Reklama

Niedziela Podlaska

Eucharystia w intencji Papieża

Niedziela podlaska 14/2013, str. 4

Eucharystii w drohiczyńskiej katedrze przewodniczył bp Antoni Dydycz

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Eucharystii w drohiczyńskiej katedrze przewodniczył bp Antoni Dydycz

19 marca, w dniu inauguracji pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka, bp Antoni Dydycz celebrował w drohiczyńskiej katedrze Eucharystię dziękczynną za pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI oraz o potrzebne łaski dla nowego papieża. Do modlitwy Ksiądz Biskup zaprosił zarówno duchownych, jak i świeckich, prosił też, aby uroczyste Msze św. w tych w intencjach sprawowano również we wszystkich parafiach diecezji drohiczyńskiej

Wiernych przybyłych do Drohiczyna powitał proboszcz parafii katedralnej ks. dr Zbigniew Średziński, który przypominał o trwających rekolekcjach i zachęcał, by wierni korzystali z obecności kapłanów w konfesjonałach. Eucharystię rozpoczęto Litanią do św. Józefa, opiekuna Najświętszej Rodziny i Kościoła powszechnego.

W homilii Biskup Drohiczyński wyraził radość ze wspólnego, duchowego uczestnictwa w inauguracji papieskiej posługi Ojca Świętego Franciszka. Podkreślał, że jesteśmy wspólnotą i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół, dlatego powinniśmy się zastanowić, na ile czujemy tę współodpowiedzialność za rozwój i za świętość wspólnoty, której tak wiele zawdzięczamy. Ksiądz Biskup zwrócił też uwagę, jak bliski Polakom jest papież Franciszek

Kaznodzieja mówił też o innych symbolach przybliżających nas do papieża. „Cieszy nas, że Ojciec Święty przyjął imię Franciszek, bo przecież tak bliski jest nam św. Franciszek z Asyżu”. Wymienił też liczne grono świętych Polaków, którzy pochodzili z rodziny zakonu franciszkańskiego. „Dzięki temu po raz kolejny okazało się, że Polska jest bliska papieżowi, a papież jest bliski Polsce” - mówił dalej i podkreślał, jak ważna jest umiejętność odczytywania tych znaków Bożej dobroci, znaków Ducha Świętego, które nas zachęcają do jeszcze większego zjednoczenia, do większej duchowej łączności, aby nic, co dotyczy Ojca Świętego i Kościoła, nie było nam obojętne.

Reklama

W dalszej części homilii bp Dydycz wspominał papieża Benedykta XVI, dziękując Panu Bogu za to, że mogliśmy korzystać z ogromnej posługi, wyjątkowego oddania się i serdecznego zawierzenia nam wszystkim przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Zachęcał też, aby modlić się za Benedykta XVI i prosić Matkę Najświętszą, by wspierała papieża emeryta w jego obecnej duchowej działalności, by jego zawierzenie, które pragnie ofiarować za Kościół, przynosiło też i w naszych sercach i umysłach jak najwięcej korzyści.

Nawiązując do przeżywanej uroczystości św. Józefa, zachęcał, by nasze intencje zawierzać św. Józefowi, który był człowiekiem zawierzenia i wiary. Po Eucharystii odśpiewano „Te Deum”, by prosić o potrzebne łaski dla Kościoła i papieża Franciszka. Biskup Drohiczyński zachęcał także do korzystania z mediów katolickich, aby dzięki nim jak najpełniej poznawać życie i dotychczasową działalność papieża Franciszka, dzięki czemu może stawać się on bliższy, co pozwoli na dyskretne wspomaganie go w jego misji.

2013-04-05 14:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież mianował przewodniczących zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii

Grzegorz Gałązka

Będą oni na zmianę prowadzili obrady synodalne, które odbędą się w dniach 6-27 października w Watykanie pod hasłem: „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła dla ekologii integralnej”.

Więcej ...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Więcej ...

Poznań/ Rozprawa apelacyjna od wyroku ws. Marka M. oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego

2022-12-08 07:19

Adobe.Stock.pl

W czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu ma rozpoznać apelację prokuratury od wyroku w sprawie Marka M., oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. W czerwcu tego roku sąd rejonowy uniewinnił mężczyznę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...