Reklama

Książki

Chcą czytać o Franciszku

Artur Stelmasiak

Na tegorocznych Targach Wydawców Katolickich padł rekord frekwencji. Z ofertą 140 wydawców, prezentowaną w arkadach Zamku Królewskiego w Warszawie, zapoznało się ponad 20 tys. zwiedzających

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowości biograficzne, zwłaszcza książki o papieżu Franciszku, książki Benedykta XVI i Jana Pawła II, ale także te o egzorcyzmach i historii Kościoła, publicystyka religijna znanych dziennikarzy, a także świadectwa znanych osobistości - te publikacje cieszyły się wzięciem w czasie XIX Targów Wydawców Katolickich.

Potentaci wystawiali kilkadziesiąt pozycji, mniejsze wydawnictwa - zaledwie po kilka. Było z czego wybierać, choć w tym roku brakowało bezdyskusyjnego bestselleru.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kwiatki papieża Franciszka

Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki dotyczące nowego Papieża. - To naturalne, bo papież Franciszek dla nas wszystkich jest jakąś „nowością” i chcemy go jeszcze bardziej poznać - mówi ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, które jest organizatorem targów. Jak obliczył, „franciszkowych” publikacji było na targach kilkanaście.

Krakowskie Wydawnictwo „M” przyjechało do Warszawy z 90 tytułami, w tym z 3 książkami związanymi z Franciszkiem, a wydanymi razem z KAI. Dwie prezentują nauczanie kard. Jorge Mario Bergoglio: „Kwiatki papieża Franciszka” i „Chciałbym Kościoła ubogiego, dla ubogich”, trzecia - biografię „Ojciec Święty Franciszek. U progu pontyfikatu”.

Reklama

Z innych wydawnictw uwagę ks. Romana Szpakowskiego zwróciły audiobooki wydawnictwa Rajmedia.pl. - Szczególnie te o 12 krokach wychodzenia z uzależnień - mówi ks. Szpakowski. - To pozycja bardzo potrzebna, podobnie jak książka Roberta Tekielego „Zmanipuluję Cię kochanie” Wydawnictwa „M”, wszak uzależnienia i manipulacja to bolączki naszego świata.

Różnorodną ofertę zaprezentowała Edycja Świętego Pawła z Częstochowy, w tym „Elementarz teologii ciała według Jana Pawła II”, ale także głośną autobiografię nawróconej modelki Anny Golędzinowskiej - „Ocalona z piekła” oraz gry komputerowe dla dzieci „Noe” i „Dawid”.

Feniks dla państwa Półtawskich

Istotną rolę targów w przekonywaniu wszystkich (a zwłaszcza młodzieży) do sięgania po dobrą książkę podkreślał w czasie ich inauguracji kard. Kazimierz Nycz. Przypomniał, że niemal trzy czwarte Polaków w ogóle nie czyta książek. Stąd tak ważna jest - także poprzez targi - ich promocja, wyzwalanie w człowieku zainteresowania nią.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore podkreślił, że targi wpisują się w Rok Wiary. - W Roku Wiary najbardziej potrzeba nam osobistego, intelektualnego pogłębienia motywów naszej wiary. Bez tego ryzykujemy, że nasza wiara zmizernieje - mówił.

Imprezie towarzyszyły spotkania autorskie, projekcje filmów i koncerty. Wręczono doroczne nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - Feniksy. Nagrodę główną Feniks 2013 otrzymali Wanda i Andrzej Półtawscy. Feniksy specjalne trafiły w ręce bp. Antoniego Długosza i Ernesta Brylla. Przyznaną po raz pierwszy nagrodą „Księga życia” uhonorowano prezydentową Karolinę Kaczorowską.

Reklama

Rzeczy „pierwszych” było więcej. Po raz pierwszy jeden z dni był Dniem Młodzieży, dla której przygotowano warsztaty tematyczne, spotkania problemowe, a wszystko z akcentem na przesłanie Jana Pawła II do młodych. Nowością było też wydłużenie imprezy do 4 dni.

Kolejki po autograf

Nie brakowało gwiazd, do których ustawiały się kolejki po autograf. Książki podpisywali: Wojciech Cejrowski, o. Leon Knabit, wybitny watykanista Andrea Tornielli, Krzysztof Ziemiec - dziennikarz TVP.

W ostatnim dniu targów na cieszącym się dużym zainteresowaniem stoisku tygodnika „Niedziela” był abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wcześniej, jako przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, przewodniczył w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie transmitowanej przez Polskie Radio Mszy św. w intencji wydawców katolickich oraz rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego.

Na stoisku „Niedzieli” można było otrzymać najnowszy numer tygodnika, wydawnictwa okolicznościowe, ale także liczne książki redaktora naczelnego ks. inf. Ireneusza Skubisia (m.in. zbiór rozmów „Czy zdaliśmy egzamin z odzyskanej wolności?”), obecnego w Warszawie w ostatnim dniu targów. Podpisywał je, rozmawiając przy okazji z czytelnikami. Rozmowy - jak wyjawił nam (patrz ramka obok) - były wyłącznie sympatyczne.

Szef targów - ks. Roman Szpakowski nie krył zadowolenia z ich przebiegu. Jak podkreśla, z dobrym przyjęciem spotkały się prelekcje, świadectwa, sympozjum „Magia - cała prawda”, odbywające się pod auspicjami targów w jednym z warszawskich kościołów, a także spotkania z twórcami, które odbywały się w specjalnym namiocie, filmy papieskie i koncert gwiazdy chrześcijańskiego rapu.

- To były rekordowe targi - przyznaje ks. Szpakowski. - Ale nam nie chodzi o bicie rekordów. Jeśli już, to o to, żeby z roku na rok były bogatsze i ciekawsze.

Podziel się:

Oceń:

2013-04-22 14:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Echa papieskiej krytyki bałwochwalczej globalizacji

Grzegorz Gałązka

Więcej ...

Czy staram się słuchać i żyć językiem miłości?

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 8, 11-13.

Więcej ...

Zapisy na Strefa Młodych Festiwal już za miesiąc!

2025-02-18 11:25

Materiał prasowy/Muza Dei

Dokładnie 18 marca ruszy rejestracja na wyjątkowe wydarzenie, jakim jest Strefa Młodych Festiwal - przestrzeń spotkania ludzi z całej Polski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wiara

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Szczegóły uroczystości pogrzebowych śp. ks. Grzegorza...

Kościół

Szczegóły uroczystości pogrzebowych śp. ks. Grzegorza...

Kanada/ Wypadek samolotu pasażerskiego

Kanada/ Wypadek samolotu pasażerskiego

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia