykłe są teologiczne teksty biblijne, przytaczające dialogi Chrystusa z Żydami i podkreślające, że Jezus jest Synem Bożym, który przyszedł na świat, by go zbawić. Piękne są śpiewy wielkopostne, psalmy, które wplatają w tę liturgię Stary Testament. Przeżywamy Wielki Post w sposób poważny i odpowiedzialny, należny temu okresowi. To czas naznaczony modlitwą, pokutą, samozaparciem i jałmużną. Bardzo wielu ludzi podejmuje drobne, ale ważne umartwienia - rezygnacja z alkoholu, papierosów, słodyczy, kawy lub, w wybrane dni, postu o chlebie i wodzie. To dobrowolne akty samozaparcia. Są różne formy, żeby dokonać takiego aktu, który jest świadectwem. To akty wyrzeczenia, które składamy Panu Bogu, będące świadectwem, że jesteśmy blisko cierpiącego Jezusa, że chcemy z Nim współcierpieć. Szczególnym darem jest ofiarowanie Panu Bogu swego cierpienia. I proszę wierzyć, Pan Bóg nie przyjmuje żadnego z tych darów bez odwzajemnienia. Błogosławi ofiarodawcy w dwójnasób.

Reklama

Świat modlitwy jest ubogacany przez świat krzyża, cierpienia, udręczenia. Nie mamy bowiem w życiu samych tylko radości, każdy z nas niesie swój mniejszy lub większy krzyż. Zwłaszcza ludzie starsi. Pamiętam o. Stanisława Nawrockiego SJ jako sędziwego już staruszka. Zapytany, jak się czuje, odpowiadał, że w jego wieku nie trzeba pytać, jak się czuje, tylko - co go boli. Cierpienie, ból, jaki przeżywają ludzie starsi, niedołężni, dla których postawienie jednego kroku stanowi wyzwanie - to wszystko jest niejako związane z Wielkim Postem i w tym czasie łatwiej jest chyba ofiarować swoje przeżycia Bogu, związać je z Jego krzyżem i być bliżej cierpiącego Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzeba doceniać osoby, które Wielki Post przeżywają bardzo poważnie, w duchu głębokiej refleksji i rozmodlenia. Trzeba być wdzięcznym kapłanom, którzy dbają o to, żeby nabożeństwa Drogi Krzyżowej były pięknie przygotowane i odprawione. Trzeba dziękować tym duszpasterzom, dla których „Gorzkie żale”, Nieszpory czy nabożeństwa pasyjne są okazją, by przybliżyć wiernych do Jezusa oskarżonego, biczowanego i umęczonego. Te wszystkie formy naszych modlitewnych zamyśleń ubogacają człowieka wewnętrznie. Potrafi on później bardziej odnaleźć się w różnych trudnych sytuacjach, zrozumieć cierpiącego i wejść w położenie bliźniego. Jego człowieczeństwo jest pełniejsze, bogatsze. Bolejemy nad tymi, którzy innym sprawiają ból. Niektórzy z nich nawet wyznają, że chcą być źli, i to już jest szataństwo.

W Wielkim Poście powinniśmy sobie w tego zdać sprawę. Szatan nie może kierować naszym życiem. On zapuszcza swoje macki do wielu serc, często młodych ludzi, nie bacząc na to, że są chrześcijanami. Musimy dać znak, że jesteśmy z Bogiem i w Bogu, że On dla nas znaczy najwięcej, że nasze życie jest znakowane krzyżem Jezusa Chrystusa.

Niech czas Wielkiego Postu będzie okazją, żeby sobie te wszystkie sprawy jeszcze lepiej uświadomić i przylgnąć do Jezusa całym sercem.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-15 15:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

On nas wskrzesi do życia

Adobe Stock

Jezus zaprasza do pójścia za Nim, do wspólnego wędrowania przez życie ku wieczności.

Więcej ...

Prezydent o wolnej Wigilii: ubolewam, że nie przeprowadzono konsultacji społecznych

2024-12-13 07:18
Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu".

Więcej ...

Pierwszy list pasterski nowego metropolity warszawskiego

2024-12-13 17:25

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Słowo do wiernych archidiecezji warszawskiej na III Niedzielę Adwentu – Niedzielę Gaudete – skierował abp Adrian Galbas. Nowy metropolita warszawski wyjaśnia w nim m.in. symbolikę swojego herbu biskupiego oraz wskazuje, co będzie wyznaczać wspólną drogę, którą chce kroczyć z Kościołem Warszawskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Wiadomości

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Patronka dobrego spojrzenia

Święci i błogosławieni

Patronka dobrego spojrzenia

Arcydzieło moralności

Święci i błogosławieni

Arcydzieło moralności

Czy korzystam z mądrości Boga zawartej w darze Jego...

Wiara

Czy korzystam z mądrości Boga zawartej w darze Jego...

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Kościół

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Kościół

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Wiara

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Kościół

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?

Wiara

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?