Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Miłosierdzie przemienia nasze życie

Niedziela bielsko-żywiecka 14/2013, str. 4-5

Ks. Mikołaj Szczygieł podczas konferencji prezentującej ideę pielgrzymki do Łagiewnik

Archiwum

Ks. Mikołaj Szczygieł podczas konferencji prezentującej ideę pielgrzymki do Łagiewnik

KS. PIOTR BĄCZEK: - Jak zrodził się pomysł zorganizowania przedsięwzięcia Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej do Łagiewnik. Co właściwie miało na to wpływ: osobiste odniesienie do tajemnicy Miłosierdzia Bożego, jakieś doświadczenia, postulaty ludzi, których Ksiądz spotkał?

KS. MIKOŁAJ SZCZYGIEŁ: - W zasadzie zaczęło się od potrzeby ludzi. Pomysł zorganizowania takiej pielgrzymki zrodził się podczas wędrówki do Częstochowy. Wziąłem udział w pielgrzymce naszej diecezji na Jasną Górę w sierpniu ubiegłego roku z grupą swoich parafian z Bielska-Białej Lipnika, gdzie obecnie jestem wikariuszem. Podczas wędrówki jedna z mieszkanek mojej parafii, Irena Papla - zwierzyła się, że od kilku lat myśli o pójściu z pielgrzymką nie tylko do Częstochowy, lecz również do Łagiewnik. Zaczęliśmy o tym wspólnie rozmawiać. Zapytaliśmy o zdanie osoby zaangażowane w organizację pielgrzymki na Jasną Górę. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że jest to świetny pomysł. W ten sposób Pani Irena - bardzo doświadczony pielgrzym - stała się pomysłodawczynią całej inicjatywy. Zwróciła uwagę na to, że Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, choć prawdopodobnie najmłodsze w Polsce, jest jednym z najważniejszych polskich sanktuariów nie tylko dla nas, Polaków, lecz również dla całego Kościoła i świata. Mnóstwo ludzi z Europy, Azji, obu Ameryk nawiedza sanktuarium łagiewnickie. Jest ono znane na całym świecie. Dlaczego nie pójść akurat tam, do Jezusa Miłosiernego?
W latach seminaryjnych, które spędziłem w Krakowie, faktycznie zapamiętałem Łagiewniki jako centrum Bożego Miłosierdzia na skalę światową. Wielokrotnie miałem okazję w nim posługiwać jako kleryk i słuchać wzruszających wręcz świadectw kapłanów-spowiedników, którzy opowiadali o cudach dokonujących się w ludzkich sercach dzięki temu sanktuarium i samemu kultowi Miłosierdzia Bożego. Dodatkowym impulsem do zorganizowania tej pielgrzymki jest fakt powstania tuż obok Centrum błogosławionego Jana Pawła II i jednocześnie pierwszego w świecie sanktuarium błogosławionego Papieża. Wiemy dobrze, że jednym z najwyraźniejszych rysów jego pontyfikatu było propagowanie kultu Bożego Miłosierdzia. Jako biskup Krakowa w 1968 r. podniósł kaplicę łagiewnickich sióstr do rangi sanktuarium ze względu na rozpoczęty już proces beatyfikacyjny s. Faustyny Kowalskiej. Jako papież w 1993 r. beatyfikował, a w 2000 r. kanonizował s. Faustynę. Dwa lat później osobiście konsekrował bazylikę w łagiewnickim sanktuarium. Dlatego idąc w pielgrzymce do Łagiewnik, obowiązkowo przechodzimy przez Centrum, które jemu jest poświęcone - wielkiemu apostołowi Miłosierdzia.

- Na pielgrzymkowej mapie naszego Kościoła diecezjalnego pielgrzymka do Łagiewnik jest na pewno nowością. Czy tego typu pielgrzymki organizowane są przez inne diecezje, czy też jesteśmy pierwsi?

- Piesze szlaki do Łagiewnik zostały już przetarte. Pielgrzymi z Poznania idą już dziesiąty raz. Podobnie pielgrzymują Warszawiacy i - co ciekawe - Węgrzy, którzy łączą swoją drogę do Łagiewnik z pielgrzymowaniem do Częstochowy z naszą diecezją w sierpniu. Jednak, o ile się orientuję, nasza pielgrzymka jest pierwszą o charakterze diecezjalnym. To znaczy pomysł jej zorganizowania najpierw przedstawiliśmy naszemu biskupowi Tadeuszowi Rakoczemu. W całości go zaaprobował i wydał specjalny list pasterski do wszystkich parafii, zachęcający do udziału w pielgrzymce. Podejrzewam, że inne grupy idące do Łagiewnik nie miały takiego charakteru i takiego ogólnodiecezjalnego oddziaływania.

- Na jakim obecnie jesteście etapie jeśli chodzi o przygotowania - co już jest gotowe, a co jeszcze czeka na realizację?

- Od strony organizacyjnej wykonaliśmy wszystko, co jest potrzebne do bezpiecznego przeprowadzenia ludzi do Łagiewnik. W pierwszej kolejności pozyskaliśmy aprobatę biskupów krakowskich (w tym kustoszy obu sanktuariów: bp. Jana Zająca oraz ks. inf. Jana Kabzińskiego) oraz proboszczów naszej diecezji i archidiecezji krakowskiej, przez parafie których pójdziemy. Każdy z nich obiecał nam pomoc w organizacji postojów i noclegów w swoich parafiach. Uzgodniliśmy trasę przemarszu pielgrzymki z poszczególnymi administratorami dróg wojewódzkich, powiatowych i miejskich. Zorganizowaliśmy zabezpieczenie techniczne i medyczne pielgrzymów w czasie przemarszu z pomocą Mariusza Zawady, komendanta Kęckiego Oddziału Maltańskiej Służby Medycznej. Pozyskaliśmy sponsora w osobie Tomasza Chmielniaka i drukarni Grupy Quest Poligrafia 24 na wydrukowanie plakatów i śpiewników dla pielgrzymów, państwa Krzysztofa i Joannę Wrażeń z drukarni Skill, którzy wydrukowali baner pielgrzymkowy zaprojektowany przez firmę Pro Info należącą do p. Wojciecha Kliś. Pani prof. Elżbieta Kurzaj zaprojektowała dla nas logo pielgrzymki. Powstała strona internetowa, którą założył Jakub Kowalski. Uzyskaliśmy wsparcie mediów na czele z Diecezjalnym Radiem „Anioł Beskidów”. Zorganizowaliśmy wreszcie punkty zapisów w 10 największych miastach naszej diecezji.
Oczekujemy teraz na potwierdzenie liczby pielgrzymów. Zapisy zakończyliśmy miesiąc przed wyruszeniem w trasę, czyli 31 marca. Znając liczbę pielgrzymów, zorganizujemy dla wszystkich noclegi, postoje, ubezpieczenie itp.

Reklama

- Pielgrzymka ma swoją piosenkę - hymn. W jego powstanie zaangażowali się artyści znani na Podbeskidziu. Jak doszło do powstania tego utworu?

- Zaprosiliśmy do udziału w pielgrzymce Piotra Mireckiego, który jest jednym z animatorów muzycznych idących co roku do Częstochowy. Piotr jednocześnie jest jednym z członków zespołu „Dzień Dobry”. Skomponował hymn - zaadaptował słowa s. Faustyny z „Dzienniczka”, napisał aranżacje instrumentalną i wokalną. Aby nagrać hymn poprosił swojego znajomego, Łukasza Golca o możliwość skorzystania ze studia. W studiu ten hymn, jak również cała inicjatywa pielgrzymki, tak się spodobały, że zaproponował Łukaszowi współudział w nagraniu hymnu. Golec Fabryka zaprosiła do udziału kolejnych artystów i w ten sposób zgromadziła całą grupę jego wykonawców. Oprócz kompozytora Piotra, są nimi: Łukasz i Edyta Golec, Magda Anioł, Krzysztof Maciejowski, Jakub Foltak, Hanka Rybka, Marcin Pokusa, Robert Szewczuga.

- Każda piesza pielgrzymka może być nazwana rekolekcjami w drodze. Można się spodziewać, że w drodze do Łagiewnik uczestnicy rozważać będą jakieś treści podczas konferencji... Na jakie aspekty naszej wiary będziecie zwracać uwagę pątników?

- Najważniejszym aspektem wiary poruszanym w trakcie pielgrzymki będzie tajemnica Bożego Miłosierdzia, które działa w naszym życiu nieustannie. To znaczy, chcemy pokazać piękną prawdę naszej wiary mówiącą o tym, że Pan Bóg nie jest dla nas kimś dalekim, lecz pozostaje blisko nas. W swoim miłosierdziu schodzi do nas i jeśli tylko Go przyjmujemy, tym miłosierdziem przemienia nasze życie, ma na nie wpływ, modeluje je. Pokazać chcemy dynamikę Bożego działania w naszych sercach właśnie przez miłosierdzie - dynamikę, która nie budzi lęku, lecz radość.

- Kolejne pytanie dotyczy zewnętrznych znaków: jak będzie wyglądać pielgrzymkowa brać?

- Tradycyjnie, jak w drodze na Jasną Górę, na czele pójdzie krzyż ufundowany przez ks. Jerzego Wojciechowskiego, lipnickiego proboszcza, oraz znaki poszczególnych grup, które stanowić będą wizerunki ich świętych patronów: św. Faustyny Kowalskiej oraz bł. Jana Pawła II.

- Wreszcie bardziej osobiste pytanie: czym dla Księdza jest tajemnica Bożego Miłosierdzia?

- Jedyne słowo dla mnie adekwatne do jego opisu to tajemnica - tajemnica miłości. Tak jak mężczyznę i kobietę łączy tajemnica miłości, tak jak rodziców z ich dziećmi łączy tajemnica miłości, tak jak przyjaciół łączy tajemnica miłości - tak samo jest ze mną i chyba każdym z nas - łączy nas z Bogiem tajemnica miłości.

2013-04-05 14:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Toruń: sympozjum o sektach i nowych ruchach religijnych

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Atak hakerski w Watykanie?

2022-11-30 20:17
Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

We wtorek po południu kolejny raz w tym roku przerwany został dostęp do większości watykańskich strony internetowych. Jak poinformowała agencja I.Media, prawdopodobnie doszło do ataku hakerskiego.

Więcej ...

MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną

2022-11-30 20:12

PAP/EPA/Georgi Licovski

W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku porażki losy drużyny trenera Czesława Michniewicz zależeć będą od wyniku rozgrywanego równolegle spotkania Meksyku z Arabią Saudyjską.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...