Reklama

Niedziela Podlaska

Ku wielkanocnej nadziei

2013-03-28 12:00

Niedziela podlaska 13/2013, str. 1

GK

Z radością zabieramy się do śpiewania wielkanocnego Alleluja! Tęsknimy zawsze za tym świętem, zresztą za innym też, ale ta uroczystość ma w sobie jednak wyjątkową moc wewnętrzną, jest przesycona duchowością życia wiecznego. I w tej naszej ucieczce przed śmiercią, w niej właśnie, znajdujemy nadzieję i uspokojenie. Chrystus zmartwychwstał! Coś niesłychanego - śmierć została pokonana. Lęk, od wieków towarzyszący człowiekowi na ziemi, stracił swoją rację bytu! Czyż to wszystko nie sprawia, że czujemy się lżej, że stajemy się odważniejsi, że naszą nadzieją zielenią się łąki i pola o wiosennej porze.

A w tym roku ta nasza radość dodatkowo została ubogacona tymi zmianami, które dokonały się w Kościele. Oczywiście, nie o zmiany tutaj chodzi, ale ich przebieg, o atmosferę i tę kulturę wspólnotową. Zaskoczyło nas odejście świadome i dobrowolne papieża Benedykta XVI. Pokochaliśmy go bardzo za jego przeźroczystą duchowość i to otwarte zapatrzenie w człowieka, najpierw oczyma, a następnie sercem. Pamiętajmy o nim w modlitwach. Pamiętajmy przy rozważaniu tajemnicy Zmartwychwstania i módlmy się, aby dobro, które on odważnie i często zasiewał, zaczęło przynosić jak najwdzięczniejsze owoce.

Oczywiście, odejście papieża Benedykta XVI sprawiło, że nadszedł czas oczekiwania na następcę. I otrzymaliśmy wyjątkowo szybko odpowiedź Ducha Świętego w osobie Ojca Świętego Franciszka. Nowe motywy radości i podziwu dla Chrystusowego Kościoła, który ma w sobie tyle witalności, tyle zasobów dobra, że to przechodzi ludzkie oczekiwania. A jednak tak rzeczywiście jest!

Reklama

Sam przebieg tego „transitus”, a następnie konklawe ukazał Kościół nawet jako instytucję we wspaniałej formie. Wyjątkowy porządek, spokój, żadnego chaosu, nic z tej krzykliwości i zamieszania, jakie towarzyszą ziemskim zmianom i wyborom. A tu urzekająca godność i autentyczna uniwersalność. Przybywa Papież aż z Argentyny! Po kilkunastu minutach wydaje się, jakby był od zawsze. Taki jest Kościół zawsze jeden, zawsze ten sam i zawsze bogaty, twórczy, odważny i zakochany w człowieku.

Mając to wszystko w sercu i w umyśle, z tym większym spokojem kieruję wielkanocne życzenia. One tkwią w tym, cośmy przeżyli. Pozwólmy, niech zaczną wraz z wiosennym ciepłem rosnąc, rozwijać się i owocować. I tylko pamiętajmy: bądźmy dyskretni i nieco cierpliwi, a z pewnością będziemy mieli wiele pracy przy żniwach czy też zbiórce. Hojnego bowiem dawcę miłuje Pan. A obfitość zawartych treści w tajemnicy Zmartwychwstania jest nadzwyczajna. Nikomu nie zabraknie darów, ani łask, ani błogosławieństw. Tylko szeroko otwierajmy nasze umysły i serca, w tym roku dodatkowo i solidnie opierając się na wierze i miłości. W tym duchu życzę wszystkim radosnego Alleluja!

Oddany w Panu
Antoni P. Dydycz, Biskup Drohiczyński

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczyste ogłoszenie daty Wielkanocy 2020

2020-01-21 12:48

Niedziela szczecińsko-kamieńska 4/2020, str. I

Według antycznego zwyczaju, biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten trwa w Kościele od siedemnastu stuleci aż do dnia dzisiejszego.

Więcej ...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

2020-01-14 10:24

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 19

Archiwum autora

Kościół św. Jakuba w Medjugorie

Już dziś mówi się o Medjugorie nie jako o miejscu ukazywania się Matki Bożej, ale o miejscu... objawiania się mocy sakramentów Kościoła.

Więcej ...

Papież: chrońmy nasze serce przed robakiem zazdrości

2020-01-24 20:41

Vatican News

„Bądźmy uważni na robaka zawiści i zazdrości, który prowadzi nas do złego osądzania ludzi, do wchodzenia w rywalizację w rodzinie, sąsiedztwie oraz w pracy - «To ziarno wojny»” – powiedział papież Franciszek podczas Mszy w Domu św. Marty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Kościół

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików