Reklama

Niedziela 11/2013

Szczegółowy spis treści

2

Kardynałowie modlą się o dobry wybór papieża

(Red./KAI)

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Pod prąd pełzającej ateizacji

Ks. Ireneusz Skubiś

Chciałbym raz jeszcze podziękować Wam, Drodzy Czytelnicy „Niedzieli”, za przyjmowanie naszego tygodnika.

PAPIESTWO
4-5

Prymat Papieża

Ks. Jarosław Grabowski

Słowo Prymat (łac. „primus” = pierwszy) oznacza pierwszeństwo Biskupa Rzymu w przewodzeniu Kościołowi i w strzeżeniu depozytu wiary i moralności

STRATEGIA OSZCZERSTWA I MANIPULACJI
6-8

O rezygnacji Benedykta XVI i o konklawe

Włodzimierz Rędzioch

Od 11 lutego 2013 r., kiedy to świat dowiedział się o papieskiej decyzji, w Rzymie zjawiło się ponad 4 tys. dziennikarzy z całego świata, by komentować to historyczne wydarzenie oraz związany z tym okres „sede vacante” i konklawe.

W OCZEKIWANIU NA NASTĘPCĘ ŚW. PIOTRA
9

Rzymski krawiec już uszył szaty dla nowego papieża

Z Annibale Gammarellim - krawcem papieskim - rozmawia Włodzimierz Rędzioch

W senny zimowy dzień 11 lutego Annibale Gammarelli pracował w swym zakładzie krawieckim, który znajduje się w budynku Papieskiej Akademii Kościelnej - to samo serce Rzymu, tuż obok Panteonu i kościoła św. Klary „sopra Minerva”.

CASTEL GANDOLFO
10

Watykan numer dwa

Jerzy Wacławski

Po odejściu z urzędu następcy św. Piotra Benedykt XVI, już obecnie papież emeryt, zamieszkał w Castel Gandolfo.

ZE ŚWIATA
11

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
12

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z POLSKI
13

Z Polski

GŁOS BISKUPÓW
14-15

Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski w sprawie Telewizji TRWAM

Biskupi polscy zgromadzeni w Warszawie na 361. Zebraniu Plenarnym KEP po raz kolejny popierają prośby Fundacji „Lux Veritatis” do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przyznanie Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie

Wsparcie biskupów dla Telewizji TRWAM

Artur Stelmasiak

Nauczanie religii, dokument bioetyczny oraz apel w sprawie przyznania koncesji dla Telewizji Trwam - to tylko część tematów, którymi zajęli się biskupi podczas 361. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Dziękczynienie za Benedykta XVI

(Red.)

W archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie 5 marca, z udziałem całego Episkopatu Polski, został odprawiona Msza św. dziękczynna za pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore

Komunikat z 361. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

1. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła z wiarą i zaufaniem decyzję Benedykta XVI o rezygnacji z pełnienia funkcji następcy św. Piotra, dostrzegając w niej wyraz odpowiedzialności za Kościół i świat.

POD PATRONATEM „NIEDZIELI"
16

Eucharystia - tradycja i tajemnica

Joanna Szczerbińska

Wielce wymowna jest okładka tego albumu. Widzimy dwóch wielkich współczesnych czcicieli Eucharystii - podczas wielkopiątkowej liturgii w Bazylice św. Piotra na rok przed śmiercią Jan Paweł II otrzymuje Najświętszy Sakrament z rąk kard. Josepha Ratzingera, przyszłego Benedykta XVI.

17

Słowo abp. Wacława Depo do rodziny śp. Adama Banaszkiewicza

+ Wacław Depo, Arcybiskup Metropolita Częstochowski

Wiadomość o śmierci pana dr. inż. Adama Banaszkiewicza napełniła smutkiem i bólem szczególnie jego najbliższych, ale również wiele osób i środowisk, z którymi był związany na różnych odcinkach swojego życia i działalności.

Żegnamy odważnego świadka wiary

Głębokim smutkiem napełniła nas wiadomość o śmierci
śp. dr. inż. Adama Banaszkiewicza.

ŚP. ADAM BANASZKIEWICZ - POŻEGNANIE
18-19

Zostawił w nas swój ślad...

Ks. Kazimierz Zalewski

W związku ze śmiercią wyjątkowego człowieka - śp. dr. inż. Adama Banaszkiewicza, pracownika naukowego Politechniki Częstochowskiej, który przez wiele lat wiernie pozostawał w relacjach przyjaźni i współpracy z „Niedzielą”, redakcja otrzymuje z różnych środowisk wiele wspomnień o Zmarłym.

Portret w kilku epizodach

Zygmunt Nitkiewicz

Adam miał wiele pasji, na pewno jedną z nich była nauka, solidność i cierpliwość w powtarzaniu doświadczeń. Pod koniec lat 70. robiliśmy wspólne badanie dotyczące stopów, które ciągle się nie udawały, ale Adam nie rezygnował, szukał nowych sposobów rozwiązania problemu.

OBRONA LOKATORÓW
20-21

Państwo na swoim

Mateusz Wyrwich

Według ubiegłorocznego raportu NIK, w Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań. A kolejne 200 tys. zostanie w najbliższym czasie wycofane z użytku. 6,5 mln Polaków mieszka natomiast w warunkach poniżej przyjętych norm i standardów.

22

Urodzeni w niedzielę

Elżbieta Łozińska

Jeśli o kimś mówimy, że jest „urodzony w niedzielę”, mamy na myśli osobę leniwą, migającą się od pracy - ten związek frazeologiczny ma swoje początki w latach sześćdziesiątych XX wieku.

CYKL WIELKOPOSTNY - WRÓĆMY DO NIEDZIELI
22-23

Każda Msza św. ogarnia świat i ludzi

Z ks. dr. Tomaszem Baciem - rozmawia Margita Kotas

O intencjach i stypendiach mszalnych z ks. dr. Tomaszem Baciem - liturgistą, wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie - rozmawia Margita Kotas

23

Nasza postawa na Mszy św.

Ks. Antoni Tatara

Wydawałoby się, że wierni regularnie uczęszczający na niedzielną Eucharystię bardzo dobrze wiedzą, jak się mają na niej zachować. W rzeczywistości bywa niekiedy inaczej. Warto zatem przypomnieć pewne ogólne zasady, jakie obowiązują podczas Mszy św.

NASI ŚWIĘCI
24-25

Św. Józef wzorem ojca

Jarosław Hebel

Wielu mężczyzn zastanawia się, jak być dobrym ojcem, gdzie należy szukać wzorców, czy w ogóle istnieje jakiś wzór ojcostwa?

26-27

Trzy kroki w stronę ojcostwa

O. Jan Góra OP

Ojcostwo nie jest łatwym tematem. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest wieloznaczność tego pojęcia. Możemy mówić o ojcostwie biologicznym, prawnym, społecznym, duchowym… Każde z nich ma odrębne znaczenie, jednakże wszystkie łączy osoba ojca. I tu pojawia się kolejne pytanie: Kim jest ojciec?

WIARA I ŻYCIE
27

Grzechy wiatrem rozmiatane

Ks. Mariusz Rosik

Przyprowadzając do Jezusa jawnogrzesznicę, adwersarze wystawiają Go na próbę. W jednym faryzejskim pytaniu czaiło się kilka pułapek. Pierwsza dotyczy Jezusowego podejścia do Prawa. Gdyby Jezus zakazał kamienowania cudzołożnicy, sprzeciwiłby się Prawu.

„Kto zabił Jezusa?”

Ks. prof. Henryk Witczyk, Kierownik Katedry Nowego Testamentu KUL

Książka Pawła Lisickiego „Kto zabił Jezusa? Prawda i interpretacje” wypełnia dużą lukę w polskiej literaturze historyczno-biblijnej. Tym samym stanowi ważne wydarzenie naukowo-historyczno-teologiczne.

LITURGIA TYGODNIA
28-29

Od tej chwili już nie grzesz

Miłosierdzie i grzesznica

Ks. Mariusz Frukacz

„I Ja ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już nie grzesz”. Dzisiejsza Ewangelia jest zapisem niezwykłej sceny, mianowicie wybaczenia cudzołożnej kobiecie. Faryzeusze i uczeni w Piśmie przyprowadzają do Jezusa kobietę przyłapaną na cudzołóstwie.

ZAMACH NA WOLNOŚĆ SŁOWA
30

Oświadczenie Kongresu Mediów Niezależnych

Krzysztof Czabański - przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych

W sprawie sądowego zakazu używania tytułu „W Sieci”

„Sieci” w sieci

Milena Kindziuk

Popularny nowy tygodnik „W Sieci”, bijący rekordy poczytności, otrzymał zakaz używania tego tytułu. Taką decyzję podjął Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek Grzegorza Hajdarowicza, właściciela „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze”.

31

Kiedy rozum umiera

Krzysztof Czabański

Zdarzenie, o którym niżej napiszę, byłoby smutne, gdyby nie to, że jest w swojej wymowie tragicznie śmieszne. Oto na wniosek właściciela „Rzeczpospolitej”, Grzegorza Hajdarowicza, sąd w Warszawie zakazuje wydawcy tygodnika „W Sieci” używania tego tytułu.

ROZMAWIAMY O POLSCE
32-33

Wieś jednak sprzedana!

Z Januszem Wojciechowskim rozmawia Wiesława Lewandowska

O konsekwencjach kapitulacji polskiego rządu w Brukseli oraz o niedoskonałościach i potrzebie modyfikacji wspólnej polityki rolnej UE z Januszem Wojciechowskim - deputowanym do Parlamentu Europejskiego - rozmawia Wiesława Lewandowska

PROSTO I JASNO
34

Uderzenie w wielki dzwon

Czesław Ryszka

Podczas Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat Benedykta XVI 5 marca w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie abp Józef Michalik powiedział: „Rezygnacja Papieża to uderzenie w wielki dzwon dla Kościoła i świata, to ostrzeżenie, że dzieje się coś niebezpiecznego…”.

Nowe rozmaitości

(pr)

Śmieszne wytłumaczenie faktu, że 800 tys. polskich dzieci jest niedożywionych, zaprezentowała była szeryf Platformy Obywatelskiej Julia Pitera, która swego czasu goniła korupcję jak króliczka, tak że go nie złapała.

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
35

Wystawienie Całunu Turyńskiego

(pr)

Więcej kobiet w Kościele

(pr)

Duszpasterz, teolog i poliglota

(pr)

To byłby nierozsądny wybór

(pr)

Apel z więzienia

(pr)

List wyjaśniający

(pr)

15 MARCA - ŚWIĘTO NARODOWE NA WĘGRZECH
36-37

Wiara i uczynki

Grzegorz Łubczyk

Duchowni w życiu wojennego uchodźstwa polskiego na Węgrzech

ZAŁAMANIE DEMOGRAFICZNE
38-39

Faza wymierania?

Z Michałem Kotem rozmawia Joanna Woleńska-Operacz

Z Michałem Kotem z Fundacji Republikańskiej, współautorem raportu „Polityka prorodzinna w Polsce”, rozmawia Joanna Woleńska-Operacz

39

Demokracja bez wartości

Marian Salwik

W demokracji można przegłosować wszystko, nawet największą głupotę, najgroźniejszą regułę.

24 marca - Narodowy Dzień Życia
8 kwietnia - Dzień Świętości Życia

WIARA I KULTURA
40-41

W poszukiwaniu piękna i sensu

Katarzyna Woynarowska

Jeśli jeszcze pytasz siebie, dlaczego żyjesz tak, jak żyjesz; jeśli masz w sobie poczucie, że coś jest nie tak - to ciągle jest w tobie siła, by poszukać światła i... nowej drogi.

41

10. rocznica śmierci Stanisława Pospieszalskiego

Ks. Mariusz Frukacz

SPOTKANIE W AULI „NIEDZIELI"
42

Tajemnice Wyspy Wielkanocnej

Anna Cichobłazińska

Jak dotarła na zagubioną na Pacyfiku wyspę tubylcza ludność Rapa Nui? Jaką reprezentowała kulturę i duchowość? Co skłoniło ją do rzeźbienia monumentalnych moai oraz co się stało, że z powierzchni mlekiem i miodem płynącej wyspy jej mieszkańcy zeszli do jaskiń, które zaludniali do połowy XX wieku?

POLSKI SUKCES I TRAGEDIA W HIMALAJACH
43

Dramat na ośmiotysięczniku

Witold Dudziński

5 marca 2013 r. czterej polscy himalaiści po raz pierwszy w historii zdobyli zimą ośmiotysięczny szczyt Broad Peak. Niestety, dwaj uczestnicy tej zimowej wyprawy nie wrócą z gór do domu. Zaginęli podczas zejścia. Zostali uznani za zmarłych

LISTY DO „NIEDZIELI"
44

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Nie wierzę w przypadki

PROPOZYCJE
45

Różańcowa armia

Z inicjatywy grupy Lew Judy 28 maja 2012 r. zawiązany został w Toruniu pierwszy Męski Pluton Różańca. Ten dość niezwykły pomysł z miesiąca na miesiąc zaczął zyskiwać sympatyków i naśladowców w różnych miastach Polski. Warto bliżej przyjrzeć się tej idei.

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
46

Zupa brzoskwiniowo-ananasowa

Jolanta Marszałek

Przepis pochodzi z książki wydanej przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, zatytułowanej „Z kuchni Siostry Arkadii”. Czytelnik znajdzie tam ponad 500 wypróbowanych receptur na domowe potrawy.

Kalendarium 17-23 III 2013

Ewa Aszkiewicz

Cena wietrzenia

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
47-50

Odkryj w sobie rycerza

Mariusz Włoga

Twarze i maski (2)

Ks. Rafał Kowalski

Czym rzucasz w innych?

Anka

Twój katechizm (5)

(na podstawie KKK i YOUCAT)

Bujna młodość

Aleksandra Nitkiewicz

59

XXXIII Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Modlitwa za Żołnierzy Wyklętych

Ks. Piotr Bączek

W bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa modlono się w intencji poległych i pomordowanych patriotów 1 marca - w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Kolorują dziecięce sny

Z Natalią Bielawską rozmawia Monika Jaworska

Rozmowa z inicjatorką i koordynatorką akcji „Uszyj jasia” - Natalią Bielawską - o akcji szycia jaśków dla szpitali, hospicjów i domów dziecka

Przychodnia, w której mordowano

Mariusz Rzymek

Do przychodni „Welux”, mieszczącej się przy ul. Krasińskiego 30 w Bielsku-Białej przychodzą ludzie po zdrowie. Ponad pół wieku temu było zupełnie inaczej.

Niedziela częstochowska

Św. Józef, czyli kim mąż być powinien

Ks. Ireneusz Skubiś

Święty Józef. Człowiek niezwykle ważny w życiu Pana Jezusa i Maryi, którego litania nazywa głową Najświętszej Rodziny, troskliwym obrońcą Chrystusa, mężem najczystszym, najsprawiedliwszym, najroztropniejszym, najwierniejszym, najposłuszniejszym, także - opiekunem Kościoła świętego.

Mrzygłód pamięta!

Agnieszka Lorek

28 lutego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Myszkowie Mrzygłodzie rozpoczęły się uroczystości upamiętniające historyczną bitwę pod Mrzygłodem stoczoną 150 lat temu podczas Powstania Styczniowego.

Częstochowo, możesz być dumna z takiego człowieka!

Ks. Ireneusz Skubiś

Po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej zmarł Adam Banaszkiewicz. Walczył do końca. Gdy patrzyliśmy na tego człowieka, pełnego niezwykłych mocy duchowych, mieliśmy nadzieję, że w tych zmaganiach przyjdzie jakieś zwycięstwo, że Pan Bóg odwróci bieg choroby.

Niedziela podlaska

Najważniejsze przede mną!

Ks. Tomasz Pełszyk

"Zapominając o tym, co za mną, a wytężając siły ku temu, co przede mną, pędzę ku wyznaczonej mecie, ku nagrodzie, do jakiej Bóg wzywa w górę w Chrystusie Jezusie” (Flp 3, 13-14).

Kiedy wydaje się, że nie ma już szans

Karolina Skibniewska

Sebastian Kadej z Bartkowa obchodzi w tym roku osiemnaste urodziny. Wydaje się być normalnym nastolatkiem, ale to tylko pozory. Chłopak od dwóch lat zmaga się z chorobą nowotworową, która zmieniła jego życie o sto osiemdziesiąt stopni.

Zaszczytne uhonorowanie

Stanisława Maciak

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił ks. kan. Jana Terleckiego złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”.

Niedziela kielecka

Lekcja powstańczej historii

Agnieszka Dziarmaga

24 lutego 1963 r. wojska gen. Mariana Langiewicza stoczyły pod Małogoszczem jedną z największych bitew powstania styczniowego.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Władysław Burzawa

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Kielcach 1 marca na cmentarzu Na Piaskach.

Skarbiec świętokrzyskich świątyń

A.D.

Ta książka - album, bogato ilustrowany ciekawymi zdjęciami, nigdy nie powstałaby, gdyby nie powstał „Skarbiec świętokrzyski. Szlak architektury drewnianej i średniowiecznej” zabytków sakralnych diecezji kieleckiej.

Niedziela małopolska

Jak się kochać i jak kłócić?

Andrzej Jaśkowiec

25 par małżeńskich uczestniczyło 3 marca w konferencji zatytułowanej „Małżonkowie płomienni w łożu i zwycięscy w konfliktach”. Spotkanie odbyło się w Myślenickim Ośrodku Kultury.

To pomyłka

Maria Fortuna-Sudor

To wydarzenie pozostanie im w pamięci na zawsze. 21 lutego br. o 7.30 do drzwi ich mieszkania zapukali: kurator sądowy i policjanci, którzy przybyli, aby odebrać rodzicom dzieci.

Bawią, uczą, wychowują

Barbara Gajda

W trosce o dzieci, które obecnie bardzo często borykają się z różnymi problemami, trudną sytuacją rodzinną i brakiem bezpłatnych ofert spędzenia wolnego czasu, w Chrzanowie działa świetlica „Nicolaus” im. bł. Edmunda Bojanowskiego.

Niedziela lubelska

Idźmy naprzód!

Anna Artymiak

Odtąd będę już tylko pielgrzymem, który rozpoczyna ostatni etap swej ziemskiej wędrówki - powiedział Benedykt XVI. Z tą samą pokorą, z którą zaczynał, zakończył swój pontyfikat.

Posługa lektoratu

Krzysztof Szlanta

Rekolekcje wielkopostne w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie zakończyła odprawiona 24 lutego Msza św., której przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Podczas liturgii miał miejsce obrzęd udzielenia posługi lektoratu alumnom III roku naszego seminarium.

Największym skarbem jest młode pokolenie

Urszula Buglewicz

W parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Baranowie odbyła się uroczystość przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej przez młodzież.

Niedziela legnicka

Polacy ratujący Żydów

Adam Maksymowicz

Wykład pt. „Polacy ratujący Żydów - spór o II wojnę światową” wygłosił w Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 w Legnicy dr hab. Jan Żaryn, prof. UKSW, pracownik IPN, współzałożyciel Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów

Pamięci walczących z komunizmem

Dorota Niedźwiecka

Żołnierze, wyklęci przez komunistów, wyklęci przez Zachód. Podczas II wojny światowej walczyli za ojczyznę w regularnych oddziałach. Później - w wyniku zaprzedania Polski - przemianowano ich na zdrajców.

O specyfice szkół pijarskich

Z o. Adamem Langhammerem rozmawia ks. Waldemar Wesołowski

W Bolesławcu 1 września rozpoczną działalność dwie nowe placówki oświatowe. Będą to: szkoła podstawowa i gimnazjum prowadzone przez ojców pijarów.

Niedziela łódzka

Zbawiony przez nadzieję

Ks. Mariusz Wojturski

W czwartek 28 lutego dokładnie o godz. 20, gdy zabrzmiał dzwon „Serce Łodzi” rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI.

Dziękuję Bogu i kolegom

Anna Skopińska

95. urodziny gen. Aleksandra „Maja” Arkuszyńskiego, dowódcy oddziałów Armii Krajowej na ziemi piotrkowskiej w czasie II wojny światowej.

Pamięć o Golgocie Wschodu

Henryk Tomczyk

73. rocznicę zbrodni katyńskiej uczczono w niedzielę 3 marca w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na łódzkim Teofilowie.

Niedziela przemyska

Wielkopiątkowa droga krzyżowa w górach - 2013

Ks. Kazimierz Bełch

Życie prawdziwie chrześcijańskie, tak jak wspinanie się na wysoką górę, nie obywa się bez wysiłku, zmagania, wewnętrznej walki. Chcemy to duchowe wchodzenie na górę zakończyć fizycznym wyjściem na najwyższą fizyczną górę w naszej archidiecezji - Tarnicę.

Rzecznik, autorytet, świadek

Aneta Kamieniecka

Mieszkańcy Jarosławia, przedstawiciele lokalnych władz, parlamentarzyści, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” oraz młodzież oddali hołd zmarłemu 29 grudnia 2012 r. abp. Ignacemu Tokarczukowi.

W drodze do nieba

Krzysztof Fil

Wiadomość o śmierci salezjanina, ks. Józefa Hołyńskiego, natychmiast obiegła miasto, bowiem dla kilku pokoleń mieszkańców Przemyśla Zmarły był wzorem kapłana, katechety i przyjaciela młodzieży.

Niedziela rzeszowska

650 lat wyznawania wiary na sękowskiej ziemi

Ks. Paweł Liszka

W roku 2013 parafia i wieś Sękowa świętują Jubileusz 650 lat swego istnienia.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Izabela Mikuła

W Rzeszowie już 28 lutego br. rozpoczęły się uroczystości Mszą św. w kościele Ojców Bernardynów, której przewodniczył bp Kazimierz Górny, a homilię wygłosił senior rzeszowskich kapłanów, ks. inf. Józef Sondej.

Gorliwy i dobry pasterz

Ks. Andrzej Motyka

W procesie rozwoju wiary ludzi ochrzczonych ważnym czynnikiem jest świadectwo życia i duchowe zaangażowanie ich duszpasterza. Im jest ono większe i pełniejsze tym głębsza i dojrzalsza jest ich wiara. W taki sposób swoje posłannictwo pojmował ks. Jan Wierzbiński, wieloletni proboszcz w Nowym Żmigrodzie.

Życie jest za krótkie, by je marnować...

Marian Salwik

Jeśli mnie atakują, to się nie bronię. Bóg mnie obroni, więc atakujcie. Przecież nie zmienię poglądów z powodu jakichś nacisków. Nie boję się o siebie, ale o Polskę.

...I po nocach słucha Radia Maryja

Marian Salwik

Niedziela sandomierska

Święty Józefie, prowadź…

Ks. Adam Lechwar

To było dla mnie dojmujące odkrycie, że od najmłodszych lat byłam czcicielką św. Józefa - wspominała kiedyś zakonnica ze zgromadzenia Sióstr Józefitek. Z barwnie opowiadanej historii jej życia wyłaniał się charakterystyczny dla św. Józefa rys cichej obecności w życiu wielu ludzi i Kościoła.

Wielkopostny dzień skupienia Akcji Katolickiej

Ks. Artur Barański

W drugą sobotę Wielkiego Postu odbył się Dzień Skupienia członków Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Organizatorem spotkania był Parafialny Oddział AK działający przy parafii św. Michała.

Świadkowie jego życia przemówili

Ks. Jan Wilk

Prezentujemy naszym Czytelnikom Nowe publikacje Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu poświęcone osobie i myśli sługi Bożego ks. Wincentego Granata.

Niedziela sosnowiecka

Pasyjne przygotowanie

Piotr Lorenc

Sławkowski koncert „Dumicz Ensemble” odbył się 2 marca w miejscowej świątyni w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Został zorganizowany przez parafię i Rycerzy Kolumba.

Maturzyści przy sercu Matki

Agnieszka Lorek

Młodzież klas maturalnych z naszej diecezji przybyła 7 marca z pielgrzymką na Jasną Górę, pod hasłem „Młody człowiek w Roku Wiary”.

„October Baby” - dla każdego!

Agnieszka Lorek

9 marca w auli konferencyjnej Wydziału Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu ruszyła 4. edycja Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR), prowadzonej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.

Niedziela świdnicka

Świat woła o caritas

Julia A. Lewandowska

Caritas prowadzi działalność charytatywną i humanitarną, która wypływa z ewangelicznego przykazania miłości i ma na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez względu na wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę i przekonania.

„Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”

Marek Zygmunt

Tegoroczny XXI Światowy Dzień Chorego miał szczególnie podniosły przebieg w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Dzierżoniowie.

Bóg ukryty w pięknie świata

Bp Ignacy Dec

Od wieków w kulturze funkcjonują trzy podstawowe wartości, które stanowią o szczęściu człowieka. Są nimi: prawda, dobro i piękno. Pierwszym zadaniem każdego człowieka jest dawanie świadectwa o obecności Boga w świecie: w przyrodzie, historii, kulturze, życiu osobistym i publicznym.

Jezus i niewiasta cudzołożna

Ks. Marcin Gęsikowski

Ewangelia piątej Niedzieli Wielkiego Postu przywołuje kobietę, którą pochwycono na grzechu cudzołóstwa (J 8,1-11).

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Daliśmy Szczecinowi piękne świadectwo

Dominik Cywiński

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe obchodzone 1 marca. Obchodzone jest od 2011 r., a inicjatywę ustawodawczą w sprawie jego ustanowienia skierował do Sejmu śp. prezydent prof. Lech Kaczyński.

Św. Mikołaj jednoczy Bari i Szczecin

Ks. Robert Gołębiowski

W ubiegłorocznym Adwencie, w liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja, szczecińska parafia ofiarowana jego wstawiennictwu przed 9 laty przeżywała historyczny moment poświęcenia i konsekracji wybudowanej, nowej, monumentalnej świątyni.

II Marsz Pamięci dla uczczenia ofiar „marszu śmierci”

Dominik Cywiński

Podczas II wojny światowej na ziemiach będących pod władztwem hitlerowskiej III Rzeszy powstały różnego rodzaju obozy. W końcu przegranej wojny ulegały one likwidacji dla zatarcia śladów zbrodni, dla zachowania niewolniczej siły roboczej do dyspozycji gospodarki wojennej.

Niedziela toruńska

Stulecie szkoły

Oprac. Joanna Kruczyńska na podstawie tekstów Katarzyny Wysockiej

Społeczność Zespołu Szkół nr 6 w Toruniu 23 lutego uczestniczyła w Mszy św. z okazji 68. rocznicy śmierci patrona bł. ks. Stefana Frelichowskiego.

Modlitwa i pamięć

Wojciech Wielgoszewski

1 marca w parafii pw. św. Antoniego w Toruniu została odprawiona Eucharystia w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych.

Droga do dojrzałego i szczęśliwego życia

Beata Pieczykura

W Roku Wiary młodzież maturalna diecezji toruńskiej (ok. 2 tys.) 2 marca pielgrzymowała do Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze, by tam, w Kaplicy Cudownego Obrazu, wyznać wiarę w Boga u stóp Tej, która zrodziła Mesjasza.

Niedziela warszawska

Święto życia

(as)

W przyszłą niedzielę ulicami Warszawy przejdzie wielotysięczny Marsz Świętości Życia.

Dzieci są super :)

Artur Stelmasiak

Marsz Świętości Życia oraz wszystkie inne inicjatywy pro life - to pokazanie wartości, do których przyznaje się zdecydowana większość Polaków.

Muzeum bliżej nieba

Witold Dudziński

Muzeum bł. Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego powstające przy Świątyni Opatrzności Bożej, będzie nowoczesną, multimedialną placówką. Ale nie zabraknie też oryginalnych eksponatów związanych z obydwoma postaciami.

Niedziela wrocławska

1. Oławski Marsz Żołnierzy Wyklętych

Krzysztof Kunert

„Właśnie wróciłem! Postawa młodych imponująca” - pisze jeden z uczestników oławskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych na Fb.

Europa walczy z krzyżem

Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego

Historia Europy zawiera przykłady działań przeciwko Kościołowi, przeradzających się w działania przeciwko krzyżowi, a spadkobiercy tych postaw są dziś bardzo widoczni.

Między zauważeniem a wytykaniem

Marta Wilczyńska

Gdzieś pomiędzy tymi dwiema postawami powinno się sytuować duszpasterstwo osób niesakramentalnych. O ile w ogóle należy je prowadzić, bo zdania są podzielone.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Ściśle jawne

Dorota Łukomska

W Zamościu 1 marca z inicjatywy środowisk kombatanckich po raz kolejny obchodzono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele wojskowym pw. św. Jana Bożego, której przewodniczył ks. pułkownik Bogusław Romankiewicz.

Mali niewolnicy (fr. Enfants forçats)

Małgorzata Godzisz

Pracujące dzieci, pozbawione dzieciństwa, prawa do nauki i odpoczynku. Te dzieci nie wiedzą, co to śmiech. Z gościem tegorocznego „Sacrofilmu”, francuskim reżyserem filmu „Enfants forçats” Hubertem Dubois, rozmawia Małgorzata Godzisz

W oczekiwaniu na beatyfikację...

S. Aleksandra Jabłońska CMBB

Już niedługo, bo 9 czerwca br., Kościół katolicki w Polsce ukaże wiernym oblicze nowej Błogosławionej. Wraz z tą beatyfikacją szczególną radość będzie przeżywać Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej - Sióstr Serafitek. Przyszła Błogosławiona to Matka Małgorzata Łucja Szewczyk.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Uczyła elementarza życia z Bogiem

Katarzyna Jaskólska

Bp Jerzy Blumenthal

Ks. Adrian Put

Poznaj historię w zabytkowych wnętrzach

Katarzyna Jaskólska

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

Świat

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania