Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Pan nas poprowadzi

Ojciec Święty Benedykt XVI na początku audiencji generalnej w Środę Popielcową 13 lutego br. wyjaśnił wiernym powody swojej decyzji o rezygnacji z pełnienia posługi powierzonej mu przed ośmiu laty. - Módlcie się nadal za mnie, za Kościół i za przyszłego papieża. Pan nas poprowadzi! - powiedział wzruszony Papież.

Cotygodniowa katecheza Benedykta XVI dotyczyła potrzeby nawrócenia w Wielkim Poście. - Nawrócenie nie jest zamykaniem się w poszukiwaniu swego sukcesu, prestiżu, stanowiska, ale sprawieniem, aby każdego dnia, w małych rzeczach prawda, wiara w Boga i miłość stawały się sprawą najważniejszą - powiedział Papież. Przestrzegł przed pokusą podporządkowania Boga sobie i swoim interesom, dla swej ziemskiej chwały i sukcesu. Wyjaśnił, że jest to pokusa, aby „postawić siebie w miejsce Boga, usuwając Go ze swego życia i sprawiając, że wydaje się zbędny”.

Reklama

Papież zwrócił uwagę, że współczesne społeczeństwo poddaje chrześcijanina wielu próbom. Wymienił dochowanie wierności w chrześcijańskim małżeństwie, trudności w praktykowaniu miłosierdzia w życiu codziennym, brak czasu na modlitwę i ciszę wewnętrzną. Zwrócił uwagę, że nie jest łatwo publicznie przeciwstawić się wyborom, które wielu uważa za oczywiste, jak aborcja w przypadku tzw. niepożądanej ciąży, eutanazja w przypadku poważnych chorób lub selekcji embrionów w celu zapobiegania chorobom dziedzicznym.

Środa Popielcowa

Ostatnia publiczna Msza św.

Z okazji Środy Popielcowej, 13 lutego 2013 r., Benedykt XVI odprawił ostatnią publiczną Mszę św., która była sprawowana w Bazylice św. Piotra. Ojciec Święty raz jeszcze podziękował za wsparcie w tym czasie, kiedy przygotowuje się do zakończenia posługi Piotrowej, i poprosił o szczególną pamięć w modlitwie. Tradycyjnie Papież posypał głowy popiołem kardynałom oraz niektórym wiernym. - Przeżywanie Wielkiego Postu w bardziej intensywnej i widocznej komunii kościelnej, przezwyciężając indywidualizm i rywalizację, jest pokornym i cennym znakiem dla tych, którzy są daleko od wiary lub dla ludzi obojętnych - powiedział Benedykt XVI.

Przed zakończeniem Liturgii zwrócił się do Ojca Świętego sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. - Dzisiejszego wieczoru pragniemy podziękować Panu za drogę, jaką cały Kościół przebył pod przewodnictwem Waszej Świątobliwości, i z głębi serca pragniemy powiedzieć Ci z ogromną miłością, wzruszeniem i podziwem: dziękujemy za to, że dałeś nam światły przykład prostego i skromnego robotnika w winnicy Pana, robotnika, który jednak potrafił w każdej chwili wypełniać to, co najważniejsze - nieść Boga ludziom i ludzi do Boga przyprowadzać - wyznał kard. Bertone.

Reklama

Reakcją na to przemówienie były długie, spontaniczne oklaski na stojąco. Kardynałowie i biskupi zdjęli mitry z głów, wiele osób ocierało łzy wzruszenia. Benedykt XVI przerwał długie brawa słowami: „Powróćmy do modlitwy”, a następnie udzielił wiernym błogosławieństwa. Wyjeżdżając na specjalnym podeście z Bazyliki św. Piotra, wyraźnie wzruszony Papież pozdrawiał i błogosławił uczestnikom Liturgii.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Jutro będziemy obchodzili XXI Światowy Dzień Chorego. Jednocząc się z pielgrzymami zgromadzonymi w sanktuarium w Altötting, Maryi Pannie Łaskawej zawierzam wszystkich chorych na całym świecie oraz tych, którzy z miłością niosą im pomoc. Niech wyprasza ulgę dla cierpiących, siłę ducha dla samarytan, a dla wszystkich Boże błogosławieństwo.
Do Polaków podczas modlitwy „Anioł Pański”, 10 lutego 2013 r.

Drodzy polscy pielgrzymi! Dziś, w Środę Popielcową, rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Liturgia poprowadzi nas ku tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Bożego Syna. Jest to droga nawrócenia i uświęcenia, dzięki łasce Bożej, która wyprzedza nasze osobiste wysiłki ku przemianie życia i wierności Chrystusowi. Pamiętajmy, że modlitwa, post, jałmużna, a szczególnie sakramenty święte są jej niewyczerpanym źródłem. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Do Polaków podczas audiencji generalnej, 13 lutego 2013 r.

Świat pojmował Sobór poprzez środki przekazu. Tak więc to, co docierało do ludzi, to sobór mediów, a nie Sobór Ojców. Podczas gdy Sobór Ojców dokonywał się w obrębie wiary, był soborem wiary poszukującej zrozumienia, zrozumienia znaków czasu w danej chwili, poszukiwania odpowiedzi na wyzwania, jakie Bóg stawia w tej chwili i znalezienia w Słowie Bożym słowa na dziś i jutro, a więc „fides querens intellectum”. A „sobór dziennikarzy” nie dokonywał się rzecz jasna w obrębie wiary, lecz w kategoriach współczesnych mediów bez kontekstu wiary, w innej hermeneutyce, w języku polityki.
Do duchowieństwa diecezji rzymskiej, 14 lutego 2013 r.

Kalendarium papieskie

W niedzielę 24 lutego po raz ostatni Benedykt XVI będzie przewodniczył modlitwie „Anioł Pański”. W poniedziałek 25 lutego spotka się na audiencjach z niektórymi kardynałami kurialnymi. Nie będzie natomiast przewidzianych wcześniej audiencji dla biskupów włoskich. W środę 27 lutego na Placu św. Piotra o godz. 10.30 odbędzie się ostatnia audiencja ogólna Benedykta XVI. 28 lutego o godz. 11 przewidziano spotkanie Papieża z członkami Kolegium Kardynalskiego. O godz. 17 Benedykt XVI opuści śmigłowcem Watykan i uda się do Castel Gandolfo. Wakans na Stolicy Piotrowej rozpocznie się 28 lutego 2013 r. o godz. 20.

2013-02-18 13:30

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Więcej ...

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40
Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny – zauważył o. Eligiusz Dymowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Święci i błogosławieni

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii