Reklama

Niedziela Lubelska

Błogosławiony chleb ziemi

2024-09-16 12:09

Wioletta Mazur

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lubelskie jest liderem w produkcji wielu rodzajów znakomitej żywności.

Przeważająca większość parafii w naszej archidiecezji to ośrodki wiejskie, stąd też uroczystości dożynkowe są ważną częścią życia religijnego i społecznego dla całego regionu. Nadal pozostajemy w krajowej czołówce producentów żywności; są też dziedziny w których Lubelszczyzna jest absolutnym liderem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mleko miód i zioła

Ziemię naszej archidiecezji można całkowicie słusznie nazywać „płynącą mlekiem i miodem”, dodać trzeba jeszcze - i pachnącą ziołami. Stosunkowo żyzne gleby powodują, że rolnicy z województwa lubelskiego produkują najwięcej pszenicy w kraju, wysoko znajduje się też uprawa żyta. Jabłka i śliwki z nadwiślańskich plantacji znajdują nabywców w całej Europie, a także w krajach arabskich.

Reklama

Prawdziwym fenomenem Lubelszczyzny jest miód. Co dziesiąta polska pszczoła pracuje pomiędzy Wisłą a Bugiem, tutaj mamy najwięcej pszczelich rodzin oraz pasiek. Cieszy też fakt, że ich liczba rośnie w ostatnich latach, sprzyjają temu dwie instytucje, jedyne tego rodzaju w Europie: Zespół Szkół w Pszczelej Woli i Instytut Pszczelarstwa w Puławach. Lubelskie pszczoły wytwarzają rocznie półtora tysiąca ton różnych gatunków miodów, od popularnego wielokwiatowego po ceniony spadziowy. Dużym i zasłużonym uznaniem cieszą się również wyroby mleczne, produkowane przez lokalne spółdzielnie, mające długą tradycję na Lubelszczyźnie. Cała gama znakomitych serów, kefirów i masła powstaje z mleka pozyskiwanego właśnie w naszym regionie.

W ostatnich latach podczas dożynek coraz częściej w wieńcach pojawiają się zioła, których hodowla także zwiększa się. Obecnie aż 40% upraw zielarskich znajduje się w naszym województwie. Tymianek, rumianek, mięta i szałwia rodzą się na polach głównie w okolicach Krasnegostawu. Na całą Europę sławny jest majeranek, rosnący w gminie Fajsławice. Żaden region w Polsce nie dorównuje również Lubelszczyźnie w uprawie chmielu i tytoniu.

Kapłani z rolnikami

Reklama

Trudno wyobrazić sobie rozwój rolnictwa w naszej archidiecezji bez udziału charyzmatycznych kapłanów. Dwie z istniejących do dzisiaj i dobrze prosperujących spółdzielni mleczarskich powołali do życia lubelscy księża. U początków najstarszej, w Krasnymstawie, stał ks. Kazimierz Sitkowski, wikariusz tamtejszej parafii, który w 1913 r. zgromadził wokół siebie kilkuset rolników w „Stowarzyszeniu Mleczarskim”. Do dzisiaj kierownictwo krasnostawskiej fabryki opiekuje się jego grobem na cmentarzu w Kijanach. Inicjatorem i pierwszym prezesem spółdzielni w Bychawie (1928 r.) był tamtejszy proboszcz ks. Józef Barszczewski; jego specjalnością był „ser trapistów”, oparty na dawnej zakonnej recepturze. Wśród pszczelarzy wielkim szacunkiem cieszy się do dziś ks. Jan Dolinowski, grekokatolicki proboszcz z Cycowa, legendarny konstruktor nowego ula. Duszpasterzem diecezjalnym pszczelarzy jest ks. Zbigniew Kuzia, emeryt i były proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie, prowadzący pokaźną pasiekę na Polesiu.

Pierwsza wdzięczność Bogu

Zboża, owoce, warzywa, mleko, miody i zioła, to wszystko obficie rodzi się na żyznych ziemiach w naszej archidiecezji. Przez wieki bogactwo pól, łąk, lasów i wód, łączone było i jest nadal z Bożą Opatrznością. To Pan Bóg czuwa nad urodzajem i Jemu w pierwszym rzędzie należy się podziękowanie. Tego ducha wdzięczności usłyszymy w pieśniach dożynkowych. Dołączmy do tej wdzięczności i my, smakujący wspaniałe dary lubelskiej ziemi i owoc ofiarnej pracy rolników.

„Błogosławiony chleb ziemi czarnej,

Wieczna Miłość, wieczny cud,

Dar matczyny, radosny, ofiarny,

Z łona ziemi, słońca płód.

Daj nam, Ojcze, powszedniego chleba".


Podziel się:

Oceń:

+1 0

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: Pismo Święte jest księgą nadziei

2024-09-18 13:41

Karol Porwich/Niedziela

„Pismo Święte jest księgą nadziei. Odnajdujemy w nim przesłanie związane z losem Jezusa Chrystusa, gdzie śmierć nie jest ostatnim słowem, z którym człowiek przechodzi przez życie. Ona wychyla nas, wprowadza w życie, więc odczytujemy tu prawdę o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa i naszym zmartwychwstaniu” - powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Więcej ...

Kard. Ryś w Warszawie: świat tęskni za św. Franciszkiem – ikoną Chrystusa

2024-09-17 20:47
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Święty Franciszku, świat tęskni za Tobą, ikoną Chrystusa - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas obchodów jubileuszu 800. rocznicy otrzymania stygmatów przez św. Franciszka z Asyżu. Metropolita łódzki przewodniczył z tej okazji Mszy św. w warszawskiej parafii św. Antoniego z Padwy.

Więcej ...

S. Jarkowska: siostry zakonne też doświadczają przemocy. Ważne, by znać jej symptomy – by pomagać

2024-09-18 21:59

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że siostry zakonne też doświadczają przemocy oraz, że ważne jest by umieć czytać sygnały, które o tej przemocy mogą świadczyć, po to, by pomagać - mówiła s. Agnieszka Jarkowska SCdSC podczas 149. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. W rozmowie z KAI s. Jarkowska wyjaśniała m.in. czym jest przemoc duchowa i jak bardzo trzeba uważać, by nie wkraczać w czyjeś sumienie i intymną relację z Bogiem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Stanisław Kostka

Niedziela Świdnicka

Św. Stanisław Kostka

Oświadczenie PFROŻ w obronie praworządnego państwa prawa

Kościół

Oświadczenie PFROŻ w obronie praworządnego państwa prawa

Ks. Waldemar Cisło rezygnuje

Kościół

Ks. Waldemar Cisło rezygnuje

Prośmy, byśmy jak św. Stanisław wypełnili nasze...

Wiara

Prośmy, byśmy jak św. Stanisław wypełnili nasze...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...