Reklama

Niedziela Rzeszowska

Idź i ty czyń podobnie

Niedziela rzeszowska 8/2013, str. 1, 4

Bp Kazimierz Górny wśród chorych Domu Pomocy Społecznej przy ul. Załęskiej w Rzeszowie

S. Joanna Smagacz

Bp Kazimierz Górny wśród chorych Domu Pomocy Społecznej przy ul. Załęskiej w Rzeszowie

Obchody Światowego Dnia Chorego w diecezji rzeszowskiej rozpoczęły się już w niedzielę 10 lutego. W tym dniu Biskup Rzeszowski nawiedził Dom Pomocy Społecznej przy ul. Powstańców Styczniowych w Rzeszowie. Mieszkańcy oraz uczestnicy mieszczącego się tam też Środowiskowego Domu Samopomocy oraz pracownicy wzięli udział we Mszy św. i z radością serca otrzymali błogosławieństwo pasterskie. Tego samego dnia bp Edward Białogłowski celebrował Eucharystię dla chorych i służby zdrowia w Szpitalu Wojewódzkim nr 1 oraz wygłosił homilię. Nawiązując do czytań Pisma Świętego kaznodzieja stwierdził, że „powołani jesteśmy do istnienia i życia jako ludzie, powołani także jesteśmy do wiary w Boga. Chcemy by ona bardzo przenikała serce i działanie”. Mówił dalej: „Szpital koncentruje tych, którzy jako powołani udzielają pomocy. Pięknym jest określenie: lekarz czy pielęgniarka z powołania dla człowieka dotkniętego niemocą i cierpieniem. Światowy Dzień Chorego ukazuje wielkie morze cierpienia i wielkie rzesze powołanych”.

Centralna uroczystość XXI Światowego Dnia Chorego odbyła się 11 lutego br. w Sanktuarium Pani Rzeszowa. Zgromadzonych powitał gwardian o. Wiktor Tokarski. Następnie Biskup Rzeszowski wręczył przyznaną przez Caritas statuetkę Miłosiernego Samarytanina Januszowi Solarzowi, dyrektorowi Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, za wkład w powstanie Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży im. bł. Jana Pawła II, funkcjonującego w ramach szpitala. Wdzięczność Pasterzowi w imieniu chorych wyraziła Teresa Ziemba z parafii Świętego Krzyża w Rzeszowie. W homilii bp Kazimierz Górny powiedział m.in.: „Dzień dzisiejszy jest niesłychanie wymowny. Przybyliście do sanktuarium Pani Rzeszowa utrudzeni, ale uradowani. Przez Jej ręce zawierzcie Chrystusowi i dołączajcie swoje cierpienia do Jego Męki i śmierci”. Biskup podziękował także wszystkim za troskę o chorych i życzył, by nadal byli samarytanami i pamiętali o słowach Jezusa: „Idź i ty czyń podobnie”.

Reklama

Następnie Ordynariusz diecezji odwiedził Dom Pomocy Społecznej przy ul. Załęskiej w Rzeszowie, sprawując Eucharystię. Pasterz Kościoła rzeszowskiego określił, że dziś to miejsce jest jak Lourdes. W homilii ks. Wiesław Matyskiewicz, cytując św. Wawrzyńca nazwał chorych, starszych i niepełnosprawnych skarbem Kościoła.

W Domu Pomocy Społecznej im. św. Ojca Pio w Chmielniku w Godzinie Miłosierdzia przy ołtarzu stanął bp Edward Białogłowski, a wraz z nim Eucharystię celebrowali: ks. proboszcz Mariusz Cymbała, ks. Łukasz Ślusarczyk i ks. Edward Stochla. Oprawę muzyczną liturgii przygotowała schola dziecięca z Chmielnika. Słowa powitania Księdza Biskupa i gości skierowała młoda niepełnosprawna mieszkanka domu. W homilii Biskup przypomniał, jak cenne dla wszystkich wierzących jest sanktuarium w Lourdes, w którym na przestrzeni 155 lat od objawienia się Matki Bożej zostało wyproszonych wiele łask, a niektóre uzdrowienia zostały uznane jako cudowne. Wszystkich zgromadzonych zaprosił do modlitwy w intencji Ojca Świętego Benedykta XVI. Na zakończenie Liturgii, słowa podziękowania do Biskupa, sióstr felicjanek, personelu medycznego, osób wspomagających placówkę oraz do senatora Kazimierza Jaworskiego skierował Ksiądz Proboszcz. W spotkaniu uczestniczyli również dyrektorzy Caritas - ks. Stanisław Słowik i ks. Władysław Jagustyn.

Bp Edward Białogłowski w dniu 14 lutego br. sprawował również Najświętszą Ofiarę w Szpitalu Rejonowym w Jaśle przy ul. Lwowskiej i pobłogosławił chorych na salach.

Reklama

W Regionalnym Ośrodku Edukacyjno-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży im. bł. Jana Pawła II w Rzeszowie przy ul. Leszka Czarnego bp Kazimierz Górny odprawił Mszę św. 17 lutego br. i odwiedził przebywających tam małych pacjentów.

W ramach Światowego Dnia Chorego uroczyste Eucharystie były celebrowane w każdym szpitalu, w Domach Pomocy Społecznej i we wszelakich placówkach medycznych. Każda parafia do swojego kościoła zaprosiła osoby starsze, cierpiące i niepełnosprawne na Mszę św., często połączoną z udzieleniem sakramentu chorych. Im wszystkim przez posługę Parafialnego Zespołu Caritas i Szkolnych Kół Caritas przekazano obrazek Matki Bożej z Altötting z wyjątkiem Orędzia Benedykta XVI i błogosławieństwem Biskupa Rzeszowskiego.

2013-02-20 12:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W drodze do pełni

Katarzyna Bialasiewicz photographee.eu/Fotolia.com

Dzień Chorego żyje w mojej pamięci od 5 lat. Byłem w Szczawnicy u przyjaciół. Ich córka chorowała ciężko na glejaka. Postanowiliśmy właśnie w ten dzień pojechać do niej, aby odprawić Mszę św., pomodlić się, spełnić chrześcijański obowiązek.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Ich męstwo i odwaga nie pójdzie w zapomnienie

2021-09-20 09:18

Katarzyna Dobrowolska

We wrześniu 1939 r. na Westerplatte niemal połowę załogi stanowili mieszkańcy świętokrzyskiego i Kielecczyzny - najodważniejsi z odważnych. Fakt dotychczas mało znany, nawet wśród samych kielczan. Poprzez Pierwszy Rajd Westerplatczyków i szereg wrześniowych inicjatyw, pamięć o bohaterach ma szansę odrodzić się w kolejnych pokoleniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii