Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 14/2013, str. 12

Modlitwa rocznicowa

Radio Jasna Góra ma 18 lat

Dnia 25 marca 1995 r. po raz pierwszy usłyszeliśmy z głośników radiowych: „Tu Radio Jasna Góra”. Ten rozpoznawalny sygnał zabrzmiał nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. 18 lat temu rozgłośnia Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej wyemitowała swój pierwszy program.

23 marca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej rocznicowa Msza św. była sprawowana pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. - Dziękuję za służbę Prawdzie, za dojrzałość wiary chrześcijańskiej i jej przekaz. Dziękuję, że możemy stanąć w obliczu Matki i Królowej i prosić Ją, byśmy mogli realizować podwójne powołanie - mówił abp Depo i wyjaśniał, że służyć Bogu - to służyć człowiekowi, służyć Prawdzie - to ocalać człowieka od nieszczęścia. Wyznał z naciskiem: „Dziękuję Bogu za tę rozgłośnię!”.

Po Mszy św. pracownicy i słuchacze radia spotkali się na słodkim poczęstunku w Sali Różańcowej. Wysłuchali prelekcji o. Melchiora Królika na temat cudów zdziałanych za przyczyną Matki Bożej Jasnogórskiej.

Sygnał Radia Jasna Góra z nadajników naziemnych dociera nie tylko na teren archidiecezji częstochowskiej, ale również do diecezji sąsiednich, a przez nadajnik satelitarny oraz internet rozgłośni można słuchać także poza granicami kraju. Transmisją, która do dziś gromadzi największą liczbę słuchaczy, jest Apel Jasnogórski, emitowany bezpośrednio z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej codziennie o godz. 21. Wieczorną modlitwę Polaków poprzedza program pt. „Księga Apelowa”. W studiu przyjmowane są telefonicznie i e-mailem intencje słuchaczy: prośby i podziękowania. W godzinie Apelu księga z intencjami spoczywa na ołtarzu przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

Obecnie dyrektorem Radia Jasna Góra jest o. Kamil Szustak. Podkreśla on, że przez posługę radia wielu ludzi może duchowo być i uczestniczyć w życiu sanktuarium. - Transmisje nabożeństw z Kaplicy Matki Bożej są niczym innym jak zaproszeniem do tego, abyśmy wspólnie - czy to przez obecność w kaplicy, czy łącząc się duchowo - tworzyli wspólnotę wiary i wypełniali przestrzeń wielkiej modlitwy za Kościół i Ojczyznę, przestrzeń zawierzenia. To tak, jakbyśmy kontynuowali szlak świętych, którzy tutaj, u Matki Bożej, uczyli się odpowiedzialności za Kościół, za Polaków - uważa o. Szustak.

Reklama

(it)

33. Pielgrzymka Obrońców Życia

Żyjemy w czasach wyrafinowanego sporu o życie

W sanktuarium jasnogórskim 23 marca spotkało się ok. 2 tys. osób. - Dziękowali za sukcesy, które z pomocą Bożą udało się osiągnąć w ostatnim roku, i prosili o światło, moc i wytrwałość do dalszej walki o obronę życia poczętych dzieci - mówił Antoni Zięba z Krakowa, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, organizator pielgrzymki. Obecny był również m.in. dr Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Mszy św. w intencji obrony życia przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystię koncelebrował bp Jan Szkodoń z Krakowa.

- Żyjemy bez wątpienia w czasach bardzo szczególnego i wyrafinowanego sporu o życie - zaznaczył w homilii abp Depo. - Z jednej strony wiek XX był czasem odkryć m.in. w dziedzinie biologii, astronomii czy nauk medycznych, środków społecznego przekazu, ale z drugiej strony był wiekiem ludobójstwa, przemocy i kłamstwa. I nie bez racji można za bł. Janem Pawłem II określić, że nasza epoka była i jest czasem swoistego zmagania się „kultury życia i kultury śmierci”. Zdobycze medycyny i biotechnologii, in vitro, czy, niestety, nawet próby klonowania człowieka i hybrydy zwierzęco-ludzkie. To wszystko może budzić w człowieku przekonanie, że jest stwórcą samego siebie i sprawić, że ulegnie pokusie manipulowania drzewem genetycznym życia. A cóż dopiero powiedzieć o życiu duchowym? Doświadczamy tego wielokroć, że oderwanie od Boga niesie katastrofalne skutki, że bez Boga zanika stworzenie i jego wartość, bo wszystko wówczas zmierza ku śmierci - mówił Metropolita Częstochowski.

Reklama

Podczas spotkania wręczono nagrody laureatom IX edycji Konkursu im. ks. J. Popiełuszki pt. „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.

Opinia konserwatora

Prof. Wojciech Kurpik, jak co roku przed Wielkanocą, zbadał stan Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Wizyta konserwatora miała na celu przede wszystkim sprawdzenie, jak zachowywała się struktura Obrazu w czasie ostatnich miesięcy, odkąd Ikona została umieszczona w nowej kasecie. Prof. Kurpik informuje, że w tej chwili są trzy miejsca odspojeń, gdzie warstwa malarska straciła kontakt z podłożem. - W odniesieniu do tego, co było rok temu, zauważa się wyraźną poprawę.

Pewną informację na temat aktualnego stanu drewna i Obrazu będę mógł podać dopiero w przyszłym roku, po rocznym doświadczeniu przebywania Obrazu w nowych warunkach - mówi prof. Kurpik.

- W nowej kasecie mamy już całkowicie przejrzystą szybę, zainstalowany jest cały system prawidłowego oświetlenia. To wszystko, co w tej chwili zostało zrobione, to jest wielka, historyczna sprawa w dziejach Obrazu, w dziejach klasztoru jasnogórskiego.

Krótko

24 marca, w Niedzielę Palmową, uroczystej Mszy św. z poświęceniem palm w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. Liturgię Niedzieli Palmowej uświetniły śpiewem Jasnogórski Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani”, Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata” pod dyrekcją Jarosława Jasiury oraz dzieci z Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej. Opis Męki Pańskiej z Ewangelii wg św. Łukasza odśpiewali na głosy ojcowie paulini: o. Sebastian Matecki, o. Jacek Nawalny i o. Nikodem Kilnar z towarzyszeniem chórów.

25 marca przybyli z pielgrzymką do Matki Bożej studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Obecni byli: o. Tadeusz Rydzyk, założyciel WSKSiM, i o. dr Zdzisław Klafka, rektor uczelni, oraz ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-04-03 07:24

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57
W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu