Reklama

Artur Stelmasiak

Dzieci są super :)

2013-03-13 12:34

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 11/2013, str. 4-5

Marsz Świętości Życia oraz wszystkie inne inicjatywy pro life - to pokazanie wartości, do których przyznaje się zdecydowana większość Polaków

Dla osób i organizacji, które lobbują za liberalizacją prawa aborcyjnego w Polsce, ostatnie badania opinii publicznej są druzgocące. Według nich aż 80 proc. Polaków jednoznacznie opowiada się przeciwko zabijaniu nienarodzonych. Mimo natarczywej kampanii proaborcyjnej w największych polskich mediach, z roku na rok przybywa jej przeciwników, a wśród młodych respondentów od 15 do 29 roku życia, większość opowiada się nawet za zakazem tzw. aborcji eugenicznej (zabijanie nienarodzonych ze względu na chorobę płodu).

Młodzi przyszłością pro life

- Macierzyństwo szczególnie dotyczy młodych ludzi. Dlatego to oni mówią tak bardzo zdecydowane „nie” dla aborcji - tłumaczy dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog z Polskiej Akademii Nauk. Jej zdaniem problematyka ochrony życia w Polsce, jest najlepszym przykładem zaangażowania chrześcijan w życie publiczne. - Batalię o życie jednoznacznie udało się nam wygrać - podkreśla Fedyszak-Radziejowska.

Zaangażowanie w inicjatywy o charakterze pro life dostrzega również Michał Baran, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodych. - Przy organizowaniu przedsięwzięć o charakterze czysto ewangelizacyjnym, z chętnymi bywa różnie. Natomiast, gdy chodzi o obronę życia, od razu pojawia się wielu młodych ludzi, którzy chcą poświęcić swój zapał i czas. Najlepiej to widać po naszej akcji wielkopostnej w Internecie - podkreśla Michał Baran. - Mam wrażenie, że wśród młodych obrońców życia, są również ludzie, którzy niezbyt często chodzą do kościoła. Okazuje się, że obrona bezbronnych i najsłabszych porusza sumienia nie tylko osób głęboko wierzących.

Reklama

O tym, że młodzi mają poglądy „pro life” przekonana jest również Monika Świniarska z „Wody Życia”. Jej wspólnota od wielu lat angażuje się w Marsz Świętości Życia. - Oprócz udziału w bezpośrednim organizowaniu tego przedsięwzięcia, wielu z nich idzie w marszu, jako zwykli uczestnicy.

Aktualne wyzwania

Według badań przeprowadzonych przez Centrum Myśli Jana Pawła II aż 80 proc. Polaków zgadza się z opinią, że zawsze i niezależnie od okoliczności ludzkie życie powinno być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci. Jest to aż o 10 punktów procentowych więcej niż w 2007 r. Z drugiej strony tego typu poglądy (poza mediami katolickimi) bardzo rzadko są reprezentowane w głównym nurcie przestrzeni publicznej. - Między innymi dlatego potrzebny jest Marsz Świętości Życia. Niech wszyscy zobaczą, że to my jesteśmy większością - podkreśla Zbigniew Hennel z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, które jest jednym z głównych organizatorów corocznego Marszu.

Choć wyniki badań opinii publicznej są optymistyczne, to jednak polscy katolicy nie mogą spocząć na laurach. Mimo sukcesu w uświadamianiu społeczeństwa pod kątem aborcji, współczesność ciągle przynosi nam nowe zagrożenia. - Ochrona życia, jest rzeczywistością dynamiczną. Tylko w ostatnich latach narosły problemy z in vitro i eutanazją. Nie możemy zgadzać się także np. na aborcję eugeniczną, pigułki wczesnoporonne, czy też przymykać oko na bezkarność podziemia aborcyjnego - mówi Rycerz Jana Pawła II.

Hasło tegorocznego Marszu zostało zaczerpnięte z młodzieżowego języka: „Dzieci są super:)”. Odnosi się ono zarówno do dzieci narodzonych, jak i tych, które są jeszcze pod sercem matki. - Zapraszamy wszystkich, którym na sercu leży troska o ludzkie życie. Im więcej nas będzie na Marszu, tym większe będzie jego społeczne oddziaływanie - zachęca Zbigniew Hennel.

Tagi:
obrońcy życia

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem