Reklama

Z Polski

Akcja Caritas

Skarbonki wielkopostnej jałmużny

Milion skarbonek wielkopostnej jałmużny zostanie rozprowadzonych w tym roku dzięki akcji Caritas, prawosławnego Eleos i luterańskiej Diakonii. Kwoty zebrane w Wielkim Poście zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację chorych oraz na wsparcie hospicjów.

Akcja polega na zachęcaniu dzieci i młodzieży do rezygnacji w okresie Wielkiego Postu z drobnych przyjemności i odkładania zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy do skarbonki. Po 40 dniach młodzi przynoszą skarbonki do parafii.

Reklama

Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, w czasie konferencji prasowej w Warszawie podkreślał wychowawczy wymiar akcji. - Przypominamy, co jest najważniejsze w Wielkim Poście: wiara, modlitwa i jałmużna - powiedział. - To rodzice powinni dać dobry przykład swoim dzieciom - zauważył.

Ks. Subocz zaznaczył, że pieniądze zbierane w poszczególnych diecezjach pozostaną w nich i nie będą przekazywane do centrali Caritas Polska. Dodał, że główny cel jałmużny: pomoc chorym i pacjentom hospicjów można wspierać, przekazując także 1 proc. podatku dochodowego.

Caritas w całym kraju prowadzi 9 hospicjów stacjonarnych oraz 114 wypożyczalni specjalistycznego sprzętu medycznego, jak np. łóżka z pilotem czy koncentratory tlenu i ssaki, które nie są refundowane przez NFZ, a ich zakup dla rodzin jest zbyt dużym wydatkiem. W ciągu dwóch ostatnich lat Caritas zakupiła 2,4 tys. łóżek, ponad 400 koncentratorów tlenu i ssaków, wydając w sumie 5 mln 799 tys. zł.

Obrona życia

Cel: milion podpisów

Reklama

Rycerze Kolumba w Polsce zbierają podpisy pod projektem ustawy, która doprowadzi do zaprzestania finansowania z budżetu UE aborcji i doświadczeń na embrionach ludzkich. Akcja ma związek z decyzją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który 18 października 2011 r. wydał orzeczenie, że życie człowieka zaczyna się od chwili zapłodnienia. Rycerze Kolumba przyłączyli się tym samym do europejskiej inicjatywy „Jeden z nas”, której celem jest zebranie miliona podpisów w 2013 r.

Artur Swend z radomskiej Rady Rycerzy Kolumba im. Matki Bożej Częstochowskiej, nawiązując do orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, powiedział: - Embrion ludzki od samego początku wymaga szacunku i ma swoją godność. To z kolei wyklucza „możliwość opatentowania jakiejkolwiek procedury, która zakłada jego niszczenie lub tego wymaga”, jak czytamy w orzeczeniu Trybunału - podkreślił Swend. Dodał, że na tej podstawie przewodniczący włoskich ruchów pro-life Carlo Casini, ojciec inicjatywy ustawodawczej pod nazwą „Jeden z nas”, zainicjował akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy, która ma doprowadzić do zaprzestania finansowania z budżetu UE aborcji i doświadczeń na embrionach ludzkich.

Pod adresem internetowym: www.jedenznas.eu można już składać elektronicznie swoje podpisy. Po wejściu pod wskazany link należy kliknąć w zielone okienko „sign” i „poprzyj”. Instrukcja jest w języku polskim: trzeba wpisać obywatelstwo, potem kolejno PESEL, adres zamieszkania, imię i nazwisko oraz zatwierdzić.

Warszawa

Dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI

Uroczysta Msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI z udziałem wszystkich polskich biskupów oraz gości zagranicznych planowana jest na 5 marca o godz. 18 w archikatedrze warszawskiej. Pasterze Kościoła kierować też będą prośby do Ducha Świętego o światło dla kardynałów elektorów, którzy mają dokonać wyboru kolejnego następcy św. Piotra na zbliżającym się konklawe. Msza św. dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI planowana jest w trakcie obrad 361. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, jakie odbędzie się w Warszawie 5 i 6 marca br. Przewodniczyć jej będzie abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, a homilię wygłosi abp Józef Michalik, przewodniczący KEP. W Eucharystii uczestniczyć też będą biskupi z innych krajów Europy, gdyż tradycyjnie marcowe zebranie polskiego Episkopatu odbywa się z udziałem przedstawicieli innych konferencji biskupich kontynentu.

Cudzysłów

Gdy Bóg otacza chwałą, wtedy byle kto staje się Jego przyjacielem. Ale gdy Bóg dotyka cierpieniem, wtedy nawet przyjaciele niekiedy Mu się opierają.

Bóg nie zwycięża mieczem ani groźbą, tylko sercem i miłością. Dlatego też miecze rdzewieją, siły się wyczerpują, ale na serce ciągle jest zapotrzebowanie, bo świadczy ono miłość wziętą z Boga.

Co człowiekowi łatwo przychodzi, nie jest należycie docenione, nie wywołuje uczucia wdzięczności, przeciwnie - mnoży zapotrzebowanie. Dlatego ceńmy sobie rzeczy trudne.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Prokuratura Wojskowa poinformowała, że tzw. brzoza smoleńska została ścięta na wysokości 666 cm. To sprzeczne z raportem Millera. Podano w nim, że brzoza została ścięta 1,5 m niżej.

Radio Maryja ma coraz więcej słuchaczy. Potwierdzają to kolejne badania. Od listopada 2012 r. do stycznia 2013 r. rozgłośnia zyskała 0,5 proc. słuchalności.

PiS złożył w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska. Jak zapowiadano, kandydatem na premiera jest prof. Piotr Gliński.

66 proc. Polaków jest niezadowolonych z sytuacji w kraju. To aż o 6 punktów procentowych więcej niż w styczniu.

CBOS zaznaczył w lutym spadek notowań rządu. Zmniejszającemu się poparciu dla gabinetu Donalda Tuska towarzyszy pogorszenie notowań PO. Efekty pracy rządu źle ocenia 62 proc. badanych, dobrze - 26 proc.

Autorzy raportu „Szkoła milczenia” domagają się zmian podstaw programowych, wycofania części podręczników wychowania do życia w rodzinie, weryfikacji rzeczoznawców i nauczycieli. W to miejsce postulują wprowadzenie nowych podręczników, opartych na zasadach LGBTQ (Lesbian-Gay-Bisexual-Transgender-Queev).

Wanda Nowicka, wicemarszałek Sejmu, została usunięta z KP Ruchu Palikota. Wielka awantura w partii spowodowała jej dołowanie w sondażach.

Aleksander Gudzowaty, jeden z najbogatszych Polaków, nie żyje. Miał 74 lata.

Zwolnienia grupowe zapowiada coraz więcej dużych firm. Komunikaty takie wydały władze TPS.A., LOT oraz kilku banków.

Nowy prezes LOT Sebastian Mikosz jeszcze w tym roku chce sprzedać narodowego przewoźnika. W tym celu chce doprowadzić do zmiany ustawy o LOT i zrestrukturyzować firmę.

Liczba przestępstw seksualnych w podstawówkach i gimnazjach wzrosła aż pięciokrotnie - alarmuje „Rzeczpospolita”.

2013-02-18 13:30

Wybrane dla Ciebie

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

Vatican News

Więcej ...

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42
Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Więcej ...

Bł. Kadłubek wyjątkowy dla Jędrzejowa

2021-09-20 09:24

Agnieszka Dziarmaga

Sierpień i październik to ważne miesiące w religijnych celebracjach w Jędrzejowie. Tradycyjnie ostatnie dni sierpnia przebiegają pod znakiem Odpustu Wincentiańskiego, zaś 9 października obchodzone jest wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, drugiego patrona diecezji kieleckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy...

Kościół

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii