Reklama

Książki

Nowość Białego Kruka

Oręż dla patriotów!

Rzeczywiście, nie ma przesady w stwierdzeniu, że takiego dzieła w historii polskiej książki jeszcze nie było. Nikt do tej pory nie wpadł na pomysł, by zgromadzić w jednej publikacji sylwetki najwybitniejszych polskich patriotów, którzy szczególnie zasłużyli się w dziejach naszego kraju i narodu, zarówno w walce o jego wolność i niepodległość – przelaniem krwi i męczeństwem, jak i w rozsławianiu naszej Ojczyzny i jej dobrego imienia swą pracą, postawą i zaangażowaniem w różnych dziedzinach ludzkiej działalności.

„Wielka Księga Patriotów Polskich”, bo to o niej mowa, która ukazała się w wydawnictwie Biały Kruk z inspiracji i pomysłu rozmiłowanego w historii prezesa Leszka Sosnowskiego, jest pięknie wydana. Z tej książki wprost bije szlachetność. Cecha ta odnosi się nie tylko do opisanych w księdze pięknym językiem, w sposób kompetentny i bardzo zajmujący, blisko 500 postaci, ale także do opracowania graficznego książki.

Reklama

Zachwyca w niej dosłownie wszystko – od dobrze dobranego kroju pisma, poprzez inicjały i inne elementy zdobnicze, które jednocześnie ułatwiają poruszanie się po tej monumentalnej księdze (552 str.), aż po ilustracje, których jest 350. Gdy weźmie się ją do ręki, trudno od niej oderwać wzrok, a lektura życiorysów wybitnych Polaków niezauważenie zaczyna nas wciągać i pochłaniać. Niektórzy czytelnicy mówią z zachwytem, że czyta się ją jak powieść historyczną, a to m.in. dlatego, że sylwetki poszczególnych postaci ułożone zostały w ramach trzech epok: średniowiecza, wieków XVI-XIX oraz wieku XX i początku obecnego stulecia (uwzględniono tylko osoby już nieżyjące). W każdym z tych rozdziałów układ nazwisk jest alfabetyczny. „Wielka Księga” zachęca do czytania także dlatego, że biogramy patriotów nie są suchymi notkami encyklopedycznymi, ale opartymi na faktach opowieściami o fascynujących, niepowtarzalnych ludzkich losach i postawach.

W gronie 51 autorów, oprócz redaktorów tego epokowego dzieła: prof. Andrzeja Nowaka, prof. Krzysztofa Ożoga i Leszka Sosnowskiego, znaleźli się m.in. wybitni profesorowie: Piotr Biliński, Ewa Ihnatowicz, Grzegorz Kucharczyk, Stanisław A. Sroka, Andrzej Waśko i Jan Żaryn. W spotkaniu prezentującym „Wielką Księgę Patriotów Polskich” w krakowskiej Hali PTG „Sokół” uczestniczyło blisko tysiąc osób. Padło wiele słów uznania ze strony autorytetów. Przywołajmy najważniejsze głosy.

Kard. Stanisław Nagy zauważył: – To dziesiątki i setki osób, których łączyło jedno: umiłowanie ojczyzny – Polski. Oni po polsku żyli i po polsku czuli. I mimo starań różnych sił nie udało się tego zniszczyć. Polska. Stąd pochodzimy, tu żyjemy, tu jest nasz kraj.

Reklama

Prof. Andrzej Nowak zachęcał: – Musimy sięgać po tę księgę, nie tylko żeby wspominać, nie po to, żeby cieszyć się minioną chwałą, ale żeby walczyć o to państwo, żeby je odbudować, natchnieni przykładami tych, którzy o nie przez wieki walczyli. Ta książka i cała działalność wydawnictwa Biały Kruk to przykład przypominania najwspanialszych Polaków.

Prof. Janusz Kawecki powiedział: – Wyrażam radość z wydania „Wielkiej Księgi Patriotów Polskich”, czyli opisania ludzi, którzy już odeszli z tego świata, ale których służba dla Ojczyzny powinna pozostawać w naszej wdzięcznej pamięci.

– Jakże mamy domagać się od innych narodów szacunku i podziwu, skoro sami siebie nie szanujemy, bo krwi własnej wylanej nie szanujemy!? – pytał dramatycznie poseł Antoni Macierewicz.

– Czy nie jest panu wstyd – kierował pytanie do prezydenta Polski Adam Bujak – za tę całą paranoję, która dzieje się wokół Telewizji Trwam? Miałbym dziesiątki takich pytań do dzisiejszej władzy. Myślę, że ludzie z tej książki, którą wydał Leszek, przewracają się w grobach…

Leszek Sosnowski zaznaczył: – To nie tylko książka, to także narzędzie. Pójdźcie z tą księgą w Polskę, nie tylko do ludzi naszych przekonań, ale też do ludzi obojętnych, a może nawet wrogich. Niech zapoznają się z tymi wzorcami, niech się uczą patriotyzmu. Nie wierzę, że po przeczytaniu choćby kilkunastu życiorysów ktoś pozostanie obojętny. q

„Wielka Księga Patriotów Polskich” pod red. Andrzeja Nowaka, Krzysztofa Ożoga i Leszka Sosnowskiego, Biały Kruk, 552 str., duży albumowy format 21x28 cm, oprawa twarda, złocenia. Cena detaliczna – 138 zł.

2013-05-27 14:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święto książki katolickiej

Marcin Żegliński

Około 160 wydawnictw, ponad 20 tys. odwiedzających i kilkaset nowości – to tylko kilka liczb, które oddają skalę XXII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Ich tegorocznym tematem będzie jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski

Więcej ...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13
Bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Więcej ...

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę...

Wiadomości

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę...

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Polska

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu...

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej