Reklama

V Legnicki Marsz Dla Życia i Rodziny

Dziękujemy rodzicom

Monika Łukaszów

W Niedzielę Palmową, obchodzoną w tym roku również jako Narodowy Dzień Życia w Legnicy, odbyła się manifestacja w obronie życia. Już po raz piąty ulicami miasta przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Wzięły w nim udział wielopokoleniowe rodziny: maszerowali rodzice z dziećmi i dziadkowie z wnukami i prawnukami. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie kilka miesięcy. Wzięło w nim udział blisko 3 tys. osób, m.in.: z Lubina, Jeleniej Góry, Bogatyni, Krzeszowa, Wrocławia, a nawet Görlitz

Manifestacja w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci wyruszyła z katedry, a zakończyła się w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Tam bp Stefan Cichy odprawił w intencji wszystkich rodzin uroczystą Mszę św. Na zakończenie odbył się koncert, zatytułowany „Dziękujemy rodzicom”. W przygotowanie tego wydarzenia, jak co roku, zaangażowali się szczególnie członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej oraz przedstawiciele kościelnych ruchów i stowarzyszeń z terenu naszej diecezji. W tym roku manifestacja przyjęła nową nazwę - Marsz dla Życia i Rodziny. Ks. Janusz Wilk, asystent kościelny KSM mówi: - Chcieliśmy w tym roku zwrócić uwagę na fundamentalną wartość rodziny, rozumianej jako związek kobiety i mężczyzny. Idziemy i dziękujemy rodzicom za dar życia. Dziękujemy za dar ojcostwa i macierzyństwa. Chcielibyśmy, żeby były one docenione w naszych środowiskach. Chcemy dowartościować rodziny, które są podstawową komórką społeczną.

Niedzielne spotkanie rozpoczęło się w katedrze, w której biskup legnicki Stefan Cichy powitał młodzież i dorosłych. Zwracając się do zebranych, powiedział: - W marszu, w którym za chwilę pójdziemy, chcemy pokazać jak ważny jest dar życia. Chcemy iść za tym, który siebie nazwał Drogą, Prawdą i Życiem. Po obrzędzie pobłogosławienia palm blisko 3 tys. ludzi, głównie młodych, przy których nie brakowało także rodzin z seniorami, ruszyło ulicami miasta w kierunku kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Z modlitwą i śpiewem na ustach, pokonali 3-kilometrowy odcinek, manifestując przeciwko aborcji, okazując solidarność z najmłodszymi i bezbronnymi. W kościele Matki Bożej Królowej Polski uczestnicy marszu wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył Biskup Legnicki. Obecny był również bp Marek Medyk oraz księża, którzy przybyli z młodzieżą z różnych stron diecezji. Eucharystia została ubogacona śpiewem młodzieży, która uczestniczyła w warsztatach muzycznych poprzedzających niedzielne uroczystości. W homilii Biskup Stefan, zwracając się do młodzieży, odniósł się do homilii Ojca Świętego podczas tegorocznego Dnia Młodzieży w Rzymie. Przytaczając słowa papieża Franciszka, mówił o radości, krzyżu i młodzieży, odnosząc te słowa do realiów naszej diecezji. Powiedział, m.in.: - Nie wstydźmy się nigdy krzyża. Tylko wtedy jesteśmy wyznawcami Chrystusa, kiedy stajemy przy Jego krzyżu. Przede wszystkim pamiętajmy, że mamy się gromadzić w cieniu krzyża w czasie każdej Mszy św. Pamiętajmy więc, że sprawdzianem naszej wiary w Chrystusa Ukrzyżowanego jest to, że się z nim jednoczymy w czasie Mszy św. Dlatego zachęcam wszystkich do systematycznego udziału w Mszy św. - Starajmy się więc być ludźmi radosnymi, wpatrzonymi w krzyż Chrystusa i ludźmi, którzy zawsze starają się być młodymi - dodał bp Cichy.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii państwo Bogdałowie z Jeleniej Góry podzielili się świadectwem swojego ciężkiego doświadczenia życia. W imieniu kilku osób wyrazili wolę podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Następnie wręczono wyróżnienia parafiom, instytucjom, a także tym osobom, które włączyły się w akcję rozprowadzania różańców, trwającą w naszej diecezji podczas całego Wielkiego Postu. Akcja została podjęta przy współpracy Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dochód ze sprzedaży różańców zostanie przekazany chrześcijańskim rodzinom z Betlejem. Nagrodą za prowadzenie akcji były drewniane figurki przedstawiające Świętą Rodzinę, wykonane przez chrześcijan z Ziemi Świętej.

Spotkanie młodych zakończyło oratorium pt. „Dziękujemy rodzicom”. Wykonawcami było ponad 140 młodych, którzy wcześniej brali udział w warsztatach muzycznych. Prowadzili je, jak co roku, krakowscy muzycy - Hubert Kowalski i Paweł Bębenek. Oratorium ubogaciła solistka Anna Grygiel oraz orkiestra ze Szkoły Muzycznej w Legnicy. Na zakończenie koncertu publiczność wraz z artystami zaśpiewała utwór pt. „Przymnóż nam wiarę, Panie nasz”. XXVIII Spotkanie Młodych w Legnicy zakończyło błogosławieństwo księży biskupów.

Każdego roku marsz dla życia poprzedzają inicjatywy charytatywne i modlitewne. Wśród nich warto wymienić wspomnianą już akcję charytatywną „Rodzina Rodzinie”, podczas której rozprowadzono 2,5 tys. różańców. Kolejną akcją, towarzyszącą przygotowaniom do Marszu do Życia i Rodziny, była krucjata modlitewna 40 Dni dla Życia, która w naszej diecezji odbyła się już po raz trzeci, i z roku na rok, cieszyła się coraz większym zainteresowaniem. Tegoroczna modlitwa odbywała się w domach osób, które zgłosiły swój udział. 40 dni - w dzień i w nocy modlono się za poczęte dzieci i ich rodziców. Wierni modlili się także za osoby, które dokonują aborcji lub asystują przy niej. Tegoroczna krucjata modlitewna zakończyła się tuż przed rozpoczęciem V Marszu dla Życia i Rodziny. Jak podali organizatorzy, w tym roku w 40-dniowej krucjacie modlitewnej wzięło udział 270 osób z kraju i zagranicy.

2013-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę Marsze dla Życia i Rodziny w 140 miastach

Tysiące uczestników oraz ciepła, rodzinna atmosfera – tak wyglądać będą organizowane w całej Polsce Marsze dla Życia i Rodziny. Pochody organizowane przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny 15 maja przejdą ulicami 140 miast.

Więcej ...

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

Więcej ...

Abp Zvolenský: Kościół na Słowacji ma przyszłość, są nią młodzi

2021-09-17 18:48

Vatican News

Podczas wizyty Ojca Świętego otrzymaliśmy więcej niż mogliśmy się spodziewać. Franciszek wlał w nas nadzieję na przyszłość – tymi słowami komentuje zakończoną przedwczoraj podróż apostolską przewodniczący słowackiego episkopatu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Msza św. z obrzędem beatyfikacji. Jak będzie...

Kościół

Msza św. z obrzędem beatyfikacji. Jak będzie...