Reklama

Z Watykanu

Pierwsza Audiencja Generalna

Otwieranie wszystkim bram miłości Boga

Podczas swej pierwszej audiencji generalnej w środę 27 marca br. papież Franciszek podkreślił, że z wielką wdzięcznością i czcią przejmuje dziedzictwo Benedykta XVI. Zapewnił, że po Wielkanocy będzie kontynuował katechezy poświęcone obchodom Roku Wiary. Przypomniał, że Pan Jezus szedł do wszystkich ludzi, niosąc im obecność Boga. Żył codziennymi realiami zwykłych ludzi. - Jego domem byli ludzie, Jego misją było otworzenie wszystkim bram Boga, uobecnianie miłości Boga - zaznaczył Papież.

Podkreślił, że w Wielkim Tygodniu przeżywamy szczyt tej drogi: Jezus daje siebie bez reszty, aby odpowiedzieć na miłość Boga Ojca, w doskonałej jedności z Jego wolą, aby ukazać swoją miłość względem nas. Oznacza to, że jest to także droga każdego chrześcijanina. Tak bardzo trzeba nieść żywą obecność Jezusa miłosiernego i pełnego miłości! - powiedział Ojciec Święty.

Siewca wyszedł siać

Papież Franciszek naucza

Nigdy nie bądźcie ludźmi smutnymi: chrześcijanin nigdy nie może być smutny! Nie poddawajcie się zniechęceniu! Nasza radość nie podchodzi z posiadania wielu rzeczy, ale rodzi się ze spotkania Osoby - Jezusa, z tego, że wiemy, iż będąc z Nim, nigdy nie jesteśmy sami, nawet w chwilach trudnych, nawet wtedy, kiedy na drodze życia napotykamy problemy czy trudności, które wydają się nie do pokonania, a jest ich tak wiele!

Z Chrystusem serce nigdy się nie starzeje! Wszyscy jednak wiemy, i wy też wiecie o tym dobrze, że Król, za którym idziemy i który nam towarzyszy, jest bardzo szczególny: jest to Król, który kocha aż po krzyż i uczy nas służenia, miłowania.
Z homilii podczas Mszy św. w Niedzielę Palmową, 24 marca 2013 r.

Ojciec Święty wciąż zaskakuje

Telefony Papieża

Papież Franciszek nie traci kontaktu ze swymi przyjaciółmi w Argentynie. W ostatnich dniach zadzwonił m.in. do szefa fundacji walczącej z handlem ludźmi oraz do misjonarza z doliny położonej „na końcu świata”.

24 marca o godz.14.57 na telefonie Gustavo Very, szefa Fundacji „La Alameda”, papież nagrał wiadomość: „Cześć Gustavo, tu Bergoglio, dzwonię, żeby Cię pozdrowić i złożyć życzenia urodzinowe. Ściskam”. Vera, który tego dnia kończył 49 lat, nie usłyszał dzwonka telefonu, gdyż akurat szedł w marszu zorganizowanym w 37. rocznicę wojskowego zamachu stanu z 1976 r. Życzenia od przyszłego Papieża otrzymywał co roku. Vera poznał się z ówczesnym kardynałem Jorge Mario Bergoglio przed wielu laty. Arcybiskup Buenos Aires wspierał jego walkę z niewolniczą pracą i handlem ludźmi, m.in. podczas Mszy św. odprawianych w miejscach publicznych, w tym na stołecznym placu Konstytucji.

25 marca telefon od Ojca Świętego odebrał również ks. Alejandro Pezet, misjonarz w dolinie Lerma. Jest on proboszczem małej parafii św. Rity z Cascii w Rosario de Lerma, położonej 33 km od miasta Salta. Papież Franciszek chciał mu podziękować za list sprzed kilku dni i zapytać, co słychać w tym „zakątku na końcu świata”, do którego zresztą sam posłał go przed kilku laty. Kiedy ks. Pezet pogratulował mu wyboru na papieża, ten odpowiedział z charakterystycznym dla niego humorem: „Zmusili mnie do tego!”. Poprosił go też o przekazanie mieszkańcom Rosario błogosławieństwa od Papieża i prośby o modlitwę w jego intencji: „Niech nie przestają się modlić!”.

Reklama

Dom Świętej Marty

Mieszkanie Ojca Świętego

Papież Franciszek na razie nie ma zamiaru przeprowadzać się do Pałacu Apostolskiego, Ojciec Święty ma zamiar pozostać w Domu św. Marty - poinformował ks. Federico Lombardi SI.

Przeprowadził się tylko z pokoju, w którym mieszkał dotychczas od czasu konklawe, do obszerniejszego mieszkania, przeznaczonego dla szczególnych gości. Może tam też przyjmować inne osoby, gdyż jest trochę więcej miejsca.

Jednakże na zwykłą pracę poranną, spotkania z grupami i audiencje dla ważnych osobistości od dłuższego czasu papież Franciszek wykorzystuje pomieszczenia na drugim piętrze Pałacu Apostolskiego. Są tam Sala Klementyńska, biblioteka prywatna i inne pomieszczenia przeznaczone do tego typu aktywności oficjalnej Ojca Świętego.

Papież Franciszek prosi o modlitwę

Złe mówienie o naszych braciach to jak zdrada Jezusa

Za każdym razem, gdy obgadujemy swoich bliźnich, zachowujemy się tak, jakbyśmy zdradzali Jezusa - powiedział papież Franciszek w homilii komentującej fragment Ewangelii, czytanej w Wielką Środę. Mówił o tym podczas Mszy św., którą sprawował 27 marca w watykańskim Domu św. Marty, który nadal jest jego rezydencją. Po Liturgii Ojciec Święty udał się niespodziewanie do Bazyliki św. Piotra, aby pozdrowić pracowników watykańskich, zgromadzonych tam na Mszy św., której przewodniczył papieski wikariusz dla Państwa Watykańskiego kard. Angelo Comastri. - Chcę wam podziękować i prosić o modlitwę za mnie. Módlcie się za mnie. Życzę wam radosnych Świąt Wielkanocnych, aby Pan wam błogosławił, a Matka Boża was strzegła niczym dobra Mama. Dziękuję bardzo! - zakończył swą krótką wypowiedź nowy Biskup Rzymu.

2013-04-03 07:24

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną

2022-11-30 20:12

PAP/EPA/Georgi Licovski

W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku porażki losy drużyny trenera Czesława Michniewicz zależeć będą od wyniku rozgrywanego równolegle spotkania Meksyku z Arabią Saudyjską.

Więcej ...

Chciał być bratem wszystkich

commons.wikimedia.org

Przeżył nawrócenie w konfesjonale w wieku 28 lat. Wtedy właśnie odkrył swoje powołanie i wybrał drogę Jezusa z Nazaretu. Dziś w ślady Karola de Foucauld idą siostry i bracia z całego świata.

Więcej ...

Święto Karty Ruchu Equipes Notre-Dame [Zaproszenie]

2022-12-01 16:44

Jakub Krechowicz/fotolia.com

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...