Reklama

Niedziela Rzeszowska

650 lat wyznawania wiary na sękowskiej ziemi

Ks. Piotr Przypek

W roku 2013 parafia i wieś Sękowa świętują Jubileusz 650 lat swego istnienia. Parafia w Sękowej powstała na mocy przywileju króla Kazimierza Wielkiego, wydanego w Bieczu 22 lutego 1363 r. Król uposażył parafię jednym łanem ziemi i ufundował kościół modrzewiowy. Parafia Sękowa została erygowana jako jedna z pierwszych w tym regionie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Około 1520 r. został zbudowany drewniany kościół pw. Świętych Filipa i Jakuba jako świątynia parafialna, gdyż pierwotny kościół spłonął. Od I połowy XV wieku parafia Sękowa znajdowała się w dekanacie bieckim. Od końca XIX wieku należy do dekanatu gorlickiego. W jej skład wchodziło początkowo 21 wsi: Bartne, Banica, Czarne, Dragaszów, Gładyszów, Jasionka, Krzywa, Konieczna, Lipna, Małastów, Nowica, Pętna, Przegonina, Regetów, Ropica Ruska (obecnie Górna), Rychwałd (Owczary), Siary, Skwirtne, Smerekowiec, Wołowiec oraz Zdynia z Ługiem.

W okresie rozbiorów parafia znajdowała się pod patronatem szlacheckim. W tym czasie zbudowano nową neogotycką świątynię pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, która została kościołem parafialnym. I i II wojna światowa spowodowały poważne zniszczenia kościołów znajdujących się na terenie parafii. Jednak wspólny wysiłek i ofiarna praca parafian oraz księży doprowadziły do odrestaurowania świątyń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obecnie do parafii należą trzy wsie: Sękowa, Siary i Owczary. Zamieszkuje ją 2730 wiernych. Parafia posiada trzy zabytkowe kościoły.

22 lutego br. w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP uroczystą Mszą św. zainaugurowano 650. rocznicę parafii i wsi Sękowa.

Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Stanisław Ruszel, proboszcz bazyliki gorlickiej i dziekan dekanatu gorlickiego.

We Mszy św. uczestniczyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz powiatu i gminy, poczty sztandarowe, księża rodacy i licznie zebrani parafianie.

Ks. Janusz Kurasz - proboszcz sękowskiej parafii powiedział, że rozpoczynamy Jubileusz, który ma nas skłonić do spojrzenia na to wielkie dziedzictwo. Jest to nie tyle jubileusz wsi i parafii, ale 650. rocznica wyznawania wiary na tych terenach.

Ksiądz Dziekan w kazaniu zwrócił uwagę na to, że jubileusz ten jest szczególnym dziękczynieniem za tych, którzy 650 lat temu sprawili, że na tych ziemiach zamieszkał Bóg.

Reklama

Po Mszy św. w Dworze Sękowskim odbyła się konferencja naukowa. Wygłoszone zostały dwa referaty. Pierwszy wykład przedłożył dr Piotr Gryglaszewski z Politechniki Krakowskiej nt.: „Sękowa - z kart 650 lat historii wsi”. W drugim referacie ks. dr Sławomir Zych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawił: „Dzieje parafii Sękowa w latach 1363-2013”.

Podczas Mszy św oraz sesji naukowej wystąpił chór z parafii kolegiackiej w Bieczu pod kierownictwem Beaty Bochni.

Współorganizatorami Jubileuszu w Sękowej są gmina i parafia Sękowa.

Kulminacyjne uroczystości jubileuszowe będą miały miejsce w czasie wakacji. Przez cały rok będą odbywały się różne wydarzenia promujące Sękową, m.in. rekonstrukcja Bitwy Gorlickiej, Dni Dziedzictwa Narodowego, Konkurs z wiedzy o historii wsi i parafii, a także prezentacja książki ukazującej historię wsi i parafii Sękowa.

Podziel się:

Oceń:

2013-03-13 12:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie nauczycieli w parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie

Beata Pieczykura

Poszukiwanie prawdy i pragnienie otwarcia drzwi własnego serca Chrystusowi to droga wszystkich ludzi, w tym również dyrektorów, wychowawców, nauczycieli, katechetów z terenu parafii. To oni z okazji Dnia Edukacji Narodowej (przypadającego 14 października) zgromadzili się 17 października na Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie oraz wysłuchali homilii wygłoszonej przez ks. Jana Sambora.

Więcej ...

Hiszpania: TK potwierdził kary dla osób modlących się pod klinikami aborcyjnymi

2024-05-08 20:12

Adobe Stock

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązująca od 2022 r. ustawa, która zabrania odwodzenia kobiet zamierzających dokonać aborcji od tego zamiaru jest zgodna z ustawą zasadniczą tego kraju. Sędziowie TK utrzymali tym samym kary dla osób, które m.in. modlą się pod klinikami aborcyjnymi za kobiety, które zamierzają przerwać ciążę. Ustawa uznawana przez wielu komentatorów i polityków za sprzeczną z zasadą swobody wypowiedzi oraz ograniczającą prawo do zgromadzeń została przyjęta przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii, w lutym 2022 r. Zgodnie z nią za próbę wpływania na kobietę planującą aborcję, aby donosiła ciążę przewidziane zostały kary od 3 do 12 miesięcy pozbawienia wolności.

Więcej ...

Białoruś: władze aresztowały dwóch zakonników

2024-05-09 18:44

Adobe Stock

8 maja białoruska policja zatrzymała księdza Andrzeja Juchniewicza i księdza Pawła Lemekha ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), którzy posługują w diecezjalnym sanktuarium w Szumilinie, w dekanacie witebskim diecezji witebskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku