Reklama

Niedziela Łódzka

Święto patrona archidiecezji

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski; od lewej bp Adam Lepa, od prawej ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr

Henryk Tomczyk

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski; od lewej bp Adam Lepa, od prawej ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr

W uroczystość św. Józefa, patrona ludzi pracy i archidiecezji łódzkiej, w bazylice archikatedralnej modlono się o potrzebne łaski dla Kościoła łódzkiego oraz dla ludzi pracy i ich rodzin, a także dla wszystkich, którzy pracy nie mają. Dziękowano również Bogu za wybór Ojca Świętego i zanoszono prośby o to, by błogosławił i umacniał papieża Franciszka w jego posłudze Piotra dla całego Kościoła i świata.

Mszę św. z abp. Markiem Jędraszewskim koncelebrowali: bp Adam Lepa, ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr oraz kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Świątynię wypełnili się m.in. ludzie pracy, związkowcy, przedstawiciele organizacji katolickich, klerycy, siostry zakonne, Rycerze Kolumba. Poczty sztandarowe wystawiły wielkie zakłady pracy archidiecezji i województwa łódzkiego, a także NSZZ „Solidarność”. We wspólną modlitwę za pośrednictwem Radia Niepokalanów włączyli się jego słuchacze.

Mszę św. poprzedziła krótka konferencja zatytułowana „Świadectwo wiary ludzi pracy”, którą wygłosił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr, wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ksiądz Profesor wygłosił też homilię, w której mówił m.in. o pracy, miłości, rodzinie. Te wartości w kontekście minionego systemu tworzyły w Łodzi szczególne napięcie i dramatyczne wyzwania.

W nowym systemie ekonomicznym i politycznym znów nie jesteśmy wolni od trójmianu - rodzina, miłość, praca. Bezrobocie, które jest nie tylko złem społecznym, ale nade wszystko moralnym, wymusza emigrację, która staje się próbą dla rodziny i jej trwałości, a niejednokrotnie próbą dla wiary. To miasto w dużej mierze obumiera, gdyż brakuje sił, koncepcji, strategii dla odbudowania właściwej relacji pomiędzy miłością, rodziną i pracą. Warto zatem odczytać z Ewangelii tę prawdę, że nie można budować żadnej polityki społecznej związanej z dowartościowaniem pracy, jeżeli niszczy się równocześnie strukturę rodziny, instytucję małżeństwa, jeżeli nie szanuje się ludzkiej miłości. Tylko polityka i działanie społeczne, które troszczy się o miłość, rodzinę i pracę jest w stanie ocalić rzeczywistość człowieka, uratować jego przyszłość. Nie wolno zapomnieć, że przyszłość świata idzie przez rodzinę!

Reklama

- Gromadzimy się dziś wokół św. Józefa, oblubieńca i rzemieślnika, człowieka niezwykłej miłości i wytrwałej pracy, aby dostrzec, że mimo niesprzyjających warunków kulturowych i politycznych, potrafił on podporządkować swoją pracę rodzinie i miłości do niej - mówił ks. prof. Bortkiewicz. - Św. Józef traktował pracę nie tylko jako sposób zarobkowania, ale jako potwierdzenie swojej miłości, wierności, troskliwości. Praca była dla niego sposobem wyrażania najgłębszych relacji małżeńskich i ojcowskich. Traktował również pracę jak modlitwę, sposób na uświęcenie życia i zbawienie. Prosimy dzisiaj św. Józefa, aby pomógł nam zrozumieć sens pracy i przez nią przybliżać się do Boga, Stwórcy i Odkupiciela, uczestniczyć w Jego zbawczych zamierzeniach w stosunku do człowieka i świata. Modlimy się również za to miasto, jego mieszkańców, Kościół łódzki, jego Pasterzy i lud, aby to miasto stało się nadzieją życia dla obecnych i przyszłych pokoleń - zakończył.

Podczas liturgii abp Marek Jędraszewski wręczył Złote i Srebrne Krzyże Archidiecezji Łódzkiej, przyznawane za wybitne zasługi dla Kościoła w Łodzi. Złote Krzyże otrzymali: Władysław Ciemnicki - prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej, członek Rady Duszpasterskiej; Maria Mazurkiewicz - prezes dwóch kolejnych kadencji Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej i członek Rady Duszpasterskiej; s. Emiliana Stręciwilk ze Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, która w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia posługi w bazylice archikatedralnej, a w ubiegłym przeżywała jubileusz 60-lecia ślubów zakonnych. Srebrne Krzyże otrzymali: Eugenia i Kazimierz Bednarkowie z parafii św. Judy Tadeusza w Łodzi; Stanisław Reguła z parafii św. Maksymiliana w Łodzi; Marianna Strugińska-Felczyńska z parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu - prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i Włodzimierz Wierzbowski - prezes Rady Parafialnej w parafii Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi.

Na zakończenie abp Marek Jędraszewski podziękował wszystkim uczestnikom Mszy św. i udzielił im pasterskiego błogosławieństwa.

2013-04-05 14:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Bóg spełnia wasze marzenia, ale po swojemu! - Święcenia Diakonatu 2020

x Paweł Kłys

Święcenia diakonatu w katedrze łódzkiej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, przyjęło ośmiu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Więcej ...

Na co skierować uwagę w Adwencie według św. Jana Pawła II

Grzegorz Gałązka

Adwent z Janem Pawłem II - czyli jak do bożonarodzeniowego żłóbka zanieść świętość, modlitwę i poczucie humoru oraz o tym, co jeszcze można zabrać w podróż do Betlejem.

Więcej ...

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych zasadach

2022-12-09 14:58

Karol Porwich/Niedziela

Jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska w archidiecezji warszawskiej? – Wszystko zależy od proboszcza. W jednych parafiach księża będą chodzić po kolędzie od drzwi do drzwi. W innych – przyjdą na zaproszenie wiernych. Obie formy spotkać można zarówno w dużych parafiach miejskich jak i pod Warszawą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Kościół

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...