Reklama

Niedziela Podlaska

Nadzieja Kościoła

Pamiątkowe zdjęcie w redakcji „Niedzieli”

Bożena Sztajner/Niedziela

Pamiątkowe zdjęcie w redakcji „Niedzieli”

17 kwietnia na Jasną Górę wraz ze swymi przełożonymi na czele z rektorem ks. prof. Tadeuszem Syczewskim przybyli klerycy wszystkich roczników drohiczyńskiego seminarium, by wraz z seminarzystami z całej Polski uczestniczyć w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych na Jasną Górę, która rozpoczęła się dzień wcześniej Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 21

Na spotkanie, które było okazją do dziękczynienia Bogu za 450 lat istnienia seminariów duchownych w Kościele katolickim, przybyło ok. 3 tys. seminarzystów oraz blisko 300 wykładowców i rektorów z 63 seminariów z całej Polski. Pielgrzymka odbywała się z inicjatywy Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce, a przewodniczył jej kard. Mauro Piacenza, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, do której należą seminaria duchowne. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Wam bowiem z łaski dane jest dla Chrystusa: nie tylko w Niego wierzyć, ale i dla Niego cierpieć” (Flp 1,29). Z Drohiczyna przybyło 36 alumnów z opiekunami: rektorem ks. prof. Tadeuszem Syczewskim, ojcem duchownym ks. Jarosławem Przeździeckim, wykładowcą historii Kościoła ks. dr. Zenonem Czumajem i dyrektorem administracyjnym ks. Mariuszem Boguszewskim.

Dla kleryków naszego seminarium pielgrzymka miała niejako dwutorowy charakter. Pierwszy - związany z uroczystościami w katedrze częstochowskiej i na Jasnej Górze. Drugi - z wizytą w Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Chrystus wzorem kapłaństwa

W środę17 kwietnia alumni spotkali się o godz. 10 w archikatedrze częstochowskiej, gdzie wysłuchali konferencji o. Raniero Cantalamessy, kaznodziei Domu Papieskiego, wzięli udział w nabożeństwie adoracji Najświętszego Sakramentu pod przewodnictwem bp. Grzegorza Rysia z Krakowa, a następnie przeszli w procesji maryjnej z kopią obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej na Jasną Górę. O godz. 13 na Szczycie Jasnogórskim rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił kard. Mauro Piacenza. „Ten, kto jest powołany do kapłaństwa, musi wiedzieć, że czekają go gwoździe, które przebiją ręce i nogi. Przebite ręce będą konsekrować chleb w Ciało Chrystusa i odpuszczać grzechy, a nogi będą zmęczone nieustanną wędrówką, by głosić Ewangelię wszystkim ludziom. Chrystus ogołocony na krzyżu jest więc nieodzownym wzorem naszego kapłaństwa” - tymi słowami zwrócił się m.in. do zebranych.

Reklama

Słowo do seminarzystów skierował też nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Dziękując alumnom, że odpowiedzieli na głos Jezusowego powołania, życzył im, by „byli w dzisiejszym świecie żywymi świadkami radości, którą daje nam Chrystus i która jest prawdziwym narzędziem nowej ewangelizacji”. Do zgromadzonych zwrócił się również metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz: „Jesteście szczególnymi adresatami Roku Wiary (…). To od waszej wiary, od zaufania Chrystusowi, od waszej miłości zależeć będzie tak wiele w Kościele w Polsce i w całym dziele nowej ewangelizacji”.

Społeczność polskich seminariów duchownych zawierzył Matce Bożej metropolita częstochowski abp Wacław Depo, mówiąc: „Maryjo, Matko Jezusa Chrystusa, Jedynego i Wiecznego Kapłana, przyjmij ten tytuł, którym Cię obdarzamy, by oddać cześć Twemu macierzyństwu. Przychodzimy do Ciebie jako wspólnoty wyższych seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce, aby w Roku Wiary na nowo rozpoznać tajemnicę własnych powołań i przylgnąć do Twojego Syna”.

Media katolickie w dziele ewangelizacji

Pielgrzymowanie drohiczyńskich kleryków zakończyła wizyta w redakcji „Niedzieli”. Przybyłych powitał redaktor naczelny pisma ks. inf. Ireneusz Skubiś. Jako że wielu spośród przybyłych było w redakcji po raz pierwszy, przybliżył dzieła „Niedzieli”: 19 edycji diecezjalnych, Bibliotekę „Niedzieli”, która może poszczycić się wydaniem już ponad 300 tytułów, studia - radiowe, telewizyjne i internetowe (spośród tygodników „Niedziela” zajmuje 7 miejsce, jeśli chodzi o liczbę odwiedzin). Ksiądz Redaktor podzielił się świadectwem z własnego życia, gdy jako młody ksiądz niemal codziennie odwiedzał księgarnie i spędzał w nich każdą wolną chwilę: „Książka, słowo pisane, bardzo ubogaca, miejcie tego świadomość - mówił. - A w «Niedzieli» można się wszystkiego nauczyć: i tego, co rodzinne, małżeńskie, społeczne, polityczne i kościelne. Znajdziecie tu odpowiedzi na wszystkie pytania potrzebne w pracy młodemu kapłanowi” - zachęcał.

Reklama

Osobnym punktem było podarowanie przez redakcję dla seminarium figury papieża bł. Jana Pawła II - „Świadka Wiary”, jak nazwał ją kard. Stanisław Dziwisz. Rektor ks. Syczewski podziękował za ten dar, zapewniając, że figura ta na pewno znajdzie godne miejsce na terenie WSD. Podziękował „Niedzieli” za dobrą współpracę z seminarium, co objawia się zamieszczaniem relacji z życia seminaryjnego autorstwa drohiczyńskich kleryków. „Zawsze mnie cieszy, gdy na stronach tygodnika znajdę nazwisko naszego alumna” - mówił.

Odkryć własną tożsamość

Ze studiem radiowym „Niedzieli swoimi refleksjami podzielili się alumni Piotr Karwowski i Przemysław Skierski oraz dk. Tomasz Łapiński. Przeważały słowa, że pielgrzymka kleryków, ludzi bądź co bądź przeżywających podobne doświadczenia, borykających się z podobnymi problemami, jest bardzo potrzebna, ubogaca, daje siłę i nadaje sens, wzmacniając na drodze powołania i pokazując, jak wielu młodych ludzi dąży do Chrystusowego kapłaństwa, że nie jest się samemu na tej drodze, że to wspólnota setek, a nawet tysięcy ludzi. „Takie spotkania muszą się odbywać, tym bardziej że bycie księdzem w dzisiejszych czasach to wcale niełatwa sprawa. Pozwalają odkryć, kim jesteśmy, odkryć naszą tożsamość przez wspólną modlitwę, spotkania, a przede wszystkim przez doświadczenie wspólnoty” - podsumował ks. Mariusz Boguszewski.

2013-04-23 14:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kolejarze pielgrzymowali na górę Chełmiec

Uczestnicy 1. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy na Górę Chełmiec

Ryszard Wyszyński

Uczestnicy 1. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy na Górę Chełmiec

Więcej ...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Więcej ...

Światło konsekrowanych

2023-02-03 10:41
Podczas spotkania osoby konsekrowane opowiadały o swoim powołaniu

Magdalena Lewandowska

Podczas spotkania osoby konsekrowane opowiadały o swoim powołaniu

W Dzień Życia Konsekrowanego po raz pierwszy odbyło się we Wrocławiu wydarzenie „Światło w Mieście” ukazujące piękno i aktualność powołania osób zakonnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim