Reklama

Ze świata

Sudan Południowy

Laureat pokojowej nagrody ONZ

Południowosudański biskup Paride Taban został laureatem pokojowej nagrody ONZ. Przyznaje się ją za wyjątkowy wkład osób lub instytucji w pojednanie zwaśnionych społeczności. 1 marca hierarcha otrzyma z rąk sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Nagrodę im. Sérgio Vieira de Mello.

Pochodzący z archidiecezji Juba w Sudanie Południowym laureat, mający 76 lat, był w latach 1983 - 2004 ordynariuszem diecezji Torit. Gdy 7 lutego 2004 r. przeszedł na emeryturę, zapoczątkował tworzenie Pokojowej Wioski Świętej Trójcy w Kuronie. Jest to miejsce, gdzie ludzie z różnych plemion, narodów i religii wspólnie pracują na rzecz wspierania pokoju i postępu w okolicznych miejscowościach.

Reklama

- Fakt, że ta wioska jest teraz przykładem pojednania i pokoju, będzie zachęcał pozostałe społeczności do podejmowania podobnych rozwiązań w innych miejscach konfliktu w Sudanie Południowym - powiedział Laurent Vieira de Mello, przewodniczący fundacji przyznającej nagrodę.

Watykan

Gotowa dokumentacja cudu za przyczyną bł. Jana Pawła II

Do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dotarła dokumentacja o cudownym uzdrowieniu za przyczyną bł. Jana Pawła II - pisze watykanista „La Stampy”, Andrea Tornielli. Jak wiadomo, uznanie autentyczności cudu za przyczyną bł. Jana Pawła II po beatyfikacji, czyli po 1 maja 2011 r., jest koniecznym warunkiem kanonizacji.

Powołując się na „wiarygodne źródła”, Tornielli dodaje, że dokumentacja w sprawie prawdopodobnego uzdrowienia nie była jeszcze przedmiotem analiz konsulty medycznej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kierowanej przez osobistego lekarza Benedykta XVI dr. Patrizio Poliscę.

Reklama

Chodzi o niewytłumaczalne naukowo, trwałe uzdrowienie za przyczyną błogosławionego Jana Pawła II. Decyzja, czy dokumentacja przedstawiona przez postulatora sprawy ks. prał. Sławomira Odera zostanie przekazana konsulcie medycznej, należy do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeśli lekarze stwierdzą, że spełnia ona niezbędne warunki, sprawę przekażą komisji teologów tej dykasterii. Kolejnym krokiem będzie opinia kardynałów i biskupów - członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz decyzja papieża, by opublikować dekret o cudzie.

Litwa

Sąd za marsz

Kapłan diecezji radomskiej - ks. Dariusz Stańczyk, przebywający obecnie na Litwie, stanie przed sądem. 22 stycznia br. z harcerzami Wileńskiego Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej i młodzieżą ze Stowarzyszenia Jana Pawła II ulicami Wilna przeprowadził Marsz Wolności „Za wolność naszą i waszą”, z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Powodem zatrzymania księdza był brak pozwolenia władz na przemarsz młodzieży ulicami miasta.

Ostatni akcent uroczystości stanowiła Msza św. polowa na Górze Trzech Krzyży. Po Mszy św. policja zatrzymała ks. Stańczyka, który został przyprowadzony na komisariat w celu złożenia wyjaśnień. W e-mailu przesłanym przez ks. Stańczyka redakcji Radia Plus Radom kapłan przyznaje, że przez 18 lat organizowania Sztafety Niepodległości zwracał się z prośbą o stosowną zgodę samorządu miasta Wilna. Tym razem jednak zrezygnował z wystosowania pisemnej prośby, ponieważ dowiedział się o zatwierdzeniu przez miasto parady równości.

Ludzie

Ks. Georg Ratzinger

Brat Benedykta XVI - ks. Georg Ratzinger wiedział jako pierwszy, że Papież ustąpi z urzędu, nie zdradził jednak jego zamiarów, choć znał dzień i godzinę, kiedy Benedykt XVI ogłosi decyzję o swoim ustąpieniu. Informacji o rezygnacji Papieża jego brat wysłuchał przez radio.

- Z wiekiem słabną siły - powiedział ks. Georg i zwrócił uwagę, że Papież wkrótce skończy 86 lat, wiek, którego dożywa niewiele osób. Ponadto lekarz odradził mu długie podróże, ma także coraz większe trudności z chodzeniem.

- Ojciec Święty osobiście poinformował o swojej decyzji - powiedział ks. Ratzinger. Zastrzegł, że w żaden sposób nie doradzał mu w jej podjęciu i nie starał się na niego wpływać. - Odpowiedzialność musi się ponosić samemu i samemu podejmować decyzję - powiedział.

Cudzysłów

Wiara, mądrość, a zarazem wielka skromność tego człowieka zawsze robiły na mnie wielkie wrażenie.
Joachim Gauck, prezydent Niemiec, po rezygnacji Benedykta XVI

Krótko

Wiadomość o rezygnacji Benedykta XVI z urzędu następcy św. Piotra odbiła się szerokim echem na portalach internetowych. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez instytut MEEDIA w Hamburgu, tylko na twitterze słowo „papież” odmieniane w różnych językach pojawiło się 4 mln razy.

Korea Płn. postawiła niemal cały świat w stan gotowości bojowej. Phenian przeprowadził trzecią podziemną próbę atomową. Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła ten krok.

Na Uralu w Rosji spadł meteoryt. W obwodach swierdłowskim i czelabińskim rozgrzane do czerwoności kosmiczne kamienie powybijały szyby i uszkodziły dachy. Jest wiele osób rannych.

W Petersburgu rosyjskie służby aresztowały 700 osób. Aresztowani są podejrzewani o związki z islamskimi ekstremistami.

Rosja zarobiła w 2012 r. 17 mld dolarów na eksporcie uzbrojenia. Broń trafiła do 60 państw.

We Francji władze izby lekarskiej w ogłoszonym dokumencie po raz pierwszy dopuściły wyrażanie zgody przez konsylium lekarskie na „kontrolowane zakończenie życia” pacjentów, którzy o to prosili „stale, świadomie i w powtarzalny sposób”.

W Austrii zmarł 10 lutego br. po długiej chorobie prof. Krzysztof Michalski. Wraz z ks. Józefem Tischnerem był założycielem i rektorem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Organizował słynne spotkania ludzi nauki i kultury z Janem Pawłem II w Castel Gandolfo i był ich uczestnikiem.

W Iraku dwa samochody z konwoju, w którym jechał polski ambasador gen. Lech Stefaniak, zostały uszkodzone, gdy wybuchła mina pułapka. Ambasadorowi nic się nie stało; nie jest jasne, czy celem terrorystów był akurat polski dyplomata.

Naukowcy wyłączyli Wielki Zderzacz Hadronów. Ma zostać ponownie włączony dopiero za dwa lata. To gigantyczne urządzenie przejdzie teraz przegląd techniczny.

2013-02-18 13:30

Wybrane dla Ciebie

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie spędziła weekend w Paradyżu.

Więcej ...

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Więcej ...

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46
Młodzież w czasie cyklu

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii