Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 14/2013, str. 12

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa rocznicowa

Radio Jasna Góra ma 18 lat

Dnia 25 marca 1995 r. po raz pierwszy usłyszeliśmy z głośników radiowych: „Tu Radio Jasna Góra”. Ten rozpoznawalny sygnał zabrzmiał nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. 18 lat temu rozgłośnia Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej wyemitowała swój pierwszy program.

23 marca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej rocznicowa Msza św. była sprawowana pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. - Dziękuję za służbę Prawdzie, za dojrzałość wiary chrześcijańskiej i jej przekaz. Dziękuję, że możemy stanąć w obliczu Matki i Królowej i prosić Ją, byśmy mogli realizować podwójne powołanie - mówił abp Depo i wyjaśniał, że służyć Bogu - to służyć człowiekowi, służyć Prawdzie - to ocalać człowieka od nieszczęścia. Wyznał z naciskiem: „Dziękuję Bogu za tę rozgłośnię!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. pracownicy i słuchacze radia spotkali się na słodkim poczęstunku w Sali Różańcowej. Wysłuchali prelekcji o. Melchiora Królika na temat cudów zdziałanych za przyczyną Matki Bożej Jasnogórskiej.

Sygnał Radia Jasna Góra z nadajników naziemnych dociera nie tylko na teren archidiecezji częstochowskiej, ale również do diecezji sąsiednich, a przez nadajnik satelitarny oraz internet rozgłośni można słuchać także poza granicami kraju. Transmisją, która do dziś gromadzi największą liczbę słuchaczy, jest Apel Jasnogórski, emitowany bezpośrednio z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej codziennie o godz. 21. Wieczorną modlitwę Polaków poprzedza program pt. „Księga Apelowa”. W studiu przyjmowane są telefonicznie i e-mailem intencje słuchaczy: prośby i podziękowania. W godzinie Apelu księga z intencjami spoczywa na ołtarzu przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

Obecnie dyrektorem Radia Jasna Góra jest o. Kamil Szustak. Podkreśla on, że przez posługę radia wielu ludzi może duchowo być i uczestniczyć w życiu sanktuarium. - Transmisje nabożeństw z Kaplicy Matki Bożej są niczym innym jak zaproszeniem do tego, abyśmy wspólnie - czy to przez obecność w kaplicy, czy łącząc się duchowo - tworzyli wspólnotę wiary i wypełniali przestrzeń wielkiej modlitwy za Kościół i Ojczyznę, przestrzeń zawierzenia. To tak, jakbyśmy kontynuowali szlak świętych, którzy tutaj, u Matki Bożej, uczyli się odpowiedzialności za Kościół, za Polaków - uważa o. Szustak.

Reklama

(it)

33. Pielgrzymka Obrońców Życia

Żyjemy w czasach wyrafinowanego sporu o życie

W sanktuarium jasnogórskim 23 marca spotkało się ok. 2 tys. osób. - Dziękowali za sukcesy, które z pomocą Bożą udało się osiągnąć w ostatnim roku, i prosili o światło, moc i wytrwałość do dalszej walki o obronę życia poczętych dzieci - mówił Antoni Zięba z Krakowa, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, organizator pielgrzymki. Obecny był również m.in. dr Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Mszy św. w intencji obrony życia przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystię koncelebrował bp Jan Szkodoń z Krakowa.

- Żyjemy bez wątpienia w czasach bardzo szczególnego i wyrafinowanego sporu o życie - zaznaczył w homilii abp Depo. - Z jednej strony wiek XX był czasem odkryć m.in. w dziedzinie biologii, astronomii czy nauk medycznych, środków społecznego przekazu, ale z drugiej strony był wiekiem ludobójstwa, przemocy i kłamstwa. I nie bez racji można za bł. Janem Pawłem II określić, że nasza epoka była i jest czasem swoistego zmagania się „kultury życia i kultury śmierci”. Zdobycze medycyny i biotechnologii, in vitro, czy, niestety, nawet próby klonowania człowieka i hybrydy zwierzęco-ludzkie. To wszystko może budzić w człowieku przekonanie, że jest stwórcą samego siebie i sprawić, że ulegnie pokusie manipulowania drzewem genetycznym życia. A cóż dopiero powiedzieć o życiu duchowym? Doświadczamy tego wielokroć, że oderwanie od Boga niesie katastrofalne skutki, że bez Boga zanika stworzenie i jego wartość, bo wszystko wówczas zmierza ku śmierci - mówił Metropolita Częstochowski.

Reklama

Podczas spotkania wręczono nagrody laureatom IX edycji Konkursu im. ks. J. Popiełuszki pt. „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.

Opinia konserwatora

Prof. Wojciech Kurpik, jak co roku przed Wielkanocą, zbadał stan Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Wizyta konserwatora miała na celu przede wszystkim sprawdzenie, jak zachowywała się struktura Obrazu w czasie ostatnich miesięcy, odkąd Ikona została umieszczona w nowej kasecie. Prof. Kurpik informuje, że w tej chwili są trzy miejsca odspojeń, gdzie warstwa malarska straciła kontakt z podłożem. - W odniesieniu do tego, co było rok temu, zauważa się wyraźną poprawę.

Pewną informację na temat aktualnego stanu drewna i Obrazu będę mógł podać dopiero w przyszłym roku, po rocznym doświadczeniu przebywania Obrazu w nowych warunkach - mówi prof. Kurpik.

- W nowej kasecie mamy już całkowicie przejrzystą szybę, zainstalowany jest cały system prawidłowego oświetlenia. To wszystko, co w tej chwili zostało zrobione, to jest wielka, historyczna sprawa w dziejach Obrazu, w dziejach klasztoru jasnogórskiego.

Krótko

24 marca, w Niedzielę Palmową, uroczystej Mszy św. z poświęceniem palm w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. Liturgię Niedzieli Palmowej uświetniły śpiewem Jasnogórski Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani”, Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata” pod dyrekcją Jarosława Jasiury oraz dzieci z Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej. Opis Męki Pańskiej z Ewangelii wg św. Łukasza odśpiewali na głosy ojcowie paulini: o. Sebastian Matecki, o. Jacek Nawalny i o. Nikodem Kilnar z towarzyszeniem chórów.

25 marca przybyli z pielgrzymką do Matki Bożej studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Obecni byli: o. Tadeusz Rydzyk, założyciel WSKSiM, i o. dr Zdzisław Klafka, rektor uczelni, oraz ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Podziel się:

Oceń:

0 0
2013-04-03 07:24

Wybrane dla Ciebie

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji.

Więcej ...

Kapłaństwo - dar Jezusa dla Kościoła

Niedziela legnicka 4/2004

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Groby Pańskie 2024 - Stwórz z nami galerię

2024-03-29 09:19
Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...