Reklama

Centrum Opatrzności Bożej

Muzeum bliżej nieba

2013-03-13 12:34

Witold Dudziński
Edycja warszawska 11/2013, str. 7

Muzeum bł. Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego powstające przy Świątyni Opatrzności Bożej, będzie nowoczesną, multimedialną placówką. Ale nie zabraknie też oryginalnych eksponatów związanych z obydwoma postaciami

Plany twórców muzeum są ambitne: ma nie tylko pokazać życie i działalność Papieża-Polaka i Prymasa Tysiąclecia, ale umożliwić też pogłębioną refleksję nad ich nauczaniem. W przypadku bł. Jana Pawła II opowieść ma koncentrować się wokół wątków polskich w jego życiu.

Tak: opowieść, bo muzeum, będzie mieć charakter narracyjny. Chyba tylko tak - ciekawą opowieścią - da się dziś przyciągnąć nie tylko starsze osoby, które doskonale pamiętają obie postacie, ale także ludzi młodych. Tylko taka najpewniej forma może - w rzeczywistości przesyconej multimediami, nowinkami technicznymi - być dla nich magnesem.

Od Placu Zwycięstwa

Losy Prymasa Tysiąclecia i Ojca Świętego splotą się w jedną narrację. Opowieść zacznie się co prawda na warszawskim Placu Zwycięstwa, który jest świadkiem wydarzeń z 1979 r. - gdy padły znamienne słowa „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!” - ale później wróci do źródeł. Do powołania, a właściwie dorastanie do powołania obu bohaterów w II RP i w konfrontacji z nazizmem i komunizmem podczas II wojny światowej.

Reklama

Z czasem przeniesie się w czasy PRL, do uwięzienia Prymasa i prześladowań Kościoła przez komunistów, Millenium, pokazanego jako narodowe wyznanie wiary, wyboru Karola Wojtyły na papieża, jego I pielgrzymki do Polski i powstania „Solidarności”. Wreszcie przypomniane zostaną wydarzenia dziejące się w tym samym czasie: zamach na Papieża i śmierć Prymasa w maju 1981 r.

W końcu opowieść przeniesie się w czasy nieomal współczesne. Bł. Jan Paweł II zostanie pokazany jako patron wolności Polski i świata, stojący wobec wyzwań tzw. nowoczesnej cywilizacji, budujący Kościół na skale miłości, wprowadzający go w trzecie tysiąclecie. Na zakończenie opowieści o losach, która obejmie sto lat - od narodzin Prymasa Tysiąclecia w 1901 r., po śmierć Papieża Polaka w 2005 r., - twórcy ekspozycji przewidują spojrzenie w przyszłość, pokazując aktualność nauczania papieskiego i fenomen relacji Ojca Świętego z młodzieżą.

Bliżej nieba

Jak przewidują twórcy muzeum, w jeden dzień ekspozycję, znajdującą się bliżej nieba, będzie mogło zobaczyć ponad 1000 osób. Rzeczywiście będzie bliżej nieba i to w podwójnym znaczeniu. Ze względu na bliskość przestrzeni sakralnej Świątyni Opatrzności Bożej, a poza tym, znajdzie się 26 metrów nad ziemią, w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej, nawiązując do obrączki - tłumaczą twórcy muzeum - symbolu zaślubin, wierności i zawierzenia Chrystusowi i Kościołowi.

Sposób wykorzystania zdjęć, rycin, filmów i dźwięku - które odegrają najważniejszą rolę w ekspozycji wielu skojarzy się z propozycją Muzeum Powstania Warszawskiego. Nieprzypadkowo - przyznaje Michał Karpowicz. - Naszą ekspozycje projektuje ten sam zespół - Kłaput Poject.

Muzeum będzie opowiadać o dwóch wielkich Polakach, ale także gromadzić pamiątki, przedmioty, relacje na ich temat i fotografie. - Ważne są dla nas zbiory fotograficzne Chcemy specjalizować się w obrazach pokazujących bł. Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego - mówi Michał Karpowicz, szef działu edukacji i promocji muzeum. - Ekspozycja będzie miała charakter multimedialny, pliki graficzne, fotograficzne, bardziej będą do niej pasować niż dokumenty pokazane za szkłem w gablocie.

Ołtarz, ambona i stuła

Ale multimedialną opowieść uzupełnią przedmioty związane z postaciami Papieża i Kardynała. Tylko w ostatnim czasie zbiory muzeum powiększyły się o szczególnie cenne przedmioty. O ołtarz, przy którym bł. Jan Paweł II sprawował Mszę św. w 1979 r. przed warszawskim kościołem św. Anny, o ambonę wykorzystywaną i w czasie tej Mszy św., i na Placu Zwycięstwa, a także o ostatnią stułę, której używał kard. Wyszyński przed swoim aresztowaniem.

- Pojawią się na naszej głównej ekspozycji. Przed nami jest konserwacja tych obiektów, a potem, już w fazie projektowej, wkomponowanie ich w wystawę - mówi Michał Karpowicz. Ekspozycja będzie duża, na ponad 2 tys. metrów kwadratowych zmieści się niejeden taki obiekt jak papieski ołtarz.

Muzeum jest w organizacji - aranżacja głównej ekspozycji i jej otwarcie jest uzależnione od zakończenia budowy Świątyni - ale już działa. Prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą, organizowane są wystawy, gromadzone przedmioty, dokumenty związane z obydwoma postaciami. - Napływają do nas pamiątki, zdjęcia i relacje - mówi Michał Karpowicz. - Wszystkie są dla nas cenne. Dziękujemy za nie i apelujemy o zasilanie naszych zbiorów.

Więcej informacji na stronie www.muzeumjp2.pl

Tagi:
Jan Paweł II kard. Stefan Wyszyński muzeum

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

AA to nie grzech

AA to nie grzech

Jasnogorska tajemnica Wniebowziecia

Jasnogorska tajemnica Wniebowziecia

Będziemy bronić Prawdy... za wszelką cenę!

Będziemy bronić Prawdy... za wszelką cenę!

Apel Jasnogórski z udziałem Premiera

Apel Jasnogórski z udziałem Premiera

Powraca siła nadziei

Powraca siła nadziei

Pielgrzymowanie z Warszawy

Pielgrzymowanie z Warszawy

Włącz się w nowennę!

Włącz się w nowennę!

II Archidiecezjalna Pielgrzymka Czcicieli Maryi – Wspólnot Żywego Różańca

II Archidiecezjalna Pielgrzymka Czcicieli Maryi – Wspólnot Żywego Różańca

Uroczystości religijno-patriotyczne

Uroczystości religijno-patriotyczne

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem