Reklama

Niedziela Przemyska

Święcenia Diakonatu

„Przywołaj nas, Panie, przywołaj…”

Wyświęceni w Jarosławiu – (od lewej): Sebastian Mucha, Łukasz Mendyk,
Damian Dec, Łukasz Furtak, Rafał Szmik, Marek Demski, Dariusz Główczyk

Kl. Michał Bester

Wyświęceni w Jarosławiu – (od lewej): Sebastian Mucha, Łukasz Mendyk, Damian Dec, Łukasz Furtak, Rafał Szmik, Marek Demski, Dariusz Główczyk

Słowa tej religijnej piosenki pięknie odzwierciedlają dar naszego powołania, którym Bóg w swej niezmierzonej i nieskończonej mądrości obdarzył nas przeszło 5 lat temu. To właśnie wtedy rozpoczęliśmy naszą życiową przygodę na Zamkowej 5. Już od początku każdy z nas, pełen ideałów, starał się jak najgorliwiej wypełniać to Boże wezwanie. Mimo różnych charakterów, środowisk, z których pochodzimy, przyświecał i nadal przyświeca nam jeden cel - służba Bogu i bliźniemu. W trakcie naszej formacji dążymy do tego, aby nasza wiara coraz bardziej ugruntowana była na Chrystusie - Skale, nasza nadzieja nigdy nie gasła, lecz stawała się coraz mocniejsza, a miłość, której Bóg nam nie szczędzi, rozlewała się także na innych ludzi spotkanych - czy to w seminarium, czy na naszych agendach. Przez nasze uczynki, które wypływają z wiary, staramy się wprowadzać w życie słowa Jezusa: «Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili». Bardzo ważną rolę w naszej formacji odgrywa także jej element intelektualny, czyli wykłady, podczas których pogłębiamy naszą wiedzę, umiejętności, oraz staramy się jak najlepiej przygotować do posługi Słowa, która została nam powierzona przez Kościół w dniu naszych święceń diakonatu.

Każda formacja ma zawsze wyznaczony kierunek, zawsze do czegoś zmierza, dlatego ważnymi wydarzeniami, które na stałe zapisały się w naszej pamięci, były obłóczyny na III roku, następnie przyjęcie posługi lektora i akolity i wreszcie włączenie nas do grona kandydatów przygotowujących się do święceń. Formacja, którą aktualnie przeżywamy w naszym seminarium, zmierza do tego, abyśmy potrafili podążać drogą, na którą zaprosił nas sam Bóg. Poprzez naszą modlitwę, osobistą relację z Chrystusem, pragniemy, aby był On zawsze naszym drogowskazem, który będzie wskazywał nam odpowiedni kierunek, pragniemy, aby był dla nas światłem w ciemności naszych niedociągnięć i upadków oraz umocnieniem w chwilach zwątpienia.

Reklama

Na pewno każdy alumn z utęsknieniem oczekuje czasu święceń diakonatu, które 12 maja br. stały się udziałem 13 braci z kursu V. Po uprzednim przygotowaniu duchowym, które miało miejsce w domu rekolekcyjnym Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu, gdzie przeżywaliśmy nasze tygodniowe rekolekcje, prowadzone przez ojca duchownego ks. dr. Marka Wilka (ich mottem był fragment zaczerpnięty z księgi Dziejów Apostolskich: «Upatrzcie zatem, bracia, siedmiu mężów spośród siebie, cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości»), zostaliśmy wyświęceni na diakonów Kościoła świętego. Ta, jakże ważna dla nas uroczystość, odbyła się w tym roku w dwóch miejscach: w Jarosławiu, w parafii pw. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus oraz w podkrośnieńskiej parafii Zręcin. Eucharystiom, podczas których przyjęliśmy święcenia diakonatu, przewodniczył bp Adam Szal, który to w imieniu Kościoła udzielił nam tej, jakże zaszczytnej posługi.

Diakonat jest dla nas niezwykłym darem, w którym objawia się wszechmoc Boża. Przez posługę diakona zostaliśmy włączeni w poczet najbliższych współpracowników Chrystusa. Jest to dla nas zadanie i wezwanie do nieustannego kształtowania swojego postępowania na wzór naszego Pana. Wyświęceni na diakonów, będziemy starać się odznaczać szeregiem cnót właściwych temu sposobowi życia: wiernością, czystym sumieniem, miłością bez obłudy, szczerym i gorliwym świadectwem życia, troską o wszystkich, przestrzeganiem duchowej karności.

Odpowiadając na Boży dar powołania, całe nasze diakońskie posługiwanie zawierzamy Niepokalanej Matce Kościoła, która kocha swoje dzieci miłością wymagającą i uczy nas składać ofiarę z samych siebie. „Niepokalana Matko Jezusa Chrystusa, byłaś z Nim u początku Jego życia i misji, szukałaś Go wśród tłumów, gdy nauczał, stałaś przy Nim, gdy został wywyższony ponad ziemię, wyniszczony przez jedyną i wieczną ofiarę, a przy tobie był Jan jako twój syn. Przygarnij nas, powołanych, osłaniaj od początku nasze wzrastanie, wspomagaj nas w życiu i powierzonej nam posłudze diakona, a dziś uznaj za swoich synów, Matko powołanych. Amen”.

* * *

Reklama

Wyświęceni w Jarosławiu: Sebastian Mucha, Łukasz Mendyk, Damian Dec, Łukasz Furtak, Rafał Szmik, Marek Demski, Dariusz Główczyk

* * *

Wyświęceni w Zręcinie: Łukasz Pernal, Dominik Majchrowicz, Karol Wandas, Robert Ryba, Radosław Kwolek, Janusz Borek

2013-05-16 13:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół legnicki ma nowych diakonów

Niedziela legnicka 22/2013, str. 7

Ks. Waldemar Wesołowski

- Chcesz być wielkim? Służ innym. Z takim wezwaniem zwrócił się biskup pomocniczy Marek Mendyk do kleryków V roku legnickiego seminarium duchownego podczas święceń diakonatu. 18 maja sześciu alumnów zasiliło szeregi duchowieństwa diecezji legnickiej.

Więcej ...

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Abp Marek Jędraszewski do pracowników Szpitala im. J. Dietla: Włączacie się w Ewangelię cierpienia

2021-09-25 12:02

Flickr/Archidiecezja Krakowska

– Także wy, włączyliście się w tę – przekazywaną z pokolenia na pokolenie – Ewangelię cierpienia po to, żeby służyć ludziom, którzy niekiedy z lękiem i obawą przekraczają mury szpitala szukając dla siebie zdrowia, umocnienia, nadziei na przeżycie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszą św. w katedrze wawelskiej sprawowanej w intencji pacjentów i pracowników Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie w 40-lecie jego istnienia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu...

Wiadomości

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu...

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Polska

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...