Reklama

Niedziela Małopolska

Ksiądz od artystów

Ks. inf. Jerzy Bryła odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Adam Wojnar

Ks. inf. Jerzy Bryła odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

W 2012 r. ks. inf. Jerzy Bryła obchodził jubileusz 60-lecia kapłaństwa, w bieżącym dziękuje Bogu za 85 lat życia. Kapłan nadal niesie duchową pomoc m.in. artystom, głuchoniemym, Bractwu Kurkowemu, wodociągowcom. Jest kuratorem sióstr wizytek, członkiem stowarzyszeń, fundacji. Zaangażował się również na rzecz dialogu między monoteistycznymi religiami.

Proboszcz

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że Ksiądz Jubilat to kapłan, z którym się lubi przebywać, który chętnie dzieli się tym, co ma; w sensie dosłownym i przenośnym. I nie jestem w tych sądach odosobniona. - Ks. inf. Jerzy Bryła był moim proboszczem - wspomina ks. dr Jan Abrahamowicz. - Miałem zaszczyt pracować w parafii na Salwatorze, gdzie zostałem skierowany po studiach w Rzymie. Goły jak mysz kościelna przyszedłem na plebanię, a Ksiądz Infułat zapytał: „A gdzie ks. Jasiu będzie spał, gdzie ma meble?”. No cóż, nie miałem mebli. Więc Ksiądz Proboszcz wyszedł, a po chwili wrócił i wręczył mi kopertę, mówiąc, że to na wersalkę. Ks. Abrahamowicz podkreśla, że wciąż pamięta tę ojcowską serdeczność i życzliwość.

- To wspaniały kapłan - dodaje Fryderyk Warta, emerytowany nauczyciel, aktywny dziennikarz. - Wspiera działania artystów, w tym również mojej córki Ewy. Jest duchowym opiekunem. Modli się w intencji jej przedsięwzięć artystycznych. Również Stanisław Malik, znany szopkarz z Salwatora, nie kryje swego uznania dla ks. Bryły: - Nigdy nie zapomnę go jako proboszcza. Był w tej posłudze prosty, uczciwy, skromny, do każdego serdecznie nastawiony. Z kolei Marek Mirosławski na łamach Tygodnika Salwatorskiego (z 4 grudnia 2012 r.) pisze, że ks. Jerzy Bryła to wrażliwy przewodnik, doradca duchowy. Mirosławski kończy swój artykuł: „Najważniejsze, że jest po prostu Dobrym Człowiekiem.”

Autorytet

- Ks. inf. Jerzy Bryła jest typem kapłana, który człowiekowi imponuje zdrowo pojętą religijnością, otwartością, roztropnością i inteligencją - podkreśla ks. dr Robert Nęcek, rzecznik krakowskiej kurii metropolitalnej. - Obyty w świecie, a jednocześnie zwykły i prosty. Przy tym wszystkim ma ogromne poczucie humoru. Pamiętam go z czasów, kiedy uczył mnie języka migowego.

Reklama

Ks. Rzecznik podkreśla udane wejście ks. Bryły w środowisko artystyczne, które uznało Księdza Infułata za autorytet. Mój rozmówca zwraca również uwagę na rys charytatywny Księdza Jubilata.

W niedzielny wieczór, 24 marca br. przedstawiciele środowisk, z którymi związany jest Ksiądz Infułat, mieszkańcy Krakowa i Małopolski przybyli do Teatru im. Juliusza Słowackiego, aby uczestniczyć w zorganizowanym przez Fundację Pomocy Artystom Polskim „Czardasz”, galowym koncercie operetkowo-musicalowym, w czasie którego artyści podziękowali swemu duszpasterzowi za jego wieloletnią posługę oraz życzyli mu długich i nadal owocnych lat życia.

Jubilat

Wyrazem docenienia Jubilata było wręczenie przez Wojewodę Małopolskiego Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, nadanego ks. Jerzemu Bryle przez Prezydenta RP. Oficjalnie życzenia i gratulacje składali również: bp Damian Muskus, Prezydent Miasta Krakowa, Przewodniczący Sejmiku Małopolskiego oraz Wicemarszałek Województwa. Uczestnicy gali nie kryli sympatii do bardzo cenionego w Krakowie duszpasterza.

W koncercie, który poprowadził red. Jacek Chodorowski, dla Księdza Jubilata wystąpili: Anna Dymna, Jacek Wójcicki, Zbigniew Wodecki, Ewa Warta-Śmietana i jej córka Dorota Śmietana, laureaci Konkursu im. Iwony Borowickiej: Yeyoung Sohn i Piotr Płuska. Zatańczyli soliści baletu Gliwickiego Teatru Muzycznego, a zagrała Orkiestra Straussowska „Obligato” pod dyrekcją Jerzego Sobeńki. Zaś na finał zaśpiewano Jubilatowi „Plurimos annos”. - To wszystko dla Księdza Infułata - mówiła tuż po koncercie Ewa Warta-Śmietana, prezes Fundacji „Czardasz”. - Ks. Jerzy Bryła to motor duchowy naszych artystycznych przedsięwzięć. Bardzo nam pomaga i modlitwą, i słowem, i nawet w zdobywaniu środków na działalność. W najróżniejszy sposób stara się być dla nas wsparciem.

Reklama

Ojciec

Gdy zapytałam, po co środowiskom artystycznym duszpasterz, prof. Czesław Dźwigaj, znany rzeźbiarz odpowiedział: - Ksiądz Infułat to dla artystów osoba godna zaufania, zawsze możemy się do niego zwrócić, szczególnie w trudnych chwilach. On jest takim naszym tatą! Z kolei Łukasz Lech, krakowski aktor i redaktor, tłumaczy: - Potrzebujemy ojca duchowego, abyśmy nie utonęli w świecie swego zachwytu, egoizmu oraz emocji, z którymi przyszło nam żyć. Ksiądz Infułat, to kapłan, którego bardzo kochamy, bo takich jak on nam zwyczajnie potrzeba. Zaprzyjaźniony z ks. Jerzym Bryłą aktor podkreśla, że szczególnie fascynuje go w Jubilacie to, że ambasadora i żebraka traktuje z jednakową atencją, miłością i szacunkiem.

Po koncercie spotkałam Księdza Jubilata za kulisami. Był wzruszony. Powtórzył, że odznaczenie Prezydenta RP przyjął ku chwale Boga i Ojczyzny i traktuje je jako wyraz uznania dla pracy wielu zasłużonych kapłanów. Na pytanie o receptę na piękne, długie życie ks. inf. Jerzy Bryła odpowiedział: - Najważniejsza jest realizacja przykazania: „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego”. To Pan Jezus nam powiedział, żebyśmy się miłowali tak, jak On nas umiłował. Myślę, że jeśli się ludzi kocha, to oni się tym samym odpłacają. A to sprawia, że chce się żyć. Zwłaszcza, gdy się pamięta o benedyktyńskiej dewizie: „Ora et labora”. Tak więc modlitwa, praca oraz czyste sumienie. Trzeba też pamiętać o odpoczynku, a jak się jest chorym, to należy się leczyć. Tylko tyle, reszta w rękach Pana Boga!

2013-04-11 11:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Złoty jubileusz kapłaństwa ks. prał. Józefa Molendy

Niedziela świdnicka 29/2013, str. 2

Przemysław Awdankiewicz

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...