Reklama

Niedziela 17/2013

Szczegółowy spis treści

2

Przesłanie jedności i umocnienia w wierze

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Bóg - Honor - Ojczyzna

Ks. Ireneusz Skubiś

Bóg - Honor - Ojczyzna - dewiza Wojska Polskiego, wypisywana na sztandarach polskich sił zbrojnych to bardzo ważne wezwanie, któremu powinien być wierny każdy Polak katolik.

ANDREA TORNIELLI SPECJALNIE DLA „NIEDZIELI"
4-5

Co znaczy Kościół ubogi

Andrea Tornielli rozmawia z Mileną Kindziuk

- Ludzie na całym świecie obserwują styl i zachowanie Franciszka i z pewnością będą tego samego domagać się od swoich duszpasterzy - mówi Andrea Tornielli, włoski watykanista, w rozmowie z Mileną Kindziuk

5

Biografia papieża Franciszka

Kim jest nowy papież Franciszek, wybrany w czasie jednego z najkrótszych konklawe, już w piątym głosowaniu?

Z WATYKANU
6

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
7

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z KRAJU
9

Z kraju

10-11

Matka i Królowa Polski

O. Jan Pach OSPPE

W dniu 3 maja Kościół w Polsce dziękuje Bogu za opatrznościowy dar Matki Bożej, która jako Królowa Polski otacza macierzyńską opieką nasz Naród. Moc tej opieki zajaśniała wielokrotnie na przestrzeni naszych dziejów.

PIELGRZYMKA WSD
12-13

Wielkie rzeczy uczynił Bóg w naszym życiu...

Ks. Mariusz Frukacz

Blisko 3 tys. seminarzystów, 300 wykładowców i rektorów seminariów z 63 Wyższych Seminariów Duchownych z całej Polski uczestniczyło w dniach 16-17 kwietnia w pielgrzymce na Jasną Górę. Organizowana po raz czwarty pielgrzymka odbywała się z inicjatywy Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce.

13

„Księża w epoce nowoczesności”

Kard. Mauro Piacenza

Jak być kapłanem w XXI wieku? Na to pytanie odpowiada kard. Mauro Piacenza - prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa Stolicy Apostolskiej i wieloletni formator.

LISTY DO PASTERZA
14-15

Pytanie o wierność zasadom

Ks. Zbigniew Suchy

Abp Józef Michalik odpowiada

Abp Józef Michalik

ROZMAWIAMY O POLSCE
16-17

Polska antytezą Chin

Z dr. Cezarym Mechem rozmawia Wiesława Lewandowska

O feudalnych nawykach UE, ekspansji gospodarczych kolosów, degradacji Polski i konieczności powrotu do etyki w ekonomii z dr. Cezarym Mechem rozmawia Wiesława Lewandowska

29 IV - DZIEŃ MĘCZEŃSTWA DUCHOWIEŃSTWA POLSKIEGO
18-19

Prześladowani na co dzień

Mateusz Wyrwich

Walczyli na frontach II wojny światowej jako kapelani wojskowi. W regularnej armii i partyzantce. Osadzani w więzieniach i obozach ginęli od kul plutonów egzekucyjnych. Czasem ścinani przez gilotynę. Za głoszenie wiary czy pomoc Żydom.

TELEWIZYJNY SERIAL „ANNA GERMAN" BIJE REKORDY
20-21

Człowieczy los Anny German

Lidia Dudkiewicz

Z pewnością głęboko w nasze serca zapadła filmowa scena, pokazująca, jak mała Ania bawi się z tatą w chowanego.Tak Waldemar Krzystek, reżyser, autor serialu telewizji rosyjskiej pt. „Anna German”, wyobraża sobie ostatnie chwile Eugeniusza Germana spędzone z ukochaną córeczką Anią.

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA
22-23

Gdy Jezus już się zbliża...

Anna Wyszyńska

Co roku o tej porze odżywają dyskusje na temat pierwszokomunijnych strojów, prezentów i przyjęć oraz apele księży, by nie odbierać dzieciom ich święta.

23

Dar życia w rękach świętych matek

Krystyna Zając

Dziś, kto szanuje siebie i drugiego człowieka, nie kwestionuje prawdy, że życie ma swoją godzinę startu w momencie poczęcia. Ta godzina nigdy się nie kończy, jest wieczna.

RATUJ MALUCHY
24-25

Dobro ucznia?

Agnieszka Konik-Korn

„Nadrzędnym celem wszelkich działań w edukacji musi być dobro ucznia” - to pojawiające się na stronach internetowych MEN zdanie min. Krystyny Szumilas powtarza się jak mantra.

ZMARŁ KS. JAN PALUSIŃSKI
26-27

Ksiądz Jaś Bombolo

Wojciech Dudkiewicz

Zmarłego w Krakowie ks. Jana Palusińskiego zawsze będziemy kojarzyć z festiwalem muzyki religijnej Sacrosong. To było dzieło jego życia, ale nie jedyne.

WIARA I ŻYCIE
27

Wybrał katolicyzm

Ks. Mariusz Rosik

LITURGIA TYGODNIA
28-29

Przykazanie nowe

Poprzeczka ustawiona została wysoko

Ks. Florian

30

Prawdziwy mężczyzna

Ks. Jacek Molka

O kim mowa? O św. Józefie - mężu Najświętszej Maryi Panny oraz opiekunie Pana Jezusa. W liturgii wspominamy go 1 maja jako św. Józefa Rzemieślnika.

KOMENTARZE
31

Niepolitycznie o polityce

Ks. Ireneusz Skubiś

Choć staramy się nie zajmować tzw. polityką, jako obywatele swojej ojczyzny nie możemy udawać, że nie widzimy wielu niesprawiedliwości, które nie tylko dzieją się na naszych oczach, ale które nas dotyczą. Byłaby to z naszej strony zwykła obłuda i grzech zaniedbania w kwestii napomnienia brata (por. Mt 18, 15-18).

PROSTO I JASNO
32

Patronka nauczycieli

Czesław Ryszka

Z niepokojem spoglądam na to, co dzieje się w szkole, a zwłaszcza na zmiany w dziedzinie wykształcenia humanistycznego młodych Polaków.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
33

W Moskwie chcą gościć Papieża

(pr)

Muzułmanie na zewnątrz, chrześcijanie w sercu

(pr)

Jaki kraj?

(pr)

Zostać czy umrzeć?

(pr)

Nowela ustawy o „wolności”

(pr)

MAJOWE OBRAZY
34-35

Pochód pierwszomajowy, czyli czym zastąpić religię

Sławomir Błaut

W PRL tysiące ludzi świętowało 1 maja w pochodach. Czy była to sprawa tylko ideologii, czy może już religii, jaką miało wyznawać socjalistyczne społeczeństwo?

BEZROBOCIE
36-37

Kościół bezrobotnych

Ks. Marek Łuczak

- Klękam przed bezrobotnymi w geście solidarności. Przed wszystkimi, którzy nie mogą znaleźć pracy, wyrażając im swoje współczucie i wolę pomocy, przed wszystkimi, których prawa pracownicze nie są respektowane.

Nowe problemy, niezmienne wyzwania

Rozmawiał ks. Marek Łuczak

38-39

Sięgnij po książkę

Rozmawiał Wojciech Dudziński

Rozmowa z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, redaktorem naczelnym „Niedzieli”

Chcą czytać o Franciszku

Witold Dudziński

Na tegorocznych Targach Wydawców Katolickich padł rekord frekwencji. Z ofertą 140 wydawców, prezentowaną w arkadach Zamku Królewskiego w Warszawie, zapoznało się ponad 20 tys. zwiedzających.

FESTIWAL NIEPOKALANÓW 2013
40

Katolickie forum filmowe

Jolanta Pałasz

Niepokalanowski festiwal, organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. św. Maksymiliana Kolbego i Klasztor Niepokalanów Ojców Franciszkanów, to przegląd oraz podsumowanie polskiego i światowego dorobku w dziedzinie filmu i multimediów nacechowanych wartościami ewangelicznymi.

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”
41

Kolejna edycja na przekór przeciwnościom

Margita Kotas

W pierwszych dniach maja zabrzmi muzyką Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, na który czekają nie tylko częstochowscy melomani

XXIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI SAKRALNEJ - 1-5 MAJA 2013
42-43

„Gaude Mater”

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"
44

Apostoł wiary i miłości Ojczyzny

Ks. Sylwester Łącki CSMA

„Do kraju tego, gdzie pierwsze ukłony/ Są, jak odwieczne Chrystusa wyznanie,/ „Bądź pochwalony!”/ Tęskno mi, Panie...”. Te głębokie w swej treści słowa C. K. Norwida oddają klimat albumu fotograficznego zatytułowanego „Apostoł wiary i miłości Ojczyzny” ukazującego Jana Pawła II.

Ogólnopolski Zjazd Historyków Kościoła w 2013 r.

Ks. Jacek Kapuściński

FELIETONY
45

Wiosna Franciszka

Zdzisław Skotnicki

Polska nie-rządem stoi

Marian Salwik

Wiosna w polityce

Krzysztof Czabański

Wiosna jest spóźniona, ale wreszcie jest. Także w polityce.

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
46

Rurki

Jolanta Marszałek

Kalendarium 28 IV – 4 V 2013

Ewa Aszkiewicz

Niedostępne menu

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
47-50

Konkret liczy się

Katarzyna Jaskólska

Być w środku życia

Ks. Ireneusz Skubiś

List motywacyjny w sprawie pracy

Dziwny jakiś… (Łk 24, 13-35)

Ks. Tomasz Chłopicki

MUSIC & SOUL FESTIVAL

Łukasz Sośniak/www.gospelbox.pl

Wspomnienia wojenne

Aleksandra Nitkiewicz

59

Spotkanie w auli „Niedzieli”

Muzyczne DARY

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Ślady Oksfordczyka w Cieszynie

PB

W Książnicy Cieszyńskiej 29 kwietnia o 17.30 odbędzie się wykład poświęcony żyjącemu w XVI wieku św. Edmundowi Campionowi oraz rękopisowi jego autorstwa, który znalazł się w Cieszynie za sprawą ks. Leopolda Szersznika.

Historia pewnej stodoły

Monika Jaworska

Przy parafii św. Barbary w Strumieniu powstaje Centrum Duszpasterskie im. Jana Pawła II. To kolejna inicjatywa, którą realizuje się w tej parafii, by posłużyła innym ludziom - parafianom i pielgrzymom.

„Droga kolorem zapisana”

Monika Jaworska

W piątek 12 kwietnia w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie odbył się wernisaż wystawy malarstwa Macieja Paździora z Katowic. Wystawę zatytułowano „Droga kolorem zapisana”. Będzie można ją zwiedzać do 13 maja br.

Niedziela kielecka

Jubileusz to nie kamienne pomniki

Agnieszka Dziarmaga

Salezjańska parafia Świętego Krzyża w Kielcach trwa w rozłożonym na miesiące jubileuszu stulecia - obecnie to mniej więcej półmetek tego szczególnego czasu.

W służbie życiu

Katarzyna Dobrowolska

Podczas Mszy św. grupa ponad 150 parafian przystąpiła do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, składając uroczyste przyrzeczenie przed ołtarzem. Podczas Mszy św. modlono się w szczególny sposób za wszystkie dzieła Caritas

Dominikanki z kieleckiego Baranówka

Agnieszka Dziarmaga

To niewielki Dom, znacznie mniejszy niż kielecka placówka macierzysta przy ul. Karczówkowskiej. Niemniej przez wiele lat większość księży z diecezji dobrze poznała piaszczystą (lub tak jak tegorocznej późnej wiosny - błotnistą) drogę do dominikanek na Baranówku.

Niedziela małopolska

Opowieść o polyphonie

Maria Fortuna-Sudor

To nie będzie sylwetka niezwykle utalentowanego i znanego wirtuoza gry na gitarze, chociaż miał on znaczący wpływ na powstanie tego tekstu. To nie jest artykuł o roli gitary i o innych pasjach w życiu nietuzinkowego człowieka, aczkolwiek i one przyczyniły się do zauważenia grającej skrzyneczki.

Ludzie, którzy czegoś chcą

Nazywam się Jolanta Janus, mieszkam w Nowej Hucie i udzielam się w Kole Przyjaciół Radia Maryja przy sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie Mogile.

Prośmy o pokój!

Małgorzata Cichoń

- Nie przerywajcie Waszych modlitw. Potrzebujemy cudów, które wypraszacie i siły, którą możemy z nich czerpać! - apelują misjonarze i wolontariusze z diecezji tarnowskiej pracujący w ogarniętej rebelią Republice Środkowoafrykańskiej

Niedziela lubelska

Jesteście przedłużeniem dłoni Boga

Anna Gliwa

Na zakończenie Tygodnia Miłosierdzia, Caritas Archidiecezji Lubelskiej zorganizowała doroczne spotkanie wolontariuszy. W Mszy św. i sesji szkoleniowo-panelowej uczestniczyli pracownicy lubelskiej Caritas oraz ci, którzy na co dzień angażują się w dzieła charytatywne Kościoła.

Być ambasadorem Słowa Bożego

Anna Gliwa

Niedzielą Biblijną, przypadającą w tym roku 14 kwietnia, rozpoczęły się obchody Tygodnia Biblijnego. Archidiecezjalne uroczystości pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło miały miejsce w kościele św. Józefa w Lublinie

Rocznica katastrofy smoleńskiej

Urszula Buglewicz

Uroczystości związane z obchodami 3. rocznicy zgromadziły na centralnym placu Lublina oraz w kościele Matki Bożej Królowej Polski przedstawicieli różnych szczebli władz administracji państwowej i samorządowej, organizacji i instytucji, świeckich i duchownych.

Niedziela łódzka

Wiara i kultura

Henryk Tomczyk

Wiele przejawów współczesnej kultury sprawia, iż można ją nazwać kulturą pogardy propagowanej w imię wolności człowieka - powiedział abp Marek Jędraszewski podczas czwartego spotkania z cyklu „Dialogi w katedrze”.

Spotkanie u Sióstr Urszulanek

Henryk Tomczyk

Czciciele św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, otrzymali figurę bł. Jana Pawła II, którą podarował im redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” - ks. inf. dr Ireneusz Skubiś.

Wystawa o Prezydencie

Anna Skopińska

Marta Kaczyńska, córka Lecha i Marii Kaczyńskich otworzyła 11 kwietnia w Łodzi wystawę poświęconą swojemu ojcu.

Rocznica tragedii smoleńskiej

Henryk Tomczyk

10 kwietnia w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej, w bazylice archikatedralnej łodzianie modlili się za tych, którzy wtedy zginęli i za tych, którzy zostali osieroceni.

Niedziela rzeszowska

Ku koronacji Matki Bożej Sokołowskiej

Ks. Jan Prucnal, kustosz sanktuarium

Od początku XVIII wieku w Sokołowie Małopolskim czcią wiernych otaczany jest łaskami słynący obraz Matki Bożej Królowej Świata, którą mieszkańcy obdarzyli tytułem Opiekunki Ludzkich Dróg.

Z początków kultu Matki Bożej Sokołowskiej

Bartosz Walicki, ks. Sławomir Zych

Wizerunek Matki Bożej Sokołowskiej namalowano w stylu baroku ludowego. Jest przykładem warsztatowego religijnego malarstwa polskiego z okresu baroku.

2 maja - Święto Flagi

Agnieszka Iwaszek

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej. Jest jednym z trzech, obok hymnu państwowego i godła, najważniejszych symboli państwa i narodu. Wyrazem jedności, suwerenności i solidarności

Międzynarodowe Studenckie Centrum Kultury Chrześcijańskiej

Ks. Paweł Gnat

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej (do niedawna funkcjonujący pod nazwą: Regionalne Centrum Informacji Europejskiej) to jeden z szesnastu punktów w Polsce współpracujących z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Niedziela sandomierska

Wokół chrześcijańskiego Wschodu

Ks. Adam Stachowicz

Sandomierz był miejscem spotkania uczestników sympozjum „Wokół chrześcijańskiego Wschodu”. Na zaproszenie bp. Krzysztofa Nitkiewicza 13 kwietnia przybyli do stolicy naszej diecezji hierarchowie Kościoła z diecezji mukaczewskiej na Ukrainie.

Ich świadectwo nie powinno zostać zapomniane

Ks. Adam Lechwar

W niektórych sytuacjach życia Kościoła wspólnota eucharystyczna modli się najstarszą anaforą używaną dziś w liturgii - czyli Kanonem Rzymskim. Dwukrotnie w tej modlitwie eucharystycznej wspominamy wielkie grupy męczenników pierwotnego Kościoła.

By pamięć o nich trwała

Rafał Staszewski

Nazwiska prawie 58 powstańców styczniowych, którzy zmarli od ran w działającym na terenie Kurozwęk szpitalu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo, zawiera tablica pamiątkowa, umieszczona na murze kościoła parafialnego. Jej uroczyste poświęcenie i odsłonięcie miało miejsce 14 kwietnia.

Konkurs „Prawdziwe Zmartwychwstanie 2013” rozstrzygnięty

Zofia Sumara

W Muzeum im. kard. Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej odbyło się 12 kwietnia uroczyste wręczenie nagród laureatom II Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną „Prawdziwie Zmartwychwstał 2013”.

Niedziela świdnicka

Dziewiąty pielgrzymkowo-turystyczny start

Tomasz Pluta

Za nami długi, bardzo długi sezon zimowy. Miłośnicy sportów zimowych tym razem nie mieli powodów do narzekań. Teraz narty mogą zamienić na rowery albo zwyczajnie powędrować w góry.

Z naszymi prośbami do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Bp Ignacy Dec

Wszyscy jesteśmy zdani na pomoc ze strony Pana Boga i innych ludzi. Wynika to z naszego naturalnego ograniczenia. Tych ograniczeń doświadczamy niemal na każdym kroku, tak w sferze cielesnej, materialnej, jak i duchowej.

Barnaba

Ks. Marcin Gęsikowski

Barnaba był to w rzeczywistości przydomek, który Dzieje Apostolskie interpretują jako „syn pocieszenia”, chociaż jego pierwotne znaczenie mogło być pogańskie i babilońskie: „syn boga Nabu”.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

M jak majówka

Julia A. Lewandowska

Już niedługo rozbrzmiewać będą piękne, maryjne pieśni, a wraz z nimi „Litania Loretańska”. Przed nami maj - najpiękniejszy miesiąc w ciągu całego roku. Być może dlatego nasi przodkowie właśnie ten miesiąc poświęcili najpiękniejszej z niewiast - Maryi.

Dla dzieci

Joanna Szubstarska

Z Elżbietą Śnieżkowską-Bielak, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, rozmawia Joanna Szubstarska

Kwietniowy Tunis

Przemysław Fenrych

Pierwsze, co rzuca się w oczy Polakowi lądującemu w połowie kwietnia w Tunisie, to ciepło, wiosna, zieleń i kwitnące kwiaty. Potem przychodzą kolejne wrażenia - mnóstwo tunezyjskich flag na ulicach, kilka dni temu było tu narodowe święto czczące poległych w walce o niepodległość Tunezji.

Niedziela warszawska

Podwójny jubileusz

Andrzej Tarwid

Już 2 maja w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży rozpoczną się obchody 70. rocznicy objawień.

Na każdy temat

Witold Dudziński

Jest jednym z najbardziej znanych rysowników prasowych, których nie ma zresztą w Polsce tak wielu - liczy się może kilkunastu - a jego styl jest łatwo rozpoznawalny. Terminował i zdobywał rozpoznawalność w kolejnych tytułach, a z niejednego pieca chleb jadł, więc nazbierało się tytułów przez 20 lat.

Rozpędzamy się

Z Bronisławem Wildsteinem rozmawia Wojciech Dudkiewicz

Czy inauguracja Telewizji Republika 10 kwietnia, w rocznicę katastrofy smoleńskiej oznacza, że tematyka smoleńska będzie dominująca, stale obecna w tej stacji mówi jej redaktor naczelny Bronisław Wildstein.

Wiara i kultura. Razem czy osobno?

Andrzej Tarwid

Obraz współczesnej kultury chrześcijańskiej przedstawiono na sympozjum Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...